.: Rychlé menu: navigace .:. odkazy .:. kategorie .:. vyhledávání .:. archivy .:. autoři :.  

23.09.2005na jeho velmi hezké sloupky v Reflexu...

Tuhle psal pan Bílek o tom (nebudu citovat přesně), že se dívá na situaci v naší zemi a zvažuje možnost vnitřní emigrace. Ale vzápětí pozitivně obrátil: „Proč bych měl já emigrovat? Ať odejdou oni!” (a myslím, že není třeba dodávat, kdo jsou ti ONI).

Pan Bílek dál rozvíjel úvahu stejným směrem jako já: Vždyť přece lidi musí vidět, jak to ONI vedou zu grunt!

Obávám se toho, že je to jen krásný sebeklam. Že ten „selský rozum”, který člověku říká, že „lidi přeci musí vidět to svinstvo”, se (opět) mýlí. A obávám se toho, že pan Bílek, stejně jako já, podlehl „intelektuálnímu bludu”, který říká: „No to je přeci nad slunce jasnější, to musí vidět každý!” A tenhle blud mu dovoluje věřit tomu, že ostatní lidi vidí to co on a smýšlí jako on.

Jenže! Co když to většina spoluobčanů nevidí, nechce vidět nebo co když jim to dokonce vyhovuje? Co když jsme s panem Bílkem „statistickou odchylkou” my a „demokratická většina” smýšlí přesně opačně?

Co když na výkřik „Ať ONI odejdou” uslyšíme od lidu: „Nelíbí se vám? Jděte vy!” Náznaky by už byly: „Vy nejste volič ČSSD! Postarám se o to, aby vás za devět měsíců přešel smích!”Mimochodem, v posledním Reflexu píše ve své jazykové úvaze Petr Bílek o frikulínech: Nezavřou je (ústa, pozn. aut.) a nezavřou, takže otvorem se valí výkřiky, citoslovce, vzdechy, smích, ano, smích milují nade vše, protože je hned slyšet, jak si to užívají. A kdo si neužívá, je mrtev!

Mýlíte se, pane Bílku. Oni si to neužívají. Oni si to dávají, což je víc než pouhé užívání. Mohu si užívat léta a sluníčka. Oni si ovšem léto a slunce dávají. Taky v tom cítíte nevyslovený předpoklad, že léto a slunce patří jim? Vždyť dát (i „dát si”) mohu jen něco, co mám, co je moje...

Tak vidíte, pane Bílku. Svět přeci patří těm, kdo si jej dokáží dávat...


Zadal Arthur Dent, 23.09.2005 15:41:19, ...,
TrackBack URL tohoto příspěvku je http://blog.maly.cz/tb.php/1473


Novější příspěvky:

Starší příspěvky: