.: Rychlé menu: navigace .:. odkazy .:. kategorie .:. vyhledávání .:. archivy .:. autoři :.  

10.03.2005hrachu jeho družce, hospodáři štědrovku, pejskovi Halti... aneb Momentka z psího života

Včera mi kurýr dodal Halti. Že nevíte co to je? Já bych to taky nevěděl, nebýt cvičitelky... Halti je totiž cvičební pomůcka pro psy. Zejména pro ty, které zajímá všechno jiné, jen ne to, že mají jít u nohy — což je přesně případ naší dobrmanice. Vypadá to jako taková malá koňská ohlávka a funguje to tak, že dokud jde pejsek vedle nohy, neděje se nic. Jakmile začne předbíhat a napne se vodítko, tak mu Halti otočí čenich dozadu na páníčka. A zvíře zastaví... No, nač to dlouze vysvětlovat, raději odkaz: Halti.

Tak tahle vymyšlenost mi včera dorazila. Manželka od úterního odpoledne slibovala pomstychtivě psovi, že dostane „k narozeninám” něco báječného, pes (naiva!) čekal bůhvíco — a dostal Halti! Přinesl jsem to domů, nechal jsem pesu, aby si to očuchala, pak jsem jí skrz tu ohlávku podal pamlsek, pak ještě jeden a pak jsem jí to celé nasadil a připnul. Nikde jí to neškrtilo, nesvíralo, bylo to hodně volné, pesa se nijak nebránila, spíš koukala zvědavě, tak jsem přikročil k vlastnímu experimentu.

K Halti jsem připnul vodítko, do ruky jsem vzal piškoty, zaznělo K noze! a vyrazili jsme. Po dvou metrech pesa vyrazila dopředu, vodítko se napnulo, Halti zafungovalo a bestie se zarazila. Couvla mi k noze, znovu vyrazila, zase jí to otočilo čumák... Tak si sedla a dělala uraženou.

Udělal jsem krok před ni a otočil jsem se. Pes se tvářil, jako by chtěl říct Počkej! Tohle napíšu Kubišový a ta ti ukáže! Nedal jsem se obměkčit, otočil jsem se k ní zády a znovu jsem zavelel: „K noze!” Pes nic, tvářil se stylem A Srstkovi to taky napíšu a ten ti rozbije hubu! Nic jsem nedbal jeho planých výhrůžek a jemně jsem zatahal za vodítko. Pes na to čekal, využil dopředného tahu a vrazil si pod Halti obě přední packy. Tím se mu podařilo akorát vrazit si spodní obrubu do huby. Fláknul sebou na zem, vyvalil se na bok, obě přední packy vražené v ohlávce, hubu dokořán a mlátil okolo sebe ve snaze zbavit se toho nesmyslu, který mu brání v jeho nejpřirozenější potřebě, totiž chodit si jak se mu zamane, rejt u každé myší díry a vůbec páchat podobná alotria.

Klekl jsem si vedle pesy a neustále jsem ji chlácholil, říkal jsem jak je Halti skvělé a úžasné a přitom jsem jí celý bazmek znovu nasadil a zkrátil na akurátní velikost. Pesa pochpila, že to tak prostě bude, přestala se vzpěčovat, stoupla si mi k noze a vyrazili jsme. Vykračovala jak vyměněná... Sice se dívala oním univerzálním psím pohledem (tím, co jasně sděluje Trpím! A TY za to můžeš!), ale piškoty si z ruky brala, na místě se točila a vypadala, jako bych si ji k té noze přilepil. Asi jako když chodila s cvičitelkou. No a já ji samosebou vydatně chválil.

Nakonec jsem jí vodítko odepnul, dal volno, ona běhala po bytě, nosila aportek a na Halti úplně zapomněla. (To píšu proto, kdyby měl někdo kecy, že to psa škrtí nebo dusí...) Pak si ty stejné cviky zkusila manželka (konečně se jí podařilo sejít se psem schody, aniž by ji pes táhnul dolů) a konstatovali jsme, že to byl dobrý nápad...Na závěr si neodpustím takové drobné provolání, když už jsem u těch psů. Až mi zase bude na ulici někdo říkat: „Pane, proč s tím psem škubete? To ho neumíte pořádně vycvičit?” tak ho pošlu do prdele rovnou a nebudu s ním zapřádat hovory na téma „Jak chcete asi vycvičit hyperaktivního psa, když ne trestem a odměnou? A jak ho chcete trestat, když ne škubnutím za obojek?” Do stejných míst hodlám odkázat všechny kynology-teoretiky, kterých jsou plné ulice a plný internet, např. typy „já mám doma kokra / retrívra / jezevčíka / pudla / vlčáka / bullmastifa a vychovávám ho úplně jinak,” taky „lidi jako ty by si neměli pořizovat dobrmana,” pak taky hlasatele myšlenky „to je bojový plemeno, pani, to já vim” — zkrátka všechny ty, co naprosto přesně vědí, že vychovávám psa úplně zcestně, aniž by našeho psa znali a byli s ním byť jedinou minutu o samotě...

