.: Rychlé menu: navigace .:. odkazy .:. kategorie .:. vyhledávání .:. archivy .:. autoři :.  

06.04.2005Máte razítko, někdo má formulář, a vy mu tam to razítko nechcete dát. Přitom by vás to nic nestálo, a měli byste klid...

Včera jsem se vyskytl v centru Metropole. Zamířil jsem do hodinářství, že se podívám, co si někdy možná koupím. Náhle dovnitř vešel spoluobčan, zamířil dozadu k paní vedoucí, něco tam dohadoval — nevím co, věnoval jsem se hodinkám — zaslechl jsem jen „co dyš tady chci pracovat?”... „Ne, my přijímáme jen na inzerát...”, nějaké dohadování, spoluobčan odešel a paní vedoucí vypadala naštvaně. Nevěděl jsem o co jde a ani jsem po tom nepátral.

Přešel jsem náměstí, že se stavím u spolužáka Bulmena. Ten vypadal dost rozhořčeně.

"Nazdár, no teď si tady měl bejt! Zrovna tady byl jeden spoluobčan, že prej chce razítko."
Jasně, došlo mi to. „Aha, já vím, před chvílí byl naproti v hodinářství. Co přesně chtěl?”
"No přišel, že chce razítko na papír, jako že pro něj nemáme práci. Ale já mu řikám: ´já vám nedám razítko. Já vám dám práci.´a von ´ale já nechci práci, já chci razítko, že pro mě práci nemáte!´a já ´ale né, to je vomyl, já pro vás opravdu mám práci!´"
"No a jak to dopadlo?"
"Řikám mu: ´vypadněte vodsuď, vždyť to by byl podvod! Já vám dám razítko, že pro vás práci nemám a přitom to není pravda! ´"

Tihle razítkáři, to je divná sorta. Pracák je někam pošle, oni vlezou do dveří, a rovnou hulákají, že žádnou práci nechtějí, jen razítko.

Abych se nenavážel jen do spoluobčanů — něco podobného se mi stalo před deseti lety.

Dělal jsem v nějaké firmičce a končil tam. Najednou venku zastavilo auto, vylezl mladík, v ruce lejstro.
"Nazdár, ty jsi bratr fotbalisty, né?" okamžitě mě identifikoval.
"Jasně, co bys potřeboval?"
"Mě sem poslal pracák, mohl bys mi tady dát razítko?"
"Jé, to je náhoda. Já tady zrovna končim, nepotřebuješ razítko, můžeš tady nastoupit místo mě."
"Né, to já nechci, mě stačí to razítko!"

Kromě podivného pocitu, že není úplně v pořádku, když nezaměstnaný osmnáctiletý kluk přijede velmi solidním autem, jsem měl nejasný dojem, že s tou nezaměstnaností to nebude tak horké.

A trochu o něčem jiném na závěr:

"Hele, zloději, poď se podivat!" zavelel náhle Bulmen (jsme zase zpět včera v centru Metropole).
"Který to jsou?"
"Tyhle tři. Podivej..."
Tři mladíci se motali kolem trafiky.
"Co kradou?"
"No pohledy!"
"A co dělají s pohledama?"
"Nosej to vo trafiku dál, tam to vod nich kupujou!"

Někdo obchází firmy a škemrá o razítko, i když žádnou práci nechce. Někdo krade pohledy a prodává je konkurenční trafice o pár metrů vedle. To je špatné. Ale mnohem horší jsou ti, kteří to razítko dají, aby měli klid, a ti, kteří kradené věci koupí, protože jim jde o kšeft.


Zadal White Dog, 06.04.2005 11:25:45, 18 komentářů...,
TrackBack URL tohoto příspěvku je http://blog.maly.cz/tb.php/1344

Zpět na článek

HotLinks
Zobrazit komentáře v chronologickém pořadí

 - martin (web)
(06.04.2005 12:08:52)

Zajimalo by me, jak by se ten spoluobcan tvaril, kdyby si od nej Bulmen vzal ten papir z pracaku, jakoze mu da to razitko, ale misto toho by vytocil pracovni urad a informoval je o tom, jak si ten spoluobcan "hleda" praci. Bonzovat se sice nema, ale je to porad lepsi, nez platit dane na takoveto vyzirky. (on uz si to razitko urcite nekde sezene...) Otazka je, co s tim ten pracak muze udelat, jestli by to vubec pomohlo.
    

