.: Rychlé menu: navigace .:. odkazy .:. kategorie .:. vyhledávání .:. archivy .:. autoři :.  

14.01.2005Nemám ve zvyku komentovat v příspěvcích komentáře, obzvlášť mé vlastní, teď udělám malou výjimku. Ale opravdu jen malou. Výjimku, ke které dochází maximálně... jednou za dva roky.

Není to tak dávno, co přišel Arthur s příspěvkem o pojišťovácích. Ne o pojištění, ale o lidech, kteří pojišťují, nebo ještě lépe o podivných knihách, které pojišťovákům radí, jak být co nejvlezlejší. A nebo úplně nejpřesněji o radách pro pojišťováky. pokud jsem tedy Arthurův článek správně pochopil (myslím že ano).

V komentářích jsem napsal něco jako že životní pojištění mi nic neříká a kdo mě dokáže pojistit na život, tak je borec a pojišťovák par excellence.

Tak se omlouvám, trochu jsem dal průchod emocím, je to trochu jinak. Nejprve malé vysvětlení.

Nepovažuji pojištění obecně za kdovíjaký zázrak. pokud vím, tak tento nástroj snižování rizik existuje od starověku, a kdyby to nefungovalo, tak se to dělat nebude. Ale nic geniálního na tom není, obyčejná nabídka a poptávka plus trocha práce s teorií pravděpodobnosti. Pojišťuje se proto, že se někdo chce jistit a někdo jiný mu to za úplatu nabídne.

Co mě se týče, tak jezdím autem, které má uzaplacené povinné ručení (specifický druh pojištění) a vždy jsem tak činil. Nikdy jsem nejezdil nepojištěným autem (mluvím stále o povinném ručení), a věřte tomu, že mnoho lidí to dělá.

Když jedu do zahraničí, tak si uzavřu pojištění léčebných výloh, nebo jak se to jmenuje. Nerad bych se kvůli zlomené noze nebo jiné nešťastné náhodě zadlužil třeba na rok dopředu. Dělám to vždy, třeba i když jedu jen na víkend do Vídně nebo do Berlína.

Ale životní pojištění... to fakt není produkt pro mně. Nějak mi tam chybí zpětná vazba, mně se něco stane, já nic nedostanu. To je pochopitelně dané mým životním stylem.

Proto ten samolibý komentář. Ale...

Životní pojištění vyžadují banky při schvalování hypotéky. Himllaudón secelement!. Já se jim tedy ani nedivím, kdybych někomu půjčil třeba dva miliony, tak bych nějaké záruky pro případ smrti dlužníka chtěl také. Takže odvolávám, co jsem odvolal, a slibuji, co jsem slíbil. Životní pojištění si uzavřu. Možná už tento rok.

Ale jen jak hypotéku splatím (pokud mi ji přiklepnou), tak životní pojištění zase zruším! {wink}


Zadal White Dog, 14.01.2005 10:16:42, 14 komentářů...,
TrackBack URL tohoto příspěvku je http://blog.maly.cz/tb.php/1269

Zpět na článek

HotLinks
Zobrazit komentáře v chronologickém pořadí

Tak si tak myslím, - Vesničan (web)
(14.01.2005 13:02:44)

že až tu hypotéku splatíš, nebude ti pak v tvém věku už stát za to rušit pojištění.
    

Re: Tak si tak myslím, - White Dog (web)
(14.01.2005 14:35:42)

Den před splacením hypotéky bídně zhynu a pojistka propadne bance. Jak se znám, tak to je nejpravděpodobnější varianta {sad}
    

Re: Tak si tak myslím, - Arthur Dent (web)
(14.01.2005 14:39:24)

...den před splacením bídně zhyneš HLADEM, protože všechny peníze vrazíš do splátek a pojištění. {smile}
    

Re: Tak si tak myslím, - White Dog (web)
(14.01.2005 14:57:23)

Z čehož vyplývá, že komentář u tvého pojišťováckého článku, kde jakýsi MMira píše, že pojištění je nejhorší investice, má pravdu!!! {big grin}
    


Re: Tak si tak myslím, - zverz (web)
(18.01.2005 17:39:04)

pokial viem, ak poisteny zhyne pocas trvania poistenia, tak dohodnuta poistna suma, ktora byva vacsinou zhodna s vyskou hypo uveru, sa vyplati banke (aby splatky hypoteky neostali na krku pozostalym). Ak je to kapitalove poistenie, je mozne ratat aj s nejakym vynosom {big grin}(snad))
    

Re: Tak si tak myslím, - zverz (web)
(18.01.2005 17:42:15)

...ten vynos, samozrejme, pripadne pozostalym {smile}
    


hypoteka - pankreas (web)
(14.01.2005 15:33:09)

Hint: eBanka nabizi zivotni pojisteni v cene hypoteky.
    


