.: Rychlé menu: navigace .:. odkazy .:. kategorie .:. vyhledávání .:. archivy .:. autoři :.  

06.09.2004Měním zaměstnání. Můj nový otrokář sídlí ve velkém domě na periferii. Velký dům původně patřil jednomu kolosálnímu podniku. K domu se přijíždí a přichází vrátnicí. Doposavad jsem měl o vrátnicích jisté představy, které však musím změnit.

Ve firmě s vrátnicí jsem dělal pouze jedinkrát v životě — a to pouhý měsíc. Jednalo se o pivovar a vrátní byli přísní a iniciativní.

Vždy jsem si myslel, že instituce zvaná vrátnice slouží k tomu, aby byla jistá kontrola, kdo do objektu vstupuje nebo vjíždí případně vystupuje nebo vyjíždí. Chyba lávky! (Proč se říká chyba lávky a ne třeba chyba mostu?)

V té vrátnici, která bude — jak aspoň doufám — několik dalších let vstupní branou do mého nového pracoviště, je vrátným všechno jedno. Jdete dovnitř? Prosím, nikdo si vás ani nevšimne. Pozdravíte nahlas? I osazenstvo vrátnice slušně pozdraví. Vjíždíte dovnitř autem? Zvedne se závora. Vyjíždíte ven? Žádná kontrola, opět závora nahoru.

A na tohle všechno je potřeba parta sehraných vrátných. Kolem oběda jsem tam napočítal posádku dvou závorozvedačů plus přivázaného psa. V době mimojídelní se osazenstvo zvyšuje na čtyři osoby. Samozřejmostí je puštěná televize a hlasité komentáře k tomu, co se právě na obrazovce odehrává.

Když ujdete od vrátnice asi 30 metrů. octnete se v budově. I tam je vrátnice — spíše recepce. Pokud si dobře pamatuji, tak má recepční dokonce jakousi uniformu. Ale zase nezájem. Pozdravíte (jsem zvyklý vždy zřetelně a nahlas zdravit kohokoliv, od ředitele po uklizečku), vrátný pozdrav opětuje a dál ho nezajímáte.

K čemu je taková vrátnice?
Nerozumím tomu. Cítím se ovšem nekompetentní k tomu, abych na tomto světě rozuměl všemu.


Zadal White Dog, 06.09.2004 20:31:47, 11 komentářů...,
TrackBack URL tohoto příspěvku je http://blog.maly.cz/tb.php/1075

Zpět na článek

HotLinks
Zobrazit komentáře v chronologickém pořadí

 - jerry.hadr (web)
(06.09.2004 22:29:28)

...třeba proto, že lávka je k chybám náchylnější, když je nachýlena.
    


k té vrátnici - Kryska (web)
(06.09.2004 22:35:09)

Taky jsem jednu zažila. A to když jsem nesla jakési dokumenty na uzavřené oddělení jednoho blázince. Když jsem dělala poslíčka poprvé, dotazovala jsem se svého zaměstnavatele, kterak se dostanu dovnitř a hlavně, kterak se dostanu ven. Koukal na mě jak na blázna (což můj děs z opětovného propuštění ještě zvýšilo). Tvrdil, že to není žádný problém. Nebyl.
Vrátnice byla přesně v tom stavu, jak popisuješ výše. Slušně jsem pozdravila, oni pozdravili mě a nazdar. Cestou zpět totéž.
    


 - Solvina (web)
(06.09.2004 22:55:08)

Cha, ja mel dneska debatu s jednim vratym. A protoze jsem byl z prace sedreny jak pes tak ani nevim jestli sem ho do ty prdele opravdu poslal, nebo sem si to jenom myslel.


Nicmene abych parafrazoval jistou pasaz jisty knizky: Jestli nekdy objevim neco co se citi dulezitejsi nez 70ti lety vratny opustene fabriky, necham to chytit a zatavit na vecne casy.
    


Re: - Arthur Dent (web)
(07.09.2004 01:11:29)

Nedá mi to abych nezareagoval...

Z vlastní zkušenosti usuzuji takto: Pokud jsi "neznámý", tak projdeš přes vrátnici a když pozdravíš, tak ti odpoví.

