.: Rychlé menu: navigace .:. odkazy .:. kategorie .:. vyhledávání .:. archivy .:. autoři :.  

18.11.2004ve které se dozvíte, jak to všechno dopadlo, jestli si Francesca vzala Javiera a kdo byl tajemný muž v černé masce.

Teď jste názorně viděli ukázku klamavé reklamy! Žádný Javier, žádná Francesca, jen dokončení recenze Softwarových novin (viz předchozí část) a závěrečné shrnutí...

Druhé číslo, které se mi dostalo do ruky, bylo číslo 11/2004. Hlavním článkem byl velký přehled pobočkových ústředen, což je téma, které mě zajímá — už jen proto, že teď v práci s jednou takovou bojuju ve snaze přimět ji, aby přepojovala hovory tak jak si zákazník vysnil. Čili článek jsem přečetl celý, informace mne zaujaly a uvidíme, jak se potlučou nebo nepotlučou s tím, co mi k tomu řeknou ostřílení praktici telefonie od nás z firmy.

Následují krátké recenze software — přehrávač a program na montáž panoramat. Vzhledem k tomu, že jsem velmi konzervativní a osvědčené řešení měním za jiné jen v případě nejvyšší nouze, mne ani jedno nezaujalo. (O mé konzervativnosti svědčí například i to, že od roku 1992 používám na správu souborů stále ten samý program, akorát s jiným jménem — nejprve to byl NC, pak DN, pak WinCmd, teď TotalCmd.)

Následuje článek o programu Steganos Security Suite, což je pro mne osobně velmi zajímavé téma a hodilo by se do mého seriálu o šifrování, pokud ho vůbec ještě budu dopisovat. Steganos Security Suite jsem si nechal „po ruce” pro případ potřeby... Jeden nikdy neví.

Install Anywhere — Java? Děkuji, nechci. A za sto klacků už vůbec ne! Software pro virtuální počítače VMware jsem používal před dvěma lety, kdy jsem si psal vlastní kernel v assembleru a testoval jsem ho právě v emulátoru BOCHS a VMware. Takže tenhle článek mne zaujal.

Další program, co se motá okolo fotek, tentokrát Nero PhotoShow. IMHO zbytečnost. Nvu — editor HTML stránek? WYSIWYG editor HTML nechci, nepotřebuju, takže ani recenzi číst nebudu.

Následuje opět hardware: Desktop, notebook, GPS palmtop, tiskárnofaxoscanner, LCD monitor, další scanner, foťák, mobil, vypalovačka — jen přeletím okem. Tohle jsou přesně ty druhy výrobků, které nekupuju nebo které kupuju až ve chvíli, kdy je potřebuju. Pak se ovšem rozhoduju spíš podle informací a srovnávacích testů na internetu, který je pro takové věci operativnější.

Eurotel Data Expres... Haha... Mám s tím své zkušenosti, tak jsem si článek přečetl. A nedozvěděl jsem se nic nového.

SMC Barricade — leží mi támhle na skříni a zuřivě bliká LEDkama. Pročítám si to s takovým pocitem, jako když si čtu článek o Budějovicích — tedy „Tak co o nás píšou?” Bla bla bla, obecné povídání, něco o nastavení, hm, jako popis produktu dobré.

SpamPal je zajímavý a užitečný program, článek jsem si přečetl a program jsem si stáhnul.

Následuje článek o Outlooku... Naštěstí tuhle zhůvěřilost nemusím používat a ostatním radím totéž, takže mne jemné nuance důmyslného nastavování kontroly úkolů naprosto nezajímají. Přeskakuji. Data mining — stejné jako minule. Historie výpočetní techniky taky. Článek „Někdo rozmisťuje monitory...” jsem začal číst, když mne nalákalo „řídké místo” s tabulkou, kde bylo uvedeno, že 90% IT projektů se zpozdí atd. O tři odstavce dál mne to přestalo bavit. Asi nejsem cílová skupina tohoto článku. (Ale kdo tedy je? Manažer? A bude manažer číst SwN?)

