.: Rychlé menu: navigace .:. odkazy .:. kategorie .:. vyhledávání .:. archivy .:. autoři :.  

10.09.2005Jsou zážitky, které vás poznamenají na celý život. Vzpomínám... je mi něco kolem deseti let a poprvé odjíždím na pionýrský tábor (i když nejsem pionýr).

Přijedeme někam do Jizerských hor, vybalíme si věci, najíme se, dospěláci mají nějaké kecy jako že co musíme dodržovat za příkazy a jak máme být opatrní, pak večeře a pak táborový oheň.

U ohně se sejde přibližně 40 lidí a asi 4 kytary. Nevím co mě čeká, nikdy před tím jsem u takového táboráku nebyl, maximálně jsem si opékal u ohýnku buřty. Bez kytar.

Cítím, že ten večer poznám něco nového, něco, co mě poznamená na celý život. Téměř se chvěji vzrušením...

Chvíle marného slaďování hudebních nástrojů a otázka „tak co si dáme?”

A pak to přijde!

Chodím po Brodvaji hladof sem a tam (tam a sem)
chodím po Brodvaji hladof sem a tam (tam a sé e m)
chodím pó Brodvají, po Brodvají, po Brodvají hladof sem a tam (tam a sem)


Co to má znamenat? Co to je za divnou písničku? Jakto, že ji neznám, když ji všichni ostatní znají? Kde že to ten někdo chodí? Co je to Brodvaj?

Přichází však ještě větší šok, refrén.

Singi jóu jóu jupí jupí jó o ou
singi jóu jóu jupí jupí jou (jupí jou)
singi jóu jóu jupííí, pes má chlupí, kočka vocas prase štětiny (štětiny!)


Tak to je moc! Co je to za debilitu? Co to je to dementní „singi”? A ještě jednou, jakto, že text kromě mě všichni znají, i mladší děti? Začínám tu pitomou písničku nenávidět.

Moje černé dětí mají stále hlad (stále hlad)
moje černé dětí mají stále hlad
moje čééérné e dětí, čérné e dětí,
černé dětí mají stále hlad


Jaké černé děti? Vždyť u toho táboráku sedíme samí běloši. Pomóc, dostal jsem se mezi blázny!

A znovu refrén...

A pak ještě sociologická sonda odhalující prohnilost kapitalismu, a zejména rasismu. Protože rasismus, jak pochopitelně každý pionýr ví, jde s kapitalismem ruku v ruce. (Nebyl jsem pionýr.)

Práci nedostanu černou kůži mám (kůži mám)
práci nedostanu černou kůži má á á am
prácí né dó stanů né do stanů nedostanů černou kůži mám!


A zase ten jupí jupí refrén.

Tak tato písnička asi nebude můj šálek kávy (ve věku deseti let spíše hrnek kakaa). Copak naši kytáristi zkusí jako další kus? Blbější to snad být nemůže...

Následuje jedna písnička za druhou, žádnou neznám, všichni ostatní všechny znají. Zhnuseně odcházím spát, nechtějí mě pustit.

"Proč spát, teprve jsme začli!"

Néééé, vymlouvám se že mi není dobře a utíkám.

A tohle se opakuje dalších asi čtrnáct dní.

Může se mi někdo po této zkušenosti divit, že se mi táborákové odrhovačky nelíbí?

Ale některé texty už si pamatuji. Třeba trampskou lidovou ruty šuty Arizóna Texas, ruty šuty Arizóna má á á á byla to léčka, já to nevěděl, jako starej vůl jsem naletěl.

Brrr... {smile}

Nejsem žádný diktátor vkusu, znám lidi (dva), kterým se podobné písničky opravdu líbí. Ono u táboráku asi není možné zpívat něco složitějšího. Ale ode mne žádné Dakoty po vejplatě a stánky na levnou krásu nečekejte, i když na kytaru bych to zahrát uměl.


Zadal White Dog, 10.09.2005 19:28:19, 34 komentářů...,
TrackBack URL tohoto příspěvku je http://blog.maly.cz/tb.php/1464

Zpět na článek

HotLinks
Zobrazit komentáře v chronologickém pořadí

huh.. - Ebo (web)
(10.09.2005 19:54:29)

mno.. pravda je, že některé akce mladého člověka hodně poznamenají.. takovej psychickej "škok" v mládí "nebyt dobra" .. {smile} .. Nicméně ..tyhle "songy" se mi taky nelíbí a to jsem něco podobného (naštěstí) v mládí nezažil.. (jsem byl ve správnou chvilku na správném místě = jinde {big grin} )
    


Beru na vědomí, - Jago (web)
(10.09.2005 21:23:09)

a dál?
    

