.: Rychlé menu: navigace .:. odkazy .:. kategorie .:. vyhledávání .:. archivy .:. autoři :.  

31.07.2004Záda nejsou v v žádném háji. CO by tam také dělala. Pouze bolí. Vím asi proč, ale nevím, co s tím. Najde se mezi čtenáři znalec, který poradí?

Nemohu si zavázat tkaničku od bot. Neodnesu 10 kilo těžkou věc. V autě mi dělá problém trošku zvednout nohu, abych sešlápl spojku. V posteli mi dělá potíže otočit se z jednoho boku na druhý. Potíže dělá i vstát. Bolí mě záda. Naštěstí jen zádové svaly, ale i tak je to nepříjemné.

Vše zřejmě zapříčinila moje cesta do Mikulova, kdy jsem prochladl. Přesto jsem stále sportoval. Záda mě bolela, ale stav byl stabilizovaný.
Přesto jsem se snažil tuto nepříjemnou situaci nějak vylepšit. Řekl jsem si, že existují dvě možnosti: rozhýbat nebo nechat v klidu.

Vybral jsem si variantu „rozhýbat”. Nevím, jestli to byl šťastný nápad. Jezdil jsem na kole čím dál tím víc, ale stav se nelepšil. Dorazil jsem to minulý týden, kdy se oteplilo, a já se každý den jezdil koupat. Protože koupání v mém podání znamená dojet k vodě 10 kilometrů ostrým tempem na kole, pak plavat v kuse minimálně půl hodiny a opět na kole zpět.

Po třech dnech takového sportování jsem se skoro nemohl pohnout. Průšvih. CO s tím?

Včera a předevčírem jsem si naordinoval klid. Maximálně pomalou procházku se psem.

Ale dnes je tak krásně! Pořád slyším ten vnitřní hlas: „dej si výlet na kole, jen krátký, 50 nebo 60 kilometříků, a pak si pěkně zaplav, ale ne moc, jen jeden, dva kilometry...”.

Máte někdo s něčím podobným zkušenosti? Jak se nejlépe (a pokud možno nejrychleji a nejlevněji) zbavit podobné svalové bolesti?

Teď jedu na ten výlet a trochu si zaplavu. Pokud mi mezitím poradíte, nebo přidáte své zkušenosti, jak řešit takový problém, budu vám opravdu vděčný.


Zadal White Dog, 31.07.2004 14:57:59, 29 komentářů...,
TrackBack URL tohoto příspěvku je http://blog.maly.cz/tb.php/1010

Zpět na článek

HotLinks
Reakce na jiných stránkách (TrackBack)
Prevazne Neskodny...: Vůně skořice
Prevazne Neskodny...: Kalokagathia, pivo a Penthouse
Prevazne Neskodny...: Prohlídka, právo a taky jedno Heč
Prevazne Neskodny...: Fyzioterapeute! Kde jsi?
Zobrazit komentáře v chronologickém pořadí

 - Sokolík (web)
(31.07.2004 15:16:06)

Nechat v klidu a hlavně v teple.

Mě na polovinu neduhů pomáhá horká vana, kam si vezmu knížku a volně dopouštím jen teplou vodu, kolik až snesu. Po hodině až dvou to člověka docela unaví a pak je dobré se pořádně vyspat. Pokud se pak nevzbudím bez nemoci a bolestí, tak jsem asi opravdu moc nemocný. {smile}
    

Re: - JMH
(31.07.2004 19:51:25)

Jojo, s bolestí zad z kola mám jako bývalý triatlonista bohaté zkušenosti:-/
Jeden dobrý recept je Sokolíkův, s horkou vodou. Ideální jsou na to termály nebo velká sedací vana.
Vhodným doplňkem je masér, přítelkyně je milá a hezká na mazlení, ale tohle chce fakt silnou a odbornou masáž. A moc bych neváhal si ji zaplatit, stojí to za to.
Pokud máš štěstí (jako já, heč!) na fyzicky zdatnou kamarádku oplývající znalostí klasické sportovní i reflexní masáže, není nic lepšího...
    


Tyhle starosti já nemám... - Arthur Dent (web)
(31.07.2004 16:31:48)

Když mě bolí záda, řeknu si: To je z toho, že nesportuju, na kole nejezdím a neplavu. No a za pár dní záda nebolí, protože se mi to nemá čím zhoršovat. A pokud mě nedejbůh napadne něco rozhýbat, vzpomenu si na sadistické tělocvikáře, kteří byli schopni stát nad dítětem s utrženým svalem a řvát na něj: "Vstávej a běhej, to musíš rozhejbat, tak si dej ještě o jedno kolečko navíc a makej!!!"


A teď vážně: Varianta "rozhýbat to" je občas účinná - pokud jsou ty svaly pouze "ztuhlé". Pokud jsou namožené, prochladlé či jinak "ublížené", tak jim sport rozhodně neprospěje. Jo a lepší než "rozhýbávat" něco nějakým sportem je nechat si to rozhýbat od maséra či podobné existence.

(IMHO je minimálně polovina terapeutického efektu "rozhýbání" způsobena tím, že člověk při zvýšené tělesné námaze zaplavuje tělo endorfinem a to zranění pak míň bolí.)

