.: Rychlé menu: navigace .:. odkazy .:. kategorie .:. vyhledávání .:. archivy .:. autoři :.  

24.04.2005Nějakým omylem jsem dnes zaslechl jednu větu z televize. Jednu jedinou větu, kterou prohlásil toho času ministr financí, pan Bohuslav Sobotka. Tahle věta, naprosto vytržená z kontextu, mi úplně stačila k názoru.

Nevím, o čem se vedla diskuse. Prostě jsem jen zaslechl něco jako „...ale náš návrh je výhodný pro osmdesát až devadesát procent občanů.”

Aniž bych věděl, o čem se kdo v televizní debatě bavil (myslím že o daních), chtěl bych sdělit něco jako:

Nemám rád návrhy, které jsou pro někoho výhodné. Ať už pro 10%. 31% nebo 98% občanů.

Mám rád návrhy, ale ještě spíše podmínky, které jsou stejně výhodné pro každého. Stejné daně, stejná podpora, stejný přístup k čemukoliv.

Jakmile je něco výhodné pro 99,7% kohokoliv, je to pro 0,3% nevýhodné. Ne méně výhodné, v porovnání se zbytkem nevýhodné. Ať už to jsou daně, nebo cokoliv podobného. Pochopitelně, že myslím ty, kteří nejsou ve svých právech omezeni kvůli odsouzení a podobně.

Myslím, že pokud nějakou skupinu lidí zvýhodníme. tak lidé, kteří balancují na hraně mezi zvýhodněnými a nezvýhodněným zbytkem, sklouznou k těm zvýhodňovaným. Typickým příkladem jsou různé sociální programy, které nakonec přes dobré úmysly bývají kontraproduktivní. Ae platí to i pro daně.

Ne každému stejně, co se týká majetku, ale každému stejná pravidla. Každému stejná práva, ale i povinnosti.

Jsem vlastně rovnostář, když se to tak vezme.


Zadal White Dog, 24.04.2005 23:17:20, 8 komentářů...,
TrackBack URL tohoto příspěvku je http://blog.maly.cz/tb.php/1363

Zpět na článek

HotLinks
Zobrazit komentáře v chronologickém pořadí

Kde jsou? - Egi (web)
(25.04.2005 08:47:52)

"Jakmile je něco výhodné pro 99,7% kohokoliv, je to pro 0,03% nevýhodné."

Se ti někam podělo 0.27% člověků :o))
    

Re: Kde jsou? - White Dog (web)
(25.04.2005 09:17:44)

No vidíš {smile} To budou asi ti, co zrovna "bručí". Díky za upozornění.
    


To nejde ! - Alka (web)
(25.04.2005 15:21:28)

Obavám se, že to se nedá vymyslet. Jen v Ráji nebo jeho slibovaných pozemských odvozeninách je vše pro všechny stejné, v praxi to tak nefunguje. Bylo výhodné, když Churchill nezabránil Luftwafe srovnat se zemí Coventry i s jeho obyvateli, aby neprozradil britskou znalost Enigmy ??
Rovnost pravidel nezaručuje rovnost výhod. Například tma. Je pro všechny stejná, ale White Dog je v ní lépe vidět. {smile}
    

Re: To nejde ! - White Dog (web)
(25.04.2005 15:52:01)

Jakápak rovnost výhod? Já nechci žádné výhody!
    

Re: To nejde ! - Alka (web)
(25.04.2005 16:45:41)

Máte rohy? Ne? Pak nejste vůl. To je výhoda, nelze to říct o každém. {smile} Jste ochoten oslepnout, abyste neměl výhodu oproti slepcům ? Každý z nás má nějakou výhodu oproti jiným, i když o ní nestojí. Některé z nich jsou dány i stavem zákonů a společnosti. Chcete nižší daně? (Já ano!) Pak chcete výhodu. Nižší daně jsou nevýhodné politikům, snižují jejich moc.
A vůbec. Celé lidské konání je založeno na snaze získat výhodu oproti jiným, je to součást genové výbavy. To jen náš neposedný duch je ochoten odabstrahovat od reality k tvrzení: "Nechci nižádných výhod, chci pravidla, výhodná pro všechny!" Neboť takových není, nebylo a nebude.
Souhlasím s Vámi, že veškeré "bohulibé sociální zvýhodňovací programy" jsou kontraproduktivní. A Sobotka ? Myslím, poslední jakžtakž rozumný politik v ČSSD ?!
A rovnostář jste sociální, nebo socialistický ? {smile}
    

Re: To nejde ! - White Dog (web)
(25.04.2005 19:21:57)

Zcela zjevně se tady každý bavíme o něčem úplně jiném.
    

Re: To nejde ! - Alka (web)
(26.04.2005 09:37:11)

Přiznávám, jsem poměrně nechápavý. Říkal jste, že nemáte rád návrhy, které jsou výhodné pouze někomu, jestli se nepletu, a já se tedy bavím o tom. A opakuji, že návrhy, nebo spíš podmínky, které jsou stejně výhodné pro každého (abych Vás skoro citoval), nejsou z tohoto světa.
    


Re: To nejde ! - Vlk (web)
(25.04.2005 20:59:18)

No tady IMHO srovnáváš výhody a výhody. Je normální, že se fotbalové mužstvo snaží dostat míč na polovinu soupeře a získat výhodu - větší šanci vstřelit branku. Nějak se mi ale nelíbí, i když je to u nás asi taky normální, když funkcionář podplácí rozhodčího, aby mělo mužstvo výhodu - větší "toleranci" vůči faulům, ...
Tedy to, že se v rámci pravidel (a mohou být i nepsaná) snažíme získat nějakou výhodu - reklamou oslovit více zákazníků, snažit se nakoupit levněji než konkurence je zcela vpořádku, ale nepřiznávat daně, ředit víno a snažit se získat takto výhodu proti konkurenci??? Ne, promiň to to se mi nelíbí. Nevěřím, že by byla pro život "neprůstřelná pravidla, ale zavádět již do pravidel zvýhodnění - daňové úlevy velkým investorům, nižší daně nafty pro zemědělce, a podobné sociální (od sociálního inženýrství) paskvily - to ne děkuji, nechci.
    
HotLinks
Zpět na článek