.: Rychlé menu: navigace .:. odkazy .:. kategorie .:. vyhledávání .:. archivy .:. autoři :.  

16.11.2004Pokud pod tímhle titulkem očekáváte nějaké pikantnosti z polosvěta spojené s historkami z mejdanů, budete zklamáni. Půjde o opravdovou jízdu v noci. Autem.

Nevím jak vy (teda u Egiho to vím...), ale já rád jezdím autem v noci. Už od malička. Vzpomínám na to, kterak jsme se sunuli po dálnici D1 v rodinném automobilu Schade 105 rychlostí jen o málo vyšší než byl model vozu. Bylo po půlnoci, dálnice byla prázdná, řídila máma a poslouchala nějakou country muziku, já seděl vedle ní a díval se před sebe. Například na mlhu, která jakoby stála na kraji dálnice a do silnice lezla jen ve chvíli, kdy nejelo auto... {smile}

Vzpomínám si matně na noční cestu po dálnici směrem k Budapešti. Vzpomínám si na noční (časně ranní) jízdu Rumunskem. Vzpomínám si na to, jak nám v noci v Jugoslávii vystoupil z lesa před auto jelen s parohama jako kráva... Teda... jako... prostě s velkejma parohama!

Spíš jen v záblescích paměti lovím okamžiky, kdy mi byly tak čtyři roky a já jel autem s babičkou a dědou do Prahy na letiště... Pohled na noční svítící město a neony byl pro mne fascinující. (Nezapomeňte, psal se rok 1977!)

Nikdy jsem neholdoval měšťáckému modelu života, podle kterého se ráno vstává, ve dne pracuje a v noci spí. Hlavně ta třetí část mi dělala problémy. Snad ve mně zůstalo něco z téhle atavistické fascinace nočními cestami autem.

Jakmile se mi naskytla příležitost jet autem v noci, vždy jsem ji využil. Dokud jsem byl spolujezdec, věděl jsem, že mou povinností je udržovat pozornost řidiče. Vypěstoval jsem si podivný reflex (a nejsem sám, jak zjišťuju) — jakmile v noci sednu do auta, jsem čilý jako ryba! Když jsem se pak stal sám řidičem, tak mi tenhle reflex zůstal. Zaplaťpámbu! Manželka je totiž coby spolujezdec mlčenlivá, na výzvy „něco povídej...” odpovídá buď Nevím co bych měla říkat nebo hm... A poslouchat v noci nějaké FM rádio? To je snad příjemnější ten mikrospánek... {smile}

Rád jezdím v noci. Sednu do auta a v duši se mi rozhostí určitý klid. Jsem naprosto bdělý, ovšem nikoli tak moc ve střehu jako ve dne. Jedu víc uvolněný... Jednak jezdí na silnicích míň aut — ne snad že bych se v hustém provozu bál, to ne, ale rapidně klesá pravděpodobnost srážky (obrazné i skutečné) s blbcem, co musí nutně předjíždět nebo musí být někde nutně rychleji.

V noci, mimo jiné, spí 99.99% čepičářů a kloboučníků. Kolem desáté občas potkáte ještě nějakého opozdilého kloboučníka, který se vrací zpátky do doupěte (kdyby ho zastihla noc, tak by zkameněl, bohužel zkameněl by přímo za volantem), ale čím víc se blížíte půlnoci, tím míň jich potkáte. Po půlnoci už žádného.

V noci se taky nějak míň prasí. Jednak je, jak jsem už psal, na silnicích míň aut a jednak jezdí lidé poněkud — jak to nazvat? — smířlivěji. Už vědí, že to „do vosmi” nestihnou, tak se asi nepotřebují nikam hnát. Málokdo si taky potřebuje dokazovat, že „na to má” — snad jako by řidiči v noci víc cítili, že jsou na stejné lodi. Navíc je taková cesta mnohem rychlejší — když jsme jeli do Ostravy, vyráželi jsme brzy ráno. Byla ještě tma a než se rozednilo, stáli jsme za Brnem u benzínové pumpy. Ta samá cesta nám odpoledne trvala asi dvakrát tak dlouho...

