.: Rychlé menu: navigace .:. odkazy .:. kategorie .:. vyhledávání .:. archivy .:. autoři :.  

11.11.2004Následující příspěvek je pro pamětníky. Ale jen zdánlivě. Je vám pod 30? Klidně čtěte dál...

Každý pátý Čech by se chtěl vrátit do dob před rokem 1989. Vyplynulo to z nějakého výzkumu veřejného mínění.

Leckoho při tom zamrazí. Zejména ty, kteří to zažili. Ať už jsme prožili v rudé totalitě „pouze” dětství, nebo celý produktivní život.

Velmi stručný výčet strastí minulého režimu jmenují autorky tohoto článku.

Měl bych se divit. Tolik lidí se chce vrátit do dob nedostatku zboží, velmi omezeného cestování, demagogie, vymývání mozků... A průzkumy veřejného mínění bývají poměrně přesné.

Možná je to ale jinak.

Třeba si lidé vybavují, že před těmi patnácti lety byli zdraví, plní vitality... Prostě nevzpomínají na lepší časy obecně, ale osobně. Nebylo sice ovoce, ale nechodil jsem o holi. Nemohl jsem cestovat, ale narodilo se mi vnouče. Musel jsem dělat debilní nástěnky, ale taky jsem tenkrát zrovna dostavěl barák...

Tak jen doufám, že to je tak, jak si myslím. Alespoň u poloviny těch dotázaných. Protože jestli ne, tak je to fakt průser.

Já bych se tedy nechtěl vrátit ani za zlaté prase.


Zadal White Dog, 11.11.2004 2:07:49, 35 komentářů...,
TrackBack URL tohoto příspěvku je http://blog.maly.cz/tb.php/1191

Zpět na článek

HotLinks
Zobrazit komentáře v chronologickém pořadí

 - Tokugawa (web)
(11.11.2004 08:52:18)

Nevím, jak to napsat, abych sám nevypadal jako Ten-který-touží-po-návratu...

Vzpomínám na omezený výběr. Třeba aktivit. Nedalo se nic moc dělat, ale když sis něco našel, věnoval ses tomu cele. Dnes je tak rozsáhlý výběr, že je tvá mysl roztříštěná a neví, co si vybrat. Buď si nevybere nic, nebo zase mnoho a nic nedělá pořádně.

Dále mi připadá, že tenkrát (aspoň mezi plebsem, do kterého patřím a ve kterém jsem vždy žil) byla taková vnitřní soudržnost. Síla. Nevím, snad díky "spiklenectví" vyvolaném společným nepřítelem...

No a pak samozřejmě důvody, které jmenuješ. Já tehdy měl minimum starostí, v podstatě jsem byl dítě. Žádné povinnosti, jen kámoši, holky a jedna ošoupaná deska od The Beatles.

Byly to bezva časy. Ale zpět bych je nechtěl ani náhodou.
    


 - Paulo (web)
(11.11.2004 08:52:35)

No co, pas mám a v pripade rychleho vyvoje se pri nejblizsi prilezitosti stehuju. Vsude dobre, tak co doma ;-(
    


Kdo chce zpět? - Vlk (web)
(11.11.2004 09:29:06)

    

Re: Kdo chce zpět? - Vlk (web)
(11.11.2004 09:43:30)

Sorry - připiš rychle jsem kliknul.
Ale chtěl jsem poznamenat, že tam byla naznačena i věková struktura lidí, kteří chtějí staré časy:
1) lidé staří - tady asi docela platí co jsi napsal. Navíc jsou to lidé, kteří v socialismu vyrostli a změna v pokročilejším věku je vždy komplikací. Za totality měli mnoho jistot (práci, dovolená na firemní chatě, levné pivo, chleba, mléko, ...) a když si na řetěz zvykneš, ani ti už nepřipadá omezující ...
2) mladí lidé (do cca 25 let) - to mě naopak docela potěšilo. Jsou to lidé, kteří totalitu znají spíše jako pohádku (bylo jim kolem 7 - 14 let) - no a myšlenka komunismu a socialismu je přece krásná a "spravedlivá". Jsem přesvědčen, že je dobře, pokud mladá generace má ideály a to podle hesla: Kdo nebyl komunistou v 18-ti, nemá srdce, kdo jím zůstal ve 30ti, nemá mozek ... Zde je opravdu téměř jisté, že tato část přejde od komunismu jinam stejně jako z hippies jsou dnes kravaťáci a úředníci. Takže až zjistí, kolik platí socialistům daně, třeba změní názor.
3) ostatní - většinou menší podíl a to lidé, kterým se něco nepovedlo a část vinu svalují na nespravedlnost režimu. A je třeba přiznat, že nedokonalost našeho státu je pořád značná.
V tomto směru byla naše generace dost poznamenaná komunismem - poznali jsme jeho nectnosti a daleko dříve jsme se od něho odklonili.
    