Jediný, kdo má právo (přímo povinnost) kritizovat mou výchovu, je „naše” cvičitelka — které tímto vyslovuji ještě jednou dík za vše!


Zadal Arthur Dent, 10.03.2005 9:21:05, 52 komentářů...,
TrackBack URL tohoto příspěvku je http://blog.maly.cz/tb.php/1315

Zpět na článek

HotLinks
Zobrazit komentáře v chronologickém pořadí

 - Magikoira (web)
(10.03.2005 09:54:14)

Jak znam vasi pesu, vymysli behem nasledujicich dnu nejmene 10 zpusobu jak Halti obelstit! Nicmene doufam, ze vytrvate ve sve chvalyhodne snaze a promenite se z litaciho zavazi na voditku v hrde majitele puvabne dobrmanice. {smile}
    


jo - Ebo (web)
(10.03.2005 10:46:51)

škoda že něco takového není i na poslance
    


No teda! - Sestrus (web)
(10.03.2005 11:29:15)

Kdyz sem zacla cist, cekala sem povidani o tom jak poslete pesu na prazdniny na Haiti {smile} ... a ona ohlavka-asi ji koupim obalku a znamku-na ten dopis Kubisovy ,-)
    


 - IP:62.77.119.226 (web)
(10.03.2005 11:54:28)

>Nakonec jsem jí vodítko odepnul, dal volno, ona běhala po bytě, nosila aportek a na Halti úplně zapomněla. (...) Pak si ty stejné cviky zkusila manželka (...)

Ano, jak říkám, chlapa maj' doma poslouchat, kázeň je to hlavní! :o)
    


Heheee ... - Egi (web)
(10.03.2005 12:31:06)

"Pak si ty stejné cviky zkusila manželka", mno, puvodne jsem myslel, ze jako nasadit si postroj na cumak a chodit ti u nohy. Dokonce jsem si ji u toho barvite predstavil. Pokud si jeji tvar ... sakra, tvář, samozřejmě, že já si tu klávesnici nikdy nepřepnu předem ... pokud si její tvář vybavuju dobře, tak su rád, že ta houpací židle u mne v kanclu má zarážku :o))))

Nedělá ti pesa to, že "krauluje"? Že při každým kroku se pokusí přední packou ten bazmek z čumáku sundat?
    

Re: Heheee ... - Arthur Dent (web)
(10.03.2005 12:40:51)

Ne, nekrauluje. Když jde, tak má uši stažený podél hlavy dozadu, děsně se soustředí a vyšlapuje jak hodinky.

Zkoušela si ovšem přehodit vodítko na druhou stranu huby, že by to jako míň vadilo... Postaral jsem se o to, že to víc vadilo. {smile}
    

Re: Heheee ... - allora (web)
(10.03.2005 12:42:29)

Malinkatá videodokumentace by nebyla?
    

Re: Heheee ... - Arthur Dent (web)
(10.03.2005 12:47:59)

Zkusím natočit dnes večer.
    


 - Lokutus (web)
(10.03.2005 13:03:47)

Nedávno se u nás na sídlišti začali objevovat lidé, kteří mají psa na takové dlouhatánské šňůře. Ochotně mi vysvětlili, jak to funguje. Když se pes rozběhne a nereaguje na zavolání, stačí šňůru zašlápnout a pes si údajně po čase dá do spojitosti povel "čekej" s tím, že má zastavit-stát.

Zatím jsem neviděl u nikoho, že by to fungovalo. Patnáctiměsíční pes si neustále dělá co chce se šňůrou, i bez šňůry a páníček poskakuje jako magor ve snaze zašlápnout ten provaz a zastavit psa.

Náš "hyperaktivní" pes umí "čekej" a "k noze" od svých čtyř měsíců a vodítko měl na sobě za celý život jen pětkrát (pokud nepočítám uvázání před sámoškou). Stačilo nám na to trochu času každý den a přísnost přesně podle pravidla "ohýbej strom, dokud je mladý".
Myslím, že pes většinou ani vodítko nepotřebuje. Stačí na tu výchovu jít postaru a vykašlat se na sofistikovanou psychologii.

Dobrman našich sousedů má naopak vodítko celý život, k tomu košík a jediný, kdo ho venku zvládne udržet je jeho pán (chlap jako hora).
Jakmile ten pes vidí cokoliv, co se hýbe (pes, člověk), jde po tom s pěnou u huby. A přitom by stačilo nechat ho od štěněte hodně běhat a hrát si, místo neustálé šňůry na krku a mříže na hubě.

Jsem sice zmiňovaný kynolog-teoretik, jenomže narozdíl od takzvaných praktiků, kterých jsou plné cvičáky, mě ten můj pes poslouchá.
    

