.: Rychlé menu: navigace .:. odkazy .:. kategorie .:. vyhledávání .:. archivy .:. autoři :.  

24.11.2004nadhozené Lenou. Takové memento mori.

Lena píše o pomníčcích u cesty a v komentářích teď napsala: Taky je nesoudim, ale nechapu, chodit vzdychat na misto smrti :"Tady se to stalo! Tady !" hmmm...

Mám stejný pocit ze (své) smrti. Možná jsem zkažen četbou Tibetské knihy mrtvých, možná buddhismem, ale každopádně vím, že „kultura hrobů” není to co mne oslovuje. Když si představím, že někdo chodí co týden na hřbitov — proč? Vzpomínat na blízkého člověka? Ale proč takhle?!

On s tím místem neměl nic společného, nic hezkého jsme tam spolu neprožili, abych na to mohl vzpomínat, a to že tam leží jeho popel? Co je popel člověka?

Svůj hřbitov s blízkými mrtvými mám v sobě. Můj „hřbitov” tvoří vzpomínky na ně, někdy záměrné, někdy bezděčné — třeba vůně nebo nějaké slovo — a nepotřebuju k tomu místo, kde je napsáno jejich jméno nebo uložen jejich popel. A nepotřebuju k tomu ani jejich narozeniny, ani výročí úmrtí, ani Dušičky. Na „své mrtvé” si vzpomenu kdykoli o nich mluvím — a jejich památku uctívám ne tím, že bych zapaloval svíčky a šolíchal mramor hadrem, ale tím, že na ně vzpomínám v dobrém.

Zkrátka — pietní vzpomínka pro mne nijak nesouvisí s místem uložení něčího popela nebo s místem, kde dotyčný zemřel (a už vůbec ne se hřbitovem).


Ono by to taky blbě vypadalo, kdyby moji pozůstalí chodili do anatomického ústavu a zapalovali tam svíčku někde v depozitáři mezi kostrama. {smile}


Zadal Arthur Dent, 24.11.2004 12:46:30, 33 komentářů...,
TrackBack URL tohoto příspěvku je http://blog.maly.cz/tb.php/1209

Zpět na článek

HotLinks
Reakce na jiných stránkách (TrackBack)
Prevazne Neskodny...: Cesta do minulosti
Zobrazit komentáře v chronologickém pořadí

 - dgx (web)
(24.11.2004 13:09:13)

>> On s tím místem neměl nic společného, nic hezkého jsme tam spolu neprožili, abych na to mohl vzpomínat,

no samozřejmě jiná situace je, pokud jsme tam společně něco pěkného prožili, že...

Ale jinak chápu význam hrobu v tom, že jde o něco "hmatatelného", co po člověku zůstane, jelikož vzpomínky hmatatelné nejsou a mají tendenci rychle se vykouřit z hlavy (a to je fakt, je prokázáno, že až 20% lidí si nepamatuje, v jakých srač*ch jsme tu před 15-lety žili).

To, že někteří lidé mají tendenci tyto podmínky navštěvovat i dvakrát týdně je jiná věc.
    

Re: - Arthur Dent (web)
(24.11.2004 13:12:49)

No však na tohle taky málem dojeli Židi. Jen se Mojžíš odebral na horu, tak Židi šup - a odlili si zlaté tele, protože pro ně bylo nepředstavitelné mít nějakého boha, na kterého si nemohou sáhnout. {smile}
    

Bez modly ani ránu... - Ivan (web)
(24.11.2004 23:14:27)

Jo jo... ovšem křesťani pohrdli užitečným starozákonním doporučením nezobrazovat boha a neříkat co je zač, takže už druhým tisíciletím úspěšně dojíždí na to, že si pletou boha s prkýnkem s rozpaženou figurkou {smile}
    

Re: Bez modly ani ránu... - Arthur Dent (web)
(24.11.2004 23:56:07)

Ehhhhhh....hhhhm... no, taknějak {smile} Tohle je sice drsně řečeno a žádnému svému známému křesťanovi bych to takhle neřekl, ale je to v jádru i můj důvod, proč nejsem křesťan.
    