Nestýská,ale: - KITI (web)
(11.11.2004 09:41:31)

Každý z nás není připraven nést plnou odpovědnost za svůj život.Často slýchám stížnosti nespokojených, kteří prostě nejsou schopni ani přečíst(natož pochopit) složité zákony, kterými se občas musí řídit. Prostě na to nemají a dle úrovně své inteligence a prostředí, které je utvářelo, pak hledají obecného viníka. Myslím, že není daleko doba, kdy tato skupina obyvatelstva uvítá radikální omezení svobody všech oplátkou za svůj klid.Bohužel...Doufejme,že se tak nestane a užívejme si toho, co máme dnes. Malá otázka na závěr:"Bude někdo slavit letošní 17.11.?"
    

Re: Nestýská,ale: - soundake (web)
(11.11.2004 10:29:14)

Já budu slavit až 18.11., jelikož v ten den se před rokem narodila moje nádherná fenka{wink}

[aisha-saluki.info/]
    


Re: Nestýská,ale: - jerry.hadr (web)
(11.11.2004 11:43:36)

slavit budu: praci. Hrajeme v Praze {smile}
    


Konec doby nesvobody - strejceknimra (web)
(11.11.2004 10:01:14)

Revoluce se někdy označuje názvem uvedeným v titulku mého příspěvku. Ale když jsem se o tom zamýšlel, pro mě je konec doby nesvobody později - 30. června 1991. Tehdy jsem skončil základku. Pro mě je postaveno rovnítko mezi základkou a totalitou. Na základce, kde jsem trávil listopad 89, panovala totalita i potom. Držet hubu a krok, nevyčnívat z průměru, trpět pod atmosférou strachu, nemoci projevit svůj názor, nemoci oponovat učitelům. Přechod na střední školu a chování vyučujících k nám byl docela překvapením. Najednou jsme byli parťáci. Takže do totáče symbolizovaného základkou bych se vrátit rozhodně nechtěl.
A co Vy ostatní, kdy pro Vás skončila totalita?
    

Re: Konec doby nesvobody - Arthur Dent (web)
(11.11.2004 10:21:58)

No, já byl na podzim 89 ve třeťáku na gymplu, takže jsem si celé to "bourání" docela užil. S láskou vzpomínám na to, jak se radikální studenti sešli v tělocvičně, proti nám se posadilo vedení školy a SSM a zástupkyně ředitele si velmi pečlivě poznamenávala, kdo se projevuje a jak. Jenže za čtrnáct dní jí to už nebylo k ničemu. {smile}

Rád vzpomínám na toho člověka, co hřímal z tribuny: "Za komunistů jsem byl zavřenej!" - na což mu někdo z davu odpověděl: "Ale proč? Protože jsi krad!" {smile}

Ještě bych rád vzpomenul na ty dva civilní policisty, "Ječného a Cíglera", co přišli několik z nás vyslýchat začátkem listopadu 89 v souvislosti s nějakými "protistátními demonstracemi". Někteří mí spolužáci by mohli vyprávět! {smile}

Například:
-"Jestlipak víš proč tu jsme?"
-"To nevím!"
-"Zkus přemýšlet!"
(Asi dvě minuty ticha)
-"To fakt nevím!"
-"Jsme tu proto, abychom tě zachránili od průšvihu! Víš od jakého, že?"
-"To nevím!"
-"Tak zkus přemýšlet..."
atd. {smile}


Takže konec totality přišel nějak ve chvíli, kdy jsem si uvědomil, že tihle dva už nepřijdou a nebudou se na nic ptát... {smile}
    

Re: Konec doby nesvobody - JVP (web)
(11.11.2004 10:25:36)

Ječný a Cígler jsou nesmrtelní. Také jsem se s nimi setkal a bojím se, aby se historie, se zlomyslností jí vlastní, neopakovala.
    