Já mám zkrátka řízení v noci rád. Jedu si v klidu a tichu, přiměřeným tempem, v autě je nějaký větší klid než přes den (což je stoprocentně jen můj subjektivní dojem), sleduju bílou čáru uprostřed silnice, druhou na kraji silnice a míhající se světýlka patníků. Když projíždím městy, bývají krásně prázdná a osvětlená, jako by si všichni lidé jen někam odskočili a město na ně zatím čekalo. A když zastavím u semaforu na červenou (většinou jako jediné auto na křižovatce), tak někdy zaslechnu cvakání akustické signalizace na přechodu pro chodce. Je krásné, jak tyhle stroje pracují i když je v tu chvíli nikdo nepotřebuje. Ale takových věcí si člověk všimne snad jedině v noci.

I proto jezdím v noci rád. Co vy?


Zadal Arthur Dent, 16.11.2004 21:09:37, 30 komentářů...,
TrackBack URL tohoto příspěvku je http://blog.maly.cz/tb.php/1199

Zpět na článek

HotLinks
Zobrazit komentáře v chronologickém pořadí

 - allora (web)
(16.11.2004 21:25:11)

Koncentrovaná romantika, hezké {smile}
A souhlasím, noc zpoza volantu je nádherná.
    


Jo..jo.. - Ebo (web)
(16.11.2004 21:28:51)

a na kole se jezdí v noci ještě lépe.. hi.. {big grin}
    


Zapomněl jsem dodat... - Arthur Dent (web)
(16.11.2004 21:35:54)

V noci by se jezdilo tak krásně, nebejt hovad v protisměru, co rozsvítěj dálkový vteřinu před tím, než se mineme.

A taky jsem zjistil, že jsem xenonfobní. Ostré, velmi jasné a nepřirozeně bílé světlo mě oslní i v provedení "potkávačky"...
    

Re: Zapomněl jsem dodat... - pixy (web)
(16.11.2004 22:26:38)

Ano, nebýt xenonu a jódu... A být tak čar. Nikdy nezapomenu na tu zkušenost z první cesty za západní hranici. Vraceli jsme se za tmy - člověk si strašně rychle zvyknul na černočerné německé silnice lemované zářivě bílými (či žlutými) čarami a až oslnivě svítícími neonky patníků. A pak přejedete hranici, a jako by vám natáhli přes hlavu šedou punčochu. Šedou silnici lemují o malinko světlejší šedé čáry (pokud vůbec) a sem tam poblikne spíš jen tušená odrazka osiřelého patníku... Pravda, on je to stejný zážitek i ve dne - ale v noci je to o třídu markantnější.

Doporučuji každému si noční přejezd jihozápadní hranice ve směru do CZ někdy vyzkoušet. Noční jízda už pak pro vás nikdy nebude jako dřív...
    

Re: Zapomněl jsem dodat... - Vesničan (web)
(17.11.2004 12:57:19)

To přejetí hranice mi vždy připomene pohádku Pyšná princezna.
    


Hezkej článek... :-) - Lukyn.cz (web)
(16.11.2004 21:48:08)

    


jojo - jerry.hadr (web)
(16.11.2004 22:42:25)

Nedbale kývá,
nám na všech cestách,
čára bílá je s námi v přízni.
Někdy se ztrácí,
jen jazyk světel pak očím šanci,
že dojedou dává.
Jedeme mlhou někam dál,
a cestou budu se ptát kam,
vždy znovu a špatně spát.
(V. Redl)
K tomu jenom dodám, že v noci jezdím rád, zvlášť, když vezu spící kapelu. Krása.
    

Re: jojo - Arthur Dent (web)
(16.11.2004 22:49:18)

Ano, cesta se spící kapelou z Karlových Varů do Prahy patří taky mezi jedny ze silných zážitků. Zejménaten okamžik, kdy jsme zastavili v kopci před žel. přejezdem...

U závor stál kamion, kamion, kamion, my ve Škodovce, kamion, kamion, kamion... No a když přejel vlak a závory se zvedly, tak ty tři kamiony před náma vyrazily a nám v tu chvíli chcíplo auto.