Re: Bez modly ani ránu... - Ivan (web)
(25.11.2004 09:52:23)

No, asi bych to svým křesťanským známým (resp. jejich většině) taky takhle nepodával, protože bych měl strach, že mě utlučou nějakou příhodnou devocionálií (některý mají ostrý hrany a tak), ale zase na druhou stranu... drsně to zní hlavně těm, kteří zaměnili podstatu za ty symboly. Mám zkušenost, že ti osvícenější se neperou a souhlasí se mnou.
    

Re: Bez modly ani ránu... - jindřich (web)
(26.11.2004 08:34:03)

No, oni existují ještě i tací (zda též osvícenější, nemůžu pro vlastní podjatost posuzovat), kteří se nebudou prát a nadto nesouhlasí. Oni totiž (samozřejmě) nedrží úctu k tomu zmíněnému prkýnku, ale k tomu, kdo kdysi visel modelem - ta soška je jen připomínka, ale o ni samotnou ovšemže nejde. A není to zobrazení Boha, ale člověka (který ale, přiznejme si, byl TAKY Bohem...) - ale to by bylo na delší teologickou diskusi, snad někdy jindy nebo jinde.
    


 - Jiří Bureš (web)
(24.11.2004 13:12:09)

> Ono by to taky blbě vypadalo, kdyby moji pozůstalí chodili do anatomického ústavu a zapalovali tam svíčku někde v depozitáři mezi kostrama.

Nebo kdyby něčí manželka chodila do ložnice rodinné přítelkyně {smile} A takových nevhodných míst by se jistě našlo...
    

Re: - Arthur Dent (web)
(24.11.2004 13:16:08)

...leda byl-li by dotyčný v té ložnici pohřben! Já narážel na místo posledního spočinutí, nikoli na místo úmrtí {smile}
    


A proto: - aTeo (web)
(24.11.2004 13:19:48)

[ateo.cz/frame/phpgal/pict//5.61.gif]
    

Re: A proto: - Arthur Dent (web)
(24.11.2004 13:36:52)

Byl jsem u zákazníka, takového zbohatlíka bez vkusu, a ten měl doma umělý krb... v podstatě obrazovka, na které mu běhal obrázek hořícího dřeva...

Možná bych mu mohl nabídnout PocketPC s tímhle obrázkem, ať si je pověsí na stromeček {smile}
    

Re: A proto: - Roj (web)
(24.11.2004 19:00:17)

Nahodou je to uzasna vecicka. Na tu obrazovku si pustis slunicko a muzes se doma opalovat. Kdyz je v lete moc vedro, pustis si tam snehovou vanici a mas v bejvaku mraz jak na Sibiri.
A v zime to topi bez spotreby dreva a jine energie {smile}
    


 - allora (web)
(24.11.2004 15:37:31)

tyhlety pomníčky...před rokem se tu vymlela šílenka, předjíždějící v pravotočivé zatáčče v obci osmdesátkou náklaďák. Dopadla jak dopadla, bohužel, ale její rodina na místě nehody pravidelně doplňuje šáší a neustále!!! tam hořej svíčky.
Jen z hlediska bezpečnosti - přijíždíte a vidíte "cosi", bliká to...každej se otáčí a je otázkou času, kdy na stejným místě kvůli "vzpomínce" zařve někdo další.
    

Re: - M.MyškaCupalKa (web)
(24.11.2004 17:09:21)

V Řecku jsou takové pomníčky za každou zatáčkou tři- svíčičky, kytičky a tak dále. Musím říct, že to přispělo k tomu, že jsme si tam nepůjčili auto a všude chodili pěkně pěšky nebo jezdili autobusem, takže pro nás to mělo výraznou výstražnou funkci.

Jinak s těmi hřbitovy s Tebou Arthure souhlasím - na hřbitově jsem nebyla už dobře pět let, taky tomu nevidím smysl...
    