Re: Konec doby nesvobody - wake
(11.11.2004 10:46:18)

neskoncila. povolila.
    

Re: Konec doby nesvobody - Arthur Dent (web)
(11.11.2004 10:52:28)

Ale ne na dlouho... pomalu zas přituhuje... A děsí mne to, že je to většině lidem naprosto šumák. Krom pár jedinců, které je vždycky možno ukřičet jako "hysterické modré ptáky" a "fanatické ODSáky" zase celý národ akorát drží hubu a remcá si doma...
    


Taky jsem nedávno vzpomínala - tofu007 (web)
(11.11.2004 10:11:06)

tak tady to máte psal se rok 1989
[www.blog.lide.cz/tofu007/2004/11/06/224]
...hahahahaha
    


Zcela výjimečně - akb (web)
(11.11.2004 10:16:06)

si dovolím comment spam s odkazem na to, co jsem k tématu napsal: [akabelog.blogspot.com/2004/11/dvody-frustrace.html]. Protože si myslím, že to je všechno trochu složitější.
    


Ještě v souvislosti s listopadem 89 - strejceknimra (web)
(11.11.2004 10:31:33)

Nevzpomínám na tu polistopadovou dobu rád taky z jednoho důvodu. Bydleli jsme na vesnici. Naši byli vysokoškoláci a okolo nás samí,jak by řekl D-fens vohnouti. Prostě řepy. Táta byl komunista, takový, který tomu věřil a který měl ve straně celkem nevýznamnou funkci. Ta spočívala v tom, že věčně někde schůzoval a měl z toho akorát velký kulový. Táta není převlékač kabátů a ve straně zůstal i nějakou dobu po listopadu, i když už jako řadový člen. Řepy a vohnouti, který byly frustrovaný, měly najednou po listopadu "klacek v ruce" a mohly si ukázat, kdože za všechno může. Totéž vohnouti junioři, s kterými jsem chodil na základku. Párkrát mi ukázali, jak zatočí s komunistama - rozbili mi xicht. Našim tenkrát zas vypustili kola a odřeli lak na jejich autě - jeté škodě 120 - typickém voze komunistických bossů a papalášů. Od té doby si dávám pozor na veškerý xindl, který je po jakýchkoli společenských změnách najednou na koni. Nehledě k tomu, že vohnouti z té vesnice dneska volí Standu nebo Mirka, remcaj, že za komunistů bylo líp a když mezi ně přijedu poněkud dražším autem, kterým jezdím, mají plnou hubu keců o tom, jak si na něj komunisti nakradli (že jsem si neměl co nakrást, když mi v roce 89 bylo 12, že jsem studoval a přitom pracoval, že dneska pracuju docela dost a že to auto není moje, ale firemní, to už nepochopí...)
    

Re: Ještě v souvislosti s listopadem 89 - Karel (web)
(11.11.2004 13:47:18)

Přesně jsi vyjádřil mé pocity jaké mám z návštěv mé sestry v Horních Habarticích na Děčínsku. Na otázku proč volí komunisty mi pantáta odpověděl:
1. v JZD jsem si vzal co jsem potřeboval pro dobytek doma
2. dřevo v lese bylo gratis
3. měl jsem práci

no comment
mimochodem - jediná kultura je místní hospoda otevřená od 7,00 do 00,00hod {sad}
    

Re: Ještě v souvislosti s listopadem 89 - Lojza (web)
(11.11.2004 14:05:21)

To jo, to souhlasí. Pár lidí z těch končin znám taky. Asi Nelíp tamější životní podmínky popsal nevědomky jeden můj kamarád slovy :
"Představ si, to by bylo bezva, mít ocaď holku..."
Já : "Proboha proč?"
"Protože by pro tebe udělala VŠECHNO... jenom proto, aby se odtud dostala..."
    


