.: Rychlé menu: navigace .:. odkazy .:. kategorie .:. vyhledávání .:. archivy .:. autoři :.  

31.07.2005Opravdu nic nemám proti žádnému sportu. Ani proti televizi. Ani proti televizním přenosům sportovních akcí.

Sport mám rád, aktivně i pasivně. Pokud se dostanu do dosahu televizního přijímače, rád se podívám na fotbal, hokej, basket, ba i volejbal, i když ten už mě tak neláká.

Rád se prostě dívám na sporty, kde se něco děje.

Fyzická kondice, nasazení, bojovnost.

Taktika a strategie. Překvapení, útoky, obrana, protiútoky, individuální zákroky, týmová spolupráce...

Kolektivní sporty rozhodně neznamenají to, že například na led naskáče parta pologramotů na bruslích a s holemi a řežou do gumové placky a do sebe. Tedy to také, ale pokud je sport na úrovni, tak tam jde hodně i o to, co není na první pohled vidět. Jakou taktiku nasadit na soupeře, který je agresivní? A jak na soupeře, který je na tom lépe fyzicky? Jak eliminovat klíčové hráče?

Jasně, vím, že se s tímto názorem moc nechytám, ale já vám (tedy některým) váš odpor ke sportu také neberu. Pár vrcholových sportovců jsem za život poznal, a žádní myslitelé to rozhodně nebyli. Možná ale existují výjimky, které potvrzují pravidlo.

A věřím tomu, že i zarytý nepřítel sportu je schopen připustit, žea pěkné sportovní utkání může být hezká podívaná.

Může mi ale někdo vysvětlit, co je ke koukání na skocích (nebo letech) na lyžích a chůzi?

Nechci se těmto sportům nějak vysmívat, skočit na lyžích bych nikdy nedokázal, nepochybuji o odvaze závodníků.

Chůze už mi tak jasná není. Proč třeba padesát kilometrů jít, když je rychlejší běžet nebo střídat běh s chůzí?

Oba tyty sporty mají jedno společné — televizní přenosy trvají nesmírně dlouho, většinou přes hodinu. A jsou nesmírně monotónní. U skoků nastoupí lyžař, rozjede se, chvilku letí vzduchem, a to celé je k vidění pořád dokola třeba stodvacetkrát. U chodců zase banda lidí velmi legračně pohybuje zadkem a to několik hodin. Přitom jsem nikdy neviděl, aby se takto pohyboval v civilu {smile}

Aniž bych tedy trpěl jakoukoliv averzí, může mi někdo říct, co na těchto sportech vidí? A jak se na takový „sportovní” přenos může koukat třeba i dvě hodiny v kuse?

Žádný výsměch nebo averze z mé strany. Pouze chci vědět, o co přicházím, co ještě neumím docenit.


Zadal White Dog, 31.07.2005 23:38:39, 46 komentářů...,
TrackBack URL tohoto příspěvku je http://blog.maly.cz/tb.php/1440

Zpět na článek

HotLinks
Reakce na jiných stránkách (TrackBack)
Prevazne Neskodny...: Sporty II
Zobrazit komentáře v chronologickém pořadí

 - dgx (web)
(31.07.2005 23:47:38)

No ale kdyby dávali přenos utkání, které by pořádalo Ministerstvo švihlé chůze, rozhodně bych tu hodinku u televize vydržel {smile}
    

Re: - ofr (web)
(01.08.2005 06:53:21)

a ještě kdyby rozdělovalo granty - to by byla výberová řízení...
    


mno.. - Ebo (web)
(01.08.2005 00:01:14)

s těmi skoky... zkus si někdy jeden absolvovat .. pak to pochopíš.. {big grin}

Ta rychlochůze ..to je fakt vopruz.. o ničem.. stačí mi start a pak cíl.. {smile}
    


 - pixy (web)
(01.08.2005 00:48:43)

No vidíš. A já zase nevydržím ani deset minut u fotbalu (a zdržuji se zde veškerých dalších komentářů), zatímco na skoky/lety na lyžích jsem se už od dětství vydržel koukat celé hodiny. Ono je to vlastně stejné jako každý jiný kolektivní sport, akorát že každý závodník se prezenuje individuálně. Prostě nepletou se najednou po hříšti, ale kopou po jednom, kdo kopne líp, vyhrál.{wink}
    


 - Roj (web)
(01.08.2005 00:54:06)

Na skoky se obcas divam, ale neni na tom nic, co by me pribijelo k obrazovce.