Re: Beru na vědomí, - Arthur Dent (web)
(10.09.2005 21:27:10)

A dál? Jako vždycky... Následují komentáře těch, co v takových zápiscích hledají nějaké poselství...
    

Re: Beru na vědomí, - Jago (web)
(10.09.2005 23:04:07)

Dobře, vlezu čertovi na rohy. Čekal jsem sdělení, že WD buď hraje u ohně něco jiného, nebo že se hrátek u ohně zásadně neúčastní, neboť je díky tristním zážitkům z dětství pokládá za pakárnu.
    

Re: Beru na vědomí, - White Dog (web)
(10.09.2005 23:10:36)

Ááá, tak to tedy je! Tedy: na kytaru jsem trochu uměl hrát, ale už to nedělám, neboť vůbec neumím zpívat {smile} Hrátek u ohně se neúčastním, maximálně tak opékání buřtíků, kuřátek a jiných pochoutek. A za pakárnu považuji, když mě někdo nutí poslouchat, ba co hůře zpívat písničky, které se mi nelíbí. Něco jako "tak netrhej partu, né a zazpívej si s náma. Co se ti furt nelíbí, tak si řekni co chceš zahrát a my budeme hrát co se líbí tobě!" Jenže s tím je potíž, protože zahrát dobře Hendrixe žádný z mých známých neumí {smile}
    

Re: Beru na vědomí, - Jago (web)
(10.09.2005 23:22:16)

Tak tohle beru i chápu.
    


Re: Beru na vědomí, - ofr (web)
(11.09.2005 14:32:36)

pokud by někdo zkusil Hendrixe zk..it u táboráku - tak si ho opeču
    

Re: Beru na vědomí, - White Dog (web)
(11.09.2005 14:41:49)

"A teď si dáme třeba Hej Džou, já to znám vod ámolu." Šílená představa {smile}
    

Re: Beru na vědomí, - Arthur Dent (web)
(11.09.2005 14:48:23)

"...jen uvědom si dojista že každá holka od těsta hned jak přijede do města je dámou, hej, Džou, město nejsou pastviny, zde platěj' zákony jiný, a tak nedělej blbiny před dámou..."

Vod éčka to neumíš? ([hudba.hradiste.cz/index.asp?AKCE=DETAIL&ID=HHQRPROMH])
    


Re: Beru na vědomí, - White Dog (web)
(10.09.2005 22:32:04)

A dál? To je snad jasné. Jak se na něco tak očividného vůbec můžeš ptát?
    


Okoř apod. fuj - Kačer (web)
(10.09.2005 21:41:10)

Jsem skaut (pro některé, to je originál, ze kterého se vytvořil patvar Pionýr) a taky nesnáším odrhovačky typu Okoř, Stánky aj. Dnes se u táboráku běžně zpívají jiné písničky, jedním z nejčastěji hraných autorů je Jaromír Nohavica, populární jsou také Chinaski a spousta dalších českých kapel, kdekdo by se i divil, které písničky se taky hrají.
    

Re: Okoř apod. fuj - Roj (web)
(10.09.2005 21:56:54)

Nahodou Okor nejni tak hrozna, dokonce ji obcas nasadim {smile}
U me je dost hrany autor Andrew Lloyd Webber. Hlavne kdyz kytaristovi dojde trava {smile}
    

Re: Okoř apod. fuj - Kačer (web)
(10.09.2005 22:38:00)

No tak Okoř je opravdu strašný {smile} za to bych věšel {big grin}
    

Re: Okoř apod. fuj - ambivalentní (web)
(13.09.2005 18:59:36)

Okoř je sice strašný, ale nádherně se z něj dělají filky. "Do Mordoru cesta jako žádná ze sta, vroubená je skřetama [skřetama]..." {smile}

Kdo by nevěděl co je to filk, tak to je, když parta SF&F pošuků píše písničky o svém oblíbeném fiktivním světě. Ti schopnější si i hudbu píší sami, většina ovšem zůstane u přepisování textů a la Pokondr: "Ve věži Barad-dur Sauron řve jako tur, elfové že nedají mu spát..." {smile}
    


Re: Okoř apod. fuj - T. (web)
(11.09.2005 12:36:57)

Je jasné, že vkus je různý. Já znám lidí, kteří mají TOHLE rádi docela dost. Já osobně jsem v tom vyrůstal, a nemám pocit nějakého problému. Sice jsem zažil spoustu konfliktních debat typu "proč hraješ něco, co nikdo nezná?" (míněn Janota, Koubek, Noha Schmitzer, Janoušek, atd...), což jsem pak většinou kompenzoval Krylem, Hutkou, Nohavicou a Plíhalem. Dneska zmiňované písně hraji jen ve stavu maximální opilosti. Pokud je hraje někdo jinej, sice si mě tím sotva získá, ale toleruju to.
Ale naopak bych byl asi zpruzenej značně, kdyby mi někdo chtěl hrát Chinaski a nebo prznit na španělku Hendrixe... Protože lidi, kteří umí zahrát Hendrixe i na elektriku bych asi spočítal v Česku na jedné ruce a naopak lidí, kteří mají kvalitativní rovnítko mezi Chinaski a Nedvědy znám mraky...
    