Re: Ještě v souvislosti s listopadem 89 - strejceknimra (web)
(11.11.2004 17:03:21)

Tak když anonymita padá... ta vesnice, o níž jsem psal, nebyla na Děčínsku, ale na Ústecku a jmenuje se Povrly. Horní Habartice znám díky jednomu šikovnému človíčkovi, který se jmenuje Hrnčíř a opravuje tam auta. Mercedesy, Bavoráky, ale i Škodovky.Když mi v Benešově nad Ploučnicí vyplivnul hnoják (starý Žigul, který používám na převážení pytlů s bramborama, převážení sekačky, na stěhování a podobné špinavé práce), poradili mi místní právě tohodle pana Hrnčíře. Viděl jsem to skepticky (hrabání se v Žigulu není žádný velký rito), nicméně bylo mi opraveno ke vší spokojenosti za velmi rozumnou cenu a na počkání.
A když jsme u toho Benešova nad Ploučnicí - znám lidi, kteří odtamtud dojíždějí za prací třeba do Děčína a neremcají.
Shrnu-li to, vše je záležitostí přístupu. Ono všude, i na té vesnici lze neremcat, že je tam všechno zabitý, postavit se k protivenstvím čelem a prosadit se. A obdobně to platí též pro systém ve společnosti - kdo byl schopný, dokázal si najít místo na slunci i za minulého režimu, komunisti nekomunisti.
    


Podle - Alena (web)
(11.11.2004 10:34:44)

mých zkušeností většině lidí svoboda nic neříká, je pro ně nadbytečným statkem a zbytečným luxusem. Je úplně mimo jim říkat, že můžou dělat co se jim zachce, protože oni si chtějí KUPOVAT co se jim zachce, vše, co mají ti druzí. Takže když se budou mít všichni stejně (ať dobře nebo zle), budou nejspokojenější. Nevím, jestli je to typické pro naši zemi, ale běžná je mentalita otroka: nemusím být volný, hlavně, když se o mne někdo postará. Naopak svoboda volby a odpovědnost lidi nejvíc frustruje. To vidím za nostalgií po Starých časech.
    

Re: Podle - Arthur Dent (web)
(11.11.2004 10:42:10)

Souhlas. V Čechách k tomu přistupuje ovšem ještě ono vohnoutské "Já se mám špatně a soused dobře. To je nespravedlivé! Jak to že se on má dobře? Měl by se mít špatně jako já!"

O mentalitě otroka by mohl vyprávět už Spartakus...
    


Je to jak píšeš - soundake (web)
(11.11.2004 10:36:45)

Hodně lidí vzpomíná jen na to lepší, jelikož mozek špatné vzpomínky rychle zamaskuje nějakým bludem. Mě bylo v roce 89 teprve 8 let, takže na mne komunismus neměl zvláštní vliv (nehledě na straníky v mé vlastní rodině). A být trochu ovlivnitelnější, tak bych i většině povídačkám o tom "Jaké to bylo krásné" i uvěřil. A ovlivnitelných lidí je očividně velká spousta.

A jestli se mi stýská? Rozhodně! Jenže ne po komunismu, ale po bezstarostnosti mládí, kamarádech z družiny, krásné paní vychovatelce, ...
    

Re: Je to jak píšeš - wake (web)
(11.11.2004 10:52:11)

ja byl uvedomnele uz od prvni tridy. nenavidel jsem henteho regana, bal se atomove valky a plakal kdyz mne nechteli v jiskrickach. o tom, ze komunismus je spatny jsem se dovedel 18.11.89. do te doby jsem zil v presvedceni, ze mame lednicku calex proto, ze zijeme v socijalisticke zemi. a hlavne aby ten regan dostal rozum a zahodil tydlencty persinky. ale nestyska se mi. a hlavne aby tenlecten bus dostal rozum a zahodil tydlencty persinky.
    

Re: Je to jak píšeš - myshpa (web)
(11.11.2004 11:29:30)

To ja si pamatuju ze jednu dobu (tak v osmi {smile} jsem si pred usnutim predstavoval, jak letim v nejaky stihacce a shazuju na Reagana v Bilym dome bombu (snad i atomovku).

Tak nas tenkrat ve skole masirovali.

A Bush je kokot ... toho bych s Reaganem nesrovnaval.
    

Re: Je to jak píšeš - Arthur Dent (web)
(11.11.2004 11:37:46)

Týjo... To si pamatuju... Nejdřív líčení válečných hrůz za WWII, Zoja Kosmoděmjanská (která ještě když se houpala ve smyčce řvala ZA STALINA), hrůzy koncentráku a pod. a ujištění, že Američani se chystají tohle všechno znovu udělat!

Mně bylo deset let, já byl citlivé dítě a takovéhle věci mě děsily ve snech! Tohle jim nezapomenu!
    