Re: - Arthur Dent (web)
(10.03.2005 13:26:17)

Že zrovna ty, Lokutusi! {sad}
Jen se zeptám: Co máš za psa?

Mně bohatě stačilo, když Magda, která viděla v životě víc psů než průměrný Čech (a rozhodně víc než já), říkala: "Ne, stahovací obojek není naprosto potřeba!" Když prožila s naším psem šest týdnů, tak říkala, že přeci jen potřeba byl. Od té doby jsem dalek soudů o psech jiných lidí.

Takže asi tak. Výrok "pes většinou nepotřebuje vodítko, stačí ho postaru vychovávat" považuji za výrok stejné platnosti jako "Homosexuálové potřebují akorát najít tu pravou ženskou..."
    

Re: - Lokutus (web)
(10.03.2005 13:51:08)

Vychovával jsem již pět psů a na žádného jsem nepotřeboval ani stahovací, ani jiný obojek, natož vodítko. Všichni ti psi poslouchají (nebo poslouchali) jako hodinky, ve věcech, kterým jsem přiřadil při výchově vyšší prioritu.

Buď
1. jsem geniální kynolog, aniž bych studoval psí psychologii
2. platí pravidlo, že kříženci jsou chápavější, než čistokrevní (vždy se totiž jednalo o různé křížence)
3. toto pravidlo platí obecně a při správném přístupu se dá vycepovat každý pes i bez nějakých stahovačů a podobných serepetiček

Třeba je v tom něco jiného, co jsem nepostřehl, ale vzhledem ke svým zkušenostem a zkušenostem pár dalších lidí, kteří celý život vychovávali psy (například otec mé přítelkyně, který vychoval za svůj život přes 30 psů různých ras) se přikláním k trojce.

Nikomu jeho postup neberu a nevnucuji svůj. Jen říkám, jak vychovávám psy já.

Mámina psa (kříženec setra, pointra a bígla) jsem vychoval na její přání tak, že se neodvážil v bytě vlézt do ložnice, nebo si odkudkoliv cokoliv vzít a na zahradě obcházel záhonky a políčka obloukem. A pozor - i v momentech, kdy u toho nikdo nebyl a inkriminovaný úsek jsme natáčeli kamerou. Povely "k noze", "u nohy" a "čekej" jsou samozřejmě standard.

Například v současnosti mám křížence jezevčíka a labradora. Standardní, bezpečnostní povely umí, jak jsem říkal, od čtyř měsíců a teď se jí pokouším naučit pár cirkusáckých, jako je "pac", "popros" apod. Jenže na to nekladu velký důraz a ona má tvrdou hlavu po jezevčíkovi, takže výsledky jsou zatím dost tristní. Ale jediné co to skutečně chce, je - hlavně prvního půl roku - dostatek času a trpělivosti. Klidně několik hodin denně. Pak už to funguje jako u lidí - Co se v mládí naučíš, ve stáří, jako když najdeš.

A ještě poznámka na závěr. Netvrdím, že různé stahovače krku a otáčeče hlavy nefungují, jen si myslím, že přirozenou autoritu a poslušnost to nenahradí, což snižuje efektivitu takové výchovy.
    


Re: - Lokutus (web)
(10.03.2005 13:59:05)

Ještě bych chtěl zareagovat na Magdu. Věřím, že ani po šesti týdnech psa nezvládla. Nejdůležitější je totiž začít hodně brzo. Čím starší pes, tím hůře se vychovává. Navíc šest týdnů je pro cizího člověka podle mě málo.

Nedávno jsem však viděl pořad v televizi o pánovi, který převychovává zlé, zabijácké a jinak problémové psy. Jde na to přirozenou metodou "vůdce smečky". Nedá jim nic zadarmo a každou neposlušnost tvrdě ztrestá. Nepostřehl jsem, jak dlouho to trvá, ale dokáže ze sebevětšího zabijáka, kterého nikdo nikdy nevychovával a v jakémkoliv věku, udělat naprosto poslušného a milujícího psa.
    

Re: - Arthur Dent (web)
(10.03.2005 14:22:27)

Lokutusi... Znáš našeho psa? Víš jak je náš pes starý? Víš jak byl vychováván? Víš co umí, co neumí, co uměl ve čtyřech měsících? Co umí dnes, kdy poslouchá, kdy neposlouchá, proč neposlouchá? Jaký byl jako štěně? Víš jaké má rodiče? Víš v jakých podmínkách žije, jak se k němu chováme, jak ho cvičíme, jak jsme ho cvičili, kolik času mu věnujeme, čím ho krmíme, proč ho máme, kde ho máme? Víš jak se chová? Víš jakou má povahu? Víš jak ho Magda cvičila? Proč ho cvičila? Co s ním dělala?

