.: Rychlé menu: navigace .:. odkazy .:. kategorie .:. vyhledávání .:. archivy .:. autoři :.  

08.09.2005Nejsem vegetarián ani vegan ani nic podobného. Maso si občas dopřeji. Nicméně lidi vyznávající nemasné stravovací zvyky docela chápu. Jedna záležitost mi ale není jasná.

Nechci se tady nějak obšírně rozepisovat o nepojídání masa, od toho jsou jiné weby. Je však jedna otázka, která mi nedá spát. Ono těch otázek je více (Co je to čas, Fundamentální Otázka Bytí a Všehomíra, Kde je ve Valticích drogerie, Kdo jsme, odkud pocházíme a kam směřujeme a podobně), jedna se ale týká vegetariánů a jim podobných.

Vycházím z toho, že nemasožrouti se dělí na dvě hlavní kategorie, které se mohou překrývat.

První kategorií jsou ti, kteří nejedí maso proto, že si o něm myslí, že není zdravé.

Do kategorie druhé patří ti, kteří nejedí maso z etických důvodů. Příčí se jim zabíjet jiné živočichy kvůli nasycení, když jsou alternativní zdroje potravy.

Jeden nejmenovaný člověk (ahoj, Comanche.cz!) tvrdí, že jsou ještě kategorie 3 a 4, a to ti, kteří nejedí maso protože je to v módě a ti, kteří nejedí maso na protest proti masové společnosti.

Pro mě je opravdovým vegetariánem ten, který spadá do kategorie 2. Nebudu to dále rozebírat, někdo jiný může mít jiný názor, co se dá dělat.

A nyní k té otázce.

Je správné, aby člověk, který nejí maso z etických důvodů, choval masožravé zvíře? Třeba psa?

Domnívám se, že otázka není tak blbá, jak na první pohled vypadá.

Pokud totiž chováte masožravce, musíte ho krmit. Abyste nakrmili masožravé zvíře, musí jiný živočich bídně zhynout.

Samosebou je možné vznést řadu argumentů pro chov dravců (pes je u mne dravec) vegetariány.

Třeba že pokud by si konkrétní zviřátkou nepořídil za účelem chovu vegetarián, ale někdo jiný, tak by ho stejně musel krmit. S tím úplně nesouhlasím, protože pokud si dravce pořizují nemasojedlíci, zvyšují tím poptávku.

Zkrátka nemám v celé věci jasno a vůbec nechápu, proč se tím vůbec zabývám, když sám vegetariánem nejsem.

Ale takových otázek, ve kterých nejsem zainteresován a přesto se jimi zabývám, je celá řada. Ono to všechno nějak spolu se vším souvisí.

A ještě k nadpisu. Zástupné masožroutství... Tento termín jsem si vypůjčil od legendárního sociologa Thorsteina Veblena, přesněji z jeho stěžejního díla „Teorie zahálčivé třídy”. Veblen zkoumá takzvanou zástpnou zahálku — ve stručnosti jde o to, že příslušníci některých bohatých vrstev společnosti najímají početné služebnictvo, které má za úkol nic nedělat. Jen chodit v různých uniformách a dodržovat nějaké ceremonie, ale nevykonávat žádnou produktivní činnost. Členové zahálčivé třídy tím podle Veblena demonstrují, že si mohou dovolit najmout si pracovní sílu, která za ně bude zahálet. Velmi zjednodušeně řečeno.

Tak mě napadlo, jestli vegetarián, který si pořídí třeba potkana, hada nebo kočku, tím nedemonstruje své skrývané masožravectví.


Zadal White Dog, 08.09.2005 23:46:53, 50 komentářů...,
TrackBack URL tohoto příspěvku je http://blog.maly.cz/tb.php/1462

Zpět na článek

HotLinks
Zobrazit komentáře v chronologickém pořadí

 - Filip Rožánek (web)
(09.09.2005 00:08:43)

Největší etický problém ovšem nastane, pokud začne pěstovat masožravé rostliny {smile}
    

Re: - mudd (web)
(09.09.2005 09:48:59)

nebo pokud je pochován do masového hrobu {wink}
    


Sociologické otazky - Roj (web)
(09.09.2005 02:05:32)