Další článek s explicitním názvem „Ukrytý text” se zabývá steganografií. Viz výše. Článek je obecným přehledem a úvodem do problematiky. Možná je i „nejprogramátorštějším” článkem v tomto čísle SwN — načrtává totiž i princip algoritmů popisované techniky. Škoda že je tak krátký a škoda, že jediné dva obrázky neslouží k ilustraci problému nebo algoritmu, ale je to jen nicneříkající okénko nějakého programu a titulní strana staré knihy. Informační hodnota obrázků je tedy mizivá.

Článek o moderních počítačových sítích hraje podobnou roli jako článek o bezpečnosti v předchozím čísle — nic nového, ale jako shrnutí a zopakování je to dobré.

Rozhovor s Ivanem Hábovčíkem z APC mne během prvních tří odstavců nezaujal. Článek o ACERu taky ne. Ani ten o Invexu. Za ním jsem objevil článek o Backgammonu s podtitulem Programování náhody. Pustil jsem se do čtení, přečetl jsem si o pravidlech backgammonu, o historii hry, nějaké teorie zahájení — a šmytec! O programování nic, o náhodě jen špetka... Ale vzhledem k tomu, že jde o seriál, bude možná „ta pravá náhoda” popsána v dalších číslech.

A konec, jako minule, tvoří fejetony a přehled literatury, obojí jsem si přečetl s chutí.


Takže jaký je můj závěr?

To, co jsem v odborném časopise hledal, tedy zajímavá programátorská témata, rozebraná poněkud podrobněji a s bohatým odkazovým aparátem, jsem nenašel. Nenašel jsem nic, co bych jako programátor mohl přímo použít nebo co by mne upozornilo na zajímavé postupy, techniky či programátorské nástroje, které bych chtěl / měl / mohl používat. Zato jsem našel recenze spousty programů, které programátor až tak moc nepotřebuje (fotoalbum...), recenze hardwaru (ale — on ten časopis přeci musí z něčeho žít!), návody na nejrůznější programy (které programátor stejně nečte) — tedy spoustu tipů pro „uživatele PC” a informací pro „zvídavé uživatele PC” (to je ten nebezpečný druh, tzv. polodouci), ale pro člověka, který se tímhle šarlatánstvím živí, jsem nenašel nic.

Možná jsem od SwN čekal něco, co nemohly nabídnout. V podtitulu mají napsáno „o počítačích s názorem, přehledem a nadhledem”. A v tom je asi zakopaný pes! Já totiž hledal časopis „pro programátory od (nejen) programátorů o programech a dalších věcech, co programátora zajímají”. Ale takový asi nevychází. Taky proč by měl vycházet? Vždyť cílová skupina (=programátoři) je jen droboučkou podskupinou lidí od počítačů. Podobně jako „opraváři aut” jsou jen drobnou podmnožinou „lidí s autem” a časopis „Automechanik” by rozhodně nemohl konkurovat časopisu „Auto moto”. Tak to je a asi i bude... „Programátoři”, byť i „se širokým záběrem”, nejsou vhodná cílová skupina. Bohužel asi ani pro Softwarové noviny.


Zadal Arthur Dent, 18.11.2004 14:25:04, 20 komentářů...,
TrackBack URL tohoto příspěvku je http://blog.maly.cz/tb.php/1202

Zpět na článek

HotLinks
Zobrazit komentáře v chronologickém pořadí

 - soundake (web)
(18.11.2004 16:23:26)

Používání "NC, pak DN, pak WinCmd, teď TotalCmd" není konzervativnost, ale moudrost{wink}

Když jsem byl před lety jen "uživatel PC", tak jsem časopisy jako Chip, PC Magazine, SwN apod. kupoval. Dnes mi to připadá jako vyhozené peníze (a že jich je za tunu reklamy) za informace, které nepotřebuji či již znám.
    


