.: Rychlé menu: navigace .:. odkazy .:. kategorie .:. vyhledávání .:. archivy .:. autoři :.  

09.08.2004Moje neláska k RSS čtečkám je všeobecně známá. Dokonce jsem byl tou svou i otráven. Ale před týdnem jsem si stáhl RSS Point...

Ne, svůj názor na čtečky jsem nezměnil. Jen jsem si při práci na jistém novém projektu potřeboval cosi ověřit. Prostě na několik dnů potřebuji mít po ruce RSS čtečku. No a protože ze všech stran slyším chválu na RSS Point, volba padla na něj.

Nainstaloval jsem ho, spustil, nastavil kanály, den jsem to používal a opět jsem ho odinstaloval. Ani pápá jsem neudělal. Nesedl mi. Připadal mi těžkopádný, přeplácaný, zmatený — zkrátka nepadl mi do ruky. Jeho místo zaujal „starý dobrý” FeedReader.

Jakmile skončím s laděním oné aplikace, půjde i ten opět k ledu...

V souvislosti se sérií článků o RSS od Jiřího Bureše jsem trošku zalovil v accesslogu na Bloguje a výsledky mne, po pravdě řečeno, zarazily. Opravdu jsem nečekal, že každý pátý požadavek na server je požadavkem na RSS kanál. (Bližší a komentované výsledky viz Jiří — Kolaps RSS)

A položím několik provokativních dotazů: Opravdu je nutné dívat se každých pět minut, jestli někdo něco náhodou nepíše? Není to už určitá forma obsese? A není těch informací příliš? Nejsme zahlceni informačním smogem? A není RSS čtečka jen další „smogovod”, který nám cpe naprosto neužitečné informace přímo pod oko?

Kdo znáte Kyberiádu od Lema — vzpomeňte si na piráta Tlamsu... Nehrozí nám podobný konec?


Zadal Arthur Dent, 09.08.2004 14:13:56, 17 komentářů...,
TrackBack URL tohoto příspěvku je http://blog.maly.cz/tb.php/1025

Zpět na článek

HotLinks
Zobrazit komentáře v chronologickém pořadí

 - zwíře (web)
(09.08.2004 14:24:57)

Dívat se co pět minut na blogy je fakt obsese, ale každý si tím minimálně jednou projde {smile}
Informací je až příliš, to je snad jasné...
    

Re: - Arthur Dent (web)
(09.08.2004 14:31:55)

Řečeno programátorsky: RSS <> blogy (Pro céčkaře: RSS != blogy)

Ale to na věci nic nemění - koukat se kamkoli co pět minut je obsese, i když to dělá stroj {smile}
    

Re: - zwíře (web)
(09.08.2004 14:37:42)

Kdyby mi čtečka po připojení uměla sesortovat příspěvky podle času (ne podle jména), tak mi stačí připojení co půl dne nebo co den. Ale takhle nechám na pozadí spuštěnou čtečku a jednou za čas se podívám na přírůstky...
PS: Když už to dopíšeš? {smile}
    

Re: - Arthur Dent (web)
(09.08.2004 14:57:36)

Vzhledem k výše uvedenému se asi opět brzy k tomu kódu vrátím... {smile}
    


proč ne - noname (web)
(09.08.2004 14:37:34)

mám čtečku a u velké části serverů mám také nastaveno 5 minut, vyjma těch, které zveřejňují informace jen jednou denně.
Proč? Protože RSS mám právě proto, abych se o zprávách (konkurenci, ...) dozvěděl co nejdříve. Bez rss jsem několikrát denně otvíral servery z favorites, takhle otvírám jen to co mě zajímá. Šetří mi to čas a přitom se o všem dozvím do pěti minut, předtím jsem měl několik hodin okno.
Jsem závislý na informacích, vím to, chocholoušek by se pomněl, ale prostě je to fakt.
A to že to způsobuje serverům problémy? Afaik se to dá řešit cache (tuhle o tom psali na Lupě, já nevím, jen spekuluji, třeba mě opravíte). Jestli ano, a vy s tím nemáte problém a já s tím nemám problém, tak v čem je vlastně problém?
    

Re: proč ne - Arthur Dent (web)
(09.08.2004 14:52:10)

Doporučuji seriál článků Jiřího Bureše (viz odkaz v článku). S RSS začíná být problém - víceméně většinu času přenáší jen "hluchá data", objem dat RSS kanálů je na Bloguje cca 5%, což je vzhledem k tomu, že se ta data mění tak jednou, dvakrát za den, docela hodně.

Cache: Většina čteček veškerá CACHE nastavení ignoruje.

Určitě by to šlo vyřešit nějakou úpravou RSS protokolu...
    

Re: proč ne - Arthur Dent (web)
(09.08.2004 15:38:38)

BTW, ta procenta ve statistikách u Jiřího nevypadají nijak přehnaně, ale když za nimi vidíte absolutní čísla...

Já neřeknu absolutní číslo. Jen naznačím: Objem dat (nekomprimovaných), který představují přenesené RSS soubory na Bloguje, je za jeden měsíc takový, že by se nevešel na jedno CD (700MB). Ani na dvě. Dokonce ani na tři.

A vzhledem k tomu, že většina těchto dat jsou "zbytečná data" (v podstatě pouze oznamují, že od posledního přístupu nebyla žádná změna)... Už je to vidět líp? {smile}
    


Re: proč ne - Jiří Bureš (web)
(09.08.2004 15:43:33)

RSS protokol (tedy některé verze) i Atom mají entity pro "přeskakování". Čtečky by pak třeba v některých hodinách nebo dnech neměli vůbec kanál otvírat. Jak je to ale v reálu jsem nezkoušel a ani se mi moc do toho zkoušení moc nechce.
    

