.: Rychlé menu: navigace .:. odkazy .:. kategorie .:. vyhledávání .:. archivy .:. autoři :.  

05.08.2004Nevím, jak vám, ale mě připadá slovo úředník tak trochu jako nadávka. Tak trochu hodně jako nadávka. Synonymum pro člověka líného, pasivního, obtěžujícího. V čem je problém? Asi v úřednících...

Existuje skupina úředníků, kteří dělají různé statistiky a výzkumy. Potřebují nějaká data, asi aby mohli dokládat jak jsou nezbytní.

Abyste mi rozumněli — chápu naprosto, že jisté statistiky a informace jsou třeba.

Někdy však úředníci věnují plno úsilí výzkumu, který je zbytečný. Protože kdyby se zeptali kohokoliv, dostanou odpověď.

Tak si představte, co naši milí úředníci z ministerstva práce a sociálních věcí objevili:

"domácnosti s dětmi mají přibližně dvakrát více členů než ty bezdětné"Věřili byste tomu? Tak kvůli tomuto epochálnímu zjištění muselo proběhnout nějaké prověřování.

Ačkoliv mě stav českých rodin nezajímá, tak to, že rodina s dětmi má více členů než rodina bez dětí, vím taky. A věděl jsem to od chvíle, kdy jsem se naučil trochu počítat.

Dále se ve zprávě objevuje třeba že "otázka bydlení je sice důležitým faktorem při rozhodování o založení rodiny, ale samostatné bydlení k založení rodiny nevede automaticky".

Předpokládám, že k tomu, aby vyplodil tenro hlubokomyslný závěr, někdo x let studoval vysokou školu. Kdybych to spojil s trochou demagogie, tak prohlásím, že takový člověk studoval vysokou školu za peníze poctivě pracujících lidí.

Obávám se, že dokud bude úřednictvo vynakládat čas, peníze a prostředky na podobné zhovadilosti, jako je zjišťování výše uvedených faktů, tak je ostatní naprosto oprávněně budou mít za obyčejné parazity.

Takže milí úředníci, mám nápad. Jděte se bodnout. Nejsem si zcela jistý, jestli by nebylo nejlepší všechno úřednictvo propustit a nabrat nové lidi. Podmínka práce ve státní správě by byla následující: uchazeč by se musel prokázat tím, že má praxi v soukromé firmě a nikdy nebyl státním úředníkem.

Protože jinak se toho parazitujícího plevelu nezbavíme.

Mám ale obavu, že jinde ve světě to nebude o moc lepší.

Zdroj: iDnes 4. 8. 2004


Zadal White Dog, 05.08.2004 10:06:01, 20 komentářů...,
TrackBack URL tohoto příspěvku je http://blog.maly.cz/tb.php/1022

Zpět na článek

HotLinks
Zobrazit komentáře v chronologickém pořadí

 - Solvina (web)
(05.08.2004 10:12:29)

BTW White Dogu, chodis na viditelneho Macka? (jak mam tak blbou domenu zapsat? - [viditelnymacek.cz/] ) Tyhle nazory na uredniky se tam objevuji casto a Macek neni rozhodne politicky koretni.
    

Re: - White Dog (web)
(05.08.2004 10:19:30)

Nechodím. Ale dík za tip, třeba se tam občas mrknu.
    


rodina - pankreas (web)
(05.08.2004 11:51:41)

[www.mpsv.cz/files/clanky/tiskovky/040804a.pdf]

Mne to neprijde jako spatny material.
Je to analyza, ktera je dobry zaklad pro dalsi praci.
    


Jo.. - Ebo (web)
(05.08.2004 11:56:44)

Nemám rád když se spojuje slovo státní zaměstnanec automaticky se slovem úředník.. Neb úředníci jsou opravdu verbež.. to co občas vyplodí.. to je fakt síla..

Schválně zkuste si stáhnout tohle: [skip.nkp.cz/KeStazeni/dotazn]%EDk%20-%20rizika.xls ..a přepnout se do záložky "Vnitřní analýza" .. kde se máte pokusit zadat jak často asi dochází u památky k zemětřesení (ohodnotit 1-5) ..nebo rozsáhlé požáry (1-5).. či atmosférické přepětí (1-5).. K tomuhle měli přibalit křišťálovou kouli {big grin}
    

Úředník a státní zaměstnanec - White Dog (web)
(05.08.2004 12:35:29)

Jasně že státní zaměstnanec nemusí být automaticky úředník.
Stejně tak úředník může fungovat i u soukromé společnosti - co jiného je třeba účetní, než úředník. Jedná s úřady? Jedná.
Obecně nemám rád úředníky, kteří pracují ve státní správě. Vlastně by se dalo říct, že je nesnáším. Samozřejmě na základě svých zkušeností.
    

