.: Rychlé menu: navigace .:. odkazy .:. kategorie .:. vyhledávání .:. archivy .:. autoři :.  

13.02.2005To jsou ale věci. Že začnu dětinštět jsem čekal, ale ne tak brzy. Očekával jsem to až mi bude tak dvakrát, píše však třikrát více let, než teď. Ale třeba to není tak vážné.

Co obvykle dělají v sobotu lidé v mém věku? Nejsem si zcela jistý, určitě jsem v zajetí předsudků a stereotypů. Myslel jsem například, že: jezdí někam nakupovat, nebo doma uklízí, nebo jedou na výlet (i když dnes celý den pršelo), nebo že koukají na televizi, nebo jdou do kina. Nebo kdovíco, prostě se věnují nějakým dospěláckým starostem.

Já dneska několik hodin koukal na animované filmy. Určené dětem. Některé díly jsem si pouštěl opakovaně a vychutnával si umění tvůrců tohoto podařeného dílka.

Když jsem byl mrně, chodil jsem do kina pomalu obden. A animovaný seriál, který jsem dnes bedlivě sledoval, dávali často jako předfilm.

Až dnes mi došlo, jak je celé toto dílo vydařené. Ale také mi přijde velmi kruté. Ten slabší pořád prohrává, a prohrává rád. A hry toho silnějšího jsou velmi, velmi vypečené. I když to chvílemi vypadá, že se bude hrát férově, ten mazanější toho druhého vždycky nějak doběhne. Jako v životě.

Jestlipak víte, co zrovna dávali v biografu v době, kdy se oba hlavní hrdinové potkali? Přece Vinetoua. Oa hrdinové se poprvé potkají u plakátu, který zve na tuto Mayovku. A takové blbůstky mě baví ve filmech hledat.

Fantazie tvůrců byla snad bez hranic, člověk jen žasne, jak si dokázali vyhrát. Je tam mnoho narážek a skrytých významů, které snad ani dítě nemůže pochopit.

Při sledování jsem také zjistil, proč tolik dětí říkalo místo velryba verliba. V díle o Mrožovi tak oba hrdinové mluví o podivném zvířeti, které nedokáží identifikovat. Mrňata jistě toto slovo přejala a nepřišlo jim divné. Přitom je možná správnější, než velryba. Protože přece nejde o žádnou velkou rybu.

V tom samém díle se vyskytne skvělé slovo. Pumlíč.

"Jó pěknej pumlíč. Spíš konipas — břichopas to je!" lamentuje mazanější medvěd poté, co jim pumlíč vycucne a spořádá cukrátko.

Musím se přiznat, že jsem slovo pumlíč neznal. Několikrát jsem ho zaslechl, ale nevěnoval mu pozornost. Přitom je velmi zajímavé.

Prý to znamená míč. Můj známý, takzvaný Hlídací pes, dokonce upřesnil (bez záruky), že se jedná o špatně nafouknutý míč.

A jsme u těch slov.

Míč. Meruna. Mičuda. Balón, Pumlíč. Medicimbal.

Proč zrovna Medicimbal? Co to je za divné slovo? Kde se tady vzalo? Spolužáci na základce říkali dokonce medicimbál.

A meruna. To mi připomíná přerostlou meruňku.

Pumlíče však jistě zařadím do svého repertoáru.

***************

Baldachýnovi nevěřte. Žádná skrytá reklama nebo propaganda v příbězích dvou malých medvědů není. Přesto jsou to příběhy ze života, stačí se jen pozorně dívat.

Na mě však příliš drsné. Příští týden se budu raději dívat na Jen počkej, Zajíci. V originále!

***************

Ještě k tomu dětinštění — možná to opravdu nebude tak vážné. Uvědomil jsem si, že znám dost chlapíků přibližně mého věku, kteří si ve volném čase hrají s mašinkami. Hurá!


Zadal White Dog, 13.02.2005 0:45:44, 16 komentářů...,
TrackBack URL tohoto příspěvku je http://blog.maly.cz/tb.php/1298

Zpět na článek

HotLinks
Zobrazit komentáře v chronologickém pořadí

 - IP:203.41.111.43 (web)
(13.02.2005 02:42:23)

    


Jo, klasika! - Erix (web)
(13.02.2005 02:46:55)

Bezva hlasky jsou na meteleskublesku.cz
[meteleskublesku.cz/?movie=28]
[meteleskublesku.cz/?movie=27]

    


 - braggart (web)
(13.02.2005 07:04:55)

Ti medvědi jsou ze života, teď jsem zrovna někde četl, že si tím Pojar léčil problémy z dětství - jak ho starší bratr pořád "ochcával"{wink}

A kdo se nedívá na animované filmy určitě není normální - je odepsanej {smile}
    


Hodnocení - verisof (web)
(13.02.2005 10:36:42)

Co znamená to hodnocení ve psech pod článkem? Něco zkoušíte? Protože nejde hodnotit {smile}
    

Re: Hodnocení - Arthur Dent (web)
(13.02.2005 11:42:45)

Jde... Ale nehodnotí čtenáři, alébrž autor...
    