 - braggart (web)
(18.11.2004 16:54:27)

Dopisoval jsem si kdysi s sefredaktorem Chipu a dozvedel jsem se, ze nas trh je tak maly, ze by se odborny casopis u nas neuzivil, a proto oslovuji sirsi publikum.

Vzhledem k tomu, ze zadny odborny pocitacovy casopis neexistuje nebo zahy zkrachoval, asi na tom neco bude.

Na rozdil od tebe jsem na Invexu byl (na pozvanku - ty prachy bych za to nedal a taky to mam za rohem {smile} a narazil na jakysi PHP magazin. Skoro jsem zajasal. Rikal jsem si, to je konecne neco pro me. Jak jsem ale zjistil pri prohlizeni, casopis se zabyval bud uplne primitivnimi vecmi, nebo nesouvicejicimi (konfigurace serveru...) Kdyz jsem casopisy odkladal zpet, bylo mi sdeleno, ze to je jedinecna sance, protoze uz nebude vychazet a at si je koupim. Chvilku jsem uvazoval, ze bych to vzal jako raritu, na ktere bych ve stari vydelal ve vetesnictvi majlant, ale tech 40,- korun, nebo kolik to stalo po sleve, mi prislo stejne moc...
    


NC - Huhla (web)
(18.11.2004 17:00:06)

Zaujal me vycet programu NC, DN, WinCmd, TC.

Co je to to DN?
A co Volkov Commander?

Jinak ja bych to formuloval spise tak, ze clovek (ja uz asi driv nez v r. 1992) pouzival programy s designem okopirovanym z genialne navrzeneho Norton Commanderu ....
    

Re: NC - dgx (web)
(18.11.2004 17:31:07)

DN bude nejspíš DOS Navigator. Jinak přechod z DN na WinCMD je příliš drastický, pravý konzervativec používá FAR Manager {wink}
    

FAR - jan
(18.11.2004 18:38:14)

Far je nejlepsi, WinCMD je takovy, ehm, moc graficky ... {big grin}
    

Re: FAR - Jiří Bureš (web)
(18.11.2004 21:10:05)

Jak si kdo WC/TC ořeže, takový ho má {smile}
    

Re: FAR - pan_kac (web)
(19.11.2004 02:38:41)

Taky se pridavam k nazoru ze konzervativnejsi by byl Far (((((-:
Ale WC ci TC nebo cimkoliv podobnym take nepohrdnu, hlavne ze princip ovladani je stejny. Ale textovy rezim se se svymi nevyhlazenymi ale jasnymi fonty mi holt vyhovuje nejvic (:

    

Re: FAR - Arthur Dent (web)
(19.11.2004 07:24:24)

Houbeles, pánové! FAR je podivný hybrid mezi wokenním programem a DOSovou aplikací - běží to jako konzolová věc ve Win32, celé je to v okénku a i jinak mi to připadá jako škrábání levou rukou za pravým uchem. Buď mám DOS - a pak použiju DN, nebo mám Windows - a použiju okenní aplikaci.

Navíc nevím jak dnes, ale v době, kdy jsem FAR potkal, neuměl jednoduchou věc - maximalizované okno přes celou obrazovku (ne celoobrazovkový mód, to je něco jiného).
    

Re: FAR - dgx (web)
(21.11.2004 02:09:38)

Maximalizované okénko: Alt-F9
    


Re: NC - Arthur Dent (web)
(18.11.2004 19:06:54)

O Volkovu nepíšu. Sice malej, ale proti Dos Navigátoru (DN) to bylo děsný vořezávátko...
    

Re: NC - Jiří Bureš (web)
(18.11.2004 21:11:15)

Na ořezání tužky někdy (většinou) ořezávátko stačí.
    

Re: NC - Arthur Dent (web)
(18.11.2004 22:38:56)

Já používal DN jako shell, měl jsem (teď zmátnu případné čtenáře mladší 18 let) jeho start v AUTOEXEC.BAT a používal jsem ho nejen na ořezávání tužek, ale i na psaní, odkládání, výměnu náplní ve fixech, na rýsování i na čmárání...

