.: Rychlé menu: navigace .:. odkazy .:. kategorie .:. vyhledávání .:. archivy .:. autoři :.  

20.06.2005řekla mi letuška při vystupování z Boeingu 777 na mezinárodním letišti v Kuala Lumpur. Vystoupil jsem z klimatizovaného stroje a po třech krocích mi bylo jasno: Ano, teď jsem v tropech!

Chystám se teď v několika příspěvcích popsat některé své zážitky a dojmy z dovolené v Malajsii, čímž taky mimochodem odpovídám všem, co se divili, kde že jsem.

Nehodlám konkurovat ani cestopisům ani cestovatelským příručkám, to rozhodně ne. Nedělám si ani nárok na nějaká objektivní hodnocení (brr) či obecné pravdy. Vše, co budu dál psát, jsou naprosto subjektivní postřehy, které jsem nasbíral během několika posledních dní při pobytu ve zmíněné dálněvýchodní zemi.

Nejdřív něco o lidech. Malajci jsou hezcí a příjemní lidé (až na výjimky, ale to popíšu dál). Vzhledem je to mix mezi Indy, Evropany a Asiaty. K turistům jsou přátelští a milí, dávají se s vámi do řeči (většinou mluví takovou tiťlavou angliťtinou), ptají se odkud jste, a když slyší „Česká republika”, tak se zatváří udiveně a prohlásí, že „neznají”... Ovšem byly nějaké výjimky. Například taxikář, co nás vezl z letiště.

Subjektivní rada: Bavte se s taxikáři, obzvlášť jsou-li Indové. Jednak to je kouzelný zážitek, sledovat jak řídí a přitom kouká na vás, a jednak se dozvíte spoustu zajímavých věcí.

Ten náš povídal a povídal a během té hodiny, co trvala cesta do hotelu, jsme věděli, že má tři děti, sdělil nám, že Malajsie je několik let oficiálně islámskou zemí a že to od té doby jde od desíti k pěti ("Islám je velmi agresivní... ne fyzicky, ale myšlením... Já jsem hinduista a jezdím taxíkem. Kdybych se stal muslimem, tak mám od zítřka lepší práci za víc peněz..."), varoval nás před zloději, co jezdí na motorkách a kradou turistkám kabelky, řekl nám, že nafta podražila (teď tam prý stojí v přepočtu asi 10 korun za litr) a dal nám několik dobrých rad.

Jedna z nich byla ta, že těšit se na večerní pohled z Petronas Twin Towers je naprostý nesmysl a že pokud se chceme podívat na město z výšky, musíme si jít ráno stoupnout do fronty na lístky. Lístky jsou sice zdarma, ale je jich jen omezený počet. Prohlídky jsou od devíti ráno do pěti odpoledne, lístky se začínají vydávat v půl deváté a když jsme přišli ve čtvrt na devět, tak před námi stála fronta zvící asi stovky lidí. Dostali jsme lístky na desátou hodinu a když jsme se ve čtvrt na jedenáct z prohlídky vraceli, byla u vstupu cedule, oznamující že lístky už pro ten den nejsou.

Odlétali jsme ve dvanáct našeho času. Do Malajsie jsme přiletěli po cca dvanácti hodinách letu v šest ráno tamního času. Taxikář nás odvezl do hotelu, kde nám sdělili, že máme dvě hodiny času, než nám připraví pokoj, takže jsme se provizorně převlékli a vyrazili k Twin Towers, které byly asi tak kilometr od hotelu... Samosebou pěšky... Nakonec jsem tedy stál, poněkud otupělý z letu a z horka, na můstku, spojujícím oba mrakodrapy Petronas a byl jsem v tak úděsném stavu, že jsem neměl ani sílu podlehnout své oblíbené fóbii ("Utrhne se to a spadne!") a naprosto rezignovaně jsem si říkal: Když se to utrhne a spadne, tak to spadne. Hm.

Cestou zpátky jsme ještě koupili nějakou místní Fantu (litrovka za dvacku, to kdyby chtěl někdo vědět, jaké jsou v KL ceny) a šli jsme dospat časový posun.

Mimochodem — když vám manželka řekne: „Pojď, vyfotíme si ty mrakodrapy ještě večer, když jsou nasvícené, nepůjdem k nim, takovou dálku, to ne, vyfotíme je jen tady z té křižovatky od hotelu...” tak s největší pravděpodobností bude tak dlouho hledat správný úhel, až k nim nenápadně dojdete, samozřejmě tou delší cestou. Jako kompenzaci za to příkoří doporučuji prosadit návštěvu čínské restaurace... {smile}

Na příště si schovám něco o jídle, něco o místní fauně, něco o cestování v letadlech. Teď se ještě na chvíli vrátím k lidem...

