.: Rychlé menu: navigace .:. odkazy .:. kategorie .:. vyhledávání .:. archivy .:. autoři :.  

11.05.2005Stačí se pozorně dívat a mít oči otevřené, a najednou kolem sebe vidíte tolik podivností, že se nestačíte divit. Třeba jak se vrací drobné.

Vracení drobných se týká každého, kdo prodává nebo nakupuje. Největšími experty na tuto činnost jsou prodavačky ve stáncích s občerstvením. Ty, které prodávají různé klobásky, ham a jiné burgery, palačinky neboli amolety, ale hlavně a zejména zmrzlinu. Vy jste si toho nikdy nevšimli?

Pokud si kupujete zmrzlinu, nebo cokoliv u „občerstvení do ulice” a nemáte peníze akorát, očekávejte drobný problém.

Vše se odehrává následovně (modelový příklad):

"Jednu točenou míchanou"...
...zmrzlinářka natočí zmrzlinu a řekne třeba „dvanáct korun”.
Dáváte dvacetikorunu. Nebo dvě desetikoruny. Nebo jakýkoliv obnos, na který je nutné vracet.

Prodavačka vám jednou rukou podává zmrzlinu a druhou rukou drobné.

Vy držíte v jedné ruce peněženku a přemýšlíte, jak zbývající rukou uchopit zmrzlinu, převzít nazpět drobné a dát je do peněženky, která se právě vyskytuje v druhé ruce. Zatím jsem neviděl nikoho, kdo by to zvládnul. Do toho zmrzlinářka volá na dalšího ve frontě něco jako „co to bude prosím?”

Další člověk se hrne k okénku, říká třeba „dvakopečkyvanilkový a dvajahodový” a vy pořád nevíte, jestli převzít nejprve zmrzlinu a až pak drobné. Zmrzlinářka se na to už nemůže dívat a konečně dá zmrzlinu do takového stojánku a koulí u toho očima, jako že ji strašně zdržujete.

Nakonec se vrácené drobné nějakým zvláštním způsobem teleportace ocitnou ve šrajtofli, ta někde v kapse, a zmrzlinu máte v ruce. Dobře to dopadlo. Tak, a teď se zastavte a podívejte se, co se bude dít s dalším ve frontě.

Žádné překvapení. Zmrzlinářka vrací úplně stejně, jako vám.

Původně jsem myslel, že je to nějaká specialita městečka kde žiji, ale kdepak. To samé se děje i v Plzni, Českých Budějovicích, Mikulově, Olomouci, Praze, Karlových Varech, Poděbradech, Teplicích, Lysé nad Labem, Českém Brodě, Třeboni, Pardubicích i ve Veselí nad Lužnicí, abych vyjmenoval jen ta města, kde jsem si někdy zmrzlinu kupoval.

A jak jsem již naznačoval, netýká se to jen zmrzliny. Přesně to samé jsem včera pozoroval u stánku s palačinkami na Národní vedle Tesca v Praze (mňam, ještě jednou dík za tip, Filipe {smile} ). Tam je vše zkomplikované tím, že na palačinky není žádný stojánek.

Řešení je pochopitelně snadné, a dokonce není jen jedno. Za prvé by úplně stačilo, kdyby zmrzlinářky (palačinkářky, ham a jiné burgerářky a podobně) využívali misku na vracení drobných. Za druhé, pokud mají ke korýtku na drobné nějaké výhrady, tak by mohly nejprve vrátit přímo do ruky zákazníka, a až pak předat zmrzlinu (palačinku neboli amoletu, klobásku, ham nebo jiný burger...).

Celé to vracení je tak snadné, že není možné, aby to nemělo nějaký hlubší důvod. Navíc i nejnatvrdlejší zmrzlinářka by si mohla po pěti letech prodeje této pochoutky všimnout, že vracení způsobem „tady je zmrzka a tady drobné dalšíprosím” není úplně... ergonomické.

Napadají mě tyto důvody, proč tomu tak je:

1) Zmrzlinářky a prodavačky ostatních komodit jsou v tajné sektě, která má ve svém programu nenávist k miskám na drobné a ke stojánkům na zmrzlinu
2) Zmrzlinářky jsou původem mimozemšťanky a na jejich domovské planetě mají všichni 3 ruce
3) Zmrzlinářky se nudí a chtějí provokovat.
4) Zmrzlinářky se všechny do jedné účastní tajného dlouhodobého výzkumu na téma „jak reaguje kdokoliv na naprosto nepraktické vracení peněz”.
5) Zmrzlinářky jsou tak zblblé monotónní prací, že nevědí, co dělají.