Kdyz uz jsme u tech zasadnich otazek byti, dovolim si p.t. ctenarum nabidnout jiny sociologicky problem, a to ten, ze JE ZADOUCI predjizdet v kolonach. Muzete se mnou nesouhlasit, ale nejdriv si prectete roj.bloguje.cz
Pak argumentujte {smile}
Sorry za novou, progresivni formu komentaroveho spamu {wink}
    


ještě jedna kategorie - mudd (web)
(09.09.2005 06:33:55)

ta je tak přirozená, že je skoro příznačné, že člověka ani nenapadne {wink}
"Lidé, kteří nejedí maso, protože jim nechutná"
a ještě jedna z jiných luhů a hájů "Lidé, kteří na maso nemají"
Ty tady rozebíráš typologii ideologických vegetariánů a na tyhle jsi nějak zapomněl {smile}
    

Re: ještě jedna kategorie - Bambulak (web)
(09.09.2005 08:05:20)

Lidi,kteri na maso nemaji?Probud se.Takovej syr je dnes drazsi nez maso...
    

Re: ještě jedna kategorie - bačík (web)
(09.09.2005 09:37:58)

Však to taky bylo "Z jiných luhů a hájů". Existuje pár lidí, kteří nemají nejen na sýr a na maso, ale skoro na nic jiného. Je to tak asi půlka obyvatel téhle planety.
    

Re: ještě jedna kategorie - Arthur Dent (web)
(09.09.2005 09:53:14)

Ale těch se vegetariánství jaksi netýká, že? {smile}

Mimochodem, zeptám se: Co dělá zvíře v přírodě, když nemá "sýr, maso ani jinou potravu"?

a) jde za zvířetem, které potravu má, a tvrdí mu, že je jeho povinností podělit se s ním

b) Křičí že má hlad a že by mu někdo měl dát nažrat

c) Buď si nějakou obstará nebo chcípne


PS: "Smutné oči afrických podvyživených dětí" považuji za vyděračský kýč a odmítám přijmout "osobní" či "civilizační" zodpovědnost za to, že se nějaký druh přemnoží v místech, kde není pro něj dostatek potravy. A všem aktivistům, co mi říkají, že jim "musím pomoct, protože se mám líp" nebo "protože my za jejich stav můžeme" tímto vzkazuju: Čím víc do mne budete hučet, tím víc na vaše kydy budu kašlat. A můžete mne nazvat jakými chcete slovy - urážky od aktivistů se přece nepočítají. Nechte mě, ať si sám rozhodnu o tom, komu pomůžu a jakým způsobem! Amen.
    

Re: ještě jedna kategorie - petr k. (web)
(09.09.2005 11:16:44)

do politiky prevedeno
a/ a b/ je volic socialni demokracie a c/ volic ods {smile}
    

Re: ještě jedna kategorie - Arthur Dent (web)
(09.09.2005 11:21:09)

Žejo? {smile}
    


Re: ještě jedna kategorie - mudd (web)
(09.09.2005 14:19:06)

tak takhle politizovat jsem to rozhodně nechtěl {sad}
Fakt je, že prostě v řadě zemí je masová strava podstatně dražší, než rostlinná. Napadá mě třeba Egypt. A tak to řeší luštěninami, sezamem a jánevímčím ještě.
Z toho nijak nevyplývá, že za to může AD {wink} Takhle to funguje už léta.
    


Re: ještě jedna kategorie - letinka (web)
(09.09.2005 21:50:48)

Arthure, myslím, že chápu tvůj postoj, nicméně já jsem přesvědčená, že to není tak jednoduché. Ta nafouklá bříška nejsou kýč, jsou realitou. Na té, ať chceme či nechceme, se podílí i bohatý svět (tedy v určité míře i ty nebo já). Kdyby ti lidé mohli žít v souladu s přírodou v přirozených podmínkách, nepřemnožili by se, kdyby nebyly jejich země rozvrácené válkami, mohli by třeba lépe shánět obživu, atd. Pokud bychom se chtěli zcela zprostit odpovědnosti, museli bychom začít u toho, že se přestaneme vměšovat. A my se prostě vměšujeme, počínaje změnou klimatu přes dodávky léků a zbraní, očkování, využívání přírodních zdrojů, stavby vodních děl, atd.,atd. Ovšem souhlasím s tebou naprosto, že dodávky jídla jsou prázdná gesta, která jen protečou trávicím systémem a vůbec nic neřeší. Rozhodně si nemyslím, že člověk je povinen soucítit s ostatními či za ně přebírat odpovědnost nebo by k něčemu podobnému měl být nucen. Záleží na každém z nás jak bude věci vnímat, jací budeme my - takový bude náš svět. Hezký večer
    

