.: Rychlé menu: navigace .:. odkazy .:. kategorie .:. vyhledávání .:. archivy .:. autoři :.  

05.07.2005V neděli jsem se vypravil vzhůru. Jako dítě jsem chození po horách nesnášel, teď mě to baví. A jak se na to dívá mé lepší a mé horší já? Malé sportovní zamyšlení na konec.

*****
1) Samozřejmě jsem zaspal. Takže do hor vyrážím později, pochopitelně že nic nestihnu.
Po příjezdu do Pece zjišťuji, že není možné zaparkovat ve vesnici (Pec není žádné město ani městečko, ba ani městys, ale prachsprostá vesnice), pokud tedy nechci platit. Vracím se a parkuji tedy před osadou.

Cesta na vrchol vede překvapivě pořád vzhůru. Cestou míjím nějaké informační středisko nebo co, koukám do mapy, která tam je k dispozici. Přiběhne informátor, zjišťuje kam jdu a kudy a praví, že zpět u auta budu krátce po sedmé hodině. Hahaha. Jak to může vědět? Vždyť ani neví, kde se jak dlouho zdržím, jestli si někde dám oběd a podobně. Schválně schovávm časoměřič do baťůžku.

Kdo vymyslel tyhle pitomé cesty nahoru? Takový krpál! Začíná poprchávat, funím jak hroch. Nejhorší na klikatých cestách do kopce je, že když už myslíte, že jste úplně nahoře, za zatáčkou zjistíte, že ten opravdový výšlap vás teprve čeká.

Nakonec jsem se doplahočil tam, kde víří výři, a dal si oběd. Číšníci arogantní (to je na horách asi pravidlem), jídlo a pivo předražené.

Po cestě dále, za značkou „zákaz jízdy na kolech” potkávám kromě pěších i bicyklisty, asi neumí číst, idioti. Mimochodem — turistů je překvapivě málo, to jen ukazuje, že jsme národ líných mamlasů, kteří než aby vyrazili do přírody, tak se někde válí.

Zajímavé je, že se zde udrželo ještě trochu sněhu. Což znamená jen to, že léto stojí za pendrek, když je taková zima.

No nebudu to zdržovat, nahoru jsem se nakonec vydrápal, i když závěrečný úsek cesty byl pro mě drsný. Rozhled nic moc, trochu pod mrakem, Polsko (nedávno ještě Německo) bylo vidět o dost lépe než knedlíkožroutsko.

Nakonec jsem šťastně dorazil k autu. Kousek po sedmé...

2) Pořádně jsem si přispal. Takže jsem odpočatý, budu mít více energie a třeba toho více stihnu. V Peci to mají dobře vyřešené, aby každý neparkoval v centru, tak je k dispozici velké parkoviště před vjezdem do obce, a navíc zadarmo.

Těším se na pořádný výšlap. Po rovině se doma nachodím dost, tak vzhůru vzhůru. Po cestě míjím informační středisko, ochotný pán se ptá, kam jdu a kudy, a předpovídá, že zpět u auta budu krátce po sedmé. Netuším jak na to přišel, vždyť neví, jestli se někde nezdržím, nebo jestli budu (nebo nebudu) obědvat a podobně. Schválně schovávám mobil do baťůžku, abych se nerozptyloval koukáním na aktuální čas.

Tyhle cesty nahoru, to je paráda! Není nad to, výšlap si pořádně užít. Jeden má alespoň pocit, že dělá něco pro zdraví. Krásné na těch horských cestách je to očekávání, pořád nevíte, jestli už jste nahoře nebo jestli vás výstup ještě čeká.

Nakonec jsem dorazil do výřího sídla a dal si vynikající oběd. Turisti trochu natvrdlí, pořád otravují číšníky s hloupými otázkami (pár přede mnou se čtyřikrát ptal, jestli si mohou dát jídlo na chodbě a číšník čtyřikrát slušně odpovídal, že ne), jídlo a pivo má cenu přiměřenou výšce, už jsem měl dražší a horší.

Mezi Luční a Studniční horou je přísný zákaz jízdy na kole. Takže mě příjemně překvapilo, že asi jen tři velocipedisté toto omezení nerespektovali. Turistů nebylo mnoho, patrně všichni jeli k moři nebo prostě k vodě.

Představte si, že podél cesty byly ještě zbytky sněhu. Taková sněhová pole 50 x 100 metrů. Nádhera, lidé se koulovali začátkem července.

Abych nezdržoval, vyšplhal jsem nahoru, i přes náročnější závěr cesty. Rozhled byl dobrý, občas vadily mraky, ale člověk nemůže chtít pořád ideální podmínky. Na druhou stranu nebylo vedro a nepršelo, jen chvílemi poprchávalo, ale opravdu málo.

Cesta zpět vedla krásným lesem a u auta jsem byl krátce po sedmé.
*****

Na mnoho kopců je možno dopravit se více způsoby. Osobně dávám jednoznačně přednost pěšímu výstupu před lanovkou. Mám totiž pocit, že jsem něco dokázal, i když jde „jen” o výstup na Sněžku, nebo na jakýkoliv kopec.