Místo slova zmrzlinářky si pochopitelně můžete dosadit „prodavačky párků v rohlíku, ham a jiných burgerů, palačinek neboli amolet, vaflí a kdovíčeho ještě”.

Abych však nekřivdil. Vypozoroval jsem, že na každých 47 nákupů u stánku s občerstvením připadá 46 výše uvedených způsobů vracení na jeden způsob korektní. Takže to možná nebude tak horké. V případě zmrzliny studené.


Zadal White Dog, 11.05.2005 13:30:59, 27 komentářů...,
TrackBack URL tohoto příspěvku je http://blog.maly.cz/tb.php/1382

Zpět na článek

HotLinks
Zobrazit komentáře v chronologickém pořadí

 - pankreas (web)
(11.05.2005 13:55:09)

treba cekaji, ze jim reknes "to je dobry", a drobny jim zustanou.
    


 - Jiří Macich ml. (web)
(11.05.2005 14:34:58)

Tvoje starosti bych chtěl mít, ale musím uznat, že jsem si toho také všimnul. Naštěstí jen u kolegů nakupujících. Já mám hromadu drobných po kapsách a ve fast foodu využívám právě těchto zdrojů. Peněženka tak odpadá z rovnice. Jednou rukou beru drobné a vracím do kapsy, druhá ruka už směřuje papů k ústům {wink}

Mimochodem, konečně jsem se rozhodl uklidit zimní bundu a v kapsách bylo asi 250 Kč v korunách až desetikorunách {smile}
    

Re: přesně tak, - kosta (web)
(13.05.2005 14:38:39)

takový starosti bych taky chtěl mít... no ale víte třeba, kolik bere Berdár?!
    


Re: - rony (web)
(14.05.2005 23:55:25)

a potom sa cudujes, ze robis v asfaltovom chodniku slapoty {wink}
    


 - Lokutus (web)
(11.05.2005 14:43:58)

Občas si spočítejte ty drobné a přibude vám důvod č. 6. Že se v tom obouruč vracení ztratí drobný nedostatek drobných nazpátek. Řečeno expresně - vemou vás na hůl a vy na to nepřijdete.
Pokud na to přijdete, tak se dočkáte jen - jé promiňte, asi jsem se spletla - a otráveného pohledu typu - aby ses neposral páprdo. {smile}
    


White dogu (Ty už to neber !) - Pan_Jan_83 (web)
(11.05.2005 15:17:23)

Zdravím! Co je to tady zač? co je to za komunitu? Prvně v životě jsem zhledl něco takoveho a opravdu intenzivně žasnu nad tím co vůbec může existovat na webu? Kolik let konzumuješ THC ,Nebo je to něco ostřejšího (amfetaminy?).Protože takhle rozjetý pohled na vnímání reality je tak egoistycky narcisní až to zavání grafomanstvím(pokud ti není 15. to by pak odpovídalo tomu centralizovanému vidění).
-
Můz názor na tento jev (vracení drobných) je ten že ty "ženy" nejsou schopny špetku empatije protože ty a kdokoli jinný je pro ni jen obličej který za 30s zmizí.A je to pro ni tedy způsob jakého si odosobnění nad situací.Protože když se před ní postavíš tak ona neví kdo jsi a jaký máš ůmysl (a logicky má z tebe strach).Bere tě jako dalšího. Tak jestli to chceš změnit tak příště se jí hezky podívej do očí a usměj se na ni a že řekni dobrý den.A uvidíš že to jde i jinak. To je vše. Přeji vám mnoho ůspěchů ve všem co děláte. -_-A nezapomeňte všechno co dělám je pouze projekce mých touh a potřeb a proto je cokoli co dělám imuní vůči doměnkám jiných.
    

Re: White dogu (Ty už to neber !) - Arthur Dent (web)
(11.05.2005 15:29:26)

Myslím, že tento názor se dá a musí pominout... {smile}
    

Re: White dogu (Ty už to neber !) - Alka (web)
(11.05.2005 15:53:29)

Vůbec ne, má reálný obsah. Vyzkoušený. Já se na ty holky taky směju, i očima. Mám pocit, že mi vždy dají větší kopeček, sekanou v housce, párek v rohlíku, whitedoga,... tedy sorry, co to tu kecám, hodtoga, picu a tak. A což teprv, když jim ty drobný nechám !! {smile} {smile}
    

Re: White dogu (Ty už to neber !) - Arthur Dent (web)
(11.05.2005 16:00:38)

Ale o tom usmívání a podobně není sporu. Myslel jsem tu omáčku okolo... {smile}
    

Re: White dogu (Ty už to neber !) - Lokutus (web)
(11.05.2005 16:42:13)

To ani nestálo za odpověď.
    