Víš o tom všem lautr pendrek, ale víš to naprosto jistě. Promiň...

Já věřím, že tví kříženci od malička poslouchají, věřím tomu, že tvá výchova zatím vždy zabrala, ale taky jsem přesvědčen o tom, že není pes jako pes, stejně jako není dítě jako dítě, a postupy, které z většiny dětí udělají spolehlivě hodné dítě, na určitou část zkrátka někdy nezaberou. A opravdu se cítím jako rodič dysgrafika, kterému učitelka říká: "Když se budete snažit, tak ho donutíte, aby psal krasopisně!"

Omlouvám se, že to píšu takhle natvrdo a navrhuji tuhle diskusi ukončit. Souhlas?
    

Re: - Arthur Dent (web)
(10.03.2005 14:35:15)

Teď jsem si uvědomil... Pátý pád od "Lokutus" bude asi "Lokute", ne?

Jako "Brutus - Brute"...

Takže: "Lokute..." {smile}
    

Re: - Lokutus (web)
(10.03.2005 15:37:50)

No, hlavně aby tam nechybělo třeba "u".
    


Re: - Lokutus (web)
(10.03.2005 15:32:20)

No ... souhlas.

Jen jsem poslední dobou předrážděný co se týče psů, neboť při každé vycházce mi každý kynolog teoretik s dlouhou šňůrou a naprosto neposlušným psem poučuje, jak se má pes správně vychovávat a cituje mi poučky z místní psí "mateřské školky".
Když se nakonec loučíme a jeho pes ani na podesáté zavolání nepřiběhne k noze, já zavolám jednou "Amálko k noze" a Amálka poslušně přiběhne a přivede s sebou i toho druhého psa, takže si ho pan chytrý může konečně chytit. A ještě je pak uražený, že se asi předvádím, nebo co.

Uznávám, že vašeho psa neznám a netvrdím, že bych ho zvládl. Jen jsem se to pokusil zobecnit.
    

Re: - Arthur Dent (web)
(10.03.2005 15:41:03)

Ale ono je to nemlich tak v obráceném gardu. Jdu s dobrmanem na dlouhé šňůře, dá se se mnou do řeči někdo s nějakým vometákem na volno, chvíli mi líčí, jak "tyhle pomůcky jsou k ničemu a pes musí poslouchat na slovo", já pak zavolám, pes přiběhne a když ne, tak zatahám za šňůru. A pan chytrej volá, poskakuje a i jinak ze sebe dělá kašpara, protože pes, který byl chválen jak poslouchá, vzápětí poslouchat přestane (to je přírodní zákon) a zkrátka k němu nejde.

A "uliční škola kynologie", to je většinou spolek na odborné úrovni podkrkonošské spiritistické společnosti...{wink}

PS: Jsem rád, že souhlasíš.
    


Re: - allora (web)
(10.03.2005 14:51:47)

Definuj, prosím, pojem "tvrdě ztrestá".
Nebo raději ne.
    

Re: - Lokutus (web)
(10.03.2005 15:36:30)

Když řeknu, že si na psa lehnul celou svou vahou, rukama ho přiškrtil a z pěti centimetrů od jeho mordy prováděl něco mezi psím vrčením a přikazováním, přičemž na něj cenil zuby, tak to asi pro citlivou ženskou duši bude silná káva.

Když řeknu, že se zároveň jednalo o sedmdesátikilového psa a bylo to účinné, možná přibude i trochu respektu.
    

Re: - Arthur Dent (web)
(10.03.2005 15:46:23)

Já bych řekl, že tohle nijak silná káva pro Alloru nebude. To je přeci postup člověka, co se chová jako dominantní pes a prosazuje svou autoritu "po psím"... Naopak mi to připadá jako rozumnější "vysvětlování si vzájemných vztahů" než (třeba) bití psa.
    

Re: - Lokutus (web)
(10.03.2005 16:05:49)

To je přesně ono. Netřeba vymýšlet psychologii pro psy, stačí je chvíli pozorovat.

Mimochodem, když vychovávám Amálku, snažím se držet podobnou linii. Jen si na ní nelehám, nýbrž si ji za kůžu na krku zvednu k očím a zblízka jí to vysvětluji podobným způsobem. Má chudák deset kilo, takže kdybych ji se svojí stovkou zalehl, tak by to asi nerozdýchala.