Re: Je to jak píšeš - allora (web)
(11.11.2004 11:57:39)

Ehh, pokud by se mi mělo zastesknout, stačila by k potlačení fotka, která se zde nedávno objevila. A opakování Teleautomatu už by smutky vyhnalo stoprocentně {wink}
    


Re: Je to jak píšeš - wake
(11.11.2004 12:28:46)

no, ja si predstavoval, ze v ty stihacce sedi regan a tu atomku shazuje na nas panelak.
a bush _je_ kokot a s reganem ho nesrovnavam. jen - ten pocit je podobny.
    


Je to o moc složitější, než si myslíte. - Vesničan (web)
(11.11.2004 14:53:26)

Prožil jsem 2/3 života nejprve v ČSR, pak když socialismus zvítězil tak v ČSSR. Po návratu k předpřevratové době netoužím, ani se mi po tom systému nijak zvlášť nestýská. Ale koukám se kolem sebe a poslouchám lidi. A ti lidé jedním dechem nadávají na komunisty a současně řeknou, že za komunistů se měli lépe. Ti lidé měli jistotu práce a jistotu jakéhosi výdělku. Jezdili utužovat kolektiv na podnikové chaty, jak tu někdo poznamenal, do zahraničí jel do NDR, BLR, SSSR, RSR, PLR, na Kubu, do Vietnamu, někdy do Jugoslávie (to býval ten stát, co je teď Chorvatsko, Slovinsko, Černá Hora a další) a když se dobře choval, dostal i devizový příslib, s nímž nakonec mohl vyjet do těch kapitalistických států, vedených sociálními demokraty (Švédsko, NSR, Francie, Rakousko...). Fabriky vyráběly, doly dolovaly, ocelárny ocelili... Sice všechno na prapodivných ekonomických základech, ale vnější státní dluh nerostl a vnitřní dluh byl stabilní. To vše bylo opřeno o RVHP, jež zajišťovala odbytiště. A PZO. Podnik zahraničního obchodu. Zajišťoval obchod s kapitalistickou cizinou. Dnes, kam se člověk podívá, fabriky se zavírají, doly se zavírají, ocelárny už nemají ani co zavřít... A poslechněte si ty lidi, co z těch podniků museli odejít! Kolik těch lidí je na podpoře? Kolikrát člověk slyší "Co je mi do toho, že můžu jet do Francie, nebo do Anglie, když nemám na lístek na autobus do Mladé Boleslavi". Slyšel jsem pěknou větu: "Hele, vole, v pětaosmdesátym, když jsem sehnal barevnou televizi, tak jsem ji nesl domu s klidem, protože jsem se nebál, že mě někdo praští po palici, televizi mi sebere a pak se bude hájit tím, že je demográcye." Tenkrát i ti policajti, tedy esenbáci, byli víc policajtštější. V pravém slova smyslu. A měli respekt. A také pravomoci. A neřídila je StB (tedy 1.správa), jak se prezentuje v řečech a v Majoru Zemanovi. A že mi párkrát dali přes držku? No co? Zasloužil jsem si.
Ještě jednou opakuji, poslouchejte lidi. To, v čem jsme žili sice nebyl blahobyt, ale vše se tvářilo jako určité jistoty. Kdosi zde psal, že nadávají lidé, kteří se o sebe neumějí postarat. Ti lidé se o sebe neumějí postarat proto, protože je to nikdo nenaučil a nikdy neměli tu potřebu. Vzpomeňte si na nejfrekventovanější otázku z předvolebních mítinků, nebo z Kotle: "Co uděláte pro to, aby...?". A zatím všichni dotazovaní dělají všechno proto aby pro ně. Lidem chybí totiž pocit, že někomu jde i o lidi. K čemu je člověku svoboda slova, když to slovo nikdo neposlouchá. K čemu je člověku svoboda pohybu, když nemá nohy. Na co je člověku svobodná volba v možnosti podnikání, když nic neumí a chybí mu základní prostředky. K čemu je člověku plná hala lákavého zboží, když na něj nemá? A kdo mi namítne, že si kdokoli kdykoli může na cokoli půjčit, tak má stejný názor jako současná vláda, která si půjčuje s vědomím, že vracet bude velmi těžko. A kdo mi namítne, že lze rozprodat majetek, nepotřebné věci, tak má stejný názor, jako vláda vedená ODS. Všem vládám mají lidé za zlé rozprodávání majetku. Někdo namítne, že se jedná o investice a bude operovat Škodovkou z Mladé Boleslavi. A já mu najdu padesát dalších, ve kterých to tak nebylo. Žádný investor sem nejede dělat charitu. Jede za levnou pracovní sílou. Všiměte si, například, posouvání firmy Warta směrem na východ.
Já naprosto chápu ty lidi, kteří tvrdí, že by se chtěli vrátit. Jenže ten návrat určitě spojují s velkým ale. Chybí totiž systém a pořádek. K tomu se chtějí vrátit. A k jistotám, byť i vykoupeným jistou nesvobodou. Tato a každá další vláda (ať ji povede kdokoli zprava, nebo zleva), bude nakonec jen přidávat nesvobodu a nebude přidávat jistoty.
    