Re: ještě jedna kategorie - ufi (web)
(10.09.2005 14:46:01)

jo, přesně. jedna z největších pohrom pro Afriku byl dr. Schweizer, protože narušil přirozený stav. v rodině se narodilo třeba 10 dětí, 8 jich zemřelo a pro ty dvě zbývající měli rodiče potravu. milej doktor sice snížil úmrtnost novorozeňat, ale už nikdo nenaučil místní jak si vypěstovat víc potravy, protože jim najednou zbylo víc krků k uživení. a někde ani víc vypěstovat nešlo. takže výsledek byl že místo dvou nakrmených a osmi mrtvých dětí bylo třeba pět podvyživených, z nich stejně časem ještě nějaký zemřelo. a dneska to ještě církev podporuje tím, že jim cpe do hlavy, že kondomy jsou něco fuj. cesta do pekla je vždy dlážděná dobrýmy skutky.
však nám to afrika jednou vrátí.
    

Re: ještě jedna kategorie - Arthur Dent (web)
(10.09.2005 15:07:26)

Moje řeč.
    


Re: ještě jedna kategorie - Ťapinka (web)
(09.09.2005 18:04:40)

Tihle se obvykle ovšem rádi schovávají do škatulky "nejím maso, protože je mi líto těch zvířat" - až na čestné výjimky. Svědčí o tom časté věty typu "nejím maso, protože je mi líto těch zvířat, jen občas si dám kuřecí". Není to blbost na entou? Kdybych nejedla maso kvůli zvířatům, tak si občas dám hovězí, protože jateční býčci si žijou celkem v pohodě, za to s kuřetem bych neměnila ani náhodou. Jenže holt býčci tak nechutnají :o)
    


dilema - mudd (web)
(09.09.2005 06:35:32)

Zkusim tvou otazku trochu pozmenit: Ma si vegetarian vzit z utulku psa, ktereho by jinak utratili? To je dilema {wink}
    


 - Jago (web)
(09.09.2005 07:45:08)

jde-li skutečně o vegetariány 2. kategorie. Je však otázka, zda náhodou není množina těchto lidí, kteří chovají masožravce, prázdná.
Jedna premisa je totiž sporná: předpokládá se, že k získání krmiva je nutno zahubit nevinného živočicha. Domácí zvířata se však zhusta krmí různými granulemi a konzervami a nechat to na kočkách, kupovaly by Whiskas. Ale tyto výživné blivajzy produkují kafilérie a nucené porážky! Takže svědomí chovatele - býložravce může být čisté.
    

Re: - Jago (web)
(09.09.2005 07:46:16)

Sorry, zapomněl jsem nadpis. Zní: NENÍ!
    


 - Jirka K. (web)
(09.09.2005 08:22:16)

Pro ty, co mají etické problémy i v případě svých zvířecích miláčků, existuje i vegetariánské krmivo. Akorát je pekelně drahé... Mimochodem, kočkám hodně chutná... :o)
    


... asi tvořím další kategorii - JejJej (web)
(09.09.2005 08:39:34)

"Do kategorie druhé patří ti, kteří nejedí maso z etických důvodů. Příčí se jim zabíjet jiné živočichy kvůli nasycení, když jsou alternativní zdroje potravy."
K první větě se hlásím a podle ní bych do této kategorie i patřil. Nicméně narozdíl od konstatování v druhé větě, nemám (v principu) vyhrazený postoj proti zabíjení zvířat za účelem vlastní obživy, jen neschvaluji současný způsob chovu a porážky zvířat. A tak jsem v podstatě vegetarián na protest proti tomuto zacházení se zvířaty.

