.: Rychlé menu: navigace .:. odkazy .:. kategorie .:. vyhledávání .:. archivy .:. autoři :.  

25.04.2005Psi mají velký dar intuice a jejich uvažování je pozoruhodné. Někdy skoro nevysvětlitelné.

Když byla Lucina maličkým štěnětem, potkala na procházce uniformovaného člověka.

Ta moje kouzelná čubina má zvláštní zvukový projev. Štěkot je zde pro chvíle her a veselí. Pokud se jí ale něco hrubě nelíbí, tak řve. Nevrčí, ale chraptivě huláká na objekt zloby.

Nevím už přesně, co to bylo za uniformu, ale asi nádražácká. A Lucina se dal do řevu. Nikdy před tím na žádného člověka neřvala, až teď na toho uniformistu. Bylo jasně vidět, že ji dotyčný nesedí.

Později si ještě párkrát zařvala na panáčka v uniformě městské policie a na pracovníka bezpečnostní agentury, ale jinak si lidí nevšímala. A když všímala, tak přátelsky, až na dvě výjimky, opět jasně určitelné.

Časem z toho vyrostla a nyní se chová k lidem přátelsky nebo lhostejně, ať jsou oblečeni jakkoliv.

Co čubu coby štěně popudilo po spatření uniformy? Pes pochopitelně nemůže vědět, že lidé v uniformě jsou obecně v lidském společenství bráni s despektem.

Vadila ji uniforma samotná? Nebo člověk v uniformě chodí nebo se chová nějak specificky? Nebo se já chovám po spatření uniformy jinak, nevím o tom, ale pes to vycítí? Nevím. Pokud jsme někdy potkali nádražáka nebo policistu v civilu, tak se chovala přátelsky. Musel jít o tu uniformu.

Štěkají na uniformované lidi i jiná štěňata, která jsou jinak kamarádská k lidem? Jak si pro sebe uniformu definují? Co si o tom myslíte?


Zadal White Dog, 25.04.2005 23:35:27, 35 komentářů...,
TrackBack URL tohoto příspěvku je http://blog.maly.cz/tb.php/1365

Zpět na článek

HotLinks
Zobrazit komentáře v chronologickém pořadí

hmm - noname (web)
(25.04.2005 23:50:34)

no ještě by mohly být takové uniformy prány v nějaké společné prádelně a pak by vadil nějaký konkrétní pach.
Nebo prostě "neměla ráda uniformy", prostě jí kdysi někdo v uniformě něco udělal (šlápnul na ocas) a tak to rasisticky svedla na všechny
No a nebo je uniforma tak specifický a málo viditelný ovšem snadno rozlišitelný prvek, který danou osobu dělá prostě "jinou" a psa ona "jinakost" popouzela
    


 - Arthur Dent (web)
(26.04.2005 07:17:25)

Budu polemizovat: "Pes pochopitelně nemůže vědět, že lidé v uniformě jsou obecně v lidském společenství bráni s despektem."

Já bych řekl, že lidé v uniformě jsou bráni s despektem především v Česku. Věřím tomu, že jsou země, kde jsou na své uniformované spoluobčany hrdí a kde je uniforma ztělesněním autority. Navíc není uniforma jako uniforma... Lidi vnímají jinak člověka v uniformě nádražáka či policajta, jinak člověka v uniformě hasiče a ještě jinak člověka v uniformě pilota...
    

Re: - mike (web)
(26.04.2005 19:27:08)

Taky hodne zalezi na nositeli uniformy. Je to krasne videt, kdyz clovek jede vlakem z Lince do CB. V Rakousku kontroluje jizdenky pruvodci v ciste uniforme, s kravatou, usmevem a prirozenou autoritou. Pak vlak zastavi v Summerau a za chvili prijde zarostly vagus bez kravaty a nekdy i s opici za krkem. Normalne to clovek moc nevnima, ale tady ten kontrast bije do oci. Pokazde, kdyz tudy jedu, sabotazi CD navzdory.
    


jojo,... - griffin (web)
(26.04.2005 08:40:19)

vetsina lidi se skutecne v uniformach zacne chovat jinak, zejmena policiste a sekuritaci, kteri se domnivaji, ze jsou zakon (mysleno jen na ty sekuritaky).
doporucuji film "Das Experiment" ten to krasne dokazuje.
    


