.: Rychlé menu: navigace .:. odkazy .:. kategorie .:. vyhledávání .:. archivy .:. autoři :.  

05.01.2005Výprava do centra metropole má pro mně pokaždé své kouzlo. Ačkoliv v Praze pracuji (jinak jsem mimopražský), vyskytuji se hlavně na periferii. Některé jevy mě trochu překvapují, ale nerad bych se divil věcem, které jsou pro ostatní samozřejmostí...

Trofeje
Nepotrpím si na suvenýry. Již jsem navštívil všechny země, se kterými sousedíme, i leckteré se kterými nesousedíme, a nikdy jsem si nic na památku nekupoval. Zážitky a dojmy, které zůstaly v mé hlavě, jsou pro mně cennější. Přesto nákup suvenýrů a upomínkových předmětů chápu. Člověk má doma předměty, ke kterým má citový vztah, vzpomene na hezké chvíle v tom kterém místě strávené.

Z Paříže si lidé vozí modýlky Eiffelovek, z Berlína přívěšky ve tvaru medvěda, z Kodaně sošky mořské víly, prostě každé město má něco, co je pro něj charakteristické, s ohledem na kulturní a historické souvislosti.
V centru Prahy také prodávají velmi charakteristický suvenýr. Jsou jím doslova přecpané obchody, hlavně v Celetné ulici. Ano, je to něco typicky českého, typicky pražského. Je to ruská matrjoška. Jasně, pokud to turisté chtějí, proč jim to nenabídnout. Pořád lepší, než čepice z výstroje sovětské armády, tak populární v první polovině devadesátých let.

Žebráci
Nic proti žebrání. Žebráci jsou sice ošuntělí, často špinaví a někdy vlezlí, ale podle mně ke koloritu center velkých měst tak trochu patří. Jasně, možná tímto názorem leckoho naštvu, ale opravdu si myslím, že atmosféru městských center utváří. Pokud mají úroveň a stavovskou čest a hrdost.
Co však nechápu... příklad:
Tři mladí lidé. Jeden chlapec hraje na píšťalu nějaké melodie, holčina nešikovně a nemotorně žongluje a druhý mladík nesmírně pokorně a úlisně škemrá o peníze. Všichni očividně zdraví, každý oplývá párem rukou, párem nohou, párem očí, žádný z nich nekulhá, nemá hrb, není trpaslík...

Jsem ochoten tolerovat žebráky postižené. Obzvlášť pokud k žebrání přidají nějaký umělecký výkon. Naprosto charakteristickým příkladem je slepý muž z Národní třídy, který tam stával (a možná ještě stává) snad denně se psem a hrál na tahací harmoniku. Takhle si představuji ten typ žebráka, který do města patří.

Jsem ochoten tolerovat i mladé a zdravé žebráky. Pokud třeba vytáhnou kytaru, před sebe položí futrál a pěkně zahrají. I když v tomto případě snad ani nejde o žebrání a žebráky.

Nejsem ochoten tolerovat dvacetiletá špinavá ožralá smradlavá individua, která loudí tím nejponíženějším způsobem z lidí peníze. Chápu, že někoho nemusí bavit pracovat a vydělávat si „standardními” způsoby. U dvacetiletého člověka, zjevně zdravého, bych přesto očekával trochu více hrdosti a sebeúcty.

Když už jsem se tak rozepsal o těch žebrácích, vzpomínám na dva případy.
Jeden stařík, který se potlouká kolem Tesca na Národní, v ruce nějaký kelímek. Ten člověk má tak neuvěřitelně skloněnou hlavu, že snad popírá všechny zákony anatomie.
A jedna babka,z Vinohrad. Její akční rádius je zhruba od Muzea po Šumavskou ulici, často operuje na Korunní. Zastavuje lidi a říká: „déééjte prosííím, na chléeba...”. Jednou jsem ji viděl ten kýžený chléb opravdu kupovat. Nešlo však o pečivo, ale o zlatohnědý mok, nazývaný částí populace chlebem tekutým. Aspoň že ta paní nelhala...


Zadal White Dog, 05.01.2005 10:22:26, 9 komentářů...,
TrackBack URL tohoto příspěvku je http://blog.maly.cz/tb.php/1256

Zpět na článek

HotLinks
Zobrazit komentáře v chronologickém pořadí

dnes uz se to dela jinak - griffin (web)
(05.01.2005 13:37:58)

dneska se totiz zebra moderne, pres web. nekde si vytvoris stranku na kterou napises cislo uctu, nejaky text, kupodivu ani nemusi byt srdceryvny, a pak uz jenom cekas co se bude dit.

texty jako napriklad:
"chci se svemu klukovy libit a nemam penize na sminky a jino kosmetiku, poslete mi nejake"
nebo
"chtel bych se mit proste lip, poslete mi nejake penize"
to byste mozna neverili, co tyhle texty v americe dokazou. pry uz si takhle nekdo vydelal i na auto, mozna i na barak.

mimochodem taky bych se chtel mit lepe, penize posilejte na: 000000-1122858173/0800
    


Žebrák na Národní. - Radek
(05.01.2005 15:38:13)

Já jsem ho viděl na CNN! Vždycky když dávají něco o žebrání nebo špatné životní úrovni, tak ho tam mají jako ilustrační záběry, jak tklivě hraje na harmoniku. Je fakt, že je to takový archetyp žebráka, takže se na to dobře hodí.

