.: Rychlé menu: navigace .:. odkazy .:. kategorie .:. vyhledávání .:. archivy .:. autoři :.  

14.04.2005Kdepak, nenaděláte nic. Hádanky jsou prostě populární téma. Popularitu sice rád nemám, ale hádanky ano. I když se mi je nikdy nepodaří vyřešit.

U Pixyho se objevil kloboučnický úkol. Kdysi jsem zveřejnil něco podobného, pouze mám dojem, že jsem na rozdíl od Pixyho zadání dal jednomu člověku z hádanky (tomu prvnímu) větší šanci přežít. Pixy dal totiž klobouky na hlavu všem, zatímco já prvního (posledního) v řadě vynechal.

Zkusím něco podobného. Moje hádanka je tuším z knížky Jak se jmenuje tato knížka?, která se mi svého času velmi líbila. Možná ale, že nebyla (hádanka) v této knížce, ale v časopise VTM, který měl kdysi skutečně vysokou úroveň (kde jsou ty časy {sad} ).

Tři mudrci sedí u večer u ohně a řeší Fundamentální Problémy Bytí a Všehomíra. Pomáhají si trochu vínem, takže není divu, že nakonec usnou hlubokým spánkem. Najde je tam jejich nezbedný žák, a řekne si, že by mohl provést nějakou vylomeninu. Tak jim všem začerní tváře sazemi. Ráno se mudrci probudí, koukají na sebe, a začnou se smát. Každý se pochopitelně směje těm dvěma ostatním. Najednou se jeden smát přestane, protože mu dojde, že i on má začerněnou tvář. Jak na to přišel?

Řešení typu „zrcadlo” nebo „někdo mu řekl že má špinavé tváře”, případně „sáhl si na tvář a umazal si ruce” neakceptuji, mudrc v hádance na to přišel vlastní úvahou.

Tak co vy na to, mudrcové...

Jen doufám, že je zadání správně, přeci jenom je to 20 let, co jsem tuto logickou úlohu četl a řešil {smile}


Zadal White Dog, 14.04.2005 14:44:44, 12 komentářů...,
TrackBack URL tohoto příspěvku je http://blog.maly.cz/tb.php/1350

Zpět na článek

HotLinks
Zobrazit komentáře v chronologickém pořadí

 - Marťas (web)
(14.04.2005 15:18:06)

Nejspíš mu došlo, že když se ti další dva mudrci smějou při pohledu na něj, tak se smějou zřejmě ze stejného důvodu, z jakého se směje on při pohledu na ně.


No, uznávám, nic moc, ale ve čtvrtek odpoledne po mně nikdo nemůže chtít erupce kreativity.


hezký den!
    


 - bačík (web)
(14.04.2005 16:12:59)

3. to vidí takhle:
1. se směje druhému
2. se směje prvnímu, ale protože vidí prvního smát se, musí vědět čemu se směje - směje se třetímu. Kdyby třetí nebyl špinavý, pochopil by druhý, že se první směje jemu a sám by se smát přestal!
Tak to je teda věta, jak to tak po sobě čtu...
    


:) - LJ (web)
(14.04.2005 16:13:23)

No, prvně sem si říkal, že to je blbost, že se může A smát B a naopak, ale to by znamelo, že se začerňovali vzájemně a to by udělal jeden, a pak druhej, a nesmáli se oba, takže je černil někdo jinej ,a ten třetí to nebyl, takže začernili i jeho...co ty na to{big grin}?
    


Podobná ze stejného soudku - Pavel Šrubař (web)
(14.04.2005 17:54:52)

President měl tři poradce a chtěl zjistit, který z nich je nejmoudřejší. Posadil je tedy do jakéhosi konkláve bez oken a bez zrcadel a ukázal jim krabici, v níž měl tři černé a dva bílé klobouky.
Pak na chvíli zhasl světlo a všem třem nasadil černý klobouk. Zbylé dva bílé klobouky ukryl v krabici a rozsvítil. Každý poradce nyní viděl pouze klobouky svých kolegů, a měl uhodnout barvu svého klobouku. My víme, že výchozí podmínky jsou pro všechny stejné a úloha je tedy symetrická, ale to poradci nemohli tušit. Přesto po chvíli ten nejchytřejší prohlásil, že on sám má klobouk černý. Jak na to přišel?

    

Re: Podobná ze stejného soudku - mike (web)
(14.04.2005 23:03:21)

Predstavil si, ze ma na hlave bily klobouk, a hodnotil situaci z pohledu svych kolegu (A a B). Rekneme, ze A vidi jeden bily a jeden cerny klobouk. Kdyby on mel na hlave bily, B by okamzite rekl, ze on ma na hlave cerny. Jelikoz to neudelal, A je jasne, ze ma na hlave cerny a rekl by to. Z pohledu B je to stejne a jelikoz ani jeden z nich se neprihlasil, nejchytrejsimu je jasne, ze vsichni tri musi mit klobouky cerne.

Tohle reseni samozrejme predpoklada, ze mezi poradci neni idiot. Chtel bych videt, jak by se s tim poprali poradci soucasneho prezidenta {wink}
    

Re: Podobná ze stejného soudku - pankreas (web)
(15.04.2005 11:48:28)

Ta posledni veticka je zla, prazdna a falesna.
    


Re: Podobná ze stejného soudku - Vesničan (web)
(15.04.2005 12:57:44)

Ale to se nestalo v České republice, že ne?!
    


Noooo... - E.T. (web)
(15.04.2005 05:49:15)

pokud plati ze "Každý se pochopitelně směje těm dvěma ostatním." padá možnost že se dva budou smát jeden druhýmu a poslední jim - což by bylo řešením kdyby se ty dva podívali na posledního a začali se smát zas... je nechutně brzo ráno ještě to rozmyslim - odpověď že jeden z nich nahlednul ty "Fundamentální Problémy Bytí a Všehomíra" a uvědomil si to s mírným zpožděním neb měl kocovinu je podle me konsekventni ale asi to neni ta nej odpoved... no mam jeste tri hodky na background thinking{smile}
    


staré - noname (web)
(15.04.2005 11:30:59)

to je staré, ale správné odpovědi už tu jsou. Tyto hádanky mám rád i z toho důvodu, že člověk pochopí, že nejlepším způsobem jak něco vyřešit je koukout se na to ze strany ostatních. A teprve když člověk ví názory ostatních, může udělat správný kvalifikovaný úsudek.
    

Re: staré - E.T. (web)
(15.04.2005 19:11:12)

no ok tak mi to teda noname vysvetli kde ty spravny odpovedi sou - nemyslim to nijak zle - jen je patek spal jsem za tejden dohromady asi 20 hodin a este sem se rano trapil s timhle a nevyresil.... tak se davam podat{big grin}
    

Re: staré - Varo Masime (web)
(15.04.2005 22:06:13)

"Poddat" a ne "podat" ty bfu
    

Re: staré - E.T. (web)
(16.04.2005 07:41:35)

sorry - ale muze za to i spolubydlic u kteryho jsem si to overoval - nejak mi to nesedelo{smile}
    
HotLinks
Zpět na článek