Re: Okoř apod. fuj - anjin (web)
(06.10.2005 14:55:27)

jj, tak to sedi. myslim, ze si nejakym tim taborakovym obdobim prosla spousta lidi, mne nevyjimaje. dodnes vzpominam na nechapave vyrazy devcat v nasi tride, kdyz jsem nekdy v seste nebo sedme tride prinesl do skoly kvuli hudebni vychove kytaru, a na zadost, bych neco zahral, jal jsem se presentovat svou oblibenou etudu od villa-lobose. a na jejich znechuceni nad tim, ze nejen ze neumim stanky zahrat, ale ani nevim, co to je {smile}
na gymplu jsem pochopil, ze kdyz se naucim tenhle druh hudby produkovat, leccos si tim usnadnim. zejmena s temi devcaty{wink}

ale dobre (!) zahrat treba toho plihala povazuju za frajerinu dodnes. nicmene z taborakoveho hrani jsem - zaplat ten co na nej neverim za to - vyrostl a dneska si i k tomu grilovani pustim radeji treba milese davise {smile}
    


Re: Okoř apod. fuj - michal (web)
(12.09.2005 19:51:32)

na tabory sice nejezdim, ale obcas jedeme cela banda jen tak pod sirak treba na tejden. A asi nejvic se hrajou Tri sestry...
    


Ja jsem pionyr byl :-) - Roj (web)
(10.09.2005 21:52:27)

A mam presne opacnou zkusenost. Stany, zadna elektrina, kuchyn na drivi. Tri vedouci byli opravdu dobri kytaristi a bendzisti. Vecerka na trubku, budicek na kytary a benzdo - takova perfektni istrumentalka, kterou jsem znal z radia, ale uz nevim, jak se to jmenovalo.

Me bylo asi 10, mel jsem za sebou prvni krucky s kytarou a tam jsem pochopil, ze ma cenu na to hrat dal a lip {smile}
    

Re: Ja jsem pionyr byl :-) - Egi (web)
(12.09.2005 16:05:34)

Ja taky, tehdy jsem nejak extra nechapal, co proti tomu ostatni maji. Presne to, co jsi jmenoval, plus propojeni se Svazarmem, strelba, lukostrelba, spojarina. Misto hopkani pres svihadlo preskok bariery a proskok oknem, obecne polovojenskej rezim. Tak na nas, na spratky.
    

Re: Ja jsem pionyr byl :-) - Alka (web)
(12.09.2005 17:04:36)

Stydím se. Dodnes si vzpomínám, jak mi v záři reflektorů nasazovali na pódiu sokolovny pionýrský šátek a já se nadýmal pýchou. Nechápal jsem svého staršího a chytřejšího bratrance, že NECHCE být pionýr !! A svého otce jsem jednou nutil, aby mi na jakýsi pro mne důležitý slib dal "čestné pionýrské". A pak, že si člověk zapamatuje jen příjemné věci {sad} !!
Ale pak přijely ruské tanky a bylo všechno jinak.
    

Re: Ja jsem pionyr byl :-) - Alka (web)
(12.09.2005 17:06:21)

Jo sakra - pointa !! My jsme na pionýráku (1969) zpívali: Ivane běž domu !!
    


Daleko větší šok - Jago (web)
(10.09.2005 23:55:07)

byla pro mě v oněch dobách píseň "Pionýři, pionýři, malované děti". Podvědomě jsem tušil, že s ní něco není v pořádku, protože další sloky neskrývaly jisté sexuální tendence, ale všechna dítka ji bezelstně pěla. Teprve později jsem zjistil, že pionýry jsou míněni zákopníci, dnešní ženisté, což tehdejším ideostrejcům buď nevadilo, nebo to nechápali. Hlavně, že se zpívalo o pionýrech...
    