Ale to je jen můj názor, tobě možná pomůže, když vyběhneš, skočíš na kolo a dáš si tak 60km rychlou jízdou! To tě dorazí tak, že se hned v pondělí odšouráš k doktorovi pro odbornou pomoc a příště zapomeneš na rozhejbávání! {smile}
    


 - Hrabemuto Nakawamoto (web)
(31.07.2004 17:21:15)

Hallo White Dog
Udelej si Priznitz obklad
5 teplejch namocenejch rucniku
a pres to 5 suchejch rucniku
a to vsechno pres noc.
Moji rodice jsou druidove
a me to do mejch 45 zatim vzdy
pomohlo.
    


Fakt.. - Ebo (web)
(31.07.2004 18:07:46)

Je to blbý, ale tělo si řekne, kdy má dost.. Pokud se nejedná o namožené svaly ..a je to z nachlazení, tak vřele doporučuji.. zalehnout do betle zapnout TV a tak dva tři dny se flákat..
Pokud jsou to namožené svaly..nepomůže skoro nic.. až zase na ten odpočinek a chce to něakej čas.. {smile}
Pro majetné ale doporučuji asijské masáže s masérkou {smile}

Já po ujetí cca. 300Km najeden zátah.. spal celé dva dny v kuse.. a kupodivu mne pak celkem nic nebolelo...ale za tři dny poté se to začlo krutě ozývat {big grin}

Dobré je taky obkročmo na šikmé střeše opravovat hřebenáče..(nejlépe když to člověk předtím nikdy nedělal)..když vám řeknu že jsem potom nemohl ani vystoupit z autobusu natož si sednout k vykonání potřeby, tak mi asi nebudete věřit {smile}
    


 - pixy (web)
(31.07.2004 22:20:21)

Sportem ku zdraví. Gratuluji a plně souhlasím s Arthurem.
    


Zádíčka - Vlk (web)
(31.07.2004 22:24:25)

umí být pěknej prevít, ale pokud to je jen namožené, je to v pohodě. Přidávám se k radě s teplou vanou - já to snesl do hodiny, případně si lehnout na "elektrickou dečku" - je to sice v létě zvrhlost, ale taky to dost pomáhá. A tiše se pomodli (jsi-li věřící), aby to nebyla plotýnka jako u mně - stav, který popisuješ jsem zažil asi 3 týdny v kuse - do nemocnice jsem to měl cca 250m a když jsem chodil na kapačky, tak to bylo na 30-40 minut cesty, nosil jsem jenom sandály, protože tkaničku jsem zavázat nedokázal a navlíknout si kalhoty byla operace na deset minut.
Hodně štěstí a ať je to jenom prochlazení.
    


Nemám žádnou radu, - alraune (web)
(01.08.2004 01:12:14)

zato mám radost, že záda bolí ještě někoho jiného {big grin} Chápu, že to není zrovna ušlechtilé, ale zato to píšu upřímně {smile}
    

Re: Nemám žádnou radu, - Ebo (web)
(01.08.2004 01:17:34)

He.. teda.. {smile}
    


 - Ota (web)
(01.08.2004 20:48:45)

Konec srandy, tady je názor praktika:
"Podle popisu jde o funkční blok páteře s křečovitě staženými svaly. Určitě tomu nepomůže taková pohybová zátěž, a když už, tak strečing a ne jízda na kole. Nejlepší je týden klid, u zdravého člověka se to srovná samo. Dobrá je i prohřívací masáž. Určitě ne nějakou drastickou metodou, stačí jemná, povrchová, prohřívací masáž."
    


jednoduše - noname (web)
(02.08.2004 09:38:33)

prostě zajdi do nějaká slušné nemocnice, kde ti poradí, případně tě pošlou k chiropraktikovi a budeš to mít zadarmo. Když už tomu státu dáváme kurňa ty miliardy, tak se nebojme to využít.
    

Re: jednoduše - Arthur Dent (web)
(02.08.2004 09:41:22)

Nojo, ale tihle sportovci si myslí, že se vše dá vyléčit Francovkou Alpou a rozhejbáním {smile} {smile}
    


Re: jednoduše - White Dog (web)
(02.08.2004 09:43:16)

Není to špatná myšlenka, ale představa, že budu sedět kdovíjakou dobu v čekárně, pak mě doktor vyšetří, pošle mě za jinym doktorem, tam strávim kdovíjakou dobu v čekárně...
Víš, že už mě ta záda tolik nebolí... {smile}
    


Re: jednoduše - Vlk (web)
(02.08.2004 11:44:09)

To jsem také zkusil - praktický doktor - rehabilitační doktor - rehabilitace - diagnóza zkrácené zádové svaly (v tu dobu jsem se bez problémů dotknul dlaní země v předklonu ...) - týden cvičení - zhoršení - diagnóza ochablé zádové svaly (dělám triatlon ...) - týden cvičení - zhoršení do stav, kdy jsem skoro nechodil - odeslání na rentgen - vada páteře - další dva týdny cvičení (v nemocnici) - zhoršení - CTP - vyhřezlá plotna ...
Teda tohle mě neláká si znovu zopakovat. Pokud k doktorovi, důkladně si ho ověřte, v menších nemocnicích mi až příliš často připomínají vyplňovače receptů na léky.
Na druhou stranu jsem se pak v Motole i ve Střešovicích a v Kolíně na neurologii resp. neurochirurgii setkal opravdu s profíky.
    