Re: - JMH
(06.04.2005 14:59:40)

Pracák s tím nic neudělá, neb mu to zákon neumožňuje. Maximálně iniciativní úřednice se pokusí spoluobčanovi domluvit riskujíc, že tento jí udělá z brýlí hromádku střepů.
    


výborný tip na Skrytou kameru - mudd (web)
(06.04.2005 12:17:17)

Stačilo by domluvit se s pracákem, ať dodá účastníky {wink}
    


Mno jo..no.. - Ebo (web)
(06.04.2005 12:19:00)

někteří lidé jsou ku**y .. Bohužel za to můžou jejich rodiče za špatnou výchovu a vlastně i celá společnost, že jim takové jednání umožní...
    

Re: Mno jo..no.. - Vlk (web)
(06.04.2005 12:51:45)

umožní a toleruje - přiznejme si, že jsme asi všichni někdy viděli něco podobného a kdo proti tomu něco udělal? Jen málokdo si chce pálit prsty.
    


Já také něco viděl. - Vesničan (web)
(06.04.2005 13:03:22)

Vyjíždím takhle z Vesnice a proti mně jedou s kárkou dva Břéťové. (My jim tu tak říkáme podle jednoho legendárního "sběrače"-Břéti.) Na kárce měli naložené kusy kolejnic a traverz. Kdoví, kde to nakradli, ale od ČD to neměli, vlak jel normálně kolem a nevykolejil. Zrazilo mě však, že na všech těch železných kusech byly vidět naprosto čerstvé řezy pilkou na železo, která se povalovala navrchu a jevila známky značného opotřebení. Kdo zkoušel někdy ruční pilkou na železo přeříznout kolejnici, ví co je to za nepředstavitelnou dřinu. A tito dva Břéťové, volní jak ptáci, celou noc pižlali pilkou kusy železa, aby měli na pivo, kus chleba, buřta a cigára. Věřím, že kdyby si je někdo najal na takovou práci, odmítli by, protože to už by holt chodili "do háku". A to přeci ne-e.
Je totiž zajímavé, kolik lidí volí jiný způsob získávání peněz, často podstatně obtížnější (jak fyzicky, tak časově), než se nechat zaměstnat. Pokud je tedy ochota je zaměstnat.
    

Re: Já také něco viděl. - JMH
(06.04.2005 15:01:18)

Ty bys chtěl mít takové výlupky za zaměstnance? :-/
    


Re: Já také něco viděl. - Roj (web)
(09.04.2005 10:34:25)

Nebyla to kamuflaz? Nejevily ty rezne plochy stopy po rozbrusovacce? Ale i tou by to dalo dost zabrat....
Sikovni pracanti, tihle spoluobcane {smile}
Ja bych po takovem vykonu skoncil s obvazama pres obe ruce, protoze by to byl jeden velkej puchejr.
    


 - Lokutus (web)
(06.04.2005 14:07:56)

Takovéto troškaření mě ani moc neznepokojuje. Spíš mi vadí to, co není moc vidět. Co je takříkajíc pod pokličkou. Anebo proč se Gross drží v sedle, jako klíště? Kolik desítek milionů na něj ještě čeká od kamarádů lobistů a jiných strýců Viků? Kdy bude mít dost, aby šel od válu? A co ostatní ministři, fotbaloví sudí, soudci atd.?

Kéž bychom měli více razítkářů namísto Grossů.
    