Jakmile jsi jednou zaměstnán a vrátní tě dennodenně budou vídat, jak chodíš kolem nich, tak se ti za čas stane, že si tě opravdu zapamatují a jednoho dne vybafnou: "Haló... Vaši průkazku mi ukažte!" {smile}
    

Ja mam spis opacnou zkusenost - mudd (web)
(07.09.2004 07:34:37)

Pokud kolem vratneho projdu cilevedome, nevsimne si mne ani kdybych nesl v ruce bombu. Pokud ale zacnu na vratnici tapat, hledat na cedulich, kam mam vlastne jit a tak, vystartuje, pumpne me o obcanku, prideli visacku, ...
    


turnikety - pankreas (web)
(07.09.2004 10:31:21)

Zle vratnice jsou turniketove vratnice, treba i v budouve, kde mate kancelar primo pronajatou. Zapomenuta karticka vas pro vratneho odsoudi do neexistence a nicoty. Nereaguje casto ani na vnucovanou obcanku ("Dobre. ...A za kym jdete?" "Za nikym... ja tady mam kancelar." "Tak karticku." "No tu prave nemam." "Tak obcanku a reknete, za kym jdete...").
    

Re: turnikety - Mormegil (web)
(07.09.2004 11:31:25)

Tak mu rekni, ze jdes za sebou a prisel ses i doprovodit. {smile} Ale obavam se, ze v takove CNB ti tohle asi neprojde. {wink}
    


Nerozumíte tomu. - Lovely (web)
(07.09.2004 11:56:03)

V ostraze pracuji asi 15 let. Po revoluci mne nechal vyhodit tajemník Pražského Magistrátu z práce. Zepředu byl volný vstup pro veřejnost, zadní vchod jen pro zaměstnance. Těch tu máme víc jak v bývalé ČKD. Slušní ukazovali průkaz, důležití křičeli: Víte kdo já sem?! Na to jsem jim odpovídal že vím, ale aby po mně nechtěli, abych jim to řekl. Vždycky záleží na tom, co si zaměstnavatel či klient u mne objedná a kolik mi za to zaplatí. Tak jsem je nechal chodit jak se jim zlíbí. Zvlášť když ta kontrola byla naprostá blbost, neboť dveře pro zaměstnance i ty pro veřejnost, vedly do stejného přízemí. Až jednou. Přijde ke mně nějaký pán a ptá se: Kam jde támhle ten pán? Asi na magistrát když jde dovnitř odpovím. No ale já jsem tajemník a vstup veřejnosti zadem jsem zakázal, to to musíte kontrolovat. Dobře pane. Vy jste zaměstnanec? Kde tedy máte průkazku? Já jsem tajemník. To už jste říkal. Buď ukážete průkazku, nebo půjdete okolo vstupem pro veřejnost. Když jste tajemník a to nařízení jste vydal, tak jistě pochopíte, že vás tudy nemohu pustit. Tak mne nechal vyrazit. Kdybych neodcházel sám...
    


 - mib (web)
(08.09.2004 12:10:18)

velmi mnoho mi ta popisovana vratnice pripomina vchod (vjezd) do byvaleho televizne-vyzkumneho centra na novodvorske, chodim tam obycejne kazdy den, no funkci tech lidi (a prave toho psa venku uvazaneho) jsem nepochopil...zrejme ma nekdo pocit, ze 4 duchodci = vetsi spolehlivost nez 1 fotobunka {smile}
    


He.. - Ebo (web)
(09.09.2004 15:59:36)

A co je to za podnik ?.. mají tam něaké počítače či prachy ?.. hned tam zajedu a odvezu {big grin} ..ti vrátní si toho asi ani nevšimnou a ještě mi při odjezdu určitě zvednou závoru a zamávají {big grin}
    


Taky dobrá vrátnice - JMH
(12.09.2004 20:02:31)

U mého bývalého zaměstnavatele... Závora zvednutá nafurt. Tedy jednou byla sklopená, ale zvednula se v okamžiku, kdy jsem před ní zastavil auto. Budka s vrátným byla trochu bokem, takže do hlavní budovy se vcházelo mimo ni, vrátného jste prostě neviděli a on vás též ne. Mimoto se do stejných míst dalo dostat dvěma dalšími vchody. Byly tam dva velkoobchodní sklady a několik malých firem, jezdila tam obrovská spousta cizích lidí, od pěšáků po Avie (kamion jsem tam viděl jednou), od oblekářů po zámečníky a zedníky v montérkách. Každá firma měla svůj alarm napojený na hlídací agentůru. K čemu provozovatel areálu provozoval tu ledničku, kávovar a televizi 24 hodin denně v té podivné budce to v životě nepochopím. Jo, obden jsem tam viděl člověka, možná vrátného{wink}
    
HotLinks
Zpět na článek