.: Rychlé menu: navigace .:. odkazy .:. kategorie .:. vyhledávání .:. archivy .:. autoři :.  

26.03.200526. března 2005. V Brně probíhá sjezd ČSSD. Situace okolo této politické strany nevypadá příliš růžově. Skandály pana premiéra, který je zvolen nepříliš výraznou většinou, vzájemné napadání a urážky vysoce postavených funkcionářů, obraz bídy a utrpení. Přesto se jedná o perfektně vykalkulovaný postup, jak vyhrát i ty příští volby. Nevěříte?

Jaro a léto 2005 — tlak na odstoupení premiéra a požadavky na konání předčasných voleb se stupňují. Premiér zůstává. KDU-ČSL střídavě vyhrožuje odstoupením z koalice a pak vše odvolává a vyjadřuje ČSSD podporu. Volební preference sociálních demokratů klesají pod 10%.

Podzim 2005 — další skandál ohledně financování jakéhosi soukromého projektu už premiér neustál. Poslanci vyjadřují nedůvěru vládě, vrací se Miloš Zeman. Pod jeho vedením se ujímá předsednictví Zdeněk Škromach, proběhnou drobné personální čistky — například odklizení Petry Buzkové. "Vyhnali jsme vyžírky, póvl a prospěcháře", hřímá Miloš Zeman. "Vracíme se k původnímu levicovému programu."

Voliči jsou nadšeni. Oficiálním předsedou strany je sice Škormach, ale každý ví, že skutečným vůdcem je Zeman. Ten starý dobrý Zeman, který už dříve porazil i Klause. "Vyčistíme tento chlív a obnovíme starou dobrou sociální demokracii — tu, které nejsou cizí problémy žádného poctivého člověka, tu ČSSD, která zatočí s lumpy a tuneláři!"

Jaro 2006 — konají se řádné parlamentní volby. S 30% podporou těsně vítězí ČSSD před ODS. Voliči slyšeli na populistická hesla o sociálním programu, prokládaná urážkami každého, kdo by si dovolil zapochybovat.

Není jasné, jak sestavit vládu. ODS novou opoziční smlouvu odmítá, KDU-ČSL dostala příliš málo hlasů na to, aby bylo možné vytvořit s ní většinovou vládu, takže zbývají jen komunisté.

Zdeněk Škromach svolává mimořádný sjezd strany, který ruší usnesení takzvaného bohumínského sjezdu, který od roku 1995 zakazuje ČSSD na vládní úrovni spolupracovat s komunisty. "Z KSČM se stala moderní levicová strana, která je svým způsobem státotvorná a dokázala se vypořádat se svou minulostí" vysvětluje Zdeněk Škromach a dodává: "stabilita této země je nám přednější než usnesení sjezdu z roku 1995, který se uskutečnil za naprosto odlišných politicko — společenských podmínek".

President republiky se nejprve zdráhá jmenovat vládu, ve které by byli komunisté zastoupeni, nakonec však k překvapení všech svolí s pěti komunisty v čele některých zdánlivě druhořadých resortů. Nově jmenovaná vláda prohlásí, že uvažuje o posílení presidentských pravomocí.

Zima 2007 — ...

Otázka dne: opakuje se historie?


Zadal White Dog, 26.03.2005 21:23:35, 20 komentářů...,
TrackBack URL tohoto příspěvku je http://blog.maly.cz/tb.php/1335

Zpět na článek

HotLinks
Zobrazit komentáře v chronologickém pořadí

Hele, nestraš... - aTeo (web)
(26.03.2005 21:38:34)

    


 - Letinka (web)
(26.03.2005 22:45:58)

Jde o hypotézu nebo máš tajné informace?
Pokud by snad mělo jít o realistický předpoklad, urychlím svůj pokus o proniknutí do NASA. Pokusím se přesídlit na planetu Venuši, která se mi (ve světle tebou nastíněného scénáře) navzdory své povrchové teplotě a barvě jeví jako milé místo pro přežití. {sad}((