Re: White dogu (Ty už to neber !) - Roj (web)
(11.05.2005 20:34:18)

Kdyz to psal, krasne se u toho na tebe usmival. To sis nevsim? {smile}
    

Re: White dogu (Ty už to neber !) - Freya (web)
(12.05.2005 01:03:00)

A pro samé usmívání zapomněl na prakticky všechnu interpunkci {wink}
    


 - JM (web)
(12.05.2005 06:43:10)

Ne pouze na interpunkci, ale na celou gramatiku, že by Pan Jan 83 pozřel THC nebo je to něco ostřejšího(amfetaminy?) , protože psát takhle hroznou češtinou je až egoisticky narcisní.
    

Re: - Capslick (web)
(12.05.2005 16:24:39)

Způsob, kterým se tento pídžej staví ke svému rodnému jazyku, mne zaujal natolik, že jsem si vyhledal pár jeho dalších fundovaných komentářů. V jednom z těch výživnějších (vygooglíte snadno) najdete kromě nám již známé originální interpunkce i nová slůvka typu hunemni, obesně, pubetačka či pobertěčky, netužím, prafabrikovaná (= dávno vyrobená?), bojůjí, osobnosí nebo spupersár. 83kova hlubokomyslnost však naplno zazáří až ve větších celcích, jako např.:

"Protože když se točí Cd nahrává se a remixuje (to znamená že vám z Foreta udělají Pavarotiho) a Live bude zpívat těžko."

"ala křídla andělů prafabrikovaná bezduchá a unisexuální hlavně nikohoneurážející nezapadající nevyjimečná píseň"

"Musím se zastat pubertaček protože oni to dělají tak jak to považují za správné a ani jinou možnost nemají.Protože to co je normální(spíše co považujeme obesně za přijatelné chování přebírají na 100% a řadí se do kam je společnost postaví)"

Inu, je to velký myslitel, ten Pan Jan. Proč ale zrovna on našel cestu ke dvěma gentlemanům (tedy pardon, ke komunitě egoistyckých (tadys mu, JM, přilepšil opravou onoho y) dlouholetých konzumentů THC a amfetaminů), to nechápu. Na vině bude pravděpodobně "imuní projekce jeho touh".
    

Re: - Arthur Dent (web)
(12.05.2005 16:41:24)

Že by to byl tenhle? [pc.bazos.cz/smazat/1101956271.php]
    

Re: - Capslick (web)
(12.05.2005 16:54:25)

Prubířskými kameny v podobě slov ohmy a Hifi sice prošel na jedničku, ale závěr - "včetně ochraných plat is hifi kabely" - jej prozradil. Ano, je to on. A všiml sis toho jména? To je skoro jako, nedejbože...
    

Re: - Alka (web)
(12.05.2005 17:20:52)

{smile} A já myslel, že je to nějakej recesista. Že sem rači nedržel zobák {smile}
    


Re: - Pan_Jan_83 (web)
(13.05.2005 10:16:29)

Máte pravdu interpunkci neprožívám.
Jen bych chtěl zkonkrétnit můj ůvod Výše uvedené reakce.Po dočtení přízpěvku jsem nabyl opravdu silného dojmu že autor je značně mimo realitu a to hlavně v jeho možných důvodech 1-5 Reagoval jsem na tu
absurditu v těch vysvětleních.Jenže chyba byla na mé straně a ja jsem nepochopil že je to (nebo asi spíš má být) humorný článek. Opravdu bylo ode mě
velmi nerozumné dát na první dojem.A podle toho toho odsoudit autora uznávám
chybu je přece hloupost být soudce a rovnou kat.
    

Re: - Pan_Jan_83 (web)
(13.05.2005 11:02:54)

Speciálně pro->Capslick
Pozor chováš se jako bulvární novinář.
tj. Vytrhuješ věci z kontextů.To že nerespektuji pravidla pravopisu je fakt.Taky je fakt že jsem ten dadpis reakce nezvolil štastně.Ale pozor já jsem přirovnal autorovu NAIVITU v článku k ( naivitě dlouholetého kuřiče THC atd.).To je vše nic víc.