Uznávám však, že podobný postup je u padesátikilového dobrmana nepoužitelný, pokud vám neříkají Schwarzenneger. {smile}
    

Re: - Magikoira (web)
(10.03.2005 16:50:14)

A mohu Vás ubezpečit, že Bany visela úrovni mého obličeje nebo ležela pode mnou během prvího týdne opakovaně...mám 45 kg{smile} v síle to není
    


psí psychologie - Magikoira (web)
(10.03.2005 16:45:43)

Omlouvám se panu Dentovi, ale musím zareagovat, přes jeho ukončení diskuze...sorry. Neb se mě týká. Pan Desenský, o kterém Lokutus psal, že ho viděl v televizi, je jistě přirozeně dominantní autorita pro psy. Znám ho. Taky vím, že zvládne dominantní psy, ale už se nikde nechlubí, že je nevrací majiteli, protože jsou psi v klidu pouze v jeho přítomnosti. Když se tedy vrátí do domácího prostředí, problematické chování je tu znovu v plné kráse. Cílem výcviku a výchovy, kterou se zabývám já a další cvičitelé je, zvládnout zvíře, postavit ho do latě a především naučit majitele , jak se psem komunikovat. Změna v chování zvířete je jedna věc a změna v chování majitele druhá. Se psem se domluvím během prvního týdne a pak už cvičím majitele{smile} Mým cílem je, aby si lidé uvědomili jakého psa mají doma a jak s ním mají zacházet, aby byli šťastní všichni.
    

Re: psí psychologie - Lokutus (web)
(10.03.2005 18:52:27)

"především naučit majitele, jak se psem komunikovat"

Tak s tím se mohu leda tak ztotožnit. Problém je, že zdejší výcvikář buď rozumí psům, ale už ne lidem, anebo nerozumí ani těm psům, protože celé jeho učení jde vniveč. Celá místní garda pejskařů s rozcapenými 50ti až 80ti kilovými psy, mi už se svými poučkami a rodokmeny leze krkem, když nedokážou psovi ani normálně přikázat a mluví na něj zásadně v jedné tónině a potichu, protože na psa se prý nesmí křičet. Kazí to jeho osobnost.

Řekl bych, že nejlepší rada pro některé lidi je - nepořizujte si psa.
    

Re: psí psychologie - Arthur Dent (web)
(10.03.2005 19:48:25)

Stejně tak nejlepší rada pro některé je "nepořizujte si děti" a pro další "nepořizujte si auto"! {smile}

A ten přístup "učit majitele" byl jeden z důvodů, proč jsme si vybrali právě Magikoiru. Samosebou že jsme mohli dát pesu nějakému cvičiteli ze Svazarmu a ten by z ní udělal služebního vlčáka, poslouchajícího na slovo... Ale jen jeho! My chtěli nejen vychovaného psa, ale hlavně jsme chtěli vědět, co děláme blbě, proč nás pes někdy neposlouchá, co s tím můžeme udělat, na co se máme soustředit, co "přijde samo", proč pes dělá tohleto a proč támhleto... A bohužel, literatura je příliš obecná, chce to opravdu člověka se zkušenostmi, co si toho psa "očíhne" a pak může majitelům říct "Helejte, pes je takovej a makovej a chybí mu z vaší strany to a to a to..."

PS: Třeba právě to mluvení na psa... Já teď se svým rozsahem jeden a půl oktávy volám na psa hlasem, který nemám! {smile} Tuhle jsem stál do půli lejtek v závěji, pes byl přede mnou, okukoval si nějakého rotvajlera, a já na něj volal "Ke mně!" tak radostně a jásavě, že jsem tomu i sám věřil! Nakonec i pes uvěřil tomu, že pohled na páníčka ve sněhu, když piští jak kleštěnec, je zajímavější než případná hra s rotvajlerem, a přišel!
    

Re: psí psychologie - Solvina (web)
(11.03.2005 10:28:26)

Arture, tohle je houby dukaz. Videt chudaka zapadanyho ve snehu jak radostne pisti na psa tak se podivat taky. A to mam vychovani reznickeho psa...
    

Re: psí psychologie - Arthur Dent (web)
(11.03.2005 11:33:01)

Tak - a teď jsi poskytl důkaz, že to funguje i na řeznické psy! {smile}
    


Re: psí psychologie - Lokutus (web)
(10.03.2005 19:08:56)

No a k panu Desenskému - mně je v podstatě jedno, zda psa vrací, nebo ne. Jako ukázka výchovy problémových psů to bohatě stačí.

Můj kamarád měl dva rotvajlery. Solidní mazlíčci. On byl jejich pán, tak ho poslouchali na slovo. Uměl si je vychovat. A měl na to dost neortodoxní metody. Jednou jsem viděl, jak ho ta starší čuba nechce poslechnout. Zavelel k noze a ona nic. Koukala na nebíčko, jak je hezky, pak na stromečky. Zavelel znovu a zase nic. Tak k ní v klidu došel, rozmáchl se a dal jí ránu pěstí přímo do čumáku. Pak se otočil a odešel na původní místo. Znovu zavelel k noze a Ema, šup a už tam stála s vyplazeným jazykem, jako by se nic nestalo. Trochu mě to vyděsilo, protože to byla pěkná rána, ale on mě ujistil, že to ani necítila. Jeho prý bolela ruka víc, než jí ten čenich. Jde pouze o prokázání vůdcovství.