Re: Úředník a státní zaměstnanec - Martin (web)
(05.08.2004 12:56:28)

No mezi zamestnanci ministerstev nejsou vsechno urednici {big grin})
Treba udrzbar , uklizecka a informatik nejsou vedeni v poctech uredniku.

Rozlisit jdou velmi snadno a to tim ze pokud nic nedelaji tak se to brzy da poznat na rozdil od ostatnich zamestnancu a pak tim ze maji podobne maly plat.

Martin
    


 - Hrabemuto Nakawamoto (web)
(05.08.2004 15:46:13)

V Nemecku existuje
vyzkumni ustav pro
vyzkum vysokoskolskeho vyzkumu{smile}

Asi nevedi co delaj{big grin}
    


 - smooth (web)
(05.08.2004 16:44:33)

problem je, ze bez kvalitni statni spravy a kvalitnich statnich zamestnancu pujde tenhle stat, tam, kam dlouhodobe smeruje - taky kvuli tomu, ze nikdo rozumny za ty penize do sluzeb statu nejde, leda by byl nejaky divny...
    

Re: - Solvina (web)
(05.08.2004 17:36:32)

Nevidel bych reseni v tom, ze se prida urednikum. Kdyz sem to cetl bleskla mi hlavou analogie: kdyz zakladas firmu, musis nejdriv dokazat, ze na to mas, dres jak kun za maly prachy a postupne rostes.

U uredniku bych volil spis tvrdou represi, postihy za (prehanim) neklaneni se zakaznikum, pozdni prichody, brzke odchody, neochotu, zdrzovani - tem co zustanou po nejake dobe klidne dat penize po tech odumrelych.

Nedivil bych se, kdyby se zjisitilo, ze cela statni zprava by mohla bezet s 50% - 40% soucasnych lidi (ano az 60% uredniku by se mohlo nekam ztratit a bylo by to videt jenom na ureadech prace).
    


 - 1049an
(05.08.2004 19:25:51)

To je velmi vážná věc. Hovořím smrtelně seriózně. Maxišéf pověří šéfy delegováním zástupců do expertní komise. Ta se sejde a naformuluje základní osnovu zkoumání. Ta je předložena náměstkovi maxišéfa ke schválení. Náměstek maxišéfa osnovu pošle oběhem a na krycím listu se postupně podepisují právníci, ekonomové a zástupci všech odborů. Je-li osnova formálně schválena, předkládá se maxišéfovi, který na jejím základě vydá příkaz, který mu zpracuje jeho tým. Na základě tohoto příkazu pak expertní komise shromažďuje data a vyhodnocuje je. Pokud se skutečně zjištěné výsledky liší od toho, co si přeje maxišéf (nebo nadřízení maxišéfa z ministerstva), pak se zjištěný výsledek upraví ve smyslu těchto požadavků. Na to existuje tzv. albánská konstanta, což je podíl požadovaného a skutečného. Touto cifrou se pak všechny zjištěné výsledky násobí. Maxišéf je spokojen, náměstek je pochválen, šéf je ohodnocen a já dostanu tisícovku k platu.
    

Re: - Arthur Dent (web)
(05.08.2004 20:36:56)

Tzv. "Albánská konstanta" se na gymnáziu počítala takto:

Příklad 26 strana 118... Počítám, počítám, výsledek je 32.

Nalistuji stranu 215, kde jsou "kontrolní výsledky" - ha, jim to vyšlo 24. Hm... No nevadí, takhle semhle nenápadně vsunu násobení konstantou K, která je přesně 0.75...

A to K je ta Albánská konstanta, námi zvaná Konstanta úměrnosti. {smile}
    

Re: - 1049an
(05.08.2004 21:55:37)

Á, kolega... to ovšem není vše. Výsledky máme a teď je budeme "prodávat". Protože "mladí a dynamičtí" maxišéfové nemají čas studovat cokoli rozsahem přesáhne pár vět, je třeba vytvořit barevnou tabulku. Na to jsem v Excelu mistr. Navíc občas z pilnosti přidám 3-rozměrný graf a šéf se tetelí, že maxišéf bude učůrávat blahem. Nezáleží příliš na tom, co v grafu vztažně porovnáváme ale musí z toho být na první pohled vidět progres, nárůst či expanze (týká-li se to činnosti, již maxišéf manažersky administruje), popř. pokles, recese a minimalizace (jde-li o problémy, které by se měly úměrně zmenšovat právě proto, že na to byl ustanoven náš úřad). Barevné grafy a tabulky se hezky zalaminují a na poradě (pardon - maxišéf preferuje název "moderované kolokvium v sekci") slavnostně kolují z ruky do ruky, přičemž je - při pohledu na ně - vítáno zachmuřené soustředění, popř. vítězné povytažení obočí. Já mám vychytralou vychytávku. Zazírám do tabulky, obrátím oči v sloup jako když v rychlosti cosi přepočítávám a pak spokojeně pokývnu hlavou. Pak si jakoby udělám poznámku - klikyhák - a upřeně na ni hledím, pohybujíc neslyšně rty. A hle - maxišéf mne nedávno při "coffee breaku" osobně pochválil za intenzivní přístup. A je to! Vlastně: A jde to!
    

