.: Rychlé menu: navigace .:. odkazy .:. kategorie .:. vyhledávání .:. archivy .:. autoři :.  

24.09.2004Měli jsme školení bezpečnosti práce. To se sejde tlupa lidí v místnosti, přifuní panáček, co si myslí že je nepostradatelný a hodinu a půl vás zdržuje tím, že vám věší bulíky na nos. Což pochopitelně vůbec není předmětem tohoto příspěvku.

"Zdravotní prohlídku je povinen absolvovat každý zaměstnanec. Bez ohledu na pracovní zařazení. I účetní, i člověk v administrativě."
Tlupa školících se hromadně: „????????????????”
"No nekoukejte tak na mě. Je to tak. Málokdo si uvědomuje, že pokud pracovník nastoupí do zaměstnání bez vstupní lékařské prohlídky, a to do jakéhokoliv zaměstnání, tak je pracovní smlouva neplatná."
Koukáme na školitele asi tak, jak kouká husa do flašky a nechce se nám, ó neznalým, věřit.
"No nekoukejte tak na mě. Prostě je to tak."

Druhý den mluvím s kamarádem ultrakapitalistou. Že žádný jeho zaměstnanec nemá platnou pracovní smlouvu.
"No to je bezva! Všichni co u mě dělali teda dělali neoprávněně, takže mi Špidlisti budou muset vrátit všechny sociální a zdravotní pojištění co jsem za ně zaplatil!!!"
Je to tak, úspěšným se může stát ten, kdo každou informaci vidí z té pozitivní stránky.

Je výborné znát dobrého advokáta. A je ještě lepší ho nikdy nepotřebovat.
Já jednoho znám. Bavil jsem se s ním ohledně jedné nepříjemnosti. Je poučné advokáty poslouchat. Mají velmi zajímavý způsob vyjadřování.

Nejprve mi vysvětlil, že jsem v pohodě a nebude těžké můj problém zdárně vyřešit.
Do toho měl pár telefonátů. Škoda, že písmo (alespoň to naše) neumožňuje ukázat u slov přízvuky.
"Ale ovšem, paní Vopičková. Samozřejmě že vám na to dítě zaplatit musí... ... Ale né, to že je na nemocenské nic neznamená, bere přece nějaké peníze i jako nemocný... ... Ale to je absurdní. Ne, prostě musí, nemějte obavu... ovšem... ale jistě, nashledanou." (To se naštěstí mého právního problému netýkalo).
Lahoda, tohle poslouchat. Jeho hlas je přesvědčivý a uklidňující, mám se ještě co učit.

Nakonec se právníka ptám, jak je to s tou lékařskou prohlídkou a neplatností pracovní smlouvy, pokud prohlídka chybí. Advokát se dlouze, nahlas a patrně i upřímně směje a pak řekne, že to je úplná blbost.

Vylezu ven a v knihkupectví vidím knížku Heč, jdu do nemocnice. Pokud je název knihy jen trochu relevantní, pak se v našem zdravotnictví musely stát neuvěřitelné změny. Pokud se dítě může chlubit tím, že jde do nemocnice, tak je pokrok rychlejší než bych se nadál.

Jako dítě jsem několikrát v nemocnici byl. Hospitalizovaný. Strašnější zážitky nemám. Jen pro příklad: v devíti letech se zlomenou klíční kostí. Ležel jsem na pokoji s dvěma děduly. Jeden z nich tak strašně chrápal, že jsem myslel že se fakt... zblázním. Do toho naprosto příšerné jídlo, k pití nějaká tekutina s honosným názvem čaj. Když mi oznámili, že mě musí pustit domů o týden dříve, protože jim na chodbě umírají lidé a oni je nemají kam dát, bylo mé štěstí bezmezné. Tedy z toho, že jdu domů, ne že na chodbě umírají lidé.

Další hospitalizace bude jen proti mé vůli. Začátkem září mi říkali, že když si v nemocnici nepoležím, tak riskuji život. Sílu na podepsání reversu jsem v sobě našel ve chvíli, kdy kolem mě sestřička projela s vozíkem na kterém byly talíře s čímsi naprosto nepodobným jídlu (kolínka + Univerzální Hnědá Omáčka). Stejně mi nic není, jen takové škrábnutí.

Druhé škrábnutí se zlepšuje. Zeptal jsem se sestřičky, co mi dělala elektroléčbu a nějakou masáž (říká se tomu rehabilitace), jestli bych si už mohl trochu zasportovat. Tak na kolo prý můžu. Bezva, zítra dám první podzimní šedesátku.


