.: Rychlé menu: navigace .:. odkazy .:. kategorie .:. vyhledávání .:. archivy .:. autoři :.  

20.09.2004Tak a zase vážně. Po sérii příspěvků, kde jsem jen tak žvanil zase něco podstatného. Napadlo mě totiž, že je divné, proč se máme všichni tak dobře když je to kolem nás nikdo pořádně nepracuje. A přišel jsem na to!

Zjistilo se v nějakém výzkumu, že Češi v práci proflákají třetinu času. Já myslím, že je to daleko více. Oni totiž, když je někdo sleduje, tak dělají, ale jinak vynaloží naprosto neuvěřitelné úsilí na to, aby se někde zašili, ulili nebo schovali. Ona se třeba profláká třetina pracovní doby, ale pokud se velmi usilovně pracuje na něčem neefektivním, tak je to ještě horší.

Navštívil jsem mnoho pracovišť, leckde jsem i dělal, a mohu zodpovědně porhlásit: pracuje se tak na 10% možného výkonu. S výjimkami, někde se dělá efektivněji.

A teď ta hlavní otázka. Jak to, že všichni bydlíme, jezdí se automobily, je dostupné jídlo, oblečení, zábava, komunikace, energie.

Odpověď je strašlivá: protože pracovat na těch 10% stačí.

Třeba Japonsko je mimořádně bohatá země, kde je věcí cti přijít do práce co nejdříve a odejít co nejpozději. Lidé, kteří tam pracovali, tvrdí, že efektivita práce je tam naprosto mizivá. Ale stačí to! Spousta dalších zemí spálí většinu pracovního potenciálu dodržováním, kontrolováním a vymýšlením různých metodik, směrnic a direktiv, přesto to stačí. A ve spoustě zemí se nedělá vůbec a vozí se tam humanitární pomoc, přestože jde o oblasti úrodné.

A že jen nefantazíruji: znám se s kamarádem historikem. Ten se setkal s člověkem, který se zabýval výzkumem výzkumných ústavů. Po revoluci v roce 1989 bylo potřeba zjistit, jestli jsou výzkumné ústavy k něčemu, jestli jsou efektivní a jestli nebude lepší je zavřít.

Po dlouhém bádání přišel ten výzkumník na následující:

Pokud máme výzkumný ústav, třeba o padesáti zaměstnancích, kde pracuje pomocný personál (řidiči, vrátní, údržbáři, uklizečky), administrativa (účetní apod...) a několik skutečných výzkumníků, a z těch výzkumníků svou práci dělá jen jeden, tak to stačí. Pokud pracují výzkumníci dva, tak je to zázrak. A od těch zbylých se očekává jen to, že nebudou těm co dělají házet klacky pod nohy.

Tak to tedy je. A teď mě omluvte, psaní příspěvku mě vyčerpalo, jsem přece v práci, takže si jdu dát kafe a pak máme poradu, kde budeme vymýšlet nějaké direktivy a předpisy.


Zadal White Dog, 20.09.2004 8:58:55, 6 komentářů...,
TrackBack URL tohoto příspěvku je http://blog.maly.cz/tb.php/1096

Zpět na článek

HotLinks
Zobrazit komentáře v chronologickém pořadí

 - J.A. (web)
(20.09.2004 10:39:22)

Kde se bere nas blahobyt? Diky tomu ze mame demokracii, kapitalismus, trzni prostredi, nachazime se v "zapadnim svete", atd. Pote uz se jevi otazka nasi pracovitosti jako marginalni...
Bohuzel moc si nase stesti neuvedomujeme ani si ho nevazime.
    

Re: - zaius (web)
(22.09.2004 18:19:13)

Pokud mame demokracii, nemuzeme mit kapitalismus. Pokud mame kapitalismus, nemuzeme mit demokracii. Demokracie je vlada lidu, zatimco kapitalismus je vlada kapitalu. Protoze kapital se z principu shromazduje v rukou nekolika malo jedincu, kapitalismus a demokracie se vzajemne vylucuji (kde vladne kapital, nemuze vladnout lid).
    


:-) - px30 (web)
(20.09.2004 11:02:17)

Doufám, že kafíčko bylo dobré. Po poradě by měl následovat časný oběd a na třetí fiktivní schůzka s klientem - to už se pak nemá cenu vracet do porcesu...

Mimochodem, kolega mi říkal, že podobně funguje Google - ve výzkumném oddělení si vědátoři mohou dělat velkou část pracovní doby co chtějí a používat k tomu technické prostředky zaměstnavatele. Prý se to velmi osvědčilo - protože vědátoři u toho jen tak mimochodem většinou vymyslí něco použitelného...
    


Pracovní nasazení - Carpenter (web)
(20.09.2004 14:57:19)

No, ono to totiž s tím využíváním pracovní doby nebude tak zlé. Znám z osobní zkušenosti, jak to chodí v socialistických státech jako je Dánsko, Německo nebo Francie a přísahám, že tam se teda nepředřou. Klídek a pohoda, vše v klidu, až to bude, tak to bude. A to na všech úrovních, od dělníků po top-manažery. Když to porovnám s tím, jak se kmitá v českých firmách, když německý zákazník trvá na nereálém termínu a neslyší na žádné logické argumenty...

A krom toho, mám už delší dobu neblahé tušení, že celá společnost je založená na sociálním bludu jménem práce. Začarovaný kolotoč nízká mzda - nízká kupní síla by totiž šel docela snadno odčarovat: zvýšit mzdy, aby fakt hodně lidí mělo na nákupy všeho možnýho, tím by se peníze točily, rostla by výroba a blahobyt všech. Nedobré by to bylo snad jen z ekologického hlediska, protože ta spirála spotřeby zdrojů by se asi pěkně roztočila.
    

Re: Pracovní nasazení - Laco (web)
(20.09.2004 20:30:34)

Ani bych tak nezvyšoval mzdy, jako spíše snižoval daně. Pak by šlo všechno ještě lépe.

Ale vysvětlujte to socanům...

    


Pche! - 1049an
(21.09.2004 19:49:51)

Výzkum výzkumných ústavů je čajíček. Strašně rád bych tady napsal, co dělám já. Bohužel by mne mohl někdo nepovolaný identifikovat a sdělit mému maxišéfovi, že si hrubě nevážím jeho chlebodársví a to si nemohu dovolit. Jsem státní zaměstnanec, upozorňuji že v ryze mírumilovném sektoru. Nicméně mohu konstatovat, že ve své současné funkci jsem kontrolor kontrolorů kontrolorů. Je to tak, jak jsem napsal. Mě už nikdo nekontroluje a komu se výsledek mé kontroly nelíbí, může se už jen obrátit na soud. Ovšem soudním znalcem v předmětném oboru jsem opět já a budu pro ten samý soud zpracovávat posudek. Resp. když ne já, tak nějaký z mých stejně postavených kolegů. Paráda, ne?
    
HotLinks
Zpět na článek