P.S. Naštěstí jsem optimista a věřím, že rozum zvítězí nad blbostí. {smile}
    

Re: - Petr (web)
(26.03.2005 23:06:18)

myslíš ODS nad ČSSD?
u těchto dvou stran jde ale těžko rozlišit, která je "blbost" a která "rozum"
    

Re: - Letinka (web)
(27.03.2005 11:32:55)

S politováním musím konstatovat, že ani já v tomhle nemám zcela jasno.
Nicméně pokud mám volit ze dvou zel, snažím se vybrat to menší. A to je pro mě pravice.

Co se týká mé věty o rozumu a blbosti, doufla jsem v to ve vztahu k preferencím komunistů. Nemusí být jen modrá dobrá, třeba zelená je prý zdravá na oči. {big grin}
    

Re: - Arthur Dent (web)
(27.03.2005 11:46:10)

Nemyslelas tím, doufám, Stranu melounů (=navenek zelení, uvnitř rudí), že ne?
    

Re: - Letinka (web)
(27.03.2005 12:56:09)

Kdepak Arthure.Takové melouny nevolím, jen konzumuji.

Myslela jsem na Stranu nezralých melounů (=navenek zelení, uvnitř zelení).

Ale vážně, zajímal by mě tvůj názor na zelené obecně. Mám totiž pocit, že ve státech, kde se dostali do parlamentů se neprojevují zase tak úplně marně. Ale předem říkám, že o politice se snažím vědět jen to nejdůležitější (kdy má Škromach narozeniny, abych mohla popřát, atd.), takže jsem třeba úplně mimo. Krásný den {smile}
    

Re: - Arthur Dent (web)
(27.03.2005 15:29:11)

Naštěstí mě už druhý den bolí naprosto nepříčetně hlava, takže jsem z podobných diskusí omluven...

Otázka je, koho myslíš těmi "zelenými". Myslíš-li jimi všelijaké aktivistické spolky, občanská hnutí a zájmová sdružení, pořádající mediálně vděčné akce (Greenpeace), žvanící o věcech, o kterých nemají ani tuchu (Jihočeské matky), snažící se vybudovat nový, lepší svět, ať se to komu líbí či ne, spolky, které za vším vidí spiknutí naftových, uhelných, jaderných či jiných lobby, spolky kterým je milejší ještěrka než lidé, sdružení exotů, kteří si myslí, že budou-li blokovat výstavbu rychlejších silnic, dosáhnou tím omezení počtu aut, zkrátka spolky, snažící se vydělat na tom, že lidé nemají žádné skutečné problémy, tak je odpověď prostá: Nesnáším je! A mám-li být konkrétní, tak to jsou: Greenpeace, Hnutí Duha, Děti Země, Jihočeské matky, ... Plus veškeré odvozené spolky.

Máš-li ovšem na mysli jiné Zelené, tak ti jsou mi sympatičtí. Jen jsem je, bohužel, v Čechách už dlouho neviděl. Vidět jsou hlavně aktivisté a ekologisté.
    

Re: - Letinka (web)
(27.03.2005 18:59:41)

Díky Arthure. Myslím, že se naprosto shodneme, proto jsem také obracela své zraky do zahraničí. {smile}
    


Re: - rony (web)
(28.03.2005 23:25:05)

niekde som cital take vyjadrenie, ze pokial sa v state neustanovi nejak politicka uroven, ekonomika sa neustali, neprejde sa generacne demokraciou, dovtedy su "zelene" strany skor na smiech.

az spolocnost vyriesi svoje zakladne problemy, potom budu "vyrasteni" aj ti spravni "zeleni" a aj spolocnost ich aktivitu zoberie za svoju, pretoze uz nebude citit tlaky inde.

tym nechcem povedat, ze ja osobne na ekologicke otazky neberiem zretel, len mam pocit, ze tieto otazky este netrapia vacsinu spolocnosti. ostava len dufat, ze ostane na ne cas.
    