Jeho matku ti psi zbožňovali, protože je krmila. A jeho tátovi zabrali křeslo u televize, část postele, pantofle a pár dalších drobností a když se odvážil pípnout, tak od nich dostal co proto. Mnohokrát prosil syna, aby jim domluvil. Ten mu ale zcela logicky řekl, že si to s nimi musí vyřídit sám, od něj by to nepochopili. Musí si sám vydobít pozici ve smečce. Myslím, že sedává u televize na zemi dodnes, chudák. {smile}
    

Re: psí psychologie - Arthur Dent (web)
(10.03.2005 19:50:23)

Z nějakého důvodu, který teď nedokážu pojmenovat, mi tohle chování majitele psů silně nesedí...
    


Re: psí psychologie - Arthur Dent (web)
(10.03.2005 19:30:31)

To je v pořádku, já jsem chtěl předejít akorát případnému eskalování naší vzájemné diskuse s Lokutem a nějak sporné téma uzavřít, neboť "názorů ač jsme různých..."
    


Re: - pani Dentova (web)
(11.03.2005 13:35:03)

Az lidi prestanou povazovat dobrmany za bojovy plemeno, tak si taky dovolim chodit se psem po meste bez kosiku a bez voditka. Asi jsi jeste nemel tu cest s hysterickou zenskou. I proto s Bany denne jezdime za mesto, aby se mohla poradne vylitat.
"Prazdniny" u Cvicitelky jsme privitali i z toho duvodu, ze nas mistni "cvicaky" odmitly, protoze je nas pes pro ne pry moc aktivni a narusoval by vycvik ostatnich psu. Kdybys znal povahu dobrmanu, tak bys vedel, ze se neuveritelne rychle a s radosti uci, ale nevidi duvod, proc to neustale opakovat, kdyz uz to predtim nekolikrat k uspokojeni panicka udelali. I kdyby byly vysledky naseho vycviku (tj. odstranovani nasich chyb pri vycviku ne vycvik jako takovy) polovicni, stalo to za to. Poznali jsme fajn lidi, kteri nam Bany kdykoliv radi pohlidaji, s vedomim, ze si to Bany u nich uzije, protoze kolem sebe bude mit velkou psi smecku.
    

Re: - Lokutus (web)
(11.03.2005 19:42:45)

Právě naopak. Měl jsem tu čest, a to hned několikrát.
Dítě přiběhlo k našemu uvázanému minilabradorovi (kříženec lab. a bígla cca 15kg) postavilo se vedle něj a začalo vřískat, jak na lesy. Přiběhla matinka, spráskla ruce a s křikem "ježišmarja pes, poď rychle pryč, než se utrhne a ublíží ti" popadla parchanta a někam ho odtáhla.
    


 - Ťapinka (web)
(10.03.2005 13:19:47)

No, já jsem tuhle metodu vyzkoušela za úspory financí tak, že jsem Anďákovi na pár procházek přicvakla vodítko zepředu ke košíku. Šel u nohy nááádherně, jenže - bude pesa nosit Halti pořád? Jestli jo, tak máte vyhráno. Jestli ne... zkus psovi vysvětlit "no teď sice tu věc na držce nemáš, ale je to jako kdybys ji tam měla, víš?" :o))) Stejně tak výše zmiňovaná dlouhá šňůra. Na chození u nohy podle mě nepomůže nic jiného než škubání vodítkem a na přivolání a zastavení nic než soustavný trénink.
    

Re: - allora (web)
(10.03.2005 13:28:56)

Rekla bych, ze pan Pavlov psy prokouknul celkem dobre, pes slintá na zvoneček, i když jidlo nedostane a poslouchat bude po case i bez ohlavky.
Ale to je jen muj predpoklad.
A doufam, ze na drzku nedostanu, znam pesu osobne {wink}
    

Re: - Arthur Dent (web)
(10.03.2005 13:40:49)

On je hlavně každej pes jinej. Ta naše ví velmi dobře, kdy na sobě vodítko má a kdy ne, to se nebojím. Taky ale vím, že je mladá a že se její temperament za rok, rok a půl zklidní. Do té doby bude zkrátka po městě nosit Halti a běhat na dlouhé šňůře, protože víme, že holt má takovou osobnost. Převychovávat ji "klasickým výcvikem" má zhruba stejnou účinnost jako zklidňovat prvňáka s LMD tím, že ho donutím sedět s rukama za zády a koukat na tabuli... :-/

PS: Ano, potvrzuji, Allora ji zná osobně, byla jedna z těch, kdo měl tu čest mít jejích pětatřicet kilo na klíně, prsou a hlavě... {smile}
    


Re: - myshpa (web)
(10.03.2005 13:46:24)

To jsem si taky maloval ... jednou psa vycvicim, a bude celej zivot poslouchat jak hodinky.

Oooo jak jsem se mylil.

