.: Rychlé menu: navigace .:. odkazy .:. kategorie .:. vyhledávání .:. archivy .:. autoři :.  

10.09.2004Dnes jsem měl v podstatě volný den. A když mám volný den, dostanu obvykle chuť na něco neobvyklého k jídlu, nevím čím to je. Dnes převládala touha po Přesňácích. Přesňáky se vaří 250 kilometrů od mého domova.

Někdy mám také naprosto iracionální touhu něco nesmyslného si dokázat. No a zrovna dnes jsem si chtěl potvrdit, že jsem stále takový stopařský pardál jako zamlada. Peníze na cestu mám, kdybych jen trochu chtěl, tak si půjčím i auto. Ale já chtěl vědět, jak na tom jsem.

Tak jsem se rozhodl obě touhy (a ještě jednu, o které nebudu psát neb vám po ni nic není) spojit.

Poslyšte tedy příběh o velkém stopařském putování za Přesňáky.

Vyrazil jsem z domova v 10:20 dopoledne.

Mezihra — odhodlání
Nejprve naprosto zásadní rada pro stopaře. Pokud už se odhodláte jít k silnici a mávnout, běžte tam s tím, že prostě pojedete. Pokud si budete říkat něco jako „nevim nevim, jestli to byl dobrej nápad jít stopovat” nebo dokonce „asi mi nikdo nezastaví”, tak se na to vybodněte a jeďte jinak, nebo zůstaňte doma.

Kapitola první — rockerův Mercedes.
Stál jsem u silnice už celých sedm minut. Minulo mě dobrých dvacet aut, prostě katastrofa. Když se objevil on, stříbrný Mercedes éčkové řady. A pochopitelně zastavil, Mercedesy totiž, na rozdíl od pitomých Fiatů, berou.
Uvnitř seděl byznysmen ve věku tak padesáti let. Bílá košile, kravata. Pečlivě oholený, upravený, štíhlý chlapík.
Dali jsme se do řeči a já se nestačil divit. Dozvěděl jsem se třeba, že ten pán nebere stopaře. Proč vzal mě, to nedokázal vysvětlit.
Pak pustil nějaké cédéčko. A já slyšel slavný punkáčský Visací zámek.
"To posloucháme Visáče?" ptám se jen tak pro formu.
"Ani nevím, to je cédéčko z Rock for People, já tam každej rok jezdím."
Bomba. Milionář, který má nejluxusnější provedení éčkového Medvěda a kombika Mondeo od pana Forda, si na sebe jednou za rok vezme křiváka, obuje těžký boty a vyrazí za bigbítem. Fantazie. Krásně jsme si popovídali o hudbě, ale pán bohužel za 25 kilometrů odbočoval z mé trasy.

Mezihra druhá — pochod Kolínem
Nejhorší na stopu je, když vás někdo vyhodí na opačném konci města, než potřebujete. Než město projdete, strávíte zbytečně mnoho času. Já takhle zabil dobrou půlhodinu.

Kapitola druhá — ajznboňák na vedlejšáku.
Na konci Kolína jsem mával příšerně dlouhých 6 minut. Než zastavila dodávka. Pán mi nabídl odvoz ke Golčovu Jeníkovu, s radostí jsem nabídku přijal.
Dali jsme se do řeči a já se nestačil divit. Dozvěděl jsem se třeba, že ten pán nebere stopaře. Proč vzal mě, to nedokázal vysvětlit.
Cestou jsem poslouchal obrovské množství nářků a lamentování nad příšernou nekvalitou řemeslníků a stavebních firem, tedy neštěstí to je pokud stavíte barák. Pak jsem ještě zaregistroval, že ten řidič je mašinfíra, co má jako bokovku autodopravu, a už tady byl Golčův Jeníkov a rozloučení, během kterého jsem stačil omylem skopnout nezajištěný a nezadělaný kanystr s naftou.

Mezihra třetí — z kopce, do kopce nebo na vrcholu?
Pokud stopujete, nezkoušejte to z kopce. Auta se snaží to rozjet a nebudou chtít stavět. Nestopujte ani do kopce, auta jsou ráda, že mají nějakou rychlost a setrvačnost a nezastaví vám. Stopujte na rovině nebo na vrcholu. Na kopci mají totiž řidiči dobrý pocit že vyjeli. Jako třeba...

