.: Rychlé menu: navigace .:. odkazy .:. kategorie .:. vyhledávání .:. archivy .:. autoři :.  

08.02.2005Myslíte, že nadpis nedává smysl? Možná že dnes, ale vždy to neplatilo.

Když se v první polovině devatenáctého století začala v Anglii rozšiřovat železnice, bylo nutné sehnat schopnou obsluhu, tedy strojvedoucí. Přednost dostávali praktičtí, manuálně zdatní a šikovní jedinci, přičemž znalost čtení a psaní se považovala za vlastnost pro tuto práci nežádoucí.

Proč? Soudilo se, že lidé negramotní jsou praktičtější.

Tuto informaci mám od člověka, který se vývojem železnice trochu zabýval. Nevím, jestli to tak přesně bylo, rozhodně je to přinejmenším zajímavá myšlenka, která má hodně do sebe.

Na jedné straně člověk, který se umí sotva podepsat, ale umí spravit téměř cokoliv. Na straně druhé šílený profesor ve špinavém pracovním plášti, který vyřeší jakoukoliv rovnici, ale nevymění si doma žárovku.

To je samozřejmě trochu zjednodušený pohled, který příliš zevšeobecňuje. Ale obecně podle mně určitě platí. Tím nechci říci, že je žádoucí, aby manuálně pracující byl zároveň analfabetem, nebo že profesor na VŠ nevymění pojistky, to v žádném případě. Ale lidé méně vzdělaní nemyslí na různé nesmrtelnosti chroustů a podobné globální a fundamentální problémy bytí a všehomíra, a místo toho se lépe soustředí na konkrétní činnost, třeba výměnu oleje v motoru nebo opravu rozbitého kusu nábytku.

V Praze kontrolovali jednoho taxikáře. Oni jich možná kontrovali více, ale tohle byl asi opravdu výstavní exponát. Přišlo se na to, že je téměř negramotný. Podepisoval se třemi křížky, a místo věty "Mám vše v pořádku" napsal "MAN VCE RORABKU".

Před sto padesáti lety by to mohla být výhoda, dnes je spíše otázkou, jak mohl splnit všechny podmínky a náležitosti, nutné k udělení taxikářské licence. Nebo může drožkaře dělat úplně každý, kdo umí točit volantem? Jak negramot vyplňuje stvrzenku? Já když někam jedu služebně taxíkem (což je tak 2x do roka), tak stvrzenku potřebuji, aby mi ji v práci proplatili. Doklad sice vyjede z toho strojku, co tam taxikáři mají, ale s podpisem XXX by mohly být problémy.

Nemám to tomu taxikáři za zlé. Chtěl se nějak živit a to se mu podařilo. Chyba je u lidí v institucích, které tuto činnost povolují a kontrolují.

Mimochodem věta "MAN VCE RORABKU" by mohla velmi zajímat různé vědce a výzkumníky v oblasti vývoje lidské řeči. Proč MAN místo MAM? Proč zrovná RORABKU místo třeba PORADKU?

Když jsme u těch taxikářů — nedávno v Reflexu vyšel v komixu Zelený Raoul díl věnovaný taxikářům. Kreslíř Štěpán Mareš je fakt třída, má to v ruce. Zajímalo mě, jestli si ty podoby taxikářů vymyslel, jestli je to produkt jeho fantazie, nebo jestli je nakreslil podle skutečných osob.

Odpověď na sebe nedala dlouho čekat. Jel jsem po Praze a z vedlejší ulice odbočovalo vozidlo TAXI. Zpomalil jsem, podíval se, kdo sedí za volantem, a byl to skutečně on! Na prvním obrázku komiksu je to ten napravo uprostřed!


Zadal White Dog, 08.02.2005 13:00:59, 9 komentářů...,
TrackBack URL tohoto příspěvku je http://blog.maly.cz/tb.php/1295

Zpět na článek

HotLinks
Zobrazit komentáře v chronologickém pořadí

 - Lokutus (web)
(08.02.2005 13:12:26)

Třeba je jen dysgrafik.
    

Re: - White Dog (web)
(08.02.2005 13:14:48)

Třeba ano. Pár dysgrafiků znám, a podepsat se umí každý z nich. I když stupeň postižení samozřejmě může být různý.
    

Re: - Ebo (web)
(08.02.2005 14:35:41)

Mno a cizinec to asi taky nebyl, neb by se podepsal aspoň něak .. třeba i "rozsypaným čajem" {smile}
    


Re: - Bedřich (web)
(09.02.2005 16:55:07)

Taky si myslím. MAN VCE RORABKU ukazuje na dysgrafii a ne na negramotnost. A dokonce to v dnešní době, kdy už ručně píše jen málokdo, není nic moc divného. Každopádně ale ten Sivák bude pěkněj vtáček.
    


Re: - ptr (web)
(16.02.2005 08:17:49)

Jo tenhle je dysgrafik, ale vsichni jsou bohuzel dyskalkulici (sg. dyskalkulik - to je opravdu take diagnoza) - takze je vlastne v poradku, ze cenu vzdy prasknou od oka... Jen se divim, ze si na to jeste nesehnali potvrzeni a ze to nedelaji oficialne.
    


 - Sharkan (web)
(08.02.2005 19:15:40)

Copak taxikářská licence, ale jak takový negramota udělal testy v autoškole, to by mě docela zajímalo...
    

Re: - Ťapinka (web)
(08.02.2005 20:16:03)

Třeba byl původním povoláním policajt a byl z dvojice ten, který umí číst {smile}
    


To je i dneska. - Radek
(08.02.2005 21:51:18)

Aby se člověk stal řidičem autobusu v New Yorku, musí mít IQ maximálně 105 bodů. Tamní dopravní podnik totiž zjistil, že méně bourají. Jsou soustřednější, nevšímají si totiž věcí okolo a podobně, na rozdíl od inteligentů..

Ovšem tohle platilo přibližně před osmi lety, dneska je tažení za rovnoprávnost a podobně, tak to už možná zrušili.
    


Vymena oleje - Basty (web)
(10.02.2005 13:26:43)

Když vezmeme jako priklad tu vymenu oleje, kdy se "mene inteligentni" clovek soustredi perfektne na vymenu oleje, nemusi projevit dost iniciativy a zcela ignorovat napriklad vytekajici brzdovou kapalinu, ktere by si "zvidavy" clovek vsimnul a resil to.
Ja jsem pro inteligenci. {smile} Jednoduchych mechaniku je tady spousty, ale inteligentniho dle mych potreb jsem jeste nepotkal.
    
HotLinks
Zpět na článek