Až dovnitř bylo slyšet toho za náma, jak řve: "Tak jéď, ty vole!!!"
    

Re: jojo - jerry.hadr (web)
(16.11.2004 22:53:16)

Ve Varech jsme byli taky, ale přespávali jsme. Nicméně před pár týdny jsme jeli z Chebu (skoro to samé) vyložit kytaristu do Prahy. Sice jsme byli ztahaní po šňůře, ale jelo se nádherně. Tak mě občas napadá, jestli já taky nehraju částečně kvůli těmhle pocitům...{wink}
    


 - JitkaCL (web)
(17.11.2004 00:22:45)

Ja rada jezdim v noci jen tak - bez nejakeho konkretniho cile. Nejradeji za deste, nebo naopak za horke noci, kdyz se da nekde zastavit a okoupat.
Taky jsem obcas v noci vyjela na kopec a vykecavala se pres CB vysilacku. To mne ale preslo, kdyz nam ukradli auto i s antenou a novou se mi nechtelo kupovat.
To jezdeni v noci je nakazlive. Ted uz par let takhle v noci jezdime ve dvou.
    


proc *urva nejsou zticha - DFly (web)
(17.11.2004 00:26:04)

<i>"jak tyhle stroje pracují i když je v tu chvíli nikdo nepotřebuje"</i>
bydlim kousek od krizovatky, a zrovna tyhle krabicky me v léte vytaceji takovym zpusobem&hellip;
kolikrat jsem se uz rozhodl ze je budu sabotovat - at uz kladivem z blizka, nebo vzduchovkou na dalku {smile}
uznavam ze slouzi ku dobre veci, ale po 22:00 by meli stichnout (copak slusnej slepej clovek je v tu dobu jeste venku&hellip; {smile}
v lete se neda totiz spat u otevreneho okna, protoze kdyz je "to uplne" ticho, tak to budi i nase dve male deti
    

Re: proc *urva nejsou zticha - anjin-san (web)
(05.03.2005 10:45:08)

nechci ti brat iluze, ale nemyslis, ze slepymu cloveku, at uz slusnymu nebo ne, je jedno jestli je venku den nebo noc?{wink}
    

Re: proc *urva nejsou zticha - Arthur Dent (web)
(05.03.2005 12:31:20)

Není... V létě je přes den větší vedro...
    


nebezpecne HTML znacky - DFly (web)
(17.11.2004 00:29:20)

"Pokud bude váš příspěvek obsahovat podezřelé HTML značky nebo vulgární slova, nebude přidán!"
Arture, arture - muj prizpevek byl pridan, takze "podezřelé HTML značky" jsem nezadal, tak proc to ty korektni znacky a entity neprezvejkalo...?
    


bojím se únavy, co s tím? - Misha (web)
(17.11.2004 00:59:24)

Taky jezdím často v noci, přes den mi totiž trvá cesta za mou milou o polovinu déle, ale v poslední době se často bojím, že po cestě usnu. Zatím jsem tedy všechny krizové situace zvládl, ale ptám se, máte někdo nějaký osvědčený životabudič na noční řízení? A prosím neraďte mi kafe, to nemůžu a nepiju. Předem díky za tipy.
    

Re: bojím se únavy, co s tím? - Arthur Dent (web)
(17.11.2004 10:00:49)

Coca-Colu? Po tý neusnu ani doma v posteli...

Něco s taurinem? Redbull a spol.

Silný čaj?

Dobrá muzika?


Každopádně na únavu je nejlepší odpočinek. Nikde není psáno, že ten, kdo po 50km zastaví, aby se protáhl a obešel auto, je méněcenný a bude mu vypálen cejch "Věčný zastavovač".
    