Chuzi povazuju za zcela uchylny sport, kde jde jen o to, jak to zariditm, aby "chodec" mohl bezet a rozhodci to nepoznali.

Ale treba celou jednu etapu Tour de France vydrzim sledovat nonstop od 11 do 17:30. Uzasna, dramaticka podivana. A jeste si k tomu otevru online z Internetu {smile}
    

Re: - Alka (web)
(08.08.2005 14:59:48)

Chůze - kdysi o tom správně napsal nějaký novinář a byla docela mela. Jeho definice: Chůze je zvláštní druh běhu, při níž všichni běžci předstírají chůzi. Podmínku, stálý, nepřerušený kontakt se zemí, nesplňuje nikdo z běž..chodců, jen lidské oko není schopno rozpoznat od jisté hranice krátké časové úseky. Vezmete-li kameru a záběry zpomalíte, je jasno.
Chůze je drsný sport. Na nějakém mistrovství v Itálii odběhl všem domácí borec. Kdokoli se ho vydal stíhat, dostal okamžitě terčíky, napomenutí, aby vychladl a neohrozil Itala. To pamatuji z přímého přenosu. Ale těch případů bylo mnohem, mnohem více.
A hlavně nemluvte o dopingu, to bychom pak nedělali nic jiného, než psali a psali a psali a psali... {big grin})
    


Kriket - JirkaV (web)
(01.08.2005 09:44:39)

A co teprve takovy mezinarodni zapas v kriketu? Kdyz se hraje nejaka vrcholova uroven, tak nektera z britskych televizi (vetsinou BBC2) dava primy prenos _celeho_ zapasu a jeste komentare okolo. Zapas trva od ctvrtka do nedele {smile}
    

Re: Kriket - Yxen (web)
(01.08.2005 13:52:01)

A co teprve přímý přenos z celobritksého turnaje v šipkách na téže stanici! Taktéž dávají golf či snooker.
    


 - spacák (web)
(01.08.2005 09:57:41)

Jsou sporty na které koukám, protože mě baví. A pak jsou ty, na něž jsem ochoten se dívat většinou jen pokud je v nich naděje na dobré umístění "české účasti".

k těm prvním řadím fotbal, f1, moto gp, lehká atletika (bez skoků), repre hokej (ale až od čtvrtfinále), biatlon a k těm druhým téměř vše ostatní (včetně skoků na lyžích).

a pak jsou činnosti , které se mě nijak nedotýkají. buď proto, že jsem dodnes nepochopil o co u nich jde nebo proto, že mi příjdou o ničem. a těm kralují chůze, parkur a skoky do vody. naštěstí si už dlouho nepamatuju, kdy by někde běžel dvě hodiny přenos z chůze.

roj: na tour koukám naprosto stejně (snažím se teda odsledovat jen horské etapy). mám to puštěný jako kulisu na pozadí, sedím u počítače a protože na bednu kouknu jen asi na půl minutu z každých pěti minut (pokud teda zrovna ulrich nepředjíždí do kopce armstronga), mám někde otevřenou stránku s on-line zpravodajstvím (úniky, přesné časové odstupy, poloha v etapě atd.) abych byl tu půlminutu řádně v obraze.
    

Re: - Roj (web)
(01.08.2005 10:46:18)

Rovinate etapy sleduju taky jen tak po ocku. Ale Galibier a d'Aubisque - to prece nemuzu propasnout ani sekundu {smile}
Ale letos byla stejne nejzajimavejsi podivana Passo dello Stelvio na Giru. To silnici den pred tim vypluzili, aby se cyklisti neborili do snehu.