Re: Je to o moc složitější, než si myslíte. - Arthur Dent (web)
(11.11.2004 15:43:19)

Víceméně souhlasím. A děsím se...

Většinou když "lid" volá po "pořádku" a "systému" a "jistotách", tak se jich dočká. Ale málokdy tak, jak si představoval.
    

Re: Je to o moc složitější, než si myslíte. - Vesničan (web)
(11.11.2004 15:57:29)

A bude volat tím více, čím častěji a hlasitěji jim bude nadáváno některými rozumbrady do neschopných a neúspěšných frustrátů, jako je to několikrát zdůrazněno v článku v i-včeradnesazítra. Ti lidé si tu frustraci nezpůsobili sami a za neúspěch, ve valné většině, také sami nemohou. Copak spějeme k tomu, že si budeme vzájemně prodávat hebalaif, deky z rouna, pojistky, fondy, šmízové hadry a pašovaný alkohol či cigarety? Pokud jsem si všiml, tak nárust HDP je způsoben jen a pouze překupnictvím. Produkce jako taková kdenikde, tunikde. A EU, celá slavná organizace, najednou kompletně zruší textilní výrobu na celém území Evropy. Co je špatně?!
    

Re: Je to o moc složitější, než si myslíte. - Arthur Dent (web)
(11.11.2004 16:05:25)

Hehe, to je právě to čemu nerozumím... Hovořím s kdejakým takyekonomem a ten říká: "Hlavně se musí prodávat a zboží se musí točit, na tom se vydělá nejvíc..."

Z té doby pramení moje averze k obchodníkům, co mi říkají: Hele, ty si za měsíc vyděláš tím programováním tolik co já za tejden tím, že něco koupím a prodám....

Ale někdo zkrátka nepochopí, že nelze jen kupovat a prodávat, že je nutné i produkovat.
    

Re: Je to o moc složitější, než si myslíte. - Vesničan (web)
(11.11.2004 16:28:17)

Já jsem přesvědčen, že umíme vyrobit. Já jsem přesvědčen, že umíme prodat. Ale nějak se ty dvě schopnosti nepotkávají na jednom místě. My máme plný huby moderních technologií a jejich nedostatku u nás. A zveme si sem "investory", kteří sem přivezou staré "mašiny na dojetí", aby z nich s co nejmenšími náklady na pracovní sílu vycucali ještě ten zbytek užitné hodnoty. A to k tomu dostanou daňové prázdniny, inženýrské sítě zdarma a státní záruku na úvěr. Bože, kde to jsme! Pak si od nich jejich investici koupíme za korunu, protože jim se nepovedl podnikatelský záměr a ztráta je 40 miliard. Doma by ty Boingáře zavřeli, až by se z nich staly afroameričani, ale my si tu libujeme, jak to ti naši borci sfoukli a jak zabránili ještě větším škodám. A nechci připomínat Nomuru. Tam už jenom chybělo, aby vybagrovali Plzeň a odvezli si celé město bůhvíkam. A Budějicema by to přiklopili!
Tak, kontrolní otázka. Kdo za to nese politickou, materiální a morální odpovědnost?! Nebo na to si už v "demokracii" nehrajem?
    