Když ono je to složité ... - Kráťa (web)
(06.04.2005 15:46:03)

Nebo jen - složitější ?
Občas hledám lidi přes pracák. Na základě mé poptávky dokonce většinou přicházejí lidé, kteří by pracovat chtěli. Ale většinou jim jen dám razítko, že se dostavili a rozloučíme se ...
Bohužel, není kam na ten papír napsat, že zájemce sice přišel, ale špinavý a smrděl nebo byl zjevně "pod vlivem". Nebo nevím kam napsat, že referentka pracáku je kráva když mi na místo telefonisty(-ky) pošle člověka, který šišlá apod. (Hergot, nediskriminuji já náhodou ty zájemce o práci ?)
A z počátku existence pracáku se dokonce stávalo, že úředníci pracáku žili v přesvědčení, že jsem povinen zaměstnat prvního, který splňoval základní zadaná kritéria t.j. vzdělání a praxi a když jsem ho odmítl, že nemusí posílat dalšího a že můj požadavek byl řádně vyřízen.
    

Re: Když ono je to složité ... - Paulo (web)
(06.04.2005 18:34:41)

tak to si myslim ja, ze zde je nejaky pokrok - kdyz jsem si ja hledal (naivne) misto pres pracak, tak mi bylo sdeleno, ze se k vzdelani pouze prihlizi {smile}
    


 - IP:80.188.164.1 (web)
(06.04.2005 21:32:21)

No, upřímně řečeno, znáte někoho, koho by pracák poslal na místo, které by pro něj bylo vhodné? Já bych nejvíc ze všeho uvítala, kdyby se úřad práce přejmenoval na úřad podpory v nezaměstnanosti a žádnou pseudočinnost s doporučenkama nevyvíjel. Copak já, já jsem byla pár měsíců na pracáku v pohodě, chodila jsem tam pro ujištění, že pro mě nic nemají a na oplátku jsem je ujišťovala, že vím, že od nich nic nečekám. Ale spolužačku coby absolventku veteriny posílali na dvě místa týdně - na místa, kde zaměstnavatel uvedl jen podmínku VŠ vzdělání, ovšem neuvedl obor. Taky chodila jenom pro razítka, protože když tam přišla, a řekla, jakou má školu, tak všichni padli na zadek. Smíchy. Už míň humorné bylo, že tím zabila hrůza času, který mohla věnovat skutečnému shánění práce :o(
    

Re: - Ťapinka (web)
(06.04.2005 21:34:15)

Šmarjá, no jo, novej počítač a všude se zas přihlašovat. Tak to jsem byla já, prosím :o)
    


Ale jo, - Kráťa (web)
(06.04.2005 23:31:03)

nějaké výhody ta existence ÚP má. Když například někoho sháním, tak tam ten inzerát visí, dokud tam nezavolám, že ho mohou sundat a nemusím myslet na jeho zadávání do periodik apod. A visí tam "zadarmo".
    


šedá je taky dobrá? - Agáta (web)
(07.04.2005 12:00:17)

Pokud fungujete v šedé ekonomice, je podpora z pracáku milým kapesným, za těch pár hodin měsíčně, co věnujete shánění razítka, jsou to slušně vydělané prachy, ne?

Opakem těchhle vyžírků je můj známý, v němž socialismus vyoral hlubokou brázdu strachu z "příživnictví". Pracuje načerno v zahraničí (protože legálně to v jeho oboru nejde), ale v ČR má živnosťák a vydělané peníze přiznává jako fiktivní výdělek v ČR.
    


Auto - Varo Masime (web)
(07.04.2005 21:17:38)

Co to bylo za solidní auto? Něco v tuningu?
    

Re: Auto - White Dog (web)
(07.04.2005 22:32:56)

Už si nevzpomínám, je to přece jenom přes 10 let. Nicméně s největší pravděpodobností šlo o to, čemu Historik říká "silné vozidlo západní značky" {smile}
    


razítka? taky mám jeden pohled... - px30 (web)
(08.04.2005 10:01:02)

Před časem chtěl jeden můj známý zaměstnat cizince.

To se dělá tak, že se dá poptávka na místo a pracák začne posílat lidi. Dva měsíce se razítkuje, dokud pracák nezjistí, že čecha na to místo nedosadí a pak přijde cizinec na pracák a zeptá se jestli by nebylo místo. A je ruka v rukávě.

Jestli byl mezi zájemci někdo, kdo chtěl skutečně pracovat, nebo to byli razítkáři známý neříkal.
    
HotLinks
Zpět na článek