Jo a jeste jsem zapomnel na CURLING, to je BOMBA!!! Sachy na lede {smile}
    

Re: - ofr (web)
(01.08.2005 11:18:01)

curling - tak to špička, co oni s tím dokážou
    


 - allora (web)
(01.08.2005 10:09:28)

Já tedy ze sportu v TV přepínám vždycky jinam, jen jednou jsem se skvěle bavila, a to u Mistrovství Evropy v aerobiku mužů. Družstva i jednotlivci, paráda {big grin}
    

Re: - White Dog (web)
(01.08.2005 14:37:29)

Aerobik mužů naprosto nesnáším, protože ti chlapi se u toho cvičení naprosto nechutně usmívají {big grin}
    

Re: - Roj (web)
(01.08.2005 17:33:00)

Ale nekteri tomu usmevu rozumeji {smile} A moooc dobre! {big grin}
    

Re: - Arthur Dent (web)
(01.08.2005 17:56:52)

No jistě. Jde přeci o onen americký "profesionální úsměv", předváděný s evropskou křečí, úsměv upřímný jako vyznání lásky od kurvy... Ale nepopírám, že někteří se opravdu mohou usmívat tak, jak tu Roj naznačuje... {smile}
    

Re: - Roj (web)
(02.08.2005 23:20:54)

Jak - nekteri? {smile}
Kolik znas geju? A kolik znas chlapu, co cvici ajrobik?
To jednoznacne dokazuje, ze ne kazdy gej cvici ajrobik {big grin}
    


 - ghostdog (web)
(01.08.2005 10:11:12)

tak tak - kriket to je spravna pokokana...takovej mac mezi indii a pakistanem - nejdriv je testing game = 5 dni v kuse a potom pet dalsich zapasu z nichz kazdy trva jeden den (aspon tak nejak to myslim je)
    


šachmaty - mira (web)
(01.08.2005 12:10:41)

No jo, skoky, fotbal, kriket, chůze...ale, že by konečně jednou přenášeli šachový turnaj, to ne{big grin}).
    

Re: šachmaty - White Dog (web)
(01.08.2005 14:39:23)

Ještě za socialismu bývaly přenosy z turnaje v bleskovém šachu (5 minut času pro hráče). Jmenovalo se to nějak jako "O pohár Rudého práva" a docela se na to dalo dívat, protože partie trvala maximálně 10 minut.
    


Sport - Strenght (web)
(01.08.2005 12:13:27)

Lepší je si zasportovat v reálu, než si nechat mozek obrůstat sádlem u počítače, že?
    

Re: Sport - Arthur Dent (web)
(01.08.2005 12:18:39)

"Mozkovým sádlem" myslíš myelin? {smile}

Ale vážně: U počítače ti obroste sádlem leccos, od břicha přes srdce až k játrům, ale mozek to většinou není. Mozek obrůstá sádlem hlavně před televizí! {smile}
    


Pokud něco nechápu, - aTeo ;) (web)
(01.08.2005 12:58:08)

nemyslím si hned, že se jedná o hovadinu či dokonce "úchylárnu". Prostě jsem ochuzenej o nesporně skvělé zážitky. Např. "bláznivé komedie"... lidi se v nich pitvořej, kopou do zadku, padaj a prej je to legrace k popukání. Tenhle blázinec trvá třeba i víc, než dvě hodiny. Já zahanbeně končím po 5i minutách. Zase jsem něco nepochopil... sakra!!!
    

Re: Pokud něco nechápu, - kolemjdoucí (web)
(01.08.2005 13:59:10)

Nojo, ale zase máš víc času sledovat na ČT2 dokumenty {wink}
    


skoky, chůze - lendys (web)
(01.08.2005 13:54:00)