    

Re: - Capslick (web)
(13.05.2005 11:30:16)

Za bulvární přístup sorry - ber to jako rozhořčenou reakci dlouhodobě věrného čtenáře, jemuž se někdo opovážil sáhnout na 1/2 zbožňovaného malého bílého dua.

A ten dastydlý "dadpis" (sorry ešče raz, neodolal jsem {big grin} byl OK; každý ho pochopil po svém, třeba vzápětí reagující Arthur coby "Ty už to neber... vážně."

Ale už budu hodnej, protože ty dvě poslední reakce už byly umírněné a "agreeable".
    

Re: - Alka (web)
(13.05.2005 13:41:40)

To je úplnej hepyjend {smile}.
    

Re: - Capslick (web)
(13.05.2005 15:04:30)

To víš - generace odkojená dojemnými příběhy plnými chlapáckého přátelství - Mámo, žiju; Timur i jivó kamánda, Čtyři v tanku a pes... {big grin}
    


(marquee)REKLAMA !(/marquee) - e.t. (web)
(13.05.2005 07:45:51)

"Přesně to samé jsem včera pozoroval u stánku s palačinkami na Národní vedle Tesca"
Je to vůbec zajímavý místo kolem tesca co se týče rychlýho obcerstvení a pochutin. Doporucuju zejm. arabskej podnik kde se da koupit nekolik druhu pizzy kurecich sejrovejch a jinejch baget za lidove ceny.
zvlastni plus ma u me kureci bulka za 25kc ktera z velkyho hladu udela malej a z malyho zadnej (brano subjektivne) Nachazi se to na zastavce tramvaje smer karlak kousek vedle od "nasi vasi banky" . Vada toho mista je ze to neni kde rozumne snist resp je ale ten pokrm mi vzdycky nejak zmizi jeste nez tam dojdu...

Jo a varovani - hamburgery co maj v tech kioscich u kvetinarstvi maj v sobe kysely zely a sou pomerne dost hnusny (testovano na lidech - mejch znamejch)

Tak asi tolik z HLMP
    

Re: (marquee)REKLAMA !(/marquee) - kosta (web)
(13.05.2005 14:50:54)

mno... já jsem kdysi četl článek o tom, co že tam přidávají do omáčky... takže od té doby obcházím kluky balkánský obloukem {smile}
    


 - asTMA (web)
(13.05.2005 13:27:56)

Zažila jsem několik převážně starších prodavaček rychlého občerstvení, které při prodeji používají hlavu - zeptaly se, co to bude, přijaly peníze, vrátily drobné a šly vyřídit objednávku. Pak předaly objednanou lahůdku, rozloučily se a obrátily se na dalšího zákazníka. Případná variace - pokud příprava vyžadovala delší čas, daly pochoutku dělat, přijaly peníze, vrátily drobné, obrátily se na dalšího zákazníka, pokud chtěl jen třeba tatranku, přijaly peníze, vrátily drobné, daly mu tatranku, poté vydaly mezitím se dohotovivší lahůdku, rozloučily se a obrátily se na dalšího. A to všechno bez ohledu na to, zda se na ně zákazníci usmívají. :o) Prostě někdo přemýšlí a koná prakticky, někdo nepřemýšlí - a někdo to možná dělá i naschvál. :o))

Ale usmívat se na všechny a být zdvořilý je rozhodně správná varianta, ať už jde o milé příjemné dámy, nebo otrávené přidrzlé kachny, a bez ohledu na to, jakým způsobem vracejí drobné. :o))
    


Jen můj názor - Dmitri Lovermann (web)
(22.05.2005 18:26:29)

K těm levným fastfudům bych jen dodal, že pro mě je ten nejlepší činský, protože když si objednám rýži s kuřecím masem, tak na tom plastovém talíři nevidím nic jiného než kuřecí maso a rýži (plus nějakou tu omáčku, ale o ni nemluvím)- Pro mě je důležité vědět, co já vlastně jím. Pokud kupujete buď palačinky, nebo hamburgery nebo pizzu, pak nevíte vůbec nic o tom, co všechno se do vašeho pokrmu dostalo (nebo nedostalo).

Chutná to, je to levné, ale vždycky platilo že něco za něco.

    

Re: Jen můj názor - pankreas (web)
(24.05.2005 11:37:22)

...a to kure je vyhnane hormony.
    
HotLinks
Zpět na článek