Re: Hodnocení - verisof (web)
(13.02.2005 17:45:30)

Fakt? A jakej to má smysl? Nebo, co je určujícím prvkem autorova hodnocení? Když už to je veřejně vidět, docela mě to zajímá...
    

Re: Hodnocení - White Dog (web)
(15.02.2005 11:24:57)

Určujícím prvkem hodnocení je autorův názor. Se kterým je pochopitelně možno souhlasit i nesouhlasit. Hodnocení, které vyjadřuje autorův subjektivní názor, je běžná věc, zvláště u recenzí.
    


 - Lokutus (web)
(13.02.2005 11:24:55)

Ad Pumlíč: Alespoň už vím, kde vzal toto pojmenování Jiří Kulhánek pro svou knihu Vládci strachu.
    


Asi ses špatně koukal... - Arthur Dent (web)
(13.02.2005 11:46:13)

Když si vezmeš nějaký program na střih videa, tak v tom inkriminovaném díle opravdu najdeš jeden rámec, kde ta "skrytá reklama" je...

V přehrávači to samosebou neuvidíš. Ani když budeš dělat "pause - play - pause - play" (pětadvacetkrát za vteřinu). Vezmi si NanDub nebo VirtualDub, v nich si můžeš prohlédnout každý rámec zvlášť - a pak se majzni prkýnkem po lebce a řvi "Já bloud, já to neviděl!" {smile}
    


Medicimbal - Mata Hara Kiri (web)
(13.02.2005 14:28:50)

"Medicimbal" je správně "medicinbal", původně "medicine ball". Asi se to používá nějak na rehabilitaci nebo na fitness, netuším. Měl jsem to štěstí, že jsem se s ním setkal pouze ve školní tělocvičně.
    

Re: Medicimbal - Arthur Dent (web)
(13.02.2005 15:09:40)

Žejo? Taky jsem si říkal, že je to mediciNbal...

Ale to je jako s těmi "bompary" a "kanagonem" {smile}
    

Re: Medicimbal - Ťapinka (web)
(13.02.2005 18:10:19)

Náš tělocvikář na vejšce to ještě zdokonalil, říkal tomu "medicinál".
    


Pumlíč & comp. - Gerzon (web)
(13.02.2005 18:36:58)

Pumlíč
původně kalk z německého "Gummiball" (gumový míč). Později se začátek slova připodobnil zvuku, který vydádá gumový míč při dopadu na zem (plum) a vzniklý "plumimíč" se kvůli výslovnosti ještě uptavil na "pumlíč".

Meruna
vznikla jako slangový výraz pro kožený máč se šněrováním, právě na základě podobnosti s měruňkou. Meruňka se stala meruňkou poměrně složitým vývojem z latiského slova "armeniaca" = armenská (švestka).

Medicimbal
je opravdu "medicin ball", tedy původně míč používaný při léčebných cvičeních

Míč, mičuda
pochází z praslovanského slovního kmene "mek-" s významem "měkký". Mičuda je slangový výraz pro míč.

Balón, ball
z fr. "ballon" a it. "ballone", to zase z latinského "balla/falla" = koule. Možná vás bude zajímat, že ze stejného slovního základu se v řečtině vylíhlo slovo "fallós", polatinštěné jako fallis nebo fallus. Už tehdy to vyjadřovalo schopnost se nafouknout, zvětšit objem.
    


Pumlíč - crackonosh (web)
(15.02.2005 09:30:22)

Pumlíč nemá chybu - jak ta verlyba či co to je volá: Artuš! Artuš! Nebo ten díl K princeznám se nečuchá... ach jo, to je nostalgie, ale musím říct, že jako dítě jsem tento seriál neprožíval tak, jako dnes. Teprve teď tam vidím tu nespornou kvalitu - jak obsahovou, tak po stránce animace. WD, nejsi sám {smile}
    

Re: Pumlíč - White Dog (web)
(15.02.2005 11:16:38)

Není to Verliba (jak tomu říkají medvědi), ale mrož.
A jako dítě jsem si neuvědomoval, jak je seriál krutý - třeba právě v tom díle "K princeznám se nečuchá" ten hodný medvěd celou dobu chrání princeznu (mrtvou rybu), porazí i tři zlé psy (draky), kteří na ni dostanou chuť, a ten zlobivý medvěd mu ji nakonec sežere. Prostě život.
    


Hurá, nejsem sám ... - Jarek (web)
(17.02.2005 17:09:22)

Večer zajdu du půjčovny a běda, jestli nemaji Medvědy ... To bych musel zůstat u oblíbeného medvídka Pů.<P>
Napadlo me ted, ze jsem jeste nevidel DVD se Zahradou, jak ti kluci soupeří s vyčůraným kocourem {smile}, tam je myslím velryba taky, v jezírku {big grin} ...<P>
Je rozhodnuto, dneska obcházím DVD půjčovny ...
    
HotLinks
Zpět na článek

Hodnocení: 4.5

bodbodbodbodpulbod
Čím víc psů tím líp. Pět psů je maximum.