Re: - rony (web)
(28.03.2005 23:20:44)

hej, Cesko by malo viac investovat do kozmickeho programu, od cias Jana Husa to akosi stagnuje...
    


:-) - Petr (web)
(26.03.2005 23:03:29)

:D

Pěkná hypotéza, ale pravda to na 99% nebude. Aspoň doufám{wink}
    


No brrr... - Sleepy (web)
(26.03.2005 23:29:03)

...prejel mi mraz po zadech. Doufam ze se mylis.
    


Alternativní scénář - binarniladin (web)
(27.03.2005 09:57:55)

Jaro 2006 – ODS vyhrává volby ziskem 30 procent, ale ani sňatek z rozumu s KDU na vládnutí nestačí. Několika po sobě navrženým vládním sestavám není vyslovena důvěra.

Jaro 2007 – páté volby za poslední rok, s minimální volební účastí.. ODS vyhrává s 26 procenty, KSČM je s 24 procenty druhá. Vzhledem k tomu, že se sněmovně se hromadí jeden harmonizační zákon s EU za druhým ,ale pro věčný předvolební boj nikdo nic nedělá, ODS se rozhodne sestavit s KSČM vládu národní jednoty, pod hesly: Je potřeba postavit hráz Bruselskému diktátu! A Nejezdíme doprava nebo doleva ,ale z kopce!

Jaro 2008 – Vláda s komunisty zdatně úřaduje, a mezi lidmi se šeptá: Antikomunisté dělali s komára velblouda. V Bruselu je schválen zákon o povinné výšce vlajkových stožárů, vláda je rozhořčena tak takovou stupiditou. Vypuká celonárodní debata o smyslu Evropské Unie. Na ústavní zákon o vystoupení z EU vláda nemá dost hlasů ale cítí se tak pevná v kramflecích, že svolí k předčasným volbám, jejichž tématem bude právě vystoupení z EU. Preference ostře protievropské KSČM rostou před očima.V den voleb Grebeníček slíbí prezidentovi.: Pane presidente, slibuji, že tyhle volby budou už na dlouho poslední…
    

Re: Alternativní scénář - Letinka (web)
(27.03.2005 12:59:31)

Tedy to jsou mi vyhlídky. Doufám, že ty ani White Dog nemáte druhé jméno Libuše ani Sybila (snad ani Nostradamus). To by mi asi otrávilo nejen odpoledne {sad}
    


bude to trochu jinak - noname (web)
(27.03.2005 17:23:26)

naštěstí to tak nebude, zemanovci se navzájem požírají s komunisty (protože oni jsou vlastně komunisti s jiným názvem). Takže by proniknutí zemanova křídla znamenalo okamžitý odpad poloviny ČSSD, tíhnoucí k pravici. A na druhou stranu by se poprali o křesla s komunisty, protože by měli stejné voliče.
Můj předpokládaný výsledek:
příští týden vyvolá zřejmě ODS hlasování o důvěře. Ruku zvednou komunisté, kteří vládu podpoří. Fakticky to bude znamenat, že až do příštích voleb budou vládnout v podstatě komunisti, budou procházet všechny levicové zákony. Senát je sice bude blokovat, ale pak bude přehlasován. Načeš dá veto prezident, ale i ten bude přehlasován (parlament je zde příliš silný oproti ostatním).
Naštěstí nemají možnost změnit ústavní zákony, ale i tak to bude krušný rok. Navíc to budou populistická levicová gesta - rozdávání prachů - zvyšování podpory atd. Vědí že stejně příští volby budou průser. Tím si získají tupé davy, takže v příštích volbách budou mít společně většinu (i když to pomůže spíš komančům).
Musíme si uvědomit, že pro příští volby jsou možné jen dvě koalice:
ODS+KDU (zatím nadpoloviční většina, ale po volbách být nemusí)
ČSSD+KSČM
možnost KDU+ČSSD na nadpoloviční většinu nedá ani náhodou. Poslední možností je ČSSD+ODS - ačkoliv se nyní ODS zaříkává, že tomu tak nebude, tak jestli se naplní můj scénář výše, tak bude muset udělat ODS opoziční smlouvu číslo dvě (ovšem nyní by oni chtěli vedení). Přitom ale bude moci fakticky vládnout ČSSD+KSČM - všechny levicové záležitosti budou moci protlačit s nimi.
Takže je v zájmu všech, aby tomu tak nebylo. Osobně věnuji desítky tisíc bannerů na Internetu na podporu ODS (ať si o nich myslím co chci, jsou přeci jen neblíže mým představám). Když by se jim podařilo získat většinu, tak by zde konečně po 8 letech vládnul někdo, kdo vládne oboum komorám a tedy konečně by se mohly prosazovat potřebné zákony.
P.S.: co se týče podpory euroústavy, to je imho největší průser ODS - on byl proti vlastně jen Klaus, ostatní byli pro, jenže i když pak Klaus odešel, tak nemohli najednou obrátit. Nemají vlastně žádné argumenty, naprostá většina jejich voličů je PRO, takže si serou do vlastního hnízda.
    