... apropó, chovám kočky a problém s jejich krmením bych neměl ani kdybych byl úplně proti zabíjení zvířat poněvadž kočka je masožravec od přírody, zatímco člověk je všežravec a bez masa se klidně obejde
    

Re: ... asi tvořím další kategorii - JAn (web)
(09.09.2005 08:51:55)

Člověk je všežravec a JE ŽIV NEJEN MASEM. takhle byc to spíš řekl. Nebo také je živ nejen nemasem {smile}
    


Re: ... asi tvořím další kategorii - NNico (web)
(09.09.2005 10:13:39)

Hms, tak si prosím zkontrolujte svou ústní dutinu a délku trávicího traktu. Až zjistíte skutečnost, tak uvidíte, že ústní dutina obsahuje špičáky, které jsou vlastní masojedům a ne trávojedům, totéž trávicí trakt je dost krátký na to, aby zpracoval rostlinnou potravu dokonale. Takže člověk je a priori predátor, který se vyvinul ze sběračů všežravců a má blíž k masojedům obecně. Takže, jak reagoval jinými slovy kolega výše - bez trávy se klidně obejde, ale živočišná bílkovina ve formě masa je nutná, i kdyby to bylo v omezené míře{smile}
    

Re: ... asi tvořím další kategorii - lukas :) (web)
(09.09.2005 10:32:01)

tohle je obecne rozsireny omyl, clovek je primarne plodozravy, coz je nejbliz asi bylozravci, viz. [www.ideon.cz/veg/modules/Forum/index.php?showtopic=48]
    

Re: ... asi tvořím další kategorii - NNico (web)
(09.09.2005 13:21:10)

Hmm a argumentace z fóra vegetariánského webu - trochu náhoda, že{big grin} Co se týká některých znaků - souhlas, ale stačí se podívat na kostru masožravého ještěra a už ledaskteré porovnávací argumenty padají. Totéž další porovnání - bohužel jsem původním povoláním zootechnik a mám i s tím spojenou určitou veterinární praxi, takže býložravců jsem měl plnou stáj{big grin} Tak vím, jak vypadá čelist býložravce v praxi a co jsou bludy dotyčného titulovaného{big grin} Člověk spíš inklinuje anatomicky k všežravcům, ať se to vegetariánským vykladačům líbí, nebo ne{smile}
    

Re: ... asi tvořím další kategorii - IP:84.242.95.14 (web)
(09.09.2005 20:10:18)

Jinými slovy, kdyby Pánbu/příroda (dosaďte dle osobních preferencí) chtěl, aby se člověk krmil zrním, nechal by mu narůst zobák... {smile}
    


Re: ... asi tvořím další kategorii - rony (web)
(10.09.2005 17:13:46)

sakra clovece, nase macky si kludne daju varenu mrkvu. ale fakt, ze to prehltnu z nich vegetarianky neurobi. to iste plati u cloveka, s jednym rozdielom - clovek ma vôľu a moze sam seba presvedcit verit akemukolvek bludu, ktory mu pomoze podporit svoju vôľu. takze tu ani tak nejde o to dokazovat si co clovek je = vsezravec, masozravec, travohulic alebo co vlastne. Ide tu len o vnutorne sebapresvedcenie sa za ucelom potvrdenia si toho nazoru pre ktory sa rozhodol verit. Preto neberiem argumenty vegetarianov z presvedcenia, ze jednym z dovodov je, ze clovek jest maso nemusi pretoze je vsezravec. Pokial to niekto tvrdi vehementnejsie tak je puhym blbcom {wink}
    


Zástupná brigáda - Glenn (web)
(09.09.2005 09:50:59)

Nevíte, kde se dají sehnat inzeráty na to zástupné služebnictvo, mám v požadovaném oboru více jak desetiletou praxi a patřičné zkušenosti. {smile}
    

Re: Zástupná brigáda - Arthur Dent (web)
(09.09.2005 09:54:44)

Vlastní livrej taky? {smile}
    

Re: Zástupná brigáda - Glenn (web)
(09.09.2005 11:15:19)

Svůj livrej teda nemám, uctivé způsoby a návyky asi taky ne. Ale jsem člověk učenlivý a když se mi dá šance, snažim se toho pokazit co nejmíň.

Když by ale šlo hlavně o to nevykonávat žádnou produktivní činnost, tak pro to jsem ochoten udělat cokoli. I si tu livrej na sebe obléct. {smile}
    

Re: Zástupná brigáda - ofr (web)
(09.09.2005 13:50:10)

být co nejvíc produktivní v nevykonávání produktivní činnosti - poněkud příznačné - koho mi to jen sakra připomíná...
    


Ultravegetariáni - dgx (web)
(09.09.2005 10:00:48)

Existují i ultravegetariáni, kteří nejí ani sojové maso?

Jinak co znám chovatele psů ve svém okolí, jejich miláčci kolikrát v životě ani kus masa neviděli a přežívají na granulích. Není to zástupné vegetariánství?
    