 - Alka (web)
(26.04.2005 10:06:06)

Já si také myslím, že to byla nejspíš náhoda, nebo, co třeba lesklé, blyštivé součásti uniformy, knoflíky...!? Psi reagují zlobně obvykle ze strachu před neznámým, kdy nevědí, co mohou od objektu očekávat. Reagují zlobně, štěkají, řvou, a bedlivě sledují chování objektu, zda se dá na ústup, nebo zda mají ustoupit oni. Naše Kiki obvykle ustupuje preventivně, vědoma si své maličkosti. Nevšímá si aut, ale koloběžka na chodníku jí dohání k šílenství, před kulhavými nabo mentálně postiženými lidmi vyklízí prostor. Psí smysly jsou neskonale bystřejší než naše a někdy jejich chování nechápeme. A pozor. I mezi nimi mohou být psy-chopati.
    

Re: - Alka (web)
(26.04.2005 10:09:53)

Ha, neměli všichni ti lidé třeba "placatou hlavu"?
    


Neco na tech uniformach bude - Mike Rosoft (web)
(26.04.2005 10:46:31)

Obecně se traduje, že psi nemají rádi pošťáky (taky uniformy). To je věc, která mi nikdy nešla na rozum.
Moje babička žije na vesnici kde má psa většina lidí. Když jde uniformovaný pošťák tak naprostá většina psů na něj štěká. Když jde ten pošťák kolem v civilu tak se nic neděje. Po výměně pošťáků to bylo to samý, takže tou osobou to být nemůže. Tedy myslím, že averze psů k uniformám není jen výsada Luciny, ale asi většiny psů a nejen ve věku štěněte.
    


Já bych si dovolil vlastní teorii. - Vesničan (web)
(26.04.2005 12:07:54)

Většina uniforem je šita z materiálů pokud možno co nejodolnějších, s přísadou všelijakých umělých hmot a bakelitů. (I když policisté by asi nesouhlasili, protože na kalhotách mají v rozkroku po měsíci nošení vyšoupané díry ja dlaň.) A protože uniformu si uniformovaný nepere každý den, a přesto ji má na sobě denně několik hodin bez ohledu na počasí (ať je horko nebo zima, v tom mundúru je nám prima), je uniforma nasáknuta všemi možnými pachy. A kombinace smradu potu se smradem umělého vlákna, smrad neprodyšných služebních bot, natažené pachy ze všech možných navštívených prostředí, smrad piva a cigaretového kouře, to je prostě pro psí čichové buňky vražedná kombinace. Je mu to tak nepříjemné, že to musí všem okolo sdělit. A protože neumí zakřičet. "Smrdíš, jdi se umejt a převlíknout", tak holt vztekle štěká.
    

Re: Já bych si dovolil vlastní teorii. - Nonsense (web)
(26.04.2005 16:54:09)

Nojo-ale jakto že Lucina s pokročilym vekem štěkat přestala? přišla snad z té vražedné uniformní kombinace o čich??? {wink}
    

Re: Já bych si dovolil vlastní teorii. - Nonsense (web)
(26.04.2005 16:55:14)

Nebo-nenacpal jí náhodou White Dog do nozder svěcené kočičky??? {wink}
    

Re: Já bych si dovolil vlastní teorii. - Alka (web)
(26.04.2005 17:31:28)

Vesničanova teorie je velmi pěkná, ale předpokládám nevážně myšlená {smile} Navrhuji vědecký výzkum: Dejte sousedovi na hlavu lavor a nechte ho přijít k vašemu pejskovi - jak bude reagovat {smile} (Tím nenápadně opět vnucuji svou teorii o placatých čepicích, které mohou psa vyvést z rovnováhy, protože jeho mozek nemůže pochopit, proč si ti lidé nasazují na hlavu takové podivnosti)
    

Re: Já bych si dovolil vlastní teorii. - Vesničan (web)
(27.04.2005 11:17:45)

Ale kdepak. Já to myslel smrtelně vážně. A že pes přestane v dospělosti na uniformy štěkat? To je přeci snadno vysvětlitelné. Pes je inteligentní zvíře. V poměrně krátkém časovém úseku mu dojde, že člověk je prostě ten živočišný druh, který nedbá na rady a upozornění, ve své samolibosti si myslí, že všechno ví nejlíp a nejdřív a je schopen nejenom smrdět, ali i například kouřit nad sudem s benzínem, nebo volit neosvědčené figurky do politických funkcí. Pes ví, že prostě komu není rady, tomu není pomoci a začne se zabývat důležitějšími věcmi, než je výchova nevychovatelného shluku bílkovin, říkající si v přívlastku moudrý.
    