Tedy bez přirovnání: Textový editor, asociace, terminál, komprese, kopírování na pozadí apod. byly věci, které mi fakt přirostly k srdci... Dodneška, i když mám WinXP, vlastně nevím, co mám na ploše. Po startu se spustí TC a všechno podstatné mám v něm nebo na takový tý lištičce - QuickLaunchPad či jaxe to jmenuje vedle tlačítka START.
    

Re: NC - Lokutus (web)
(19.11.2004 07:28:45)

A co Servant salamander (SS)? Prijde mi o trochu lepsi a hbitejsi, nez TC.
    


Kernel - Hlodi (web)
(18.11.2004 17:08:46)

"...kdy jsem si psal vlastní kernel v assembleru..." - nastane nekdy reinkarnace ATRAXu (napr. pod mym vedenim {wink})?
    

Re: Kernel - Arthur Dent (web)
(19.11.2004 07:25:49)

Reinkarnace stěží, pod tvým vedením už vůbec ne {smile}

Ale chystám něco podobného - ovšem pro úplně jinou platformu než je i386 {smile}
    


Cilova skupina - mike (web)
(19.11.2004 06:41:15)

Ano, o to jde. Softwarove noviny jsem odebiral od prvniho cisla a po deseti letech jsem predplatne zrusil. Zezacatku jsem precetl temer vse, ale postupne jsem se menil jak ja, tak cilova skupina. Ke konci jsem nove cislo vzdycky jen prolistoval, precetl uvodnik aKB, nekolik clanku, co mne zaujalo a pak ty komentare a glosy. Jenze v teto casti zacal cim dal vic exhibovat jisty Straka, blbec par excellence, a tak jsem se rozhodl, ze mu na zivobyti dal prispivat nebudu.

V soucasne dobe odebiram jedine odborne periodikum. Jmenuje se The NT Insider a cilova skupina v CR ma odhadem 10 - 20 lidi. Takze se jen tezko mohu zlobit na ceske vydavatele, ze pro mne nic nemaji {wink}
    


 - Mormegil (web)
(19.11.2004 12:24:32)

Ten článek mi přijde jako strašně dlouhý, přičemž by se to dalo popsat jednou větou: "Téma (zaměření) SWN není pro mě." Mě třeba taky hodně vadí všechny ty recenze různého hardwaru a (hlavně) mobilů apod. Ale rozhovory se zajímavými IT lidmi si klidně rád přečtu, jakkoli data mining není můj šálek čaje (a IMHO ten článek ani není moc čtivý), tak ho beru jako relativně odborný atd. Prostě -- z českých časopisů beru SWN jako jediné pro mě aspoň trochu zajímavé. (Jestli je odebírám? Samozřejmě, že ne. {smile} ) Na Bajt samozřejmě nemají, ale to bych chtěl sakra moc.

Ale aspoň jsem se díky tobě dozvěděl, že tam je článek o Backgammonu a třebaže pochybuju, že bych se od toho autora třeba o GNU Backgammonu něco pro mě nového dověděl (zvláště z programátorského pohledu), určitě si ho jdu přečíst. Tak díky aspoň za to. {wink}
    

Re: - Arthur Dent (web)
(19.11.2004 15:01:38)

Ten článek JE strašně dlouhý. A to proto, že jsem p. Minaříkovi slíbil, že mu přesně popíšu, co se mi líbilo a co ne...
    


Recenze - dgx (web)
(21.11.2004 02:12:24)

Recenze mohou být zajímavé, pokud je jejich autor Martin Maniš. Škoda že už tento pseudonym nepíše...
    

Re: Recenze - Petr Souček (web)
(21.11.2004 19:45:39)

No, něco píše - na [www.lege.cz/] je "Poslední revize 12. 11. 2004." Ale jako Maniš už ne: [www.lege.cz/hrob.htm]
    
HotLinks
Zpět na článek