Re: Je to o moc složitější, než si myslíte. - KITI (web)
(11.11.2004 16:28:52)

Tak jsem celý příspěvek poctivě pročetla a nedá mi to,musím si "přisadit":
1)stav naší společnosti,EU,světa lepší nebude - s tím se musíme smířit (ony ty ZDROJE totiž docházejí) a žádná vláda s tím nic nenadělá
2)když člověk nic neumí a nemá prostředky, aby podnikal, tak z toho nemá smysl nikoho vinit, protože nikde na světě nikdo nikomu zadarmo nic nedá:život je bohužel boj a všichni nejsme stejně dobří bojovníci, jsou tu také umělci,filozofové, snílci a také spousta lidí stižená vlastní blbostí, kterým pomoci nelze a před nimiž je nutné se naučit v některých případech i bránit (toť problém!)
3)lidé musí získat smysl pro realitu, zdravé sebehodnocení,morálku a určitou skromnost v životních očekáváních - t.j. zásadní změna ve výchově dětí,na které je bohužel málo času, abychom je PŘIPRAVILI pro jiný svět, než který jsme znali nebo známe dnes, život bude nejistý a rychle se měnící a měli bychom jim předat schopnost těšit se i z pouhé existence a nespoléhat na instituce,školství, TV reklamy a kriminály pro mladistvé - tu práci za nás nikdo neudělá
4)především pak občany k samostatnosti nutit a nechlácholit je předstíraným pochopením, zájmem a péčí, protože i kojenec opatrovaný matkou, který je pravidelně krmen a přebalován, občas křičí a zacpání jeho úst dudlíkem je málo!
    

Re: Je to o moc složitější, než si myslíte. - Vesničan (web)
(11.11.2004 16:52:05)

Já se omlouvám, že už nemám čas na vše reagovat, takže vezmu zatím jenom bod 4. Ano, potkal jsem dneska několik jedinců, donucených k samostatnosti. Zřejmě neměl nikdo z jejich okolí povědomost o bodech 1-3, takže oni věděli, že ZDROJE TU JSOU ! Velmi samostatných a soběstačným způsobem vykradli jednu sběrnu druhotných surovin, aby tyto suroviny převezli do sběrny ve vedlejším městě a vyinkasovali peníze na svůj pochybný blahobyt. To však nejsou peníze, které skončí v hracích automatech. Na ty se nadřeli. V automatech skončí ty peníze, které dostanou ze sociálky.

A mimo mísu, trochu. Dneska jsem slyšel takové povzdechnutí od jednoho zloděje. Ten kradl všechno. A bědoval, že se nevyplatí krást tak, jak byl před odchodem na minulou rekreaci zvyklý. Bazary jsou totiž plné a ceny jsou nepředstavitelně nízké. Autorádia, telefony a jiné snadnozcizitelné věci mají přesně cenu jedné dávky. A ten zloděj povídal: "Já nefetuju a z těhle cen se nenažeru. Natož abych měl na chlast. Asi se budu muset vrátit do báně."
    


 - pan_kac (web)
(12.11.2004 00:59:37)

Jestli se nepletu tak pri revoluci lidi volali po plnych obchodech ale uz ne po tom aby na to zbozi taky meli... (: Prani se jim splnilo, bohuzel jen tak jak bylo vetsinou lidi formulovano. Ale zas tak zle to neni. (:

Kdyz si vezmeme ze nejcastejsim argumentem je jak bylo tenkrat levno, a porovname ze tenkrat mel obyc. delnik plat pod 2000 a rohlik stal 0.40, dnes ma takovy delnik pri stejnem pracovnim vytizeni cca 8000 tj. 4x tolik a rohlik koupi za 1,50 coz je o kousek mene nez 4x tolik a stejne tak je to s cenami dalsiho zbozi, nevim co tenkrat bylo tak levne (: (Alkohol a cigarety urcite byly, ale to je zas o necem jinem.)

Bylo fajn ze vsichni meli praci, ale bylo plno mist jen tak pro to aby mel nekdo zamestani a ten nekdo vlastne nic nedelal a byl placen z toho co vydelali jini, dneska je ten nekdo nezamestnany a opet dostava penize z toho co vydelali jini, snad jen ze sedi doma a tenkrat byl aspon donucen byt mezi lidmi ((((-:

V te dobe jsem byl jeste dite, a rezim uz byl stejne takovy volnejsi, takze se mi spatne nezilo, a s tim co je tu ted jsme to zrovna moc nevyhrali, ale nevim proc by se to melo vracet, vyhody v tom zadne nevidim.

Snad jen nektere druhy zbozi bych rad videl o5 v obchodech (susenky party, skutecnou cokoladu orion a ne ty nestle sr..., apod. )
    


 - Tokugawa (web)
(12.11.2004 06:37:07)

Naprosto nejlépe vyzdvihl důvody Vesničan. Cele s ním souhlasím.
    
HotLinks
Zpět na článek