Mimochodem, vím kde bydlí, a je opravdu slepý. Nemá jen tak černé brýle.
    

Re: Žebrák na Národní. - White Dog (web)
(05.01.2005 15:51:06)

Já vím moc dobře, že je opravdu slepý. Onehdá jsem čekal na Vltavské na tramvaj a on se mě ptal, kolikátka že to přijela.
    

Re: Žebrák na Národní. - Rob (web)
(05.01.2005 22:11:23)

Jo, tenhle tam stává už dlouho. A má asi půl roku nového psa, všimli jste si? Zaslechl jsem, jak komusi říkal, že mu ten starý umřel a musel čekat, než mu vycvičí nového.

Taky jsem si zvykl vídat dva nevidomé, hrající na flétny v přestupovém koridoru na Můstku. Už je to teda asi rok, co jsem je neviděl, ale zajímavé na tom bylo, že tahle dvojice každý den dojížděla autobusem z Brna! Sám jsem je v něm několikrát viděl...
    


 - Scalex (web)
(05.01.2005 17:55:50)

Jednou mne na Florenci jeden "žebrák" velmi překvapil. Přišoural se ke mně typickou šouravou chůzí (Cimrmanovy vzdělávací kursy), ošuntělý vzhled, ruka plná drobáků, kokršpanělí oči a říká "Šéfíku, neměl byste aspoň bůra, potřebuju na lístek do Mladý Boleslavi a schází mi devět korun..."

Pomyslel jsem si o věrohodnosti jeho slov své, ale měl jsem dobrou náladu a shodou okolností i desetikorunu v kapse, tak jsem mu ji podal. Nadšeně děkoval, přidal ji k té hrsti drobných, stoupnul si do fronty autobusu do Mladé Boleslavi, koupil si lístek a fakt do té Boleslavi jel (já jel tím autobusem taky). To jsem opravdu ještě nezažil.

Vlastně zažil... na jednom nádraží mne oslovil žebrák s tím, že potřebuje pár korun na umývárku. Já na tom nádraží kvůli ujetému vlaku čekal tři hodiny, takže jsem ho pak za hodinu viděl, jak skutečně vyšel z umývárek o poznání upravenější.

Co mne ale hodně štve je jeden slepý chlap, co stojí v metru na přestupech s bílým psem, někdy je tam s ním nějaká malá holka, a jenom tam stojí a čeká, co mu kdo dá. Když si představím některé z mých nevidomých známých, co ti jsou schopni bez zraku dělat, tak mám chuť na toho chlapa plivnout.

Například znám kluka, který je od dětství nevidomý, dělá elektronickou i akustickou muziku a protože mu nevyhovoval žádný hudební program, naučil se programovat a udělal hudební editor pro nevidomé. Ve dvaceti vydal CDčko s tvorbou za uplynulých deset let a to, co on složil a nahrál v 11-12 letech bylo tak neuvěřitelně kvalitní, že valná většina skladatelů se na takovou úroveň nedostane za celý život.

Petr Pařízek z Brna je to, kdyby to někoho zajímalo nebo kdyby měl někde koncert. Doporučuju.
    


Když se chce, tak to jde... - aTeo;] (web)
(05.01.2005 20:55:55)

... řekla mi s lišáckým úsměvem slepohluchoněmý žebrák, když jsem mu do plechovky hodil dvacku a jemu v kapse zazvonil mobil :O)
    


Je to trochu mimo mísu, - KITI (web)
(06.01.2005 21:27:04)

ale nabízím malý test. Postavit se se zavřenýma očima ve vlastním bytě (tam to známe) a představit si vlastní život bez zraku.
Od jisté doby se na žebráky (a slepce především) dívám trochu jinak. Je za tím zřejmě má pesimistická představa, jak si jednou v této zemi budu přivydělávat na živobytí. To nás tam možná bude stát víc...
    

Re: Je to trochu mimo mísu, - JitkaCL (web)
(07.01.2005 00:06:55)

Nemyslim si, ze by nekdo u nas mel duvod zebrat jenom proto, ze nevidi. A to i pres to, ze stat silne ekonomicky diskriminuje ty, co nechteji jit do ustavu.

Pohyb ve vlastnim byte se zavrenyma ocima neni nic obtizneho asi tak, jako je jednoduche se se zavrenyma ocima podepsat. Slepec se ale uci vlastni podpis nejmene tyden - a po tydnu perneho uceni se podepisuje tak, ze nad jeho podpisem ohrnuji postacky nos.
    


Někteří opravdu žebrat musí... -  Petr (web)
(21.01.2005 18:06:28)

Vím,že mě snad všichni odsoudí,ale když už se ponižuju vybíráním popelnic,tak už nic neztratím.Jsem v situaci,kdy nemám kde bydlet a proto máme se ženou syna v kojeneckém ústavu.Pomůže mi někdo i malou finanční částkou,nebo radou? Neví někdo o práci při které bych měl i ubytování pro manželku a syna? Děkuji číslo účtu:1682906073/0800 E-mail:zombatko@tiscali.cz
    
HotLinks
Zpět na článek