Re: - jindřich (web)
(26.11.2004 08:51:51)

Ten hřbitov s pořádným hrobem má jedno plus, které jsem si dlouho neuvědomoval - dozvíš se tam, jak se vůbec jmenovali Tví pra[[pra],pra...]rodiče. Díky takovému náhrobku vím o předcích z manželčiny strany pár generací nazpátek, z těch svých znám akorát dědečka. A moje děcka už asi nebudou "znát" ani toho. Můžeme, samozřejmě, polemizovat, zda je mi to k něčemu dobré... Ono se snad opravdu nejedná jen o vzpomínky na ty, co jsem je osobně znal.
    

Re: - Arthur Dent (web)
(26.11.2004 08:59:58)

To je zajímavé téma... Možná by bylo podobně zajímavé zjistit nejen jak se jmenovali, ale i čím byli, kde žili, jak žili... Ještě před sto lety to bylo jednodušší - žili tam co já a dělali to co já. {smile} Dneska to vím stěží o praprarodičích (prababička...), o jejich rodičích už vůbec ne. To jsou pouhé tři generace zpátky. Tři generace, to je jen jeden lidský život...
    

Re: - jindřich (web)
(26.11.2004 10:37:22)

No právě, když třeba vidím starý fotky (jako např. tahle [www.gerbrich.cz/scripts/bit_ger/dvere/predci.jpg] (to nejsou mí předci, ale to je jedno)), příjde mi škoda, že s těma lidma nemůžu pokecat, jak žili, co si mysleli, ...
    

Re: - Arthur Dent (web)
(26.11.2004 10:43:28)

Atelier Langhans hadr...!

BTW, vyprovokoval jste mne k delší úvaze.
    


Kytky - strejček Nimra (web)
(24.11.2004 17:14:51)

Bšimli jste si teď na podzim, že poblíž pomníčků u silnic (těch čerstvějších) rostou bílý kytky? Nevím, jak se jmenujou, ale někdo mi říkal, že jim dělá dobře půda pohnojená bílkovinnými produkty - mj. prý i lidskou krví z mrtvých odložených po tragických nehodách na okraje silnic. Rád bych věděl, co je na tom pravdy, tak jako tak, bílé kytky podél silnic, které se vyskytují čím dál častěji, nemám rád.
    

Re: Kytky - strejček Nimra (web)
(24.11.2004 17:15:37)

Všimli, ne bšimli, samozřejmě. Sorry.
    


Re: Kytky - 1049an
(24.11.2004 19:31:20)

Půda, pohnojená bílkovinnými produkty jim dělá dobře? No - nechci zlehčovat téma ale na ty bílkovinné produkty bych to viděl spíš v případě, že by tudy vedla cesta z pivní osvěžovny. U pár mrtvých jsem byl, protože moje práce s tím teď trochu souvisí a vím, že hasiči skvrny posypávají nějakým chloraminem a potom splachují tlakovou vodou; navíc lidi zase tak moc nekrvácí a když jsou "odloženi" na kraj silnice, jsou už dost "oschlí". Tak bych soudil spíše na úmyslné vyprazdňování měchýře...
    

Re: Kytky - Arthur Dent (web)
(24.11.2004 19:51:01)

Kdo by čůral na pomníčky? {smile}
    


Re: Kytky - David (web)
(24.11.2004 22:35:11)

Ehm, pokud by ten curajici po sobe zanechaval s moci bilkoviny, mohem pravdepodobneji by zemrel na internim oddeleni nejblizsiho spitalu nez na kraji silnice {smile}

Nalez bilkovin v moci je znamkou onemocneni. Normalne jich je tam jen nepatrne mnozstvi.
    


ty lidi normálně chápu.. - Misha (web)
(24.11.2004 22:59:34)

Když si bude chtít vdova "popovídat" se svým mrtvým manželem, udělá to doma, kde je každý den a kde má jeho fotku nad televizí, nebo si zajde na hřbitov, kde na to má v pokojném prostředí klid a konkrétní objekt, ke kterému bude mluvit?

