.: Rychlé menu: navigace .:. odkazy .:. kategorie .:. vyhledávání .:. archivy .:. autoři :.  

16.09.2004Dnes se ve vlaku omluvil průvodčí. A formát data na jízdence, to je fakt úlet.

Vlak měl dnes 15 minut zpoždění. Už si opravdu nemohu tyto pseudoslužby našich Českých Drah dovolit, do měsíce doufám dostanu služební auto i k soukromému použití. Bude to dražší, než jezdit vlakem, ale rychlost a pohodlí jsou nesrovnatelné.

Sedím tedy v tom zpožděném vlaku, přijde průvodčí a říká „Omlouvám se za zpoždění.”

To jsem tedy nežral. Něco takového jsem slyšel poprvé. Zvykem bývá, že nikdo za nic nemůže, „Proč máte zpoždění?” „Já nevim, já jsem jen průvodčí.” „A kdo by to teda jako měl vědět?” „Já nevim.”

Takže pane omlouvací, díky, už mi to zpoždění ani tolik nevadí.

Mám týdenní jízdenku. Je na ni napsané, od kdy do kdy platí.

Platnost od 13.09.04 do 19. září 04

Proč je v tomto údaji měsíc jednou označen číslem (09) a podruhé názvem (září), to mi hlava nebere, jak říká jeden známý.


Zadal White Dog, 16.09.2004 9:10:51, 22 komentářů...,
TrackBack URL tohoto příspěvku je http://blog.maly.cz/tb.php/1091

Zpět na článek

HotLinks
Zobrazit komentáře v chronologickém pořadí

Bývají... - Arthur Dent (web)
(16.09.2004 09:44:58)

Někteří průvodčí třeba procházejí vlakem a hulákají: "Příští stanice bude Praha Hlavní nádraží, konečná stanice." nebo "Přeji vám šťastnou cestu a děkujeme, že jste si vybrali České dráhy" - ale mám dojem, že to jsou spíš recesisti.

Většina je zatím stále na úrovni té mladé průvodčí v mezinárodním rychlíku, která na anglickou otázku Japonky "Mohu jet s touto jízdenkou první třídou?" odpověděla (česky): "Já vám nerozumím... Naučte se česky!" Když jsem jí otázku přeložil, odpověděla (kupodivu mně): "No nemůže, ne? Dyk to tam má napsaný: 2. třída!"

Svatá prostato!
    

Re: Bývají... - Lokutus (web)
(16.09.2004 10:09:27)

Do Nového strašecí jezdí vlak, který má pohodlné, polstrované sedačky, stanice se hlásí rozhlasem a jezdí, kupodivu, přesně. Dokonce i průvodčí jsou příjemní.
    


 - Trillian (web)
(16.09.2004 09:47:51)

nezastavujeme, vlak má zpoždění... ale že jste to vy, tak vám přibrzdím :o)
    


Já jsem si včera pořídil kartu Z... - kúťa (web)
(16.09.2004 10:42:18)

a dneska ji hodlám využít. Nejel jsem vlakem asi 11 let. Pokud tedy nepočítám Nymburk Poděbrady a z5.
Už se nemůžu dočkat. Asi pojedu 1. třídou.
    


Když jsme u té dopravy... - Vesničan (web)
(16.09.2004 11:43:06)

Já bych se rád někoho na něco zeptal. Sice mám koho, ale on nezná odpověď. A toho, který zná odpověď zase asi neznám já. Problém je tento. Bydlím na Vesnici, lišky zde dávají dobré ráno a vlci nám nosí poštu. Kilometrově nejbližší město leží sice také v EU, ale v BRD. A dcery si usmyslely studovat. Jedna v západních Čechách, druhá na jižní Moravě. Odsud se do univerzitních měst dostanou několika způsoby dopravy. A vždy s přestupy. Kombinace autobus-vlak, nebo naopak, případně autobus-autobus. To ale není tak zajímavé, jako to, že od 1.září jsou upraveny žákovské a studentské slevy a postupně končí platnosti Juniorpasů. Jestli jsme to tedy všichni správně pochopili. A mám za to, že ano. K možnosti využití slevy je vydána Žákovská průkazka. A ta je určena k nároku na slevu z jízdného Z(místo trvalého bydliště)-DO(místo studia) a zpět. Pojede-li student, či žák, vlakem neměl by nastat problém, protože jízdenka je vydávána stejným způsobem, a to i v případě třeba padesáti přestupů. Ale co při cestě autobusem?! Řidič může být trotl a namítat, že do místa přestupu sleva neplatí, protože je určena pro přímý spoj. A stejně tak z místa přestupu. A co teprve kombinace autobus-vlak?! Na dráze se můžou vyskytnout škodiči hned dva! Pokladní u prodeje lístků a průvodčí! Zdá se, že problém zveličuji? Ne, na světě jsem dost dlouho na to, abych už narazil na téměř všechny varianty lidské blbosti. Kdysi, v době než začalo docházet k takzvanému zjednodušování slev dopravy, byly na průkazkách pro slevu jednoznačně vypsány trasy i s přestupy a dokonce v několika variantách. Je sice pravda, že pro autobusy byla jedna průkazka a pro vlaky druhá, ale to, že dnes je jedna společná neznamená, že nebude větší legrace. A akademický rok začína za pár dní!
    

