.: Rychlé menu: navigace .:. odkazy .:. kategorie .:. vyhledávání .:. archivy .:. autoři :.  

05.09.2004Nejen gladiátorův život závisel na tom, jestli bylo více palců v aréně nahoru nebo dolů. I můj život několikrát závisel na tom, jestli umím správně zamávat zvednutým palcem. I když... o život asi nešlo.

Příručku o stopování napsal moc pěkně třeba Yuhů. Ne se vším, co popsal, naprosto souhlasím, přesto toto veledílo doporučuji k přečtení každému zájemci o tento velmi rychlý způsob dopravy.

Když jsem byl mladší, nastopoval jsem se až až. Vzpomínám na svůj první stop v životě, v mých šestnácti letech. Někde jsem se zapovídal s kamarádem a bylo už pozdě. Bylo to v městečku asi 17 kilometrů od mého bydliště. Už jsem se chystal na vlak, ale pak jsem si řekl, že bych mohl zkusit stop. Postavil jsem se k silnici, blížilo se auto, já mávnul, auto zastavilo a dovezlo mě domů. Tak jsem si řekl že mám asi talent a najezdil tímto způsobem tisíce kilometrů.

Později, když už jsem disponoval automobilem, jsem to samozřejmě vracel a bral stopaře na potkání. Nikdy jsem neměl ani náznak nejmenších problémů, ať už jako stopař, tak jako ten, kdo stopaře veze.

Jel jsem různými vozy, od luxusních Mercedesů po Trabanta, kterému padaly boční dveře (on Trabant ve verzi „limuzína” ani jiné dveře než boční nemá).

Vezl jsem i lidi divné, možná blázny, ale nikdy jsem neměl sebemenší pocit ohrožení nebo dokonce nebezpečí.

Vzpomínám na jeden stop v srpnu 1991 z Tábora do Prahy. Vracel jsem se z překrásné dovolené — nebo vlastně ještě prázdnin. Sjížděl jsem s partou známých na kanoi Lužnici a na konci rekreace už mi nezbývaly peníze. Tak jsem se v Bechyni postavil k silnici a hurá na to.

Do Tábora to byla pohoda. Jel jsem dvěma auty, pokaždé mě vzalo nejpozději patnácté, prostě standard.

V Táboře přišel zlom. Později jsem se o tom bavil s více stopaři, a všichni mi potvrdili, že ta silnice z Tábora na Prahu bude asi zakletá. Řidiči tam prostě neberou.

Když stopuji, nemám ve zvyku stát na místě. Stále jdu dopředu. Osvědčilo se mi to, člověk se tolik nenudí a připadá mu, že dělá něco užitečného.

Z Tábora jsem ušel pěšky možná třicet kilometrů... Katastrofa, to se mi nikdy před tím ani potom nestalo. Už se stmívalo, já téměř rezignoval a vyhlížel místo, kde přespím (měl jsem s sebou spacák). Ještě mávnu na poslední auto a vyrazím k lesu najít místo na spaní. Mávnu, a auto zastavilo. Byl to starý Ford, nevím přesně jaký, vím ale přesně, že od té doby mám Fordy rád. Mimochodem — nesnáším Fiaty, za celou mou stopovací kariéry mě svezl jen jeden.

Fordista mě naložil a začali jsme se bavit. O všem možném. Jsem rád, když narazím na hovorného řidiče, cesta pak rychle utíká.

Konec jízdy byl neobvyklý.
"Proč vlastně jedeš stopem?"
"Došly mi prachy, už mi zbejvá jen na cestu vlakem z Prahy do Xxx."
"Tady máš deset korun a dej si na mě na nádraží pivo."
"To přece nejde, to nemůžu..."
"Neser mě a vem si to. A koukej si to pivo dát."

Dal mi deset korun. Za to byly v té době čtyři piva. Tak jsem si je koupil a vypil.

A poslední rada na závěr. Někomu to bude připadat jako hloupost, vtip nebo recese, ale mě se to osvědčilo naprosto neuvěřitelně.

Při stopování dejte na viditelné místo ručník! Ne, nejsem zblblý ze slavné knihy, po které se tyto stránky, které právě čtete, jmenují. Opravdu to funguje, a to až překvapivě!

Už jsem nestopoval několik let... Je na čase sbalit batůžek, viditelně umístit ručník a mávnout. Abych věděl, jestli jsem ještě ve formě.

Svezete mě?


Zadal White Dog, 05.09.2004 19:48:39, 27 komentářů...,
TrackBack URL tohoto příspěvku je http://blog.maly.cz/tb.php/1073

Zpět na článek

HotLinks
Reakce na jiných stránkách (TrackBack)
Prevazne Neskodny...: Cesta na oběd
Zobrazit komentáře v chronologickém pořadí

 - Jakub (web)
(05.09.2004 20:15:52)

Když ten ručník nebude růžovej z medvídkama, tak možná jo.
    