Příjemně mne například překvapilo, že pouliční prodejci čehokoli nejsou dotěrní a vlezlí (kdo byl v Egyptě nebo v Tunisu ví, o čem mluvím). Stačí s úsměvem zavrtět hlavou že NE a oni s úsměvem poděkují a odejdou. Že by koloniální pozůstatky? Podobně jako zvyk říkat všem cizincům „pane” — „Dobrý večer, pane.” — „Promiňte, pane, už jste dojedl?” — „Je to dvacet šest padesát, pane...”

Ovšem — ne všichni jsou takoví. Teď se dopustím politicky nekorektního výroku, ale nemůžu si pomoct: Pokud měla číšnice, úřednice či prodavačka na hlavě šátek, tvářila se většinou kysele, znuděně, otráveně a velmi odtažitě. Naopak ženy „s tečkou na čele” nebo orientální typy byly většinou usměvavé, povídavé a velmi úslužné, takže jsme chodili raději k nim.

Neodpustím si jeden postřeh: Když jsme řekli domorodcům odkud jsme, tak většinou nevěděli. Někdy pomohlo určení ("vedle Německa", „vedle Rakouska”, „ve střední Evropě”). Pořád jsem čekal, že se někdo chytí a začne jmenovat české sportovce — z názorů publikovaných tu i onde jsem nabyl dojmu, že i v té nejzapadlejší vísce začnou domorodci při zaslechnutí slov „Czech republic” chrlit jména jako Poborsky, Rosicky, Jagr nebo Ruzicka... Světe div se, ani jeden Malajec, se kterým jsem mluvil, neznal žádnou českou fotbalovou star! O hokejových nemluvě... Dokonce nikdo neznal ani světově proslulého dramatika, filosofa a humanistu v jedné osobě! Zato jeden věděl, že bylo nějaké Československo, že se tu vyrábějí Škodovky a když jsme mu řekli, že hlavní město je Praha, tak se zamyslel a povídal: „Ano, vím! Viděl jsem v televizi nějaký dokument... Tam jsou nějaké staré památky a nějaký hrad nahoře nad městem, že?”

Ale abych sportovcům nekřivdil: Přece jenom jednoho českého sportovce v Malajsii znali... V nějakém „trivia quizu” jsem objevil otázku „V jaké disciplíně získal český atlet a světový rekordman Jan Zelezny několik zlatých medailí?”

Kdo neskáče není železný! Honzo, děkujem! {smile}PS: Zásadní rada, která do příště nepočká: Nikdy nevozte jako suvenýr delikatesy vyrobené z durianu... Opravdu ne... I když to je (prý) velmi lahodné ovoce a balíček se tváří jako „cukrovinky”. Vyhnete se pak trapnému vysvětlování, co že jste to přivezli a jak jste svůj dar zamýšleli. (Sice vím, co je durian zač, ale nakonec jsem došel k názoru, že to třeba — nějak — „deodorují”, když je to v dárkovém balení... Mýlil jsem se.) {smile}


Zadal Arthur Dent, 20.06.2005 21:57:06, 37 komentářů...,
TrackBack URL tohoto příspěvku je http://blog.maly.cz/tb.php/1410

Zpět na článek

HotLinks
Zobrazit komentáře v chronologickém pořadí

mno.. - Ebo (web)
(20.06.2005 22:58:31)

ještě že nemusím nikam cestovat..
    


 - JM (web)
(21.06.2005 06:26:15)

Velmi sugestivní, z pohledu na TT je až úzko a teď kdy je 9°C si začínám připadat jako v prádelně a potit se, jen nevím, co si představit jako typickou "vůni" durianu (hnůj, zkažené maso,ruské tuchy,hnijící košťály)?nebo raději nic a směle dýchat to, co produkují auta a říkat tomu vůně.
    

Re: - Arthur Dent (web)
(21.06.2005 07:00:28)

S prominutím klasický citát: "Z durianu se vyrábí různé potraviny, ačkoli durian sám smrdí jako hovno, chutná jako hovno a vypadá jako hovno. Dělá se z něho i durianová zmrzlina, která smrdí jako hovno, chutná jako hovno, ale vypadá jako zmrzlina..."

Ale jinak je to prý úžasná delikatesa a lidé, co dokáží ignorovat ten smrad, si její chuť velmi pochvalují...
    