Re: Když jsme u té dopravy... - vv (web)
(16.09.2004 11:49:34)

Těch problémů je tam víc, ale je to na dlouhé povídání, nikdo nic neví (jako vždy u českých institucí) a mám obavy, že my to nevyřešíme. Jedině výměnou. Ale koho nebo čeho vlastně?
    

Re: Když jsme u té dopravy... - Vesničan (web)
(16.09.2004 11:57:14)

Jasně. Že dopravci nemají napríklad vyřešeno, kdo a jak a na záklůadě čeho jim bude doplácet do plné ceny je také problém, ale ten s nákupem jízdenek je pro cestujícího dost zásadní.
    


Re: Když jsme u té dopravy... - Arthur Dent (web)
(16.09.2004 11:58:35)

Rady a porady, Celetná 13:

1. Myšlenka zeptat se v informačním centru ČD je zcestná - ČD berou zaměstnance, kteří neuspěli u České Pošty a ti, co sedí za tímto okýnkem ještě většinou absolvovali "Firemní program pro snižování inteligence a kompetentnosti"

2. Ptát se u ČSAD bude asi totéž v bledě modrém.

3. Ve hře je další faktor, a to ten, že ČSAD už není monopolní autobusový dopravce a tyto podmínky se mohou podle firmy lišit.

4. IMHO to dopadne tak, že 80% řidičů autobusů vezme, těch zbývajících 20% ne - ale ty nepřesvědčí sebesilnější argumenty, vyfutrované patnácti autoritami: "Já mám, slečno, svoje předpisy. Buďto zaplatíte plnou cenu, nebo si vystupte a nezdržujte..."

5. Z toho vyplývá rada první: Zjistit si, který dopravce (kteří dopravci) obsluhuje (obsluhují) dotyčné linky a dojít se zeptat přímo k nim. Pokud řeknou, že ANO, tak pravděpodobnost "nevzetí" o něco klesne.

6. Rada druhá, tzv. "nad zlato" - obě dcery vdej, nejlépe do měst, kde hodlají studovat {smile}
    


Re: Když jsme u té dopravy... - Honza Hučín (web)
(16.09.2004 12:41:47)

Dotaz mailem přes stránky ČD (www.cd.cz) se mi vždy osvědčil, dostal jsem relevantní odpověď. Kupodivu se kvalitní odpovědi člověk často dočká i v diskusním fóru ČD na stejných stránkách.
    

Re: Když jsme u té dopravy... - Vesničan (web)
(16.09.2004 13:11:33)

Ale u vlaku je to jedno, pokud by existoval spoj kratší než 9,5 hodiny. To si člověk koupí jízdenku Vesnice-Město a je to. Ale na ty půlky se tam zeptám. S těmi aotobusodopravci to bude horší. Těch je fakt, jak říká Artur, přehršel+n.
    


Odpověď - Vesničan (web)
(17.09.2004 10:41:30)

Takže jsem dle rady formuloval otázku v podobném znění, jako výše uvedený komentář, s podrobně popsanými spoji a situacemi. A nevím. Mám odpověď považovat za fundovanou?
Odpověď:
Průkazka Vám skutečně podle výměru MD ČD platí v uvedené trase nejvýhodnějšími dopravním i prostředky a v nejvýhodnější trase. J.Svoboda

    

Re: Odpověď - Arthur Dent (web)
(17.09.2004 10:47:42)

Že tys nečetl ten můj komentář, co? Psal jsem to hned v bodu 1... Tohle bude velmi úspěšný frekventant.
    

Re: Odpověď - Vesničan (web)
(17.09.2004 11:09:50)

Ale četl. Jenom jsem doufal, že se někdy mýlíš. Bohužel, opět jsi měl pravdu.
Ale na druhou stranu, už dlouho jsem se při čtení pošty tak nezasmál!
    


ad JuniorPas - bajda (web)
(20.09.2004 20:22:22)

Dobry den, jak to bude se zakovskou jizdenkou a busy neporadim, ale s vlakem snad jo.

JuniorPas se nerusi, zustava i cena 690Kc za rok a stejna sleva, plati ve 2. tride po cele CR (+se uznava na Slovensku).

Co se rusi je JuniorPas ISIC, ktery stal 100Kc a fungoval stejne jako Junior Pas obycejny.

Nahradou je ono zakovske jizdne, kde se koupi za 1Kc prukazka (+40Kc overeni, ze jste student) a muzete jezdit se slevou mezi mistam A, kde bydlite a mistem B, kde studujete. Ale doporucuji navstevu info centra CD, maji v tom jeste furt trosicku zmatek. Kazdopadne tak prukazka za 1Kc nepujde pouzit na cesty po cele CR, kam se Vam zachce.
    


