.: Rychlé menu: navigace .:. odkazy .:. kategorie .:. vyhledávání .:. archivy .:. autoři :.  

23.08.2004Bylo — nebylo, je tomu již dávno — pradávno,za dalekými horami a hlubokými lesy, kamarád se rozhodl ve svém domečku zřídit čajovnu. Nápad jistě záslužný a ušlechtilý, vedený ovšem i zištnými cíly. Proč ne, každý se nějak živíme.

A byl jsem zde já, abych mu pomohl nejen s mícháním betonu na podlahu, ale několikrát i coby obsluha žíznivých a čajechtivých hostů. Beton umím od té doby namíchat přímo brilantně a hostů naštěstí ze začátku příliš nechodilo.

Vařit čaje není jen tak. Žádné hození sáčku do hrnku a zalití horkou vodou. Vaření čaje je skoro věda. Zelený čaj se připravuje jinak než černý, polofermentovaný jinak než bílý, do toho všeliké nečaje typu máty, maté, ovocných čajů a jiné podivnosti. Kromě toho se třeba každý zelený čaj připravuje trochu jinak, tenhle chce zalít vodou teplou 60 stupňů a louhovat půl minuty, tamten zase zalíváme vodou teplou 70 stupňů a louhujeme minutu. Žádná sranda.

Kamarád čajovník musel občas vyrazit zařizovat kdovíco a já měl v těch dobách docela dost času. Tak jsem se obětoval a občas zůstal v čajovně jako obsluha. Vařit čaje jsem se trochu naučil, navíc jsem měl i napsané, jak se který připravuje. Tyhle návody jsou však na starou belu, musíte mít zkušenosti, jinak lahodný čaj nevyloudíte. Ale co, žádný učený z nebe nespadl.

Než čajovník svou provozovnu otevřel, připravili jsme nápojové lístky. Ke každému čaji i jiným nápojům stručnou charakteristiku, jako že tenhle čaj je z jižní Číny a říká se mu Dračí studna a tahle tráva je ve skutečnosti máta a chlastají to beduíni a pije se to děsně přeslazené.

Osaměl jsem jednoho dne v čajovně, když tu přišel host. Vlastně... jak je ženský rod od hosta? Prostě přišla jedna starší paní, kterou zlákala nová exotická provozovna. Donesl jsem ji nápojový lístek a čekal co si vybere.

"Já bych chtěla tohle Lapačo."
La Pacho je kůra nějakého jihoamerického stromu údajně to léčí kdeco, od vlasů po nehty na nohou, prostě totální uzdravovadlo a všelék. Má však jednu nevýhodu.
"Ano, jistě. Pila jste to už někdy?"
"Ne, proč?"
"Ono to má takovou zvláštní příchuť, která ne každému vyhovuje. Raději vám to říkám předem..."
"Ale to vůbec nevadí, já to vypiju, když je to tak zdravé, hehe hihi, jen se nebojte a připravte mi to."
La Pacho má divnou příchuť. Když se toho napiju, docela dobře si umím představit, jak chutná bahno. Takové to řídké jílovité bahýnko...
Připravil jsem nápoj s nejvyšší možnou pečlivostí.
Paní usrkla, usrkla podruhé, zaplatila 35,- korun ("čtyřicet to je dobrý nashle") a utekla od plného hrnku. Asi jí to nesedlo.

Tak jsem tenhle dryják právě dopil. Hezky doma, během psaní tohoto pojednání. Snad mi to pomůže na ta moje nešťastná záda. Protože acylpyrin je prý špatný na trávení a po tabletě Ibuprofenu nebo jak se to svinstvo jmenuje jsem se málem po... neudělal mi dobře na žaludek. Takže už nikdy prášky a tabletky. Zlaté bahýnko. Zlaté La Pacho. Fujtajbl.

Zadal White Dog, 23.08.2004 23:59:25, 17 komentářů...,
TrackBack URL tohoto příspěvku je http://blog.maly.cz/tb.php/1046

Zpět na článek

HotLinks
Zobrazit komentáře v chronologickém pořadí

...přišla host. - Tokugawa (web)
(24.08.2004 06:51:13)

    


 - Arthur Dent (web)
(24.08.2004 07:25:27)

Počkej až se jednou spleteš a namícháš čaj jako beton... nebo beton jako čaj... {smile}

Ad ibuprofen: Abysise neposral! Když jsou prášky FŮŮŮŮJ, tak chlastej třezalku a zapíjej to meduňkou a syp si do toho třeba zaječí bobky (což je proslulé antidepresivum). A zkus to vysvětlit doktorům, až ti budou (třeba) řezat slepý střevo: "Néééé, já chci vdechovat vůni rozkvetlé louky a ne rajský plyn!" Třeba tě uspí alternativní narkózou (anesteziolog ti přečte pohádku...) {smile}
    

Re: - mudd (web)
(24.08.2004 09:02:27)

Ty pohádky, to mi připomnělo ...
V čajovně pod Černou věží večer před zavíračkou dávali konvičky spát a vyprávěli (jim) pohádky {smile}
Ale už jsem tam nebyl snad pět let.
    