Re: - Alka (web)
(21.06.2005 08:51:06)

Arthure, prosím, kdo byl ten klasik, pojídač hoven, že chuť tu troufal posoudit ? {smile}
    

Re: - allora (web)
(21.06.2005 09:48:54)

Kdo dokáže durian i přes "nevůni" ochutnat, odborníkem na hovna se stane automaticky {big grin}
    


Re: - Lokutus (web)
(21.06.2005 11:00:02)

Tak jo. Až pojedu do Malajsie, ochutnám nějaké to hovno, abych věděl, do čeho jdu. {smile}
A hlavně abych pak mohl porovnávat - "Ále né, to se s hovnem vůbec nedá srovnávat." {smile}
    


Re: - Erix (web)
(21.06.2005 14:35:14)

...tak že by to nebyl durian? {smile}
Ale vážně. Durian jsem popré (a zatím naposledy) ochutnal před půl rokem. Měli ho normálně v sámošce (ne, v Česku to opravdu nebylo), ale už to mi mělo být divný. Postrádal tu typickou... smrad. Po teoretickém nastudování správné techniky otevírání plodu jsem asi půl hodiny s plodem zápasil, třímaje nůž a navléknut v kožených rukavicích (durian má velmi nepříjemné tvrdé hroty). Zkrátím to. Nebylo to nic moc. Taková sladká hmota s příchutí cibule. Těžko se to popisuje. Ale ten chuťový vocas vydrží hooodně dlouho. Jak jsem napsal, nevybral jsem ten správně uzrálý plod - to je taky poměrně složitá anabáze.
    

Re: - dgx (web)
(21.06.2005 14:41:32)

Jojo, přesně tak chutná hovno.
    


Re: - Petr Souček (web)
(22.06.2005 14:35:18)

V Singapuru, což je skoro za rohem, vyráběli cosi jako durianovou zmrzlinu tak, že ho smíchali s drceným ledem do půllitrového kelímku. Já jsem tedy dal přednost jakési jahodové, ale kolega si tu durianovou drť dal, prý to byla síla. A v metru byly duriany zakázány, viz tato pěkná cedule: [www.ryston.com/x/nodurians.jpg]
    

Re: - Arthur Dent (web)
(22.06.2005 14:43:00)

Singapur je od KL, podle toho taxikáře, co nás vezl, "asi dvě hodiny jízdy tímhle směrem..." {smile}
    

Re: - allora (web)
(22.06.2005 14:48:46)

Vidím tu něco jako "Komunitu pomlouvačů durianu"?
    


Zlatý Železný - Bedřich (web)
(21.06.2005 10:00:47)

No jo, Malajci nevědí, co to je Česko a neznají žádného našince, a přitom jsme si tak blízcí. My máme Jágra, oni maj Tygra. {smile} A já znám dokonce dva Malajce, pač si pamatuju ještě Sambilionga.
    

Re: Zlatý Železný - Vesničan (web)
(21.06.2005 14:47:56)

A co Sandokan?!
    

Re: Zlatý Železný - Arthur Dent (web)
(21.06.2005 15:03:55)

Sandokan = Tygr, ne? Vzpomeň na tu píseň, snad od Palečka s Janíkem nebo od Fouska, to už nevím, kde se zpívalo:

"Rozříznul si v moři pytel
zachránil ho věrný přítel
Malajský Tygr,
odvážný sígr..."
    

Re: Zlatý Železný - Filip Rožánek (web)
(21.06.2005 15:33:38)

Takhle hanobit Tygra z Mompračenu mohl jedině Fousek {smile}

Ostatně, jak to zpívali Kotvald s Hložkem?

Sandokan, Sandokan,
velký vládce a pán oceánu.
Sandokan, Sandokan,
zase z přístavu vstříc novým vítězstvím
teď vyráží.

Sandokan, Sandokan,
"tygr" říkají mu v Labuánu.
Sandokan, Sandokan,
loď se vznáší jak pták
a jen příď hory vln proráží.
    

Re: Zlatý Železný - dgx (web)
(21.06.2005 15:47:17)

Tu-tu,
tu-tu,
tu-tu-důdů,
tamtím směrem kterým k ránu
se rozléhá křik kormoránů,
tam kde nebe s mořem zpívá,
v té dálce vln se ostrov skrývá.

Ztracený jak kapka v moři,
země kterou zázrak stvořil.
Palmy, džungle, písek, skály
a jenom jediný úzký záliv.

Tam je přístav, (ahá,)
malý přístav, (oujé,)
a když vítr začne sprá-vně-WAT,
tak vyplouváááá áááá

.... a dál to znáte!
    

Re: Zlatý Železný - Bedřich (web)
(21.06.2005 22:43:53)

...o půlnoci jako ve dne
se můžem vsadit sto ku jedné,
předem je nám všechno jasné,
přesto ale stále žasnem

Když se v dálce zvedne přístav,
co se vůbec ještě může stát,
když vyplouváááá....
    