Re: proč ne - Arthur Dent (web)
(09.08.2004 15:57:40)

Ideální by bylo, kdyby čtečka otvírala kanál jen tehdy, když tam "něco" bude. Ale jak to zjistí bez otevření??? Push asi nebude to pravé ořechové... i když... pokud má někdo pevnou IP a možnos nastavit si port... {smile}

Další drobná pomoc by bylo posílat v požadavku nějaké ID posledního "RSS buildu", který má čtečka k dispozici (typu "Poslední článek co mám měl ID 6623"). Server by pak mohl odpovědět "Není nic nového..." (úspora "pár bajtů" by v globále mohla ušetřit několik set mega z trafficu)

Další možnost by bylo to Tebou zmíněné - tedy vrátit v kanálu informaci: "Taková a taková jsou data teď v 16:00, další budou nejdřív v 18:00"

Čtečka by mohla být "inteligentní" a zjišťovat, kolik je při každém čtení nových článků - pokud je jeden nový článek na (třeba) 30 čtení, stálo by za to zvýšit interval...

No, náměty na přemýšlení jsou {smile}
    


rss point - rony (web)
(09.08.2004 14:50:58)

To mi je luto, snazil som sa pripomienkovat RSS point prave s ohladom na priamu nahradu FeedReadera {wink} Za toto tvoje poopluvanie Arthur sa navzdy odpisujem z komunity citackarov {wink} na protest voci tebe priamo a osobne {wink})))))))))))))
Ale vazne, niektore vlastnosti citacky v dobe betatestingu naozaj nevystupovali v takom svetle aky natienil prave nahlad na mozne "zatazovanie" ci uz ludske alebo serverove. Dolezitost padala na ine veci.
Ano RSS point je prekosatenejsi a tiez to beriem ako nutne zlo voci ludom, ktorym sa to takto asi paci - to mi nebrani pouzivat iba to, co potrebujem a zvysok ignorovat - moj vztah k FeedReaderu uz bol neudrzatelny a ziadna ina citacka nebola upravena vzhladom na moje navyky - az RSS point sa pokusil to splnit a ciastocne moje nazory akceptoval {wink}
Co sa tyka preplnenia cloveka informaciami - u citacky je to rozporuplne - podla mna nie je priama umera k intervalu nacitavania zdroja k pretazeniu informaciami - vacsi podiel na pretazeni ma skor pocet prihlasenych zdrojov a skutocny interval vydavania prispevkov v niektorych zdrojoch.
Pred vikendom ma napadlo, ze zdroje, kde mi po par dnoch naskace viac ako 20 novych prispevkov uz v ramci "rychleho" prehladu nestiham ani naklikat kvoli anotaciam a spolieham sa iba na nadpisy - plati, ze ked ide o dobry text ma aj dobry nazov.
Zatial si stale myslim, ze v momentalnom stave citacky sa snazia ten informacny smog trosku presmerovat ale ako kazdy "generator" informacii su tiez jeho sucastou - nastastie s jednou vlastnostou - jeho mnozstvo si este ako tak viem usmernovat ja sam.
    

Re: rss point - Jiří Bureš (web)
(09.08.2004 15:49:01)

> snazil som sa pripomienkovat RSS point prave s ohladom na priamu nahradu FeedReadera

Myšlenka RSS je v maximální jednoduchosti. RSS Point je na pohled strašná mlátička. Přitom by podle mě stačilo všechny ty funkce poschovávat (třeba do popup kontextových menu, do menu, do nastavovacích dialogů atd.). Věřím ale, že se to autorům i mnoha uživatelům líbí. Mě holt ne.
    

Re: rss point - Arthur Dent (web)
(09.08.2004 15:59:59)

Asi tak... Je to graficky takový děsně cool, ale ve chvíli, kdy mi nesedí základní funkčnost mi všechny tyhle věci překáží...

Ale mě nemusíte brát vážně... Já si i rozhraní ve WinXP nastavuju na "klasické" {smile}
    


 - Petr (web)
(09.08.2004 20:18:59)

Priznam se, ze mi neco unika. Pokud nebude clovek mit ctecku, tak bude pristupovat primo, ne? Vzdycky tam nejaka rezie bude. (Mimochocem, mel jsem u vas nastavenou hodinu, presunul jsem to na dve, snad to bude stacit {smile}
    

Re: - Arthur Dent (web)
(09.08.2004 21:37:41)

Ano, uniká... RSS čtečka přistupuje stále a pořád, například každých pět minut třeba na dvacet adres. To by nedokázal ani ten nejotrlejší čtenář...
    

Re: - dgx (web)
(10.08.2004 08:29:35)

...tak to budu muset někdy napsat o jednom svém známém {smile}
    


 - Ota (web)
(10.08.2004 07:28:57)

Po prostudování a promyšlení zde napsaného jsem začal ladit svou čtečku a výrazně jsem prodloužil intervaly stahování RSS, nejčastěji na jednou denně, u některých dokonce jednou za týden. Pouze u několika málo zpravodajských serverů to mám několikrát za den.
    


nápad - noname (web)
(10.08.2004 10:44:09)

pánové, takový nápad - nešlo by nastavit přístup z jedné čtečky (IP adresy) třeba 1 za hodinu, jinak vrátí nedostupno?
    
HotLinks
Zpět na článek