Re: Ultravegetariáni - Arthur Dent (web)
(09.09.2005 10:10:23)

Což to... To já znám jednoho vegetariána, který dospěl k názoru, že jeho pes bude taky vegetarián. Cpe ho rostlinami vařenými i syrovými a pes žije, což dotyčný vegetarián-Lysenko pokládá za důkaz toho, že masožravost je úchylka. (Ovšem jeho pes je apatický, má na sobě hnusné boláky a oči kalné jak slepý stařec.)
    

Re: Ultravegetariáni - Egi (web)
(12.09.2005 15:51:51)

On obecne se clovek casem zacne podobat sve strave - kazda Ruza z masokombinatu vypada jak prasnice, reznik je zpravidla ovarova hlava, pekar pripomina bochnik.
Stejne tak vegetarian je obvykle zelenej jak sedma, jeden pripomina telem mrkev, druhej kedluben, v hlave obvykle otruby.
Se nediv tomu coklovi - sjet mu srst strojkem, videl bys, ze je to pes maskovanej do travy :o(
    


a zdalipak... - petr k. (web)
(09.09.2005 11:14:12)

... vegetariani zabijeji mouchy masarky?
    


K té otázce - Bedřich (web)
(09.09.2005 13:01:58)

Jestli to je, nebo není správné, asi není na nás, abychom rozsoudili. Myslím, že i vegetarián z tvé druhé kategorie může chovat psa a nemusí to být v rozporu s jeho svědomím.
    


hmm - noname (web)
(09.09.2005 13:12:26)

zajímalo by mě, jestli vegani (ultra vegetariání) zabíjejí komáry, kteří je poštípou.
V thajsku žijí v jedné vesnici mniši, kteří věří, že do nové posmrtné úrovně se dostanou, když kvůli nim nezemře ani jedno zvíře, takže nejen že nejí maso, ale i chodí tak, že před sebou zametají, aby náhodou nezašlápli broučka.
P.S.: jinak diskuse o tom, že člověk je vegetarián je blbost. Kdo zná pojem nasycené a nenasycené aminokyseliny, a kdo ví, co způsobuje nedostatek nasycených aminokyselin, tak takovou kravinu nikdy neřekne. Ano, dá se namítnout, že existuje jedna rostlina (na celém světě!), která obsahuje všechny aminokyseliny jako zvířecí strava (i když v malém množství), jenže pochybuji, že by v době, kdy jsme jako živočišný druch vznikali někde ve střední africe, kvetl čilý obchodní ruch s opicemi v kontinentální číně, kde soja jako na jediném místě rostla.
Už to že pijeme mateřské mléko znamená, že jsme uzpůsobení pro příjem živočišné stravy.
Takže všechny ty přísné vegany (ovo-vegetariáni?) kteří ani nepijí mléko či nekonzumují jiné živočišné bílkoviny (lakto-vegetariáni) jsou imho zfanatizovaní idioti.
To že někdo ze svého jídelníčku vyjme čistě maso (z jakýckoliv důvodů), ale dál jí síry a pije mléko, případně jí i ryby (u kterých se asi o krutém zacházení mluvit nedá, ty umírají velmi rychle), ale asi nijak nezdravé není, ba právě naopak, takže proti tomu nic nemám. Ovšem je zde pak ještě sociální otázka, jestli se pak takový člověk nevylučuje ze společnosti, tj. když budou všichni jeho kamarádi na oslavě jíst chlebíčky se šunkou a on ji bude vyhazovat, tak bude vypadat jako exot. Nic se nesmí přehánět.
    

Re: hmm - xert (web)
(09.09.2005 14:56:25)

ujasnete si prosim pojmy. Lakto-ovo vegetariani jsou prave ti co piji mleko a jedi syry.

[en.wikipedia.org/wiki/Vegetarianism]
    

Re: hmm - rony (web)
(10.09.2005 17:18:34)

nemohli by sme z dovodu neznalosti terminologie a delenia vegetarianov pouzivat nejake zastupne oznacenia? mal by som zjednodusujuci navrh {smile}
    


rostliny - ofr (web)
(09.09.2005 13:52:02)

nicméně jak praví klasik - rostliny mají na vegetariánství poněkud jiný názor ;-}
    

Re: rostliny - Jago (web)
(09.09.2005 14:29:54)

Prostě - v potravním řetězci je nejlepší být až úplně na konci (citát z někoho).
    