Re: - Arthur Dent (web)
(05.08.2004 22:03:35)

Mnohem, ale mnohem působivější je promítat excelské barevné grafy zpětným projektorem... Nebo přímo takovým tím drahým projektorem, co se připojí k noutbúku... To jsou pak správně prezentovaná data!

Navíc projektor se může mírně rozmazat... Ale důležitý je ten globální trend, a ten je, což je zcela patrné, stoupající (klesající)!
    

Re: - 1049an
(05.08.2004 22:17:26)

A nebo "flipčárt"... Ten miluju! Maxišéf narýsuje gestem Zorra mstitele tlustým fixem osy X, Y a Z. Šéfové s již menším vzmachem zakreslují svoje o mnoho skromnější křivky. Pak dle vyvolávání náměstka nastoupí vedoucí výše zmíněných expertních skupin, nositelé "nou hau" jak říkáme, chceme-li být "in" a operují s detaily. Jsme sice na formátu A0 ale oni s Linerem 0,5 mm kreslí detaily na ploše velikosti poštovní známky. Mám jeden takový list doma. Kreslilo se na něj tři dny na výjezdní poradě. Přemýšlím, že jej časem prodám jako avantgardní kresbu nějakého umělce; něco bych na tom mohl trhnout.
    


 - 1049an
(05.08.2004 22:43:00)

Dneska to už ukončím. Popsal jsem jeden úřad státní správy a nepřeháněl jsem. Ideálním stavem je situace, kdy úředník plní pouze úkoly spojené se zajištěním chodu svého úřadu a na vnější výstupy, čili reálnou práci mu již nezbývá kapacita. Je to jako s tím anglickým ministerstvem kolonií, které údajně fungovalo a nabíralo zaměstnance ještě řadu let po rozpadu impéria. Já jsem teď tak na poměru 80 : 20, t. j. čtyři pětiny času věnuji na výrobu podkladů pro maxišéfa (kdyby je náhodou chtěl někdo z ministerstva), pro šéfa (kdyby je náhodou chtěl maxišéf) a pro sebe do šuplíku (co kdyby je chtěl šéf, že...). Autora článku musím upozornit, že jsme nesmrtelní; když nás vyhodíte (zrušíte) z důvodu restrukturalizace, vrátíme se duplikováni. Svoji existenci si obhájíme. Každý nováček se nám začne brzy podobat. Tak nás nedrážděte; jestli se rozzlobíme, budeme zlí...!
    

Re: - Arthur Dent (web)
(05.08.2004 23:26:27)

To je smutná pravda, ten závěr. Sledoval jsem to z pozice neúředníka - informatika na KÚ v době, kdy na KÚ přišlo hafo kovaných ouřadů ze zrušených okresů. Zatímco KÚ byl v té době dva roky starý úřad, kde se většina lidí snažila opravdu něco dělat, aby "budovali pozitivní image", tak po lednu loňského roku, s příchodem starých kovaných úředníků, se ukázalo, jakou má "zdeúřední" postoj moc - nenápadně prosakoval a prosakoval... {smile}
    


Re: - smooth (web)
(06.08.2004 17:07:29)

Pořád platí zákon akce a reakce.

Pokud něco nefunguje, jednoho dne to zajde. Pokud se nezmění státní správa, její úlohu pomalu převezmou ti, kteří problémům rozumí a dokáží je řešit.

Příkladem může být obchodní rejstřík. Nefungoval a byl pomalý, proto se na něj začaly specializovat advokátní kanceláře tak, aby vše šlo rychle. To ovšem je neúměrně drahé, takže se brzy dočkáme formulářových podání, které budou rychlé a relativně levné (už dnes se dají stáhnout ze serverů justice a České advokátní komory).

-- a kromě toho, pod tlakem úvah o zrušení nebo předělání obchodního rejstříku najednou jde dělat zápisy do 14 dnů ---
    

Re: - 1049an
(06.08.2004 20:36:34)

O tom, co nefunguje, rozhodujeme my.
    


Re: - 1049an
(06.08.2004 20:42:11)

O tom, co nefunguje, rozhodujeme my.
    


Re: - 1049an
(06.08.2004 20:42:22)

O tom, co nefunguje, rozhodujeme my.
    
HotLinks
Zpět na článek