Taky jsem stopoval - Roj (web)
(05.09.2004 20:30:47)

Tak to s tim rucnikem jsem nezkousel, jak je to mozne?
Ja povazuju za idelani vec CEDULI. Bez ni uz jsem na stopa ani nechodil. S fiatama souhlas, naopak mercedesy kupodivu velice dobre.
Nejlip se stopuje v jiznich Cechach a na jizni pulce Vysociny (jizne od Jihlavy).
Nejhorsi silnice je c8 (Teplice-Praha, ale ja to znam jeste z doby, kdy nebyla dalnice.
jednou se mi podarilo stopnout pana spisovatele Bohumila Hrabala - nevsedni zazitek! Vubec stopovani je fajn konicek.
Chodit pri stopu je rozumne, pokud tam nestoji fronta stoparu. Jinak se dobrovolne vzdavas fleka.
Ja jsem najezdil desetitisice kilometru pomoci "somrovani" u pumpy v Pruhonicich na D1 (puvodne to byla jedina benzinka z Prahy na D1). Tam se dalo dojet i ve 2 po pulnoci a do pul hodinky ti to jelo {smile}
    

Re: Taky jsem stopoval - White Dog (web)
(05.09.2004 20:35:30)

Cedule je samosebou skvělá. Když k tomu přidáš ručník, tak je to fantastická kombinace.
    


ručník? - hanyZ (web)
(05.09.2004 20:55:02)

Mohl by mi být, prosím, vysvětlen ten přínos ručníku? Jaký to má význam, kromě toho, že je to zjevný nesmysl? Anebo se jedná o nějaký placebo efekt?
    

Re: ručník? - Arthur Dent (web)
(05.09.2004 21:35:49)

IMHO tím řidiči naznačuješ, že ses v posledních 24 hodinách myl a že mu tedy nezasmrdíš celé auto...
    

Re: ručník? - Hlodi (web)
(05.09.2004 21:40:53)

Zajimave zduvodneni {smile}
    


Re: ručník? - hanyZ (web)
(05.09.2004 22:13:36)

Díky. Příště už tedy jedině s ručníkem.
    


Re: ručník? - Egi (web)
(06.09.2004 09:01:50)

Dokazu celej vandr vozit rucnik a nemejt se :o))
    

Re: ručník? - Arthur Dent (web)
(06.09.2004 09:26:58)

...což ovšem ten řidič zjistí, až když tě naloží, zavře dveře a rozjede se...
    

Re: ručník? - Solvina (web)
(06.09.2004 20:05:01)

On totiz ten ridic navic predpoklada, ze mas mydlo, kartacek pastu....

Nedostavas obcas dotazy: "Proc si nazval blog tak pitomne? 'Prevazne neskodny'? Co to vubec je 'Prevazne neskody'?" {smile}
    


Offtopic - Arthur Dent (web)
(05.09.2004 21:40:26)

Někde jsem četl, že to známé římské gesto bylo trochu jinak... Snad obráceně (dolů = život, nahoru = smrt) nebo přímo úplně jinak (vodorovně X mávání pěstí)... Nevzpomenu si, zaboha ne... Až na to zas narazím, tak o tom napíšu.

PS: Já tě tedy nesvezu. Mstím se totiž za všechny ty kilometry, co jsem musel šlapat jako debil, kdy jsem mával a nezastavilo ani jedno auto...
    


Stopování z tábora - Jamesek (web)
(05.09.2004 22:25:06)

Kolem Tábora jsme stopovali s kámošem tak cca 2 týdny zpět. Večer jsme se z Písku dostali akorát do Bernartic. Přespali jsme a ráno jsme tam stáli pěkně dlouho. Pak nás hodil týpek do Opařan a tam jsme strávili celé dopoledne. To tábora nás pak vzali pohodoví týpci co jeli z nějaké akce. Tábor jsme si trošku prošli a pak byl plán pokračovat na Jihlavu. Díky neznalosti místních poměrů jsme podle cedulí obešli po té výpadovce celý Tábor (severovýchodně) a pak jsme chytli po dlouhé době stopa až na dálnici. Dále pak najednou až do Olomouce a večer doma (Valmez). Ten tábor byl nejhorší úsek ze všeho - den navíc v podstatě .. :/

Ps. ale na věži a v čínské restauraci bylo pěkně
    


další dobrá rada - dgx (web)
(05.09.2004 22:48:23)

ručník je jistě dobrý tip, ale měl bych ještě lepší! úplně nejlépe se totiž stopuje, pokud jste krásná mladá slušivě oblečená dívka. Sama nebo s hezčí kamarádkou. Doporučuju! {smile}
    

Re: další dobrá rada - allora (web)
(05.09.2004 23:01:52)

Máš to vyzkoušeno? {smile}
    

Re: další dobrá rada - dgx (web)
(05.09.2004 23:40:00)

jistě! Ovšem nikoliv z pohledu stopujícího, nýbrž stopovaného {wink}
    

Re: další dobrá rada - Arthur Dent (web)
(06.09.2004 07:24:47)

Ještě bychom měli počkat na vyjádření stopujících...