Re: bojím se únavy, co s tím? - JMH (web)
(17.11.2004 10:27:21)

    


Re: bojím se únavy, co s tím? - JMH
(17.11.2004 10:41:35)

Pití má každý svoje oblíbené, studenou kávu, vlažný zelený čaj.
Lepší je zastavit na osamělém hezkém místě než na nasvíceném dálničním odpočivadle, možná bdělost vynucená nebezpečím přepadení probere člověka líp{wink}
Viz též <A HREF="[www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2003070901]">Chcáči</A>
A ještě bych zmínil správnou teplotu v autě, těsně nad hranicí, kdy máš pocit chladna. V teple se snadno usíná, v chladu tělo pracuje, aby mohlo "topit". Nevhodně nastavené větrání fouká na oči, to je unavuje, nevhodné osvětlení interiéru vozidla si zase vynucuje nežádoucí pozornost.
    

Re: bojím se únavy, co s tím? - JMH
(17.11.2004 10:43:32)

Ty html tagy ti fakt nejdou... no co, mě zas nechodí prsty po klávesnici, viz předchozí příspěvek:-/
    

Re: bojím se únavy, co s tím? - Arthur Dent (web)
(17.11.2004 11:10:25)

Tak proč je tam cpeš? {smile} Je tam napsáno něco o vytváření odkazů a přesto tam kdekdo cpe A HREF.... {big grin}
    


Re: bojím se únavy, co s tím? - Misha (web)
(17.11.2004 12:21:23)

díky za tipy, v podstatě všechno jsem už zkoušel, až na ten zelený čaj. topení v autě zapínám v podstatě pouze pro spolujezdce, a to ještě obvykle moje polovička jezdí v bundě a já v tričku {smile}

    

Re: bojím se únavy, co s tím? - Roj (web)
(17.11.2004 23:59:31)

Misho, jstli ti jde jen o to, nojsnout PO ceste, tak to o nic nejde, jen ti po case utece baba. Horsi by bylo, kdybys usl uz BEHEM cesty {smile}
Jinak my jsme predevcirem resili unavu zarizenim s nazvem MOTELIS. V Lotyssku je to za kazdou zatackou {smile}
    

Re: bojím se únavy, co s tím? - Misha (web)
(18.11.2004 10:36:40)

víš o nějakém na trase Opava - Vsetín ?{smile}
    


 - Lumir (web)
(17.11.2004 10:03:52)

V noci jezdím rád, ale mívám krizi od třetí do čtvrté ráno. Když jsem se vracíval ze Slovenska, nikdy jsem si pak nemohl uvědomit, jestli jsem ten zatracený Žiar nad Hronom už projel nebo ne. {smile}
    


Zvířátka - kuskus (web)
(18.11.2004 00:04:53)

Jízdu v noci mám taky rád, ale dost často mi jí znechutí vyhýbání se těm divokým potvorám, co v příkopu číhají jen na to, aby se o mě mohly rozplesknout (mimochodem, divoká prasata chodí v RŮDLU).
V autě mám většinou problémy s usínáním, ale pro mě je recept jednoduchý - přesedlat na jednostopé vozidlo. Tam prostě neusnete {smile}
    

Re: Zvířátka - marek (web)
(18.11.2004 06:48:42)

To jednostope pohybovadlo neni zaruka neusnuti.
Jednou vecer jsme v Bibione skocili na kola a kdyz jsme kolem pulnoci u mostu do Benatek varili kafe a probirali prave ujetou cestu dosli jsme k zaveru, ze kazdy si kousek z ni nepamatuje.
    


Re: Zvířátka - Roj (web)
(20.11.2004 23:57:50)

JEZISMARJAAAAAA! ja po tom rok patram a tady se to utrousi jen tak mimochodem!

prasata chodí v RŮDLU
prasata chodí v RŮDLU
prasata chodí v RŮDLU

Tak teda diky!!!
    


 - Nonsense (web)
(18.11.2004 09:31:02)

Jojo, Arture, a pročpak se nepochubis i s tim, zes rad jezdil v noci i kvuli tomu zes moch desit maly holcicky tim, zes pod rouskou noci oddeloval hlavy od telicek jejich panence??? {sad}
    

Re: - Arthur Dent (web)
(18.11.2004 09:37:37)

Já to upřesním... Ta "malá holčička" byla mladší sestra.

A teď to každý starší bratr pochopí... {smile}
    


:) - Lena (web)
(19.11.2004 08:56:03)

Pekny.
    
HotLinks
Zpět na článek