Kapitola třetí — řezníci.
Mladí kluci. Určitě mladší než já. Vezli v dodávce nějaké maso. Bylo načase, že zastavili, stopoval jsem dobrých deset minut... Byla to celkem nuda. Oba pánové dělali celou cestu tři věci: hodnotili automobily (vesměs kladně), hodnotili ženy a dívky (vesměs vulgárně) a telefonovali nějakému Jindřichovi. Ale vzali mě až k Jihlavě!

Mezihra čtvrtá — nájezdy na dálnici
Pokud se dostanete k dálnici, nestopujte na ni. Málokdo vás vezme, auta jsou rozjetá a na rychlostních komunikacích se nesmí zastavovat. Použijte raději připojovací pruh, auta jedou pomaleji a je jich také dost.

Kapitola čtvrtá — Novosadský mlčenlivec.
Strašné, katastrofa. Stopuji už aspoň devět minut a pořád nic!!! Nezbývá, než se uchýlit k nejspolehlivějšímu triku. Rozepínám batoh, vyndávám ručník a přehazuji ho přes ten batoh. Okamžitě zastavuje kamion a nabírá mě.
Je to cizinec, Srb z jugoslávského města Novi Sad.
Moc si nepopovídáme. On umí srbochorvatsky a německy. Neumí česky a anglicky. Já umím česky a trochu anglicky. Neumím srbochorvatsky a německy. Ale jakž takž se domluvíme.
V městě, o kterém někteří tvrdí, že tam žijí divní lidé nebo že obyvatelé mají metropolitní komplex Jugoš zastavuje, aby rozměnil koruny na Eura a natankoval. Domlouváme se, že se sejdeme za půl hodiny u auta, nebo že to zkusím dál.
Nic nestavělo, tak jsem se vracel k Jugošovu autu a na poslední chvíli ho stihl. Vzhůru dále, Přesňáky se blíží.
Za půl hodiny jsem vysedal téměř u cíle.

Mezihra pátá — křižovatky
Stopujte za křižovatkou, i kdybyste si kvůli tomu měli zajít třeba kilometr. Jinak na vás budou řidiči mávat, naznačovat směr cesty a stejně nezastaví.

Kapitola pátá — u cíle
Byl jsem asi 4 kilometry od města, kam jsem se chtěl dopoledne dostat. Bylo 16 hodin. Zvedl jsem ruku a konečně se dnes stop aspoň trochu vydařil, zastavilo druhé auto. Z města jsem se vydal k Přesňákovému Night-klubovému motelu, kde tu pochoutku vaří a bylo to. Pak že to nepůjde! Poslední úsek cesty jsem šel pěšky, automobily jsem se ten den najezdil až-až.

Po chutné večeři jsem byl dopraven na vlak a v jedenáct večer byl doma. Vlakem jsem jel proto, že jsem měl stopování už plné zuby a stmívalo se. A taky proto, abych se mezi Pardubicemi a Kolínem zapojil do krásného rozhovoru, o kterém snad někdy příště.


Zadal White Dog, 10.09.2004 1:30:00, 13 komentářů...,
TrackBack URL tohoto příspěvku je http://blog.maly.cz/tb.php/1077

Zpět na článek

HotLinks
Reakce na jiných stránkách (TrackBack)
Prevazne Neskodny...: Časopis, burčák a tak vůbec
Zobrazit komentáře v chronologickém pořadí

Ručník - QAX (web)
(10.09.2004 08:08:26)

Co je to za fintu s tím ručníkem? To je jako ze Stopařova průvodce galaxií? Nikdy jsem nestopoval, ale tohle by mě zajímalo {smile}
    

Re: Ručník - Filip Rožánek (web)
(10.09.2004 10:23:43)

Viděl bych to na tajné sdružení Svobodní stopaři. Podle ručníku poznáš bratra ve stopu... Nebo je to možná Zaphodův komplex, zoufalec s ručníkem čeká, zda mu nezastaví vysněná kosmická loď {big grin}))
    


Jsem bridil - Petr (web)
(10.09.2004 12:30:52)

Hm. Ja se sice stopem dostal az do Anglie, ale jinak jsem bridil. Nejsem moc komunikativni, takze me to ani nebavi.
Podobnou akci jsem udelal jednou, kdy jsem se po ceste z malomesta do Prahy na kolej v Ceske Trebove v nadrazni restauraci rozhodl, ze pojedu (jeste s kamosem) stopem (kolem 9.vecer). Pokus jsme ukoncili ve 2 rano v Pardubicich, protoze tam FAKT nebrali {big grin})
    