Re: Já bych si dovolil vlastní teorii. - Arthur Dent (web)
(27.04.2005 11:39:15)

Sledováním psů jsem přišel na to, že pro ně jsou v životě nejdůležitější tyto věci:

1. Smečka
2. Potrava
3. Hra
4. Občasný sex.

Naopak některé věci psy naprosto nezajímají: Školení BOZP, hokejová extraliga, politika všeobecně a česká zvlášť, situace na Blízkém Východě, volba papeže nebo SuperStar. Naše fena při SuperStar spí a ještě neposlala jedinou SMS!

Zato hojně jí, spí, dovádí a užívá si společnosti své smečky.

Někdy bych chtěl být svým psem.
    

Re: Já bych si dovolil vlastní teorii. - Vesničan (web)
(27.04.2005 12:15:42)

Vždyť to říkám, že psi jsou inteligentní živočišný druh!
    


Re: Já bych si dovolil vlastní teorii. - Alka (web)
(27.04.2005 13:02:41)

Sledováním psů jsem přišel na to, že pro ně je v životě nejdůležitější dominance - od té se odvíjí potrava, sex i hra. Někteří jdou na to rafinovaně, jiní přímočaře. Je to zkrátka jako u lidí, jen my se za to stydíme a skrýváme to. I když třeba z Paroubka to přímo stříká !!
    

Re: Já bych si dovolil vlastní teorii. - Arthur Dent (web)
(27.04.2005 13:34:07)

Dominance "pouze" určuje množství či kvalitu potravy, her a sexu. Ale pokud by pro psy nebylo smyslem života jíst, pářit se a hrát si, tak proč by pak toužili po dominanci? Jen pro dominanci samu? To by museli být lidmi!

Psi, pokud po dominanci touží, tak proto, aby si zajistili lepší podmínky pro naplnění svého smyslu života: Jíst, hrát si a pářit se!
    


Re: Já bych si dovolil vlastní teorii. - White Dog (web)
(27.04.2005 13:45:43)

Pro psa není nejduležitější dominance, ale hierarchie ve smečce. To ti poví každý, kdo se chovem psů zabývá systematicky. To potvrzují i vědecké výzkumy. Přečti si Lorenze, ten za to dostal Nobelovu cenu. Pes nepotřebuje být nutně dominantní,a ani po tom většinou netouží.
    

Re: Já bych si dovolil vlastní teorii. - Arthur Dent (web)
(27.04.2005 13:51:59)

Ech, v "odpovědi verze 1" jsem měl napsáno defakto totéž - že pes nepotřebuje dominovat, ale potřebuje vědět kdo je před ním a kdo je za ním, pak se cítí bezpečně a (sebe)jistě.
    

Re: Já bych si dovolil vlastní teorii. - Alka (web)
(27.04.2005 15:13:26)

Ne a ne ! Místo v hierarchii je velmi důležité, protože je to předchodný stav před dominancí. Kdeže to dávají tu Nobelovu cenu ?! {smile}
    


 - Filip Rožánek (web)
(26.04.2005 17:39:26)

Nevím, jak moc je tvoje pesa přízemní{wink}), ale možná uvažuje asi takto:
if uniforma := true; AND řízek := false; THEN procedure.Onmove(haf);
    

Re: - Lokutus (web)
(26.04.2005 20:16:58)

A co třeba

if uniforma := false; AND řízek := false;
    

Re: - Arthur Dent (web)
(26.04.2005 20:24:58)

Přátelé...

:= je Pascalský operátor přiřazení...

V podmínce (předpokládám tedy Pascal) je třeba mít výraz, který má hodnotu FALSE nebo TRUE.

Středník ukončuje příkaz a před AND a za FALSE nemá co dělat.

Pokud chcete posuzovat rovnost, tak je to buď "==" (C) nebo "=" (Pascal) nebo třeba ".EQ." užnevímvčem.

Nerovnost je v Pascalu "<>", v C je to "!="

A konstrukce "IF a=true THEN" je v Pascalu syntakticky správná (je-li A typu Boolean), ale zbytečná a nahraditelná konstrukcí "IF a THEN".

Navíc, ale to už ví jen opravdu málokdo, mají operátory AND a OR v Pascalu vyšší prioritu než operátory porovnávání, proto výraz "A=1 or B=2" přeloží Pascal jako "A=(1 OR B)=2" a skončí s chybou při překladu.

Ale jinak jsem to pochopil. {smile}
    

Re: - dgx (web)
(26.04.2005 20:32:09)

Jsem rád, že to tady konečně někdo natvrdo řekl, nemohl jsem se na to if uniforma := false; dívat!