Taky znam ;-) - ebear (web)
(02.08.2004 09:45:54)

Prochladla zada jsou previt, znam to moc dobre. Hlavne nechod k doktorovi pro prasky. Rada je jednoducha: masaz (pouze odbornou) a zada nechat tyden v suchu teple a klidu.
    


lazne - pankeas (web)
(02.08.2004 10:57:44)

Doporucuju vyrazit si do Podebrad (lazne Praze nejblizsi) a tam si doprat dve tri procedury. Objednavka predem vhodna, nijak moc to nestoji.
    

Re: lazne - Arthur Dent (web)
(02.08.2004 11:24:01)

"Chceš lázně, Bedřichu?"

[www.meteleskublesku.cz/media/01/snd/16.mp3]
    


Re: lazne - White Dog (web)
(02.08.2004 11:26:24)

Poděbrady? Tam jsem skoro denně, na kole. Mám to kousek. Leč místo lázeňských procedur si právě tam jezdím zaplavat. Jako nejvýznačnější objekt v Poděbradech považuji restauraci a hotel Bílá růže, kde točí nejlepší plzeňské pivo na východ od Prahy. Obvykle si dávám ta pivka dvě. To je taková moje poděbradská procedura {smile}
Jinak dík za radu!
    

Re: lazne - pankreas (web)
(02.08.2004 13:43:12)

nejlepsi je kombinace perlickove lazne, ktera vrcholin odpocinkem v horke dece + odborne masaze. pokazde si pak aspon tri hodiny pripadam jako stredobod vseho dobra...
    


Né, že bych to měl denně, - Vesničan (web)
(02.08.2004 12:06:48)

ale jisté zkušenosti mám. To proto, že nedělám triatlon. Ani neprovádím se svým tělem jiné prazvláštní piškuntálie. Můj recept je horká vana, minimálně na hodinu (návod Ivo Viktora), s lehkým procvičováním svalů, na závěr horká sprcha a poté Indobene gel, vetřený v záda něžnou ženskou ručkou. Hop a zdravý mraveneček, ráno skáče z postele.
    

Re: Né, že bych to měl denně, - Arthur Dent (web)
(02.08.2004 12:15:46)

No, až na toho brabence v posteli je to zajímavý recept {smile}

Možná...

Včelaři si nechávají prý dávat pár žihadel jako prevenci proti revmatismu. Pokud je na tom něco pravdy a pokud má White Dog něco jako revmatismus, tak pár zdravých mravenečků do postele by mu mohlo pomoct. Minimálně by po ránu vyskočil jak Jura. {smile}
    

Re: Né, že bych to měl denně, - Vesničan (web)
(02.08.2004 13:00:09)

Někteří obzvláště kuriózní podivíni se válejí třeba v kopřivách. Jako prevenci proti revmatismu. Vyzkušel jsem, nedobrovolně, několikrát, nelíbí.
    


 - IP:194.196.164.2 (web)
(03.08.2004 06:09:18)

Zdravím,pokud Tě to ještě nepřešlo, dám spojení na IA masérku!! (zeptej se AD) bohužel se minulý týden odstěhovala 6 km od Tvého bydliště,já (a teď už i zbytek rodiny) tam chodíme od února a je to fajn. m
    


tak bacha - van berrock (web)
(24.08.2004 19:03:35)

hello Dog, nedá mi to abych nezareagoval, poněvadž většina z výše vyjadřujících se neví o čem točí.. to, co popisuješ má nebezpečně mnoho styčných bodů s mým problémem. pokud je to ještě doplněno bolestí jedné nohy.... já skončil ve špitále, kapačky nepomohly, následovalo CT vyšetření, zjistil se 8 mm výhřez plotýnky bederního obratle. jediným řešením byla operativní korekce. dnes mám skoro měsíc po operaci a cítím se "skoro" jako za "zdrava". jen budu muset ještě další 2 měsíce opatrně a poooomaaaluuu rehabilitovat. jakékoliv "rozhýbávání" rozcvičování a masírování je dobré jen pro zhoršení situace. nedělej NIC, dokud nemáš rentgen a CT!!!!!!! hodně štěstí!
    


záda - léčitel - pepa008 (web)
(01.04.2005 17:54:43)

Mne bolely záda taky a nakonec jsem se u známého léčitele dozvěděl, že to bylo následkem problémů se zažíváním - žlučník mi podráždil slinivku a ejhle, začal jsem něco dělat pro lepší zažívání a najednou mám záda v pohodě. Ono jak se dost v poslední době píše, vše je spojeno s něčím dalším, zkusil jsem léčitele a pomohl, zde je na něj odkaz [doubrava-lecitel.euweb.cz/]
    
HotLinks
Zpět na článek