Když rodičům zemře dítě, budou na něj rodiče chodit vzpomínat na dětské hřiště a budou tam vzlykat mezi hrajícími si dětmi, anebo si zajdou na hřbitov a na místě, kde panuje klid, mu plně věnujou svoji vzpomínku a zapálí svíčku?

Ano, člověk nosí vzpomínky na své blízké, kteří tu už nejsou, hlavně v sobě. Ale ztráta někoho blízkého je natolik osobní věc, že by každý soudný člověk měl být daleko hodnocení druhých, jak se s ní vyrovnávají. Každá věc, která někomu v této situaci pomůže a druhému neubližuje je dobrá. I když si o ní můžete myslet své...
    

Re: ty lidi normálně chápu.. - Arthur Dent (web)
(24.11.2004 23:53:54)

Však ano. Je to jejich věc a já jsem dalek toho to paušálně zatracovat. Však jsem taky psal o sobě. Jak známo - proti gustu žádný dišputát.

Nevím, mně hřbitovy nepřipadají nijak pokojné prostředí, spíš mi připadají intimní jak veřejná pláž, jako sídliště pro mrtvé. "Brečíte hezky, pani, ale u jinýho hrobu."

Ale to je jen můj názor a jsem opravdu dalek hodnocení druhých. Myslím si o tom své a napsal jsem to. Nikde nepíšu, že to moje je správné nebo že to jejich je špatné, probůh! Jen jsem přidal svůj pohled na svět... na smrt... a vůbec.
    

Re: ty lidi normálně chápu.. - Misha (web)
(25.11.2004 10:16:27)

ptal jsi se proč - chtěl jsem tím říct, že se jedná o natolik osobní věc, že zde nemá smysl pátrat po žádném proč.
    

Re: ty lidi normálně chápu.. - Arthur Dent (web)
(25.11.2004 10:20:54)

Omlouvám se. To bylo "řečnické Proč?" ve smyslu "já to nechápu, mám jiný názor".
    


Re: ty lidi normálně chápu.. - Dana (web)
(26.11.2004 20:00:54)

Však ony ty hřbitovy taky nijak intimní nejsou. Ani nijak důstojné. Až nebudete jednou vědět co roupama, zkuste se schválně na některém hřbitově nechat na pár měsíců zaměstnat. Ačkoliv jde především o fyzickou práci, je to daleko náročnější na psychiku než na svaly. Je to zkušenost k nezaplacení a napíšete o tom určitě fantastický článek na několik dílů. A budete mít hřbitovů dost na celý život.
    

Re: ty lidi normálně chápu.. - Arthur Dent (web)
(26.11.2004 20:09:09)

Mám pocit že se nějak nepotkala výzva s odpovědí, ale to nechte být...
    


Re: ty lidi normálně chápu.. - Misha (web)
(29.11.2004 13:09:39)

moc váš příspěvek nechápu, ale já jsem se opravdu nijak nezabýval psychickými problémy zaměstnanců hřbitovů, ty mi jsou vcelku ukradeny, jelikož snad si každý zvolí práci, jakou zvládne, ne?
    


 - despota (web)
(25.11.2004 12:33:31)

mám úplně stejný názor, krásně napsáno...
    


 - Marian Kechlibar (web)
(28.11.2004 21:04:16)

Ahoj Arthure,

docela bych ti v tom pripade doporucoval navstevu stareho hrbitova - minimalne z XIX. stoleti, ale radsi jeste driv. Takova je treba nejstarsi dochovana cast Olsan (II.oddeleni; I.oddeleni bylo z roku 1680, je zruseno, a zbyla pouze morova kaple sv. Rocha a nahrobky z XVIII.stoleti ve hrbitovni zdi). Je to misto velkeho klidu, prakticky nikdo tam nechodi (i ti pozustali davno vymreli), a atmosfera je velmi zvlastni, uplne jina nez u modernich "urnovych sidlist".
    

Re: - Arthur Dent (web)
(28.11.2004 21:48:09)

Ale ano, to místo znám. Problém je jiný... Problém je to, jak uctít památku svých zesnulých...
    
HotLinks
Zpět na článek