Skoky mě taky neberou, chůzi sleduji jen ze sestřihu, ale někdy, světe div, se může stát i taková disciplína vzrušující, zvláště když diskvalifikují favorita při posledním kolečku na stadiónu;) Chůze je údajně nejpřirozenější pohyb, na profi úrovni to má do přirozenosti daleko, pravda, ale jinak klobouk dolů - protože mít stále obě nohy na zemi /viz pravidla/ a přitom dát zápřah cyklistovi jedoucímu na kraji, vidět jak by jim běžec nestačil, to mi samo o sobě přijde fascinující. u skoků na lyžích je to pro někoho třeba o pádech;) tyhle sporty mě nechávají chladné - prostě nemám vůči nim ani nadšení, ani averzi. Co mě štve jsou steeply aj. nad 3km dlouhé běhy. To je podle mě nuda, zvlášť, když je to tam samý xxxxxkipketer;)
    

Re: skoky, chůze - Huhla (web)
(01.08.2005 14:22:47)

Kdyby meli stale obe nohy na zemi, tak by museli tema nohama soupat. To bych je na takovych 50 km litoval {smile} Rekl bych, ze na zemi museji mit v kazdem okamziku alespon jednu nohu...
    

Re: skoky, chůze - ofr (web)
(01.08.2005 15:50:41)

pravidla: "Závodní chůze je takový pohyb kroky, při němž nedojde k viditelné (lidským okem postřehnutelné) ztrátě dotyku chodce se zemí.
Tato část definice znemožňuje závodníkům získávat neoprávněnou výhodu příliš dlouhým klouzáním nad zemí"
Tož chlapi - neklouzejte...
    


Sumo - mates (web)
(01.08.2005 16:34:46)

jednou jsem kdesi zahlédl záznam nějaké soutěže v sumo a musím říct, že to byla taky dost náročná podívaná. Zdálo se mi to nudnější než šachy.
    

Re: Sumo - braggart (web)
(02.08.2005 22:49:02)

Tak to se ti opravdu zdalo, Sumo je naprosto uzasny, akcni a rychly sport{wink}

Fakt mam rad nazory: jednou jsem neco letmo zahledl... a byla to narocna podivana...
    


Re: Sumo - Jago (web)
(02.08.2005 23:10:47)

Mě doma kvůli koukání na sumo diskriminují. Ale když si o něm člověk něco přečte a navíc má na Eurosportu zasvěcený komentář odborníka, tak je to skutečně zajímavá podívaná. I když se z ní nějak vytrácejí Japonci.
    

Re: Sumo - Alka (web)
(08.08.2005 18:13:21)

Já jsem jednou pozdě večer neopatrně zvenku otevřel dveře od hopody a zevnitř na mě vypadl aspoň stodvacetikilový sumista. Bylo to o zdraví. A to se ještě tvářil, že jsem mu ty dveře ukradl a chtěl si o můj obličej odřít klouby na rukou do krve.
Naštěstí nebyl schopen rychlejšího pohybu.
    


skoky? - pankreas (web)
(01.08.2005 17:06:20)

U skoku je zabavny pozorovat, jakym zpusobem ten clovek leti, a hadat, jak daleko dopadne. Protoze to spolu docela souvisi{smile}
    


To nevysvětlím - Franta běžný uživatel (web)
(02.08.2005 01:35:43)

Předesílám, je mi 36 a skoky a lety sleduju řádově 25 let. Je to jako u všeho jinýho. Pokud tomu nerozumíš tak tě to nebaví. Pokud máš přehled (po těch letech snad samozřejmost) tak tam vidíš i to co "běžný divák" ani netuší. A vo tom to je.
    

Re: To nevysvětlím - pankreas (web)
(02.08.2005 08:38:36)

Jo, musim rict, ze me vzdycky nudilo sledovat krasobrusleni. A ejhle: jednou nejakou soutez komentoval byvaly rozhodci, ktery mi najednou dokazal objasnit, v cem ty jednotlive finesy spocivaji, co je chyba a proc. Najednou me to opravdu bavilo...
    

Re: To nevysvětlím - crazyjoe (web)
(02.08.2005 10:42:14)

Jj, TV by mala diváka i vychovávať, a u menej rozšírených športov ponúkať komentár od niekoho, kto tomu skutočne rozumie (a nie len dostal 5 minútové školenie).
    

Re: To nevysvětlím - ofr (web)
(02.08.2005 12:53:53)

a hlavně je třeba použít elektronickou tužku...
    