 - rony (web)
(14.01.2005 16:07:46)

nehovoril som ti to?

dovolim si tvrdit, ze trh zivotneho poistenia zije najma na hypotekach.

poistovaci vedia, ze nejsi truba, ktora nevie do coho to este vrazit, takze ani ta moc neukecavaju {wink}

ale priprav sa, ze tak raz za rok ti aktivne zavolaju a popytaju sa ako sa mas {wink}
    

Re: - Arthur Dent (web)
(14.01.2005 16:22:52)

A na to je potřeba odpovědět: "No jde to, doktoři říkají, že - kch kch kch kch - pardon, teda doktoři říkají, že tuberkulóza se mi pomalu lepší, ale ten nádor na hlavě mi vadí, protože mi nesedne žádný klobouk. Jo a ta vyrážka je prej z vody, co mi tu teče, a to dokonce i z převařený. Ale co - přijďte někdy na kafe, uvidíte sám..."
    

Re: - pankreas (web)
(14.01.2005 16:32:52)

On je trochu problem v tom, co se u nas prodava pod oznacenim "zivotni pojistka". Takova ta skutecna zivotni pojistka vypada tak: pred uzavrenim smlouvy si vas pojistovna proklepne, ale pak platite vcelku nizke pojistne s tim, ze v pripade umrti bude vyplacena castka takova, aby vase blizke zajistila. Takove pojistky se prodavaji i u nas, ale reklamu na ne neuvidite.
Ty nase "zivotni pojistky" jsou de facto sporeni, kdy sporici slozka tvori vetsi cast vasich poplatku a jen mensi je pojistne, a v pripade umrti se vyplaci castka nasporena (+ vetsinou nezarucene zhodnoceni) + ne prave vysoka pojistka.
Sporeni pritom uzavirate na predem sjednanou (dlouhou) dobu a po ukonceni pojisteni je vam vyplaceno.
    

Re: - rony (web)
(15.01.2005 01:25:47)

mno v mojom pripade teda pripadoch pre potreby hypouveru je vyzadovana ta prva nesporiva zivotna poistka. to sporenie o ktorom hovoris sa vola aj pripoistenie a je naozaj omnoho drahsie.

ja osobne som to urobil takto:

mam tych poistiek viacej, zaklad je vzdy ta bezna zivotna poistka, relativne lacna (ale v principe velmi draha, lebo tie peniaze takpovediac hadzes nenavratne do kanala) a potom nejaky ten "sporivy program".

nerobim si ziadne prehnane iluzie o uzitocnosti. primarne som tiez volil potrebu mat zivotnu poistku kvoli hypouveru. inak by ma vlastne ani nenapadlo ju mat.
    

Re: - pankreas (web)
(16.01.2005 13:52:16)

O, nikoliv! Zadne "pripojisteni" se sporenim nezabyva, opravdu! Vtip s hypotekou je spis ve vinkulaci ve prospech bynky...
    

Re: - NZNamy (web)
(21.01.2005 19:37:19)

Přátelé, rád bych vám to tu shrnul, než z toho uděláte guláš:

Zaprvé - životní pojištění může být celkem trojí! Rizikové, kapitálové (to se taky nazývá smíšené) anebo na dožití.
V prvním případě je rizikem smrt, v posledním dožití a v tom prostředním OBOJÍ.
Matematicky je pro pojišťovnu nejmíň rizikové právě to smíšené, proto má samozřejmě snahu prodávat tohle (nazývá se kapitálové, protože klient si opravdu spoří kapitál, který mu bude vždy vyplacen - buďto jako plnění v případě smrti či jako plnění v případě dožití). Je logické, že na tom žádný člověk nemůže finančně vydělat - ale pokud by jej měla smrt zastihnout finančně nezajištěného, může zajistit aspoň pozůstalé a v tom spočívá princip. Naopak pokud neumře, tak zase dostane téměř vše zpátky (jen téměř, protože zaplatí náklady). TOTO pojištění pojišťovny propagují a vžilo se pro něj u nás označení "životní pojištění" (byť přesnější je nutně "životní kapitálové pojištění").

Ať skončím stručně - pro účel hypotéky doporučuju jednoznačně rizikové životní pojištění (platíte jen riziko smrti, které je v mladém věku výrazně nižší a tudíž levnější) - je to sice opravdu házení peněz do kanálu, protože z nich už nikdy v životě nic neuvidíte (i když umřete, vtip je právě v té vinkulaci bance - peníze by dostala vždy ona), ale pojistné je třeba brát jako pevnou součást hypotéky, protože bez toho vám ji nikdo nedá (což je koneckonců logické a rozumné jednání).
    

Re: - pojišťovák (web)
(31.01.2005 15:36:29)

Konečně rozumný popis. Ano, kapitálové životní pojištění je nejvíce podporováno, ale pro spoustů případů (a teď nemyslím jenom hypotéky) je vhodnější pojištění rizikové.
    
HotLinks
Zpět na článek