Jakmile mu clovek na chvili polevi (a jen si zacuchej nez k ty noze prijdes, vsak ja zas tak nespecham ...), tak pesa stale zkousi, co si muze vic dovolit, jak co nejvic panecka obe*rat, a tak mi asi nezbyde nez vychovavat celej jeho zivot. Ach jo.

    

Re: - dond (web)
(10.03.2005 14:35:48)

No, pokud je ten pes jezevčík, tak rozhodně. To je stejný jako s kočkou, ta se taky vychovat dá, ale stejně *pořád* zkouší, jestli pravidla opravdu stále ještě platí...

Můj otec (veterinář) to vysvětluje tím, že holt některý rasy jsou vyšlechtěný k tomu, aby především použivaly svoji vlastní palici, tak ji používají (i tehdy, kdy už se v člověku vaří krev, že "ten čokl vůbec neposlouchá").

Možnosti jsou dvě. Buď se s tím člověk vyrovná, nebo ten pes bude doživotní chudák (a pak by si ho ten člověk vůbec neměl pořizovat).
    

Re: - Arthur Dent (web)
(10.03.2005 14:43:03)

Jezevčík je extrém... Odjakživa je šlechtěný k tomu, aby si dokázal poradit sám (když vleze do nějaký tý nory, tak mu ostatně nic jiného nezbývá). Tak proč by poslouchal nějakýho páníčka...

V životě mě kousli čtyři psi... Tři byli jezevčíci...
    


to psa škrtí nebo dusí - Jára (web)
(10.03.2005 17:53:49)

Není to týrání, vždyť to psa škrtí nebo dusí...?
    

Re: to psa škrtí nebo dusí - Arthur Dent (web)
(10.03.2005 18:05:17)

Kdepak, tenhle Jára je jako automat... Zmáčknu čudlík, vypadne pitomost! {smile}
    

Re: to psa škrtí nebo dusí - Lokutus (web)
(10.03.2005 19:12:05)

A vrací drobný? {smile}
    

Re: to psa škrtí nebo dusí - anjin-san (web)
(18.03.2005 17:03:16)

to vypadá spíš na kraviny za všechny prachy, takže asi ne{wink}
    


 - Lokutus (web)
(10.03.2005 19:14:58)

No já se zeptám ještě trochu MM (mimo mísu).

Co je štědrovka?
    

Re: - Arthur Dent (web)
(10.03.2005 19:21:06)

Zeptej se strýčka Googla a dozvíš se, že "štědrovka" je vánoční sváteční pečivo, něco jako vánočka - viz [www.sweb.cz/obeckozojedy/cislo03_1.htm]
    


laický dotaz - Misha (web)
(10.03.2005 23:59:12)

ještě laický dotaz pejskaře amatéra, který vychovaného ovčáka "vyženil" u partnerky {smile} - co kyž je pejskovi horko a přitom je aktivní, takže se mu co chvíli tlamička stahuje Haltíkem. Pokud je mi známo, tak psi tlamou regulujou tělesnou teplotu, neomezuje je to v tomhle?
    

Re: laický dotaz - Arthur Dent (web)
(11.03.2005 07:02:07)

Halti je omezuje ve chvíli, když pejsek táhne jak debil. Když je pejskovi horko, tak je rád, že jde u nohy - a pak mu Halti nevadí.
    

Re: laický dotaz - Ťapinka (web)
(11.03.2005 07:33:13)

No a právě, jsou i tací temperamenti, kteří by se radši udusili, než aby jenom zkusili, jestli se jim pomalu náhodou nepůjde líp.
    

Re: laický dotaz - Magikoira (web)
(11.03.2005 18:01:17)

No a presne pro takove je Halti urcena, protoze psovi nedovoli oprit se celou vahou do voditka a otoci mu hlavu. Stahne se pouze na ten okamzik, kdy pes vybehne na delku voditka a zatahne. Hlati je mnohem mnohem setrnejsi nez klasicky obojek nebo stahovak (o jinych ani nemluvim). Stahovak muze byt v rukou neznaleho nebezpecny. Bohuzel vetsina lidi tuto pomucku neumi pouzit a pravidelne potkavam psy s promodralym jazykem a vypoulenyma ocima, jak sipou a kaslou. Dochazi k poskozeni hrtanu a neky k prilepeni sten krcni tepny. Existuje mnoho zpusobu, jak naucit chodit psa u nohy a vyskubani je jeden z tech nebezpecnejsich a dost nasilnych. Pak uz nasleduje jen ostnac a elektricky obojek, ale to jsou pomucky pro slabochy.
    