Re: - Arthur Dent (web)
(24.08.2004 09:10:38)

Pod kterou Černou věží? Pod tou naší, Budějckou? Chceš tím snad naznačit, že jsi též někde odsud? {smile}
    

Re: - mudd (web)
(24.08.2004 14:22:55)

moje žena je z Budějc, takže občas taky bývám někde odsud {wink}
    

Re: - Arthur Dent (web)
(24.08.2004 14:26:29)

Ajo vlastně... Vždyť jsme se o tom bavili... {smile}
    


Re: - mike (web)
(24.08.2004 18:33:48)

Po Ibuprofenu se nejspis neposere, ale mozna dostane zaludecni nebo dvanactnikovy vred. Je to svinstvo a jsou lidi, co je boli zaludek uz po jedne tablete. Kdyz uz tak neco ve forme masti (Fastum Gel treba).
    

Re: - Arthur Dent (web)
(24.08.2004 19:38:14)

Možná bych měl trochu osvětlit pozadí celé záležitosti: WDog mi psal, že si na ta záda koupil Acylpyrin a jestli je lépe brát třikrát denně po dvou nebo šestkrát denně po jedné tabletě... Tak jsem mu odpověděl, že je to IMHO putna, že acylpyrin je svinstvo tak jako tak a Ibuprofen je v tomhle případě rozhodně lepší...

A na tom také trvám: Ibuprofen je, co se týče vedlejších účinků, proti acylpyrinu přímo balzám...
    

Re: - mike (web)
(24.08.2004 20:08:32)

Mozna okamzitych vedlejsich ucinku. Doktor mi vysvetloval, ze tablety Ibuprofenu jsou potazene aby se vstrebavaly az ve strevech, takze zaludek primo nedrazdi. Jenze ty vredy zpusobuje lek v krvi. Pred lety mi dali neco podobneho jako cipky; navod byl jeste nemecky a ja netusil, o co jde. Bral jsem to tyden, celkem bez problemu, pak tyden nic a znicehonic bolesti a travici problemy, ze kterych jsem se daval pres rok dohromady. Podobne problemy jsou se vsemi nesteroidnimi antirevmatiky, Ibuprofen nevyjimaje. Acylpyrin je snad jen horsi v tom, ze se tableta muze prilepit na sliznici a prozrat ji; proto je lepsi si ho rozpustit. Nicmene, 6 tablet denne je vstupenka na gastroenterologii.
    


 - Martin (web)
(24.08.2004 08:05:30)

A pak na to sezeres kilo kruwek , se nedivim ze mas takovou spotrebu kruwek kdyz pijes takovy humus {big grin})

Martin
    


 - allora (web)
(24.08.2004 09:20:49)

Jen aby se ti to zlaté bahýnko nenalepilo na stříbrnou destičku {smile}
    

Re: - White Dog (web)
(24.08.2004 09:25:52)

Na stříbrnou destičku se čeká 3 týdny. To se mi nechtělo a tak jsem provizorně použil korunovou minci. Funguje to, pomáhá to.
Pro ty, kteří nechápou o čem je řeč: když jsem navštívil masérku [blog.maly.cz/index.php?item=1034] aby mi pomohla od bolesti zad, ona mi našla na noze 4 prsty od kotníku nějaké nervové zakončení, na které si mám dát stříbrnou destičku, případně aspoň jakoukoliv minci. Ale to je na samostatný příspěvek...
    

Re: - Arthur Dent (web)
(24.08.2004 09:34:07)

Hmmmmmmmmm... Prazvláštní...

"Musíte si přiložit kovovou padesátikorunu. Pokud ji nemáte, tak alespoň dvě dvacky..."

Pokud je to "stříbro nebo mince", tak je to vlastně "libovolné pokud možno kovové kolečko"... To je můj názor.
    

Re: - White Dog (web)
(24.08.2004 09:50:32)

Mě to je jedno. Hlavně že to funguje.
    

Re: - allora (web)
(24.08.2004 10:21:54)

Ano, nenech se zviklat. Buď svůj. Ty! to dokážeš! Ne, nechceš si o tom promluvit.
Koneckonců lepit si na chlupy pokladničku vůbec není špatnej nápad.
A kdyby bylo nejhůř, zkus tohle: [etikoterapie.webpark.cz/] {smile}
    

Re: - mudd (web)
(24.08.2004 14:25:17)

což mi připomíná, že ve středověku byly velmi žádaným artiklem polykací svaté obrázky {wink}
    


Lapacho - mike (web)
(24.08.2004 18:44:05)

Zvlastni, pred lety jsem to nejakou dobu pil (abych si spravil traveni po necem podobne "neskodnem" jako Ibuprofen) a jako bahynko to rozhodne nechutnalo. Specificka chut, to ano, ale vubec ne spatna. Mozna to neumis uvarit. Matne si vzpominam, ze se to nasype do varici vody, 5 minut vari a pak jeste 15 nebo 20 minut necha prikryte louhovat. Taky je toho nejspis vic druhu, leciva kura je cervena (Red Lapacho) a odvar cervenohnedy. Jestli to funguje na zada netusim, ale na traveni to pomohlo a velice dobre se po tom spi. Proto je dobre to pit spis vecer. A taky neprehanet, tak tri tydny a dost. Pamet vynechava, ale koupil jsem to i s navodem (a vyctem zazracnych ucinku {smile}.
    
HotLinks
Zpět na článek