Co se týče sportovců, tak začínám obdivovat horolezce. Takové ty, kteří vylezou třeba na osm tisíc metrů vysokou horu bez dýchacího přístroje. Vůbec nechápu, jak to dokáží. Nebalení do spousty oblečení, s sebou různá lana a cepíny, všechno něco váží, do toho vichr a zima, opravdu smekám. Tím nechci říct, že bych měl potíže se Sněžkou, nebylo to nic hrozného, nahoru vylezou i děti. Ale něco jiného je 1602 nmetrů a něco jiného 8848.

A co ten nadpis, kde je údaj „1419” metrů? Ano, má to smysl, koukám, že modří už vědí... {smile}


Zadal White Dog, 05.07.2005 21:27:35, 12 komentářů...,
TrackBack URL tohoto příspěvku je http://blog.maly.cz/tb.php/1423

Zpět na článek

HotLinks
Zobrazit komentáře v chronologickém pořadí

modri? - e.t. (web)
(06.07.2005 05:14:32)

no vedi je to ... {smile}

ne pocitam ze jste se pred vystupem nespustil do "hloubky" 0 m. n m. Ale kdovi je moc brzo rano a navic nevstavam schvalne takze treba mam jeste koma...

jinak me ale zaujaly dva pristupy k temuz... v podstate ten druhy je pro cloveka mnohem pozitivnejsi a blahodarnejsi - asi - cimz samosebou nemuzu rict ze bych ho dokazal zastavat... p.s. na snezku na kole to je nuda - na motorce - to je wono{smile}
    


 - pixy (web)
(06.07.2005 11:03:50)

Vidíš, zrovna jsem (ke svému překvapení) četl v Týdnu, že jsme vedle Norů nejsportovnějším národem na světě ("Češi utratí za kola nebo za lyže i víc než měsíční příjem, což je třeba u Němců nemyslitelné"). Takže když odečteš toho půl milionu lidí, co jsou v Chorvatsku, druhého půl milionu, co jsou jinde za hranicemi, milion, co sedí na kole a přičteš těch pár cizinců, co k nám přijela, a vytáhla nohy z Prahy a Karlštejna, tak je skoro zázrak, že jsi tam nahoře vůbec někoho potkal (a že tam byli jen tři na kole). {smile}
    

Re: - Barrandovský most (web)
(06.07.2005 14:31:40)

A nebude to možná tím, že Němci mají větší platy a kola a lyže stojí všude stejně?{wink} (To je spíš žertem, neříkám, že to nutně musí být, ale dovedl bych si to představit.)
    


řekl bych - mates (web)
(06.07.2005 19:44:50)

že jsem spíše modrý, ale 1419 fakt nevím (Pec snad není v nadmořské výšce 183 metrů)
    

Re: řekl bych - Bedřich Modrý (web)
(06.07.2005 19:49:38)

Však taky ten výstup začal probuzením. Třeba do té Pece přijel z nějaké nížiny, nebo bydlí ve sklepním bytě, nebo obojí.
    

myslíte - mates (web)
(06.07.2005 20:00:04)

třeba ze dna Punkevních jeskyní?
    

Re: myslíte - Roj (web)
(07.07.2005 01:42:40)

Co trochu potrenovat odcitani?! {big grin}
    


Re: myslíte - Bedřich Modrý (web)
(07.07.2005 09:35:46)

To spíš ne. Zkuste vygooglovat "leží v nadmořské výšce 183 metrů", třeba to něco vyhodí.
    

Re: myslíte - mates (web)
(07.07.2005 10:03:12)

5 odkazů:
Vlasatice, Babice,Hodonín a Kyjov z Moravy a Lysá nad Labem. Jste z Lysé? {big grin}
    


Turisti - PumliCZ (web)
(08.07.2005 00:26:12)

No ja bych jen moc rad dodal, ze to je moc dobre, ze na horach neni moc turistu. Nechci se dockat doby, kdy to tu bude jak v tatrach anebo alpach a cesta do prirody bude jak prochazka po namesti...

ps. s temi cyklisty souhlasim, ted na konci minuleho tydne, jsem si dal lehci vyslap z tesaku <-> hostyn, a obcas opravdu otrava. Nekonecne zastupy hazardujicich deti a i rodicu, nedostatecne vybaveni, trekova kola tam kde nemaji byt apod.. Nekdy sem se fakt bal, protoze cyklisti si asi neuvedomuji, ze to neni cyklostezka, ale hlavne turisticka stezka.. vyslapum zdar. howgh
    


:o) - Hubert (web)
(11.07.2005 12:55:02)

Moc hezký.
1) pohled typického stále naštvaného Čecha
2) nikoho takového neznám
A to jsi šel fakt sám?
    


 - mikrom(R) (web)
(12.07.2005 22:38:10)

no hory sou tezce v pohode. pec mi teda nepride jako vesnice (sem z Trutnova takze pec nechvalim), ale ty vyslapy, kdy si clovek sahne na dno sil a nahore se svali vycerpanim, vim o cem mluvim, jezdim tam tak jednou za mesic na jednu chatu (jen 1250m. n. m.) ale dyz tam de clovek tech ~6km po pas ve snehu tak to docela staci..
no proste, hory sou krasny, v zime v lete.. porad {smile}
(a to neumim lyzovat, lizt po skalach atd.. {smile} )
    
HotLinks
Zpět na článek