Re: laický dotaz - Ťapinka (web)
(12.03.2005 09:54:15)

Však já nemluvím o nějakém vyškubání, ale o jednom rázném škubnutí, které psa v okamžiku zatáhnutí vrátí do reality. Nám na cvičáku doporučili stahovací obojek, ovšem zapnutý na nestahování (stahovací proto, že je kovový a nevytahá se). No a pak postup, který jsem popsala výše. Funguje. Netvrdím, že Halti nefunguje, ale obojek pes nosí pořád, s Halti se počítá jako s pomůckou pro dobu výcviku a já pevně věřím, že kdo ji použije, ten se k ní bude muset občas vrátit, protože po čase i ten allorou zmiňovaný Pavlovův reflex povolí a pejsínek si začne zase víc a víc dovolovat.

Pro pobavení čtenářstva sem ještě přihodím svou zkušenost s dlouhým vodítkem a přivoláním. Už po několika procházkách s dlouhým vodítkem mi bylo jasné, že tohle nebude mít efekt. Pesan totiž věděl, že má na krku vodítko, i když jsem pět metrů od něj, takže na zavolání vždycky přišel, na zastavení vždycky zastavil, dokonce i na dálku sedal a lehal jako cvičákový matador (a to jsme ještě nikam nechodili). Jenomže aby tohle mělo efekt, tak pes musí zkusit neposlechnout, musí si myslet, že je na volno, aby zjistil, že i když je daleko od páníčka, tak tento na něj může, a poslouchat se musí i tak. Tak jsme pokročili k dalšímu levelu dlouhovodítkové výchovy. Poradili mi, ať ho i s vodítkem opravdu pustím, ať ho nechám běhat, že nabude pocitu volnosti a já ho pak přivolám, no a když neposlechne, tak mu to dlouhé vodítko snadno přišlápnu a přiměju ho povel splnit. Inu výsledek: Zatímco bez vodítka si pes úzkostlivě udržoval odstup 1 - 2 metry, s pětimetrovým vodítkem si úzkostlivě udržoval odstup 6 - 7 metrů. Plus poznámky pubescentů typu "Tý vogo, dívej co ten pes táhne za sebou, to je snad nějaká prádelní šňůra, nebo co" (pravdu měla, robátka). Jednu výhodu to ovšem mělo. Zatímco bezvodítkového psa mi po dvou hodinách vyčerpávajícího "magnetového tance" (tak nazývám stav, kdy pes jde za mnou, když já jdu od něj, ale jde ode mne když já jdu k němu, stále v konstantní vzdálenosti - no prostě honili jste někdy po stole jeden magnet druhým?), mi ho chytil někdo z hodných kolemjdoucích, obvykle disponující návnadou v podobě psa na hraní, dlouhovodítkový pes se obvykle už po hodině sám zamotal mezi stromky, stačilo ho vymotat a mohlo se jít domů.
Dneska poslouchá, ale kdybych měla podobnému zoufalci poradit, tak fakt nevím, jak jsem toho dosáhla. Časem. Tím, že jsem se na to nevykašlala a nepřestala ho pouštět, jak mnozí udělají. Začali jsme i chodit na cvičák, ale tam jsem byli taky za exoty, protože zatímco po vypuštění si ostatní psi hráli mezi sebou, můj vzal dráhu k zastávce autobusu, přestože venku na louce samozřejmě hru s psí smečkou miluje. Asi nejvíc se osvědčilo bezdůvodné přivolávání mockrát za procházku s pochvalou a odměnou, a postupně víc a víc jenom s pochvalou. No a jak už tady někdo napsal, rodinného psa si musí vycvičit každý člen rodiny zvlášť. Egi mi dodnes nevěří, že máme poslušného psa {smile}
    

Re: laický dotaz - allora (web)
(12.03.2005 12:05:48)

No, popravdě...já tě potkat se psem, za kterým vlaje prádelní šňůra, smála bych se taky {smile}
    

Re: laický dotaz - Arthur Dent (web)
(12.03.2005 12:23:24)

Malý test:

Představ si, že jdeš podél lesa. Na cestě vidíš Ťapinu, kterak stojí a kouká do polí. Po poli běží pes, za sebou táhne prádelní šňůru a na té šňůře jsou kolíčkama přicvaknuté dvoje ponožky a Egiho tričko. Co uděláš?

a) Počůráš se smíchy.
b) Budeš to v sobě dusit a počůráš se smíchy až když to budeš doma vyprávět.
c) Okamžitě se několikrát smíchy počůráš a zrovna tak si ucvrkneš pokaždé, když to budeš někomu vyprávět.
    


Re: laický dotaz - magikoira (web)
(12.03.2005 14:43:21)

Halti nasazuji misto obojku a pes ji muze nosit po cely zivot jako jeho setrnou nahrazku. Jsou psi, na ktere skubani nefunguje:
1, psi bazlivi
2, psi bez kontaktu na cloveka
3, psi s extremne "tvrdym" krkem
4, psi mimoradne velkeho vzrustu
5, psi, na ktere jiz nekdo opakovane skubani pouzil a nedotahl to do konce.

    
HotLinks
Zpět na článek