Re: rostliny - mudd (web)
(09.09.2005 14:37:01)

nebyla to hyena ve Lvím králi?
    

Re: rostliny - Jago (web)
(09.09.2005 17:18:56)

Ne, je to R.A.Heinlein - Kočka, která prochází zdí. Citoval jsem zpaměti a ne moc přesně, ale nějak tak to je.
    


 - celadorn (web)
(09.09.2005 14:38:51)

Ta otázka není blbá, ostatně žádná otázka nemůže být blbá. To pouze některé odpovědi nebývají až tak dobré.
    


Až doteď jsem si myslel, - Alka (web)
(09.09.2005 15:41:18)

že je mi to jasné. Pod vahou argumentů komentátorů jsem dospěl k poznání: Vím, že to nevím !!
Závěrem ještě jedna komplikace. Kdysi mě služební cesta zavedla do Sezimova Ústí. V místní fabrické jídelně tvrdili, že mají bezmasý den. Kecali. Měli švestkové knedlíky... {sad}
    


Necháš se sežrat? - Ziza (web)
(09.09.2005 16:24:32)

Když váš život jako nedílnou součást obsahuje vědomí, že vy sami můžete být sežráni jiným živočichem za účelem jeho nasycení, tak vaše masožravost nepředstavuje pro vaše "svědomí" žádnou zátěž. Tak je tomu u zvířat.
Málokterý člověk ale při pobíhání po světě počítá s tím, že si ho nějaké zvíře uloví - to je totiž úplně jiný životní pocit, který prostě civilizovaný člověk nemá. Ne, lidi pěkně papají co chtějí až do své smrti v nemocnici... atd.

Takže odpověď zní: Vegetarián může mít masožravé zvíře, protože zvířata si navzájem "neubližují" a to ani když se zabíjejí. Zabíjejí totiž bez vášně (většinou z hladu) a umírají odevzdáni.
    

Re: Necháš se sežrat? - Arthur Dent (web)
(09.09.2005 16:33:08)

...což v případě těch největších predátorů tak úplně nefunguje, že? Navíc u některých šelem bylo pozorováno "zabíjení pro rozkoš".
    

Re: Necháš se sežrat? - rony (web)
(10.09.2005 17:22:46)

co nie je ani nic objavne, kedze macky sa s mysami takmer vzdy pred usmrtenim hraju {wink}

mimochodom, co tak zvieratko, ktore by samo zilo len preto aby bolo spapane?
Odstranil by sa z toho ten ideologicky prvok?
(Douglas)
    

Re: Necháš se sežrat? - White Dog (web)
(10.09.2005 18:06:07)

Kočky si s myškami hrají, protože trénují. To není zabíjení pro rozkoš, ale pro zlepšování dovedností. Aspoň jsem to tak četl v nějaké moudré knížce o kočkovitých šelmách.
    

Re: Necháš se sežrat? - mudd (web)
(11.09.2005 16:55:34)

to se ale navzajem nevylucuje. Ono to asi nebude tak, ze se kocka rozhodne trochu si zatrenovat. Proste je uzpusobena tak, aby ji bavilo to, co je pro ni uzitecne.
Jezdis na kole pro rozkos nebo kvuli treninku?
    


Re: Necháš se sežrat? - Jago (web)
(09.09.2005 17:23:07)

To ostatně ti chasníci na jatkách taky.
    


Já jsem taky vegetarián. - Saša (web)
(12.09.2005 16:58:35)

Masažrouti si obvykle dají na talíř kus masa a obloží ho přílohou (brambory a knedlíky a špagety a sekaný ropvod a čočka a hrách a fazole a jiné nemasitosti) a oblohou (rajčaty a zelím a salátem a ředkvičkami a řepou a hráškem a kukuřicí a jinou zeleninou) a případně doplní dalšími nemasitostmi, kterých je obvykle víc než masa.
Já jsem vegetarián a proto to dělám obráceně. Hlavní jídlo musí být nemasité. Dám si na talíř list salátu a na něj položím půlku vařeného bramboru a obklopím ho oblohou spočívající v řízku kuřecím a vepřovém a telecím a plátečku uzeného a případně trošku krůty nebo kachničky; králíček je taky dobrou přílohou. Samozřejmě, stejně jako u masožroutů i u mne, vegetariána zarytého, tvoří příloha objemově i váhově většinu.
    
HotLinks
Zpět na článek