Ach, ty vzpomínky... - KITI (web)
(11.09.2005 11:08:41)

Tak jsem si vzpomněla, jak většina letních kytaristů mé doby hrála stále dokola tyto velejednoduché písně i jiné songy. Kdo byl nucen slyšet 5x za večer např. "Dajánu" či "Náhrobní kámen" v unylém a uplakaném provedení, pochopí (a to proti zmíněným skladbám v originálu nic nenamítám). Je pravda,že stačilo znát pár akordů a v davu řvoucích a často opilých (nepíšu o dětech na táboře, i když...) se lecjaká kytaristova nešikovnost ztratila {big grin}
Moje parta to bojkotovala rockem, blues a folkem a např.takový Mišík byl docela dobrá volba. Jsem jen ráda, že nikde neexistují záznamy našeho "anglického" zpěvu, to bych se musela propadnout {wink}
    


 - Alex (web)
(11.09.2005 12:47:23)

Takže své děti by si do skauta asi nikdy neposlal nevyzbrojeny špunty do uší, hm? {smile}
    


Slovo - Arthur Dent (web)
(11.09.2005 12:57:10)

které tu zatím nepadlo, ale v této souvislosti padnout mělo, je "vopečbuřtsong".

"Z Kentaky do Tenesí, přes hory a přes lesy, s Džekem a Džonem ženem stáda krav, tam na konci naší cesty čeká šerif Katler a pistolník je rychlej jako ďas. Jupí jou..."
    

Re: Slovo - Arthur Dent (web)
(11.09.2005 13:00:55)

(Voové... Až jsem si z toho pustil k práci Greenhorny: "Z lokomotívy stoupá dým a já se z války domů navracím. Ne však jak generál Lííííííííí.... kočárem mým je vagón uhlííííí...") {smile}
    


Tak to je brutus, - dgx (web)
(11.09.2005 14:40:28)

    

Re: Tak to je brutus, - dgx (web)
(11.09.2005 14:44:01)

až jsem si z toho pustil kapelu Brutus:

Dobře víme, dobře víme
dobře víme žé, dobře víme žé,
jípy-a-je-é, ji-py-ajíí,
ona jí pyje
Aůůů
    


 - bačík (web)
(12.09.2005 08:39:54)

Jenomže ona existuje skupina lidí, kteří si chtějí zazpívat a nic jiného než ten Okoř, Stánky a Bednu od whisky neznají. Takže jim buď budu hrát to co se mi líbí, ale oni to neznají a budou nas...ní, anebo jim zahraju ty odrhovačky, oni si zabékají a já to prostě vydržím. Ale nutit někoho do něčeho mi v tomto případě přijde jako zvrhlost.
    


původní myšlenka - Siky (web)
(12.09.2005 15:05:42)

Mám dojem, že jste v téhle diskusi zapomněli na původní myšlenku příspěvku a to je dětský tábor a táborák. Vzhledem k tomu, že v létě trávím svůj čas na dvou táborech, zkusím příští rok navrhnout, abychom si zahráli něco z vašich návrhů, které tu padly. Jsem si jist, že to děti ve věku 7-12 let (kam zapadá autor ve svém příspěvku) s radostí přijmou a všech 65 dětí se bude skvěle bavit.
    


Mimochodem, - Egi (web)
(12.09.2005 16:11:56)

v pulce osmdesatejch let (moje pionyrske casy) jsem si moh vybrat bud tohle, nebo Ivetky Bartosovy, Kaji Gogotty a Helenky Zagorovy, ci jak se vsichni ti obludaci jmenovali. S prehledem se jejich kompletni seznam da najit v dnesnim Blesku. Jeste si pamatuju Kroky Frantiska Janecka - to byl teprv hnus a snuska "umelcu".
No, vybral jsem si ony "opecburtsongy" :o))
Kazdemu, co jeho jest.
    

Jeste snad podotek - Egi (web)
(12.09.2005 16:15:13)

Ostatne nevybral jsi z folku a country zrovna ty nejreprezentativnejsi modely, jestli do vas rvali vyhradne toto, ani se tve averzi nedivim, avsak zvlast co se country tyce, zhusta jde o drahnou dobu prezivajici lidovky. Tesim se na Hendrixe za padesat let :o))
    


 - Tengu (web)
(15.09.2005 11:49:40)

Jo taky to odněkud znám, jezdil jsem s tou samou partou lidí na tábory a zpívalo se povinně o sto šest. Když mi bylo deset tak se mi ty písničky docela líbily, ale v patnácti jsem zjistil, že poslouchám Doors a Jethro Tull a moji trampští kamarádi dál pějí songy od bratří Nedvědů. Když zjistili, že jsem kouřil marihuanu, tak mě exkomunikovali. Mimochodem tyto písně u ohