.: Rychlé menu: navigace .:. odkazy .:. kategorie .:. vyhledávání .:. archivy .:. autoři :.  

02.01.2005Občas nastane v naší firmě chvíle, kdy sháníme nové zaměstnance. Takové, kterých se předpokládá jistá úroveň, rozhled a zodpovědnost. To pochopitelně uchazeči vědí předem. Ale nevypadá to tak.

Naneštěstí jsem nikdy neměl možnost se pohovoru zúčastnit jako „přijímatel”. Ono to ani nebylo třeba, potenciální zaměstnanci ve firmě, kde teď dělám, by nebyli moji podřízení. Ale občas mě to láká, podívat se na průběh takového sezení.

Big Boss promine, že nebudu náš rozhovor uvádět doslova, takovou paměť zase nemám.

"Tak co Big Bossi, jakej byl uchazeč?"
"Prosimtě to bylo úplně šílený. Měl jsi bejt u toho..."
"No tak příště zajdu s tebou. Ale povidej, co to bylo za člověka?"
"Hele, zeptal jsem se ho, proč se uchází o místo zrovna u naši společnosti a jak se cítí na tu funkci, kterou by měl dělat."
"No a co ti odpověděl?"
"Že prej ani vlastně neví, o jaký místo se uchází."
"???"
"No že odpověděl na hodně inzerátů na různý místa. A jestli bych mu teda neřek, o jaký místo vlastně jde."

Ani se mi tomu nechtělo věřit. Několikrát jsem byl na pracovním pohovoru, tedy jako uchazeč. A vždy jsem se perfektně připravil, zjistil si o dané firmě i pracovní pozici maximum.

Najednou se zjeví exot, který se uchází o velmi důležité místo, na kterém by zodpovídal o produkci celé firmy, opravdu slušně placené místo, a on si ani na kus papíru nenapíše, kam se to vlastně hlásí.

Ale pak se mi to v hlavě rozleželo. Ten člověk se totiž choval naprosto standardně.

Kamarád kterého nazývám podivínem má na svědomí ještě daleko znamenitější pohovory.

A další známý zase vedl pohovor v jisté firmě v jiném duchu. Referoval mi o tom Zoologický zahradista.

"Tak jsem se zeptal známýho, jestli by pro Hvězdáře neměli v tý továrně za městem místo."
"A měli?"
"No jasně že měli, ale von to celý pohnojil."
"To šlo pohnojit?"
"Nojo. Voni se ho ptali, co by jako přines firmě, co od práce očekává atakdál a von jim odpověděl, že se nejdřív potřebuje ujistit, jestli mu započítaj zbytek dovolený z minulý práce a ať nepočítaj, že bude dělat přesčasy. A kolik mu daj peněz. Tak ho nevzali."
"Tak to ho asi baví dělat ve Škodovce na páse tu nejblbější práci a každej den 3 hodiny dojíždět, když takle zamtlal ten pohovor."
"Nojo, von to místo nechtěl, to je jasný. Přitom by to měl deset minut od baráku, za stejný peníze a čistší a lepší práci."
"Kdo chce kam, pomozme mu tam."
"Přesně tak."

Kam u těch všech adeptů na práci zmizela soudnost a zdravý rozum? Ale aspoň je nějaká legrace. Už se těším, až budu někoho přijímat já. Snad už v březnu... {smile}


Zadal White Dog, 02.01.2005 3:04:16, 8 komentářů...,
TrackBack URL tohoto příspěvku je http://blog.maly.cz/tb.php/1251

Zpět na článek

HotLinks
Zobrazit komentáře v chronologickém pořadí

Teda!? - Peta (web)
(02.01.2005 12:49:51)

Ani se mi nechce verit, ze to muze byt pravda... Ale v posledni dobe ma hodne lidi sebevedomi uplne jinde nez ho ma mit...
    


budeš se asi divit - noname (web)
(02.01.2005 13:10:22)

budeš se asi divit, ale na některé (zejm. nižší) pozice je takových exotů devět z deseti. CVčko napsané jako slohová práce včetně toho že jeho otec byl komsomolec, nebo naopak dvacetistránkové CV ve vázaných deskách s kapsou na CD, kde je toto CD pro jistotu ještě v PDF, exoti co si hned po příchodu řeknou o kafe, džus a vodu a pak rozvalení s nohama od sebe tvrdí že všechno umí a všude byli, exoti co mají napsanou plynulou znalost a.j. a když se jich člověk zeptá jak dlouho se učili, tak že dva roky na základce tak je člověk přezkouší a oni plynule řeknou tak akorát maj nejm is džon, atd.
    


 - carpenter (web)
(02.01.2005 17:27:44)

no, já nevím, ale stavět hodnocení uchazeče zrovna na pohovoru, kde se každý běžný člověk, který zrovna nestudoval na DAMU herectví, nachází v poněkud nestandartní a znervózňující situaci, je nefér. Já mám spíš tu zkušenost, že zaměstnanci, kteří bravurně zvládli pohovor, stáli v praxi za velký kulový a naopak...:o)
    


Klasika.. - KITI (web)
(02.01.2005 18:22:58)

Mám zkušenost, že stačí prvních pár vteřin osobního kontaktu a máte polovinu pohovoru za sebou. Já mám také zkušenost s vtipálky, co je nejdříve zajímá výše platu a zaměstnanecké výhody. Přiznávám ale, že jsem ráda, že se momentálně nenacházím v pozici uchazeče o zaměstnání. Znáte to : 2 herci proti sobě...
    

Re: Klasika.. - Vlk (web)
(03.01.2005 07:26:58)

Souhlas - když jsem před lety obcházel pohovory a to především u velkých personálních firem, byl to kolotoč - stejé otázky, stejné testy a pokud se došlo k něčemu odbornému, tak utrpení, kdy se testující osoba předvedla jako naprosté "trdlo", které o pozici nic bližšího nevědělo. Lajdáci se holt najdou na obou stranách stolu.
    

Re: Klasika.. - JVP (web)
(03.01.2005 07:33:39)

Zvláště pak slečny z personálních agentur. Pokud s Vámi vedou pohovor týkající se nějaké technické pozice, to by pak jeden lezl po zdi. Docela se divím firmám, které hledají zaměstnance přes agentury. Podle mne to jsou vyhozené peníze.
    


Pohovor - Huhla (web)
(03.01.2005 08:32:44)

Mě by zase zajímalo, jak se odpovídá člověku na otázku, co by přinesl firmě, když o firmě ví velký kulový. Když si něco zjistím, například od známých, a řeknu (jsem IT): Já sem chci nastoupit proto, že máte nemožný informační systém, který bych chtěl vylepšit, a to hovado z personálního neumí ani s mailem, tak bych ho to rád také naučil a koukal jsem na některé vaše obchodní procesy, myslím, že to bych také rád racionalizoval...
Fakt by mě zajímalo, jestli by mě vzali...
A takový ty kecy ve smyslu: Chci se podílet na úspěchu vaší firmy, jsem flexibilní, mám hlad po úspěchu atd.,
to jsou kokotiny.
V praxi je to opravdu tak, že když sháníš práci, odpovíš na hafo inzerátů a pak čekáš, kdo se ozve (občas na to serou, občas si tě tzv. dají do db), no pak, když nejsi rozený encyklopedista, můžeš mít problémy.
A může nastat ještě jiný problém, když napíšeš třeba CV na internet (jobs apod.), a pak se ti přímo ozve nějaká firma...
    

Re: Pohovor - huhla (web)
(03.01.2005 08:33:52)

Ha, jak je malé okénko, tak je ta reakce taková zmatená... Sorry
    
HotLinks
Zpět na článek