Televize je prd - Bedřich (web)
(02.08.2005 11:37:17)

Když ale TV nemáte a jste odkázaný jenom na rádio, to se pak ten okruh sportu, které se "dají poslouchat" dost zúží. Já si občas v rádiu poslechnu nějaký fotbal, ale spoustu sportů bych asi poslouchat nedokázal. {smile} Třeba zrovna ty lety na lyžích, chůzi, nebo šachy, go, krasokorčulovanie, skoky do vody, gymnastiku, synchronizované plavání, kulečník aj.
    

Re: Televize je prd - Roj (web)
(03.08.2005 00:13:21)

A zase ignorujes "muj" curling! {smile}
Uz chystam petici za prime rozhlasove prenosy curlingu.
    

Re: Televize je prd - Bedřich (web)
(03.08.2005 09:10:42)

Petici podepíšu jen v případě, že v ní bude curling označen hezky česky "metaná" {smile}
    


Re: Televize je prd - ofr (web)
(03.08.2005 10:27:57)

přímý přenos a bez komentátora: "šššššššššššššššššššš ťuk ťuk" chvíli pauza a "šššššššššššššššš ťuk" {wink}
    

Re: Televize je prd - Arthur Dent (web)
(03.08.2005 10:39:20)

Já bych radši s decentním komentátorem:

"Nyní družstvo Uhelných Skladů Praha..."

šššššššššššššššššššš ťuk ťuk

"Výborně... Teď je na řadě Brno..."

šššššššššššššššššš ťuk

"Vý-bor-ně... Nyní Pardubice..."{wink}
    

Re: Televize je prd - ofr (web)
(03.08.2005 11:19:44)

a elektronická tužka nic?
    


Re: Televize je prd - Bedřich (web)
(03.08.2005 11:39:56)

A nebo Robert Záruba:
"Na straně Uhelných skladů se připravuje ke svému pokusu Jaromír Uhlíř, který v kritických okamžicích dokáže na sebe vzít zodpovědnost a rozhodnout důležitý zápas. Tento metr osmdesát vysoký a devadesát kilo vážící rodák z Kostelní Lhoty se právě shýbá k ledové ploše a napřahuje svou nezapomenutelnou levačku, kterou v roce 1998 rozhodl památný duel mezi Uhelnými sklady a Mlékárnami Kunín ve čtvrtfinále Memoriálnu Rostislava Vopičky... ššššššš.... Ano, vážení posluchači, slyšíme typický šumivý zvuk Uhlířovy žehličky.... šššššš.... a pozor!.... ťuk ťuk ťuk... A je to tam! Je to tam, vážení posluchači! V čase 49:95 Jaromír Uhlíř posílá svou žehličku do středu hrací plochy!!!!!"
    

Re: Televize je prd - Roj (web)
(04.08.2005 10:33:06)

Onehdy jsem vezl stopem sympatickou representantku v netane. A ta mi vysvetlila do te doby me zcela neznamou vec, POZOR!
Metana nejni curling!!
Ty sporty se v nekterych detailech lisi, bohuzel uz se mi uplne vykourilo, v kterych, ale tyka se to i tvaru kamenu. Myslim, ze na metanou nemaji zehlicky, ale tycova drzatka. Mlhave si vzpominam, ze metana se hraje hlavne v Nemecku, Rakousku a Cesku. Curling je celosvetovy.

Ale to by snad Zaruba rekl... co blbneme, v rozhlase je Prochazka, Kohout, Sedivy a Lorincz {smile}
    

Re: Televize je prd - Bedřich (web)
(04.08.2005 12:47:15)

A kde je Gabo Zelenay?
    

Re: Televize je prd - braggart (web)
(05.08.2005 07:41:47)

Uz dva roky na pravde bozi{wink}

[mesto.sk/prispevky_velke/bratislava/zomrelgabozelenay1059915960.phtml]
    


proč jsou skoky nejlepší sport na světě ;-) - adbar (web)
(07.08.2005 22:32:36)

[www.websky.cz/20031216-010323-spot.html]
    
HotLinks
Zpět na článek