A Filipe, Tvou žádost dělat u mě programátora zamítám. Nic s tím neudělá ani Tvůj vlivný strýček, ani Tvá vilná tetička. Přestaň mi do kanceláře posílat faxem úplatky, prostě jako programátor jsi vyřízený. Vím, bolí to, ale smiř se s tím! Měl ses líp učit. Teď můžeš jít zametat ulice nebo zkusit novinařinu.
    

Re: - Filip Rožánek (web)
(27.04.2005 00:10:26)

Jsa historicky znemožněn, odebírám se na smetiště dějin... ale jako správný Čech beru všechno s sebou!

procedure Comment.DgxOnClose(Sender: THuman);
begin
if FileExists(dgx) then
ShowMessage('All your dgx are belong to us!');
else
ShowMessage('All your latrines are belong to us!');
end;
(amen;)
    


Re: - Nonsense (web)
(26.04.2005 22:23:51)

a v CLIPSu by to bylo:
(defrule uniforma
(and (not (uniforma)) (rizek))
=>
(printout ven "hafhaf"))

    

Re: - Arthur Dent (web)
(27.04.2005 07:26:11)

Smrdí z toho LISP... {smile}

Jsem zvědav, jestli se objeví někdo, kdo to přepíše do PROLOGu {smile}
    

Re: - Mormegil (web)
(28.04.2005 11:52:01)

To je skoro trapně jednoduché, ne?
stekat(pes,osoba) :- uniforma(osoba), not rizek(osoba).
:o)
    


Re: - Lokutus (web)
(27.04.2005 11:01:53)

No jo porád. {smile}
Já to jen kopíroval.
    


Jen obyčejný strach z neznámeho, nic víc. - MaFre (web)
(26.04.2005 17:59:36)

Zdravím všechny. Podle mého se Lucina, jako štěně prostě uniforem bála. Bylo na nich něco, co ji děsilo a ona nebyla schopná uniformu zařadit do známých věcí, které běžně potkávala a nevšímala si jich. Její chraplavé hulákání je projev strachu. Jako dospělá si uniforem nevšímá, protože si na ně zvykla a už se jich nebojí.
Mates jednou, jako štěně takhle "hulákal" na sněhuláka. Chvíli mu trvalo, než se odvážil přijít až k němu a očuchat ho. Pak ho počůral {smile} Fredynka zase jako štěně "hulákala" ve tmě na pařezy ...šikulka {smile} Už to taky nedělá.
    

Re: Jen obyčejný strach z neznámeho, nic víc. - Alka (web)
(26.04.2005 18:55:55)

No dyk to povídám !? Naše Kiki se jednou v lese strašlivě lekla a začla bezhlavě prchat, smrtelně vyděšená - velkým pařezem !!
    


 - Lokutus (web)
(26.04.2005 20:15:13)

Možná přemíra sebevědomí a arogance. To psi vycítí.
    


nohavice - Netorack (web)
(27.04.2005 15:11:26)

Jeden z našich psů (velikost tak jezevčíka), protože nevidí výše, tak dost zuřivě napadá "plandavé kalhoty" - já se mu nedivím, když má oči 15cm nad zemí, a přímo před nosem se třepe taková veselá věc. No a protože bydlíme v nové zástavbě, kolem se pořád staví, tak o zedníky v montérkách není nouze... Dřív jsme mysleli, že jde po zedníkách, ale pak se ukázalo, že je to těma nohavicema.
    

Re: nohavice - Alka (web)
(28.04.2005 10:26:48)

Tchýně má starou jezevčici, která také ráda trhá nohavice. Kromě toho se snaží sundat ze sedla všechny projíždějící cyklisty a babetisty. Ale úplně nejzuřivěji štěká na romské spoluobčany. Jenom mi tady prosímvás nikdo nevysvětlujte, že ten pes je rasista.
    

Re: nohavice - Arthur Dent (web)
(28.04.2005 10:30:18)

Náš pes vrčí na jeden typ lidí - nejsou to pošťáci, vojáci, policisté ani romští spoluovčané. Vrčí na Cikány... A podle vyprávění ostatních pejskařů není jediný... Přitom to toho psa nikdo neučí. Nějaké politicky korektní vysvětlení?
    

Re: nohavice - Alka (web)
(02.05.2005 17:34:05)

Jediné. Ještě neviděli Terminátora.
    
HotLinks
Zpět na článek