.: Rychlé menu: navigace .:. odkazy .:. kategorie .:. vyhledávání .:. archivy .:. autoři :.  

29.07.2004...říká moje babička. Když se u ní stavím a díváme se na zprávy v televizi, občas lamentuje.

"Samé vraždy, války, to je hrůza! Je to pořád horší a horší. Dříve to bylo také, ale ne tolik." říká.

Naštěstí nemá pravdu.

Dnes jsem našel článek o sebevraždě mladé dívky. V jednom z komentářů k tomuto článku se píše:
Předmět: Počet sebevražd je v Česku
vskutku značně vysoký. Také jejich nárůst za posledních 10 let.
Proč tomu tak asi je? {sad}


Naštěstí nemá komentář pravdu. Jak praví správně jiný komentátor, tak:
Předmět: zajímalo by
mě, kde jste vzali, že počet sebevražd stoupá? Já jsem hodil oko na ČSÚ, tam je studie o sebevraždách do roku 2000. Píšou, že počet sebevražd v 1995-99 byl nejmenší v poválečné historii. Že do roku 96 počet klesal, pak stagnuje. A mimochodem, v Čechách bylo vždycky hodně sebevražd, nacházíme se v tzv. sebevražedném pásu.


Prostě a jasně: vražd, sebevražd a neštěstí není více než dříve. Ale více se o tom mluví.
Kdo pamatujete režim před listopadem 1989: dovedete si představit, že by v Televizních novinách vysílali zprávu o nějaké sebevraždě? Těžko. Spíš se člověk dozvěděl, že zemědělci z JZD Únorového vítězství v Horní Dolní pod Smrkem sklidili v rekordně krátké době a za to jim patří náš dík.

Nebo že by v Rudém právu psali o nějakém neštěstí? Těžko, to se tutlalo. Spíše se čtenář dozvěděl, že naše horníky navštívila delegace z Doněcka a že probrali možnosti rozvíjení bilaterálních vztahů.

Dnes se píše také jednostranně. Při počtu sebevražd statisticky jedna smrt nic neznamená. Píšu statisticky, samozřejmě že jde pokaždé o tragickou událost.
Zprávy ale s oblibou začínají informacemi o událostech negativních. Lidé to chtějí, vždyť máme v povaze, že nic nepotěší více než neštěstí druhých.

A co jsem tím chtěl říci?
Velmi oceňuji, pokud si někdo, než začne něco komentovat, ověří, jako to všechno je. Napsat, že za posledních 10 let došlo k nárůstu počtu sebevražd je demagogie.


Zadal White Dog, 29.07.2004 13:49:55, 10 komentářů...,
TrackBack URL tohoto příspěvku je http://blog.maly.cz/tb.php/1008

Zpět na článek

HotLinks
Zobrazit komentáře v chronologickém pořadí

He.. - Ebo (web)
(29.07.2004 16:22:57)

"sebevražedný pás" ??.. to se tu má každý tendenci zabít ? {big grin}

Tož už abych pomalu ...
    


demagogie ? - wake (web)
(29.07.2004 19:14:15)

podle toho, co rikas, je napsat, ze blablabla stoupl, lez.
    

Re: demagogie ? - Mata Hara Kiri (web)
(30.07.2004 12:23:56)

Je nesprávné napsat, že blablabla stoupl, aniž si předem ověříš, že tomu tak skutečně je. Ono to tak totiž být nemusí a pak je to skutečně lež. {smile}
    


tolik zla dříve nebylo - Lendys (web)
(30.07.2004 13:59:03)

nebo řeči typu "to za našich let nebývalo..." mě vždycky dokážou vytočit. Srovnává se nesrovnatelné, co bylo před 89 a co je dnes jsou úplně jiné dimenze stejně jak tu píšeš, že dřív nehrozilo informovat o nějaké sebevraždě nebo jakémukoliv negativismu, kriminalitě, vraždách, loupežích, podvodech, natož občanské nespokojenosti. Co je ve zprávách dnes bývalo i dřív, jen se o tom nevědělo, protože se o tom nemluvilo nebo naopak nemluvilo, protože se o tom nevědělo;)
    

Re: tolik zla dříve nebylo - Arthur Dent (web)
(30.07.2004 14:14:43)

Svůj díl na tom mají i média a dostupnost zpráv z celého světa. V roce 1900 věděla praprababička jen to, že se v sousední vesnici ženil statkářův syn, že u nich shořel Novotnýmu stoh a před lety tam bláznivá Máří co sloužila u starosty utopila dítě ve studni. Jiné zprávy prostě neměla, takže její "obzor tragédií" tvořilo několik okolních vesnic.

Dnes když je babičkám dostupná televize (jako často jediný zdroj zábavy), tak počet tragédií celého světa musí důchodkyni nevyhnutelně šokovat a vede to k výšezmíněným výrokům... Ale nemá smysl vysvětlovat, že u nich a v pěti okolních vesnicích se toho zase o tolik víc neděje.

A velkou roli v tom také hraje ta ošidná lidská paměť, která je nadána darem zapomínat špatné věci a vybavovat si jen ty dobré... Takže optimistický závěr: Nebudeme jiní!
    

Re: tolik zla dříve nebylo - wake (web)
(30.07.2004 17:25:15)

lapidarne receno: neni to tak, ze by svet byl horsi nez drive. to se jen zlepsuje informacni pokryti...{wink}
    

Re: tolik zla dříve nebylo - amicus (web)
(31.07.2004 22:49:56)

Obávám se, ze informacní pokrytí, jak to nazýváte, se nezlepsilo. Jednou mozností je, ze mnozství informací, které prijímáme je konstantní: dozvídáme se více o dení v Bardejove a v Buenos Aires, ale méne o Andule, která zije vedle. Druhá moznost je, ze dohromady se toho dovíme víc z Ulanbátaru a o Andule, ale dokázeme vstrebat jen omezené mnozství techto poznatku, takze toho zase nevíme o nic víc. Získali jsme jen neco informacního sumu. Wiener definoval informaci jako udaj, který snizuje nasi nejistotu pri rozhodování. Takto chápáno, se mi zdá, ze INFORMACÍ získáváme cím dál tím méne.
    

Re: tolik zla dříve nebylo - Arthur Dent (web)
(31.07.2004 23:21:50)

Netvrdím že se zlepšilo. Jen se zvětšil "akční rádius", tedy vzdálenost, ze které mohu informace přijímat. A protože člověk přijme za časovou jednotku konečné množství informací, je logické, že "informační pokrytí" je horší, protože je "řidší".

Jsou-li dostupné informace z celého světa, je mnohem jednodušší nalézt v nich denní dávku "18 hrůz + dvoje zvířátka". Dokud jsem byl informacemi odkázán na okolních pět vesnic, měl jsem informace tak o jedné hrůze za měsíc...
    

Re: tolik zla dříve nebylo - braggart (web)
(01.08.2004 22:09:36)

A ted si predstavte, ze za par let, az budeme komunikovat s mimozemskyma civilizacema, pribudou do zprav jeste katastrofy z jinych galaxii {wink}

"Meteor zasahl na pangalakticke dalnici qwert321 lunarni modul se sesti androidy na palube. Opravy si vyzadaji 6 milionu astrodolaru."

Uz se nemuzu dockat {smile}
    

Re: tolik zla dříve nebylo - kyjo (web)
(03.08.2004 01:19:25)

Dobre mu tak - co ma co delat lunarni modul na pangalakticke dalnici ???
    
HotLinks
Zpět na článek