Vlakové zážitky - 1049an
(17.09.2004 16:07:58)

Nejen podivnosti ale i zážitky... Jel jsem onehdy z jihu na sever. V kupé se mnou seděli jacísi Němci se silně zahleněnými horními cestami dýchacími. Soudil jsem tak podle nesrozumitelného, hrdlem s námahou protlačovaného dialektu. Později jsem vypozoroval, že oni jsou to vlastně Holanďané a jsou úplně zdraví. Přišel průvodčí, otevřel kupé a ZAŘVAL: "Mziheřničkaiastřmřínáadňautsoádoav"! A zmizel. Holanďané zkoprněli, jedna docela hezká slečna pootevřela ústa a začala připomínat slabomyslnou. Chacha - cítil jsem se jako kinges, protože JÁ VĚDĚL! Pracoval jsem léta u drah a tomu nádražnímu "... napátouvolnoupojeďzesedmýprotimodrý ..." rozumím i po pěti pivech. Když jsme přijeli na určené místo, gestikulací jsem Holanďany zdvihl ze sedaček a činili jsme podle pokynu průvodčího. A po zbytek cesty na sever jsem jim musel předvádět české jazykolamy a oni si to zkoušeli po mně... Copak nám ten filuta průvodčí vlastně řekl?
    

Re: Vlakové zážitky - Arthur Dent (web)
(17.09.2004 16:28:12)

Tipuju: "Mezi Heřmaničkami a Střekovem náhradní autobusová doprava" {smile}
    

Bravo! - 1049an
(18.09.2004 09:24:44)

Oceňuji znalost místopisu i vyjadřování lidí od ajznbónu. Pouze namísto Střekova si dosaď Střezimíř... {smile}
    

Re: Bravo! - Arthur Dent (web)
(18.09.2004 09:39:21)

Abych to trošku shodil: "Heřmaničky" jsem už někde někdy slyšel, tak jsem to poznal. "Střezimíř" je mi velkou neznámou...

Mimochodem - kde to je? {smile}
    

Re: Bravo! - 1049an
(19.09.2004 17:38:37)

Střezimíř se takto nalézá na trati č. 220, České Budějovice - Praha, 87 km od Českých Budějovic resp. 21 km od Tábora. Heřmaničky leží 9 km od Střezimíře ve směru na Prahu; 9 km před Olbramovicemi. Z Českých Budějovic by Tě to do Střezimíře druhou třídou stálo 68,- Kč (zpáteční se slevou pak 122,- Kč), do Heřmaniček 74,- Kč (zpáteční 133,- Kč). Obě dopravny spadají od 1. 4. 2004 pod atrakční obvod uzlové železniční stanice Tábor, v níž sídlí dnes již vrchní přednosta stanice (dříve pouze přednosta, ještě před tím náčelník a ještě hlouběji v minulosti opět přednosta. Ufff.... a dělá to 20,- Kč za konzultaci {smile}
    

Re: Bravo! - Arthur Dent (web)
(19.09.2004 17:49:25)

Mno... Vzhledem k tomu, že v Budějcích bydlím a do Prahy jsem vlakem několikrát jel, tak je možné, že Heřmaničky znám od vidění z okénka... Ale jezdím rychlíkem, takže v žádné z těhle stanic nestavím...
    

Re: Bravo! - 1049an
(19.09.2004 18:10:06)

Třeba se někdy zastavíš; tyto stanice jsou důležitými osvěžovnami účastníků pochodu Praha - Prčice; v ten den se tam lze dostat i se slevou...
    


Re: Vlakové zážitky - mike (web)
(17.09.2004 21:07:52)

To meli stesti, Holandani, zes tam sedel. Neco podobneho se stavalo bezne v mezinarodnim vlaku z Prahy do Linze, nez ho CD pro jistotu zrusily. Trat mezi Ceskymi Budejovicemi a Hornim Dvoristem se opravovala nejmin 5 let a prestupy na autobusy (mimochodem strasne vraky) byly obvykle. Nejlepsi bylo, kdyz se ani neobtezoval pruvodci a prestup ohlasili asi pet minut pred CB chrchlajicim rozhlasem. Pouze cesky, jak jinak. Co natom, ze ve vlaku byla polovina cizincu. Ty z naseho kupe jsme vzali sebou. Cestou ven se mi zzelelo dvou Japonek, ktere nic netusic sedely o nekolik kupe dal a situaci jsem se jim pokusil anglicky vysvetlit. Japonka se nejdriv rozhledla po kupe, zaplnenem zavazadly a pak, s vrazdou v ocich, pohledla na mne. Usoudil jsem, ze mi rozumela a zbabele prchnul. Mel jsem co delat se svymi batohy.

Letos v podobne situaci v Rakousku prisel pruvodci a nejdriv se zeptal, jestli mluvim nemecky nebo anglicky a pak srozumitelne vysvetloval a omlouval se za potize. Taky menili koleje. Tyden.
    
HotLinks
Zpět na článek