jeste jinak - braggart (web)
(28.03.2005 15:21:19)

Nic z toho se nestane. CSSD vyhraje proto, ze ODS se pohrbi sama. Videl jsem dnes Otazky V. Moravce a Topolanek nebyl schopen Grossovi odpovedet ani jednu otazku... Zmohl jen na bezduche opakovani: "jste populista, pane Grossi". Tak jestli vykrikovanim o populismu socanu chce ODS vyhrat vyhrat volby, tak to ma proste smulu. Je to smutne, ale Gross utrel Tupolanka jak malyho kluka... A zase z toho vytezej komunisti {sad}
    

Re: jeste jinak - Arthur Dent (web)
(28.03.2005 17:13:47)

Mnojo... Bohužel je Gross dobrý rétor a smutné je, že ODS nikoho takového nemá - myslím nikoho takového, kdo by dokázal nepřistoupit na Grossovo mluvní cvičení, nenechal se postavit do defenzivy a naopak Grosse stíral tak jak si to kokoťuk zaslouží. Přitom Gross nemá tu svou rétoriku nijak složitou a používá stále jeden a ten samý pavlačový trik.
    


Re: jeste jinak - White Dog (web)
(28.03.2005 22:48:52)

Na ten pořad jsem se chvíli koukal, a říkal jsem si, že ten Topolánek musí být totální mamlas. Tolikrát mu Gross nahrál na smeč, a on to přešel, to snad muselo být domluvené.
    

Re: jeste jinak - rony (web)
(28.03.2005 23:27:20)

pokial to pojde dobre, mate dost dobru zivnu podu pre nastup pravice, kym my tu teraz zvazujeme, ci nasa pravica ostane alebo neostane. tieto otazky by clovek veru nemusel mat, behat od nazoru "uuu zacina to tu byt pekne" k nazoru "sakra, preco som neplanoval svoj zivot niekde inde" nie je dobre na plet.
    


Skutečnost vládní krise. - IP:83.208.224.98 (web)
(26.04.2005 06:41:36)

Politika je vždy zájmem mocenské skupiny lidí proti jiné skupině. A je úplně lhostejné jak je tato postižená skupina (národ) velká. Zde je jediným zájmem zabránit projednávání schválení REFERENDA o čemkoli, ať je to schválení Euroústavy či třeba volba presidenta. Dnešní pan president se jím stal ať se to národu líbilo, či ne. Jsem ochoten se vsadit, že volba do dalšího období prezidentské funkce bude opět stejná. (NO referendum). Mimochodem o Euroústavě se toho nakecalo mnoho, ale nikdo to nečet. Nepřipomíná Vám to cosi z minulosti blízké i dávnější?
    
HotLinks
Zpět na článek