 - Čmelda (web)
(10.09.2004 14:19:55)

Co všechno je člověk ochoten udělat pro zjištění vlastních mezí {smile} Skvělý. Připomíná mi to taky jeden autostop, asi ho po víkendu brzy vytáhnu na světlo boží. Stojí za to. Ony zážitky z autostopu obvykle stojí za to {smile}
    


 - allora (web)
(10.09.2004 14:28:41)

Až do loňska jsem jezdila stopem do práce několikero zim po sobě. Bylo to fajne, každý den jiné auto, to se mi líbilo. Ba i dětský sen se mi splnil-na traktoru jsem se svezla {smile}
    


 - braggart (web)
(10.09.2004 20:09:04)

Stěžovat si, že ti nikdo nezastavil 9 minut bych mohl považovat za provokaci. Nikdy jsem nestopoval míň, než devět minut. Jen jednou mi auto zastavilo asi za minutu, ale to sem byl převlečenej za ženskou{wink}
    


Ad Mezihra druha - Roj (web)
(11.09.2004 16:12:24)

Velmi zasadni postreh! Kazdy (vc. me) nastoupi a je rad, ze se dostane NEKAM DO MESTA.
- Jedete na Plzen?
- Ano. Kde chcete vysadit?
- To je jedno, hlavne, kdyz to bude v Plzni.

Ale ONO TO NENI jedno. Hodinovy presun pres mesto neni o nic zabavnejsi, nez hodinove cekani na stopu. Clovek je akorat utahanejsi {smile}

Arture, toho medveda jsem ti privolal v minulem blafu o stopovani.
    

Re: Ad Mezihra druha - Roj (web)
(11.09.2004 16:13:26)

Sorry, uz behem odesilani mi doslo, ze Dog neni Artur {smile}
    

Re: Ad Mezihra druha - Arthur Dent (web)
(11.09.2004 18:36:31)

Tak bacha, na takovýhle záměny jsem pes! Dog v takových případech řve jak (Ar)tur... {smile}
    


Ad kapitola první - JMH
(12.09.2004 19:50:31)

Tak já mám pitomej FIAT a za tuhle poznámku teď rok a den nevezmu stopaře, aby měli na koho nadávat!
    

Re: Ad kapitola první - White Dog (web)
(12.09.2004 22:17:13)

Jestli máš Fiata, taxi klidně trhni nohou, stejně jsi nikdy nikomu nezastavil {smile} Doporučuju nákup Mercedesa.
    

Re: Ad kapitola první - JMH
(13.09.2004 10:15:02)

Tak to se teda mýlíš, stopaře vcelku často beru. Tedy - bral jsem{wink}
Jednou cestou z naší největší vesnice do Jediného Města (je to 200km po dálnici) jsem měl mimořádnou chuť na dobré skutky, tak jsem mimo stopujícího páru zamával i na kluka co stál kousek dál, aby taky nasedl. Takže jsem vezl tři stopaře. Pochopitelně mě vyhmátli policajti, pochopitelně jsem lepil.
Jindy jsem nabral takovýho mladýho borca, za chvíli ohlásili v rádiu zácpu na dálnici. Vrazil jsem mu do ruky autoatlas, ať najde objížďku (i když jako někdejší orienťák umím číst mapu za běhu, za jízdy na kole i lyžích a při řízení samozřejmě taky). Pak jsme přes hodinu bloudili po vysočině, na dálnici se vrátili na stejném místě, pokračovali raději po dálnici a nikde žádná zácpa nebyla.
Jako ochotný blbec jsem zkoušel vytáhnout z příkopu zapadenou dodávku, no nespálil jsem spojku?
No a nakonec, to nebyl pravý stop, letos na jaře jsem hodil do města správce lezecké stěny, který mě o to při odchodu požádal. Zapomněl jsem doma peníze a doklady, tak se mi moc nechtělo, no ale vzal jsem ho. Ještě jedu oklikou, tam co nikdy cajti nebývají. Tentokrát tam byli a bez papírů si mě opravdu vychutnali.
No nebyl bys pak na podobné dobré skutky pověrčivý?
    
HotLinks
Zpět na článek