Takže - vážené čtenářky: Jste mladé, krásné, slušivě oblečené divky a máte pozitivní zkušenosti se stopováním? Ozvěte se zde v komentářích...

Teda: Já nepochybuju o tom, že Neškodný čtou hlavně mladé krásné slušivě oblečené dívky... ale rád bych viděl tu, která to o sobě řekne! {smile}
    

Re: další dobrá rada - maja (web)
(06.09.2004 12:07:51)

z prehistorických zkušeností vyvozuji, že na rchlý stop stačí cokoliv zdáli vypadající jako dívka, tzn. i mladý muž dlouhých nohou či vlasů.
"mladé krásné slušivě oblečené dívky" jezdí vlastním či darovaným vozem {smile}
    

Re: další dobrá rada - Solvina (web)
(06.09.2004 20:07:04)

Je to 14 dni co u nas spaly dve mlade, hezke, slusne oblecene francouzky a ty tvrdily, ze se v CR neda stopovat. Toz nevim.
    

Re: další dobrá rada - Arthur Dent (web)
(06.09.2004 20:29:16)

Francouzky - a hezké? {smile}
    

Re: další dobrá rada - Solvina (web)
(06.09.2004 22:50:01)

Francouzska pani/slecna nemusi byt hezka. Maji charm. (Ctyri z peti tuhle vlastnost mely. A ano, potkal jsem jich, zatim, sest. A rad bych se zminil o tom, ze by me potesilo, kdybyste zjistovaly informace o dvou z nich, ale jako gentleman nereknu!)
    

Re: další dobrá rada - Solvina (web)
(06.09.2004 22:51:01)

Ani sem, Arture netusil, ze te povazuju za slecnu....
    

Re: další dobrá rada - Arthur Dent (web)
(07.09.2004 01:13:16)

Vzhledem k tomu, že jsem po koupeli a sedím u PC jen tak "nalehko", tak to mohu ověřit...

Á, mýlil ses, nejsem slečna! {smile}
    

Re: další dobrá rada - Solvina (web)
(07.09.2004 08:52:17)

Fuuuuj!
    


Re: další dobrá rada - Lendys (web)
(06.09.2004 17:31:03)

tak na stopa jsem s kámoškou jedno léto projela skoro celou republiku - paráda, skutečně když stopují dvě holky, zastaví jim auto spíš, než páru nebo mužům. A není důležité, jestli jsou ty dvě pohledné nebo ne;)
Když stopuju sama, je to úplně bez problémů. Nejde ani tak o slušivost, ceduli nebo ručník, ale o to, stupnout si na dobré místo, v tom je největší kumšt. Být dobře vidět, aby tam bylo místo na zastavení a nemít velký bágl. takže krosny do příkopu a až pak eventuelně je štrachat ven;)
    


Stopari vymiraji - jarek (web)
(06.09.2004 11:17:37)

Ja teda stopare beru, pokud vypadaji aspon trosku slusne. Ale posledni dobou nejak mizi ... a navic dost z tech, kteri zbyli jsou paka, ktera si stoupnou vecer mimo dosah verejneho osvetleni, nebo tesne za vjezd na dalnici, takze maji stejne smulu.
Nedavno jsem vezl od Brna Dedu, ktery pri svem veku 60 let vypadal fakt ciperne a tvrdil, ze stopuje cely zivot a jen sem tam, popojede vlakem, ci busem. Vypadal, ze nekeca ... {smile}
A nejvic ho (jak se vyjadril v druznem rozhovoru {smile} stve jeho tatik, pro ktereho je pres svuj vek stejne porad jen "malej fakan" {big grin})). Tatikovi je 90 ...
To byl panecku mistr stopar {big grin}. Pro tyhle zazitky klidne svezu i furu nezajimavejch lidicek, protoze se memi nimi vyskytne cas od casu podobne perla {big grin})
    


To nějak nechápu: - allora (web)
(06.09.2004 11:34:34)

I můj život několikrát závisel na tom, jestli umím správně zamávat zvednutým palcem. I když... o život asi nešlo.

    
HotLinks
Zpět na článek