Zadal White Dog, 24.09.2004 16:38:23, 6 komentářů...,
TrackBack URL tohoto příspěvku je http://blog.maly.cz/tb.php/1110

Zpět na článek

HotLinks
Zobrazit komentáře v chronologickém pořadí

to snad ani není příspěvek - j
(24.09.2004 17:40:02)

Druhé škrábnutí vede někam... Tedy myslím ten link, jako... (Klikli-li, viděli)
    

Re: to snad ani není příspěvek - Arthur Dent (web)
(24.09.2004 18:47:19)

Jak pravil Caesar: "Klikli, vidi, opravili..."
    


Jak jouda - jarek (web)
(24.09.2004 21:24:26)

Hele Dogu{wink}, a nechovas se tak trochu jak malaj Jarda? Kdyz me boli zada, tak proste nejezdim na kole a v teple holt cekam, az se uzdravi. Jinak to je porad dokola.
    

Re: Jak jouda - Arthur Dent (web)
(24.09.2004 22:10:21)

Nééé... Von je Dog z těch, co jsou schopni utrženej sval zkoušet rozhejbat... {smile}

Jak říkal ten děda: "Za své pevné zdraví vděčím tomu, že jsem byl furt trošku nemocnej..." Tak tohle je opačnej případ, tihle budou říkat: "Za mé choroby vděčím své snaze žít zdravě" {big grin}
    


UHO - verisof (web)
(24.09.2004 22:18:17)

Tak pozor! UHO je ikona naší jídelny, kam chodím na oběd :o)
Už si dělám statistiku, kolikrát půjdu na UHO a kolikrát na něco jinýho. Oni to nejsou zas takový hrůzy jako jiný lahůdky z jídelen...
    


Není to blbost - Major Zeman (web)
(26.09.2004 21:00:23)

Vstupní prohlídka musí být. Ale jako zaměstnance Vás to nemusí trápit. Vyhodit Vás za to nemůžou, jelikož ta prohlídka se jaksi musí udát ještě před nástupem a podepsáním pracovní smlouvy, je to problém zaměstnavatele. Nemusí být ani spáchána závodním lékařem, jelikož ještě nejste zaměstnancem takže nějaký zákoník práce Vám může být fuk. Pak tu máme ještě nějakou výstupní prohlídku a ta se jaksi děje když odejdete. Na tohle se můžete s klidem vybodnout jelikož už nejste zaměstnanec a se zápočtovým listem v kapse Vám může závodní lékař i se zákoníkem práce políbit pozadí.

A ty periodické prohlídky jsou pakárna, jelikož jsou závodní lékaři vesměs zmrdi kteří si z toho dělají nábor klientely. Jsou to naprosté jedničky, které nejlépe vědí co vám chybý, prohlídku podmiňují zajištěním nějakých výpisů dokumentace, ale to můžete s naprostým klidem odmítnout. Není to vaše starost. V této situaci se dá podobné jednání posuzovat jako útisk dle trestního zákona (§ 237, půl roku sazba).

Pokud Vás zaměstnavatel vyzve, musíte se dostavit k závodnímu lékaři, pokud možno ve svém volnu, bez nároku na nějakou kompenzaci. Odmítnutí prohlídky se posuzuje jako hrubé porušení pracovní kázně, za což můžete být propuštěn.

Tahle zhovadilost je daná zákonem o zdraví lidu a zákoníkem práce. Také ještě zákonem o veřejném zdravotním pojištění. Dělá z lidí nesvépravné idioty, kteří nemůžou o svém osudu svobodně rozhodnout.

Advokát je zřejmě trubka, a z těch rozvodových zřízení nejspíš zdegeneroval.

Můžete mi věřit. Z boje s nacistickou institucí "Závodní zdravotní péče" mám již černý pásek, jsem postrachem všech mudrců, mám za sebou několik stížností příslušným institucím, jen to trestní oznámení zatím ještě nebylo (snad příští rok {wink} ).

zák. č. 20/1966 Sb. § 9 odst.2 vylučuje svobodnou volbu lékaře pro závodní preventivní péči
zák. č. 48/1997 Sb. § 11 odst. 1 písm.b - vyloučení svobodné volby lékaře pro zpp
§ 21 odst. 3 stanovuje povinnost předávání informací mezi prakt.lékařem a lékařem zpp
§ 133 odst. 1 písm a) - nepřipustit, aby zaměstnanec vykonával práce, jejichž výkon by neopovídal jeho schopnostem a zdravotní způsobilost.
§ 133 odst. 1 písm. d) - sdělit zaměstnancům, které zdravotnické zařízení jim poskytuje zpp a jakým druhům ... a jakým lék.preventivním prohlídkám jsou povinni se podrobit...
§ 135 odst. 4 písm. b) - zaměstnec je povinen podrobit se lék.prohlídkám...
    
HotLinks
Zpět na článek