Re: Zlatý Železný - Egi (web)
(22.06.2005 11:17:18)

Jo, a to jeste neznate verzi tusim od Barelrocku :o))
    

Re: Zlatý Železný - Obda (web)
(22.06.2005 13:05:50)

Tusis spravne, k dispozici zde: [supermusic.sk/skupina.php?action=piesen&idpiesne=3030]

I kdyz ja jsem songy Barel Rocku slychaval spis od starsich kamaradu, prece jenom jsem tehdy byl jeste zobak. Ale po letech zacali hrat znovu, tak snad ten deficit jeste dohonim {smile}
    


Asi jsem divná, - Pražačka (web)
(22.06.2005 11:38:31)

ale hlavně ten odkaz na durian mě velmi navnadil na to, abych ho moc chtěla ochutnat. Zřejmě trpím pažravou zvědavostí (nebo zvědavou pažravostí)?
    

Re: Asi jsem divná, - Arthur Dent (web)
(22.06.2005 11:44:27)

Mám takový neodbytný dojem, že nám ještě několik těchto delikates zbylo, že je nikomu dávat nebudeme a tuším, že si je rozhodně nebudeme otvírat při slavnostních příležitostech (asi ani při neslavnostních...) Takže až budeš mít cestu okolo... {smile}
    

Re: Asi jsem divná, - allora (web)
(22.06.2005 13:21:30)

Arthure?!
Ty neobdaruješ příbuzné? To bych do tebe nikdy neřekla teda {sad}
    

Re: Asi jsem divná, - Arthur Dent (web)
(22.06.2005 13:23:46)

Obdaruju, nikoli však durianem... To by si mohli myslet, že jsem se na ně vys***! {smile}
    

Re: Asi jsem divná, - allora (web)
(22.06.2005 14:49:39)

Chceš mi tím snad něco naznačit??!!! {big grin}
    

Re: Asi jsem divná, - Arthur Dent (web)
(22.06.2005 14:57:27)

Ne, tobě ne... Jsi snad příbuzná? {smile}
    

Re: Asi jsem divná, - allora (web)
(22.06.2005 15:08:37)

Nejsem, ač s ohledem na tvůj předchozí komentář musím dodat "naneštěstí" {big grin}
    

Re: Asi jsem divná, - Arthur Dent (web)
(22.06.2005 15:16:41)

No, vono to vo moc lepší dary než ten durian nebudou... {smile}
    


Re: Asi jsem divná, - Pražačka (web)
(24.06.2005 05:20:05)

Obávám se, že do Tvých končin se hned tak nedostanu. Kdybych Ti nějakým způsobem uhradila náklady, byl bys ochoten je poslat poštou? Opravdu bych měla velký zájem...
    


Malajsie - Colgate (web)
(22.06.2005 18:26:10)

Kde jsi na to vzal, dovolená v tak daleké zemi jako je Malajsie?
    

Re: Malajsie - Arthur Dent (web)
(22.06.2005 18:36:01)

Prodal jsem děti do otroctví, vole...
    

Re: Malajsie - Colgate (web)
(24.06.2005 22:51:51)

Nebylo by lepší být doma a peníze věnovat potřebným?
    

Re: Malajsie - dgx (web)
(24.06.2005 22:56:06)

zkusil jsem obojí, nedá se srovnat.
    


Re: Malajsie - Arthur Dent (web)
(24.06.2005 23:13:34)

Jsi fascinující, Járo. Tvá schopnost vždy napsat nějakou pičovinu je ohromující.

PS: DGX má pravdu, srovnat se to nedá. Zkus si to sám a uvidíš.
    


Re: Malajsie - dgx (web)
(22.06.2005 19:43:03)

to je jasné, zavedl na bloguje.cz reklamu a teď je v balíku. Až někde zahlédnu to jeho Ferrari, hned mu ho škrábnu!
    

Re: Malajsie - Arthur Dent (web)
(22.06.2005 19:50:07)

Správně. Navíc by se to mělo nahlásit domovní důvěrnici a uličnímu výboru!
    

Re: Malajsie - Filip Rožánek (web)
(22.06.2005 19:54:37)

Kádrový posudek by se o tom měl zmínit rovněž.

Straní se kolektivu, na železnou neděli odletěl do Malajsie a nevytřel chodbu.
    


Durian - Myš (web)
(27.07.2005 11:45:24)

Reaguji na ovoce, které v některé podobě je poživatelné a výborné.
Na Korunní 62 Lahůdky je v prodeji sušený durian a opravdu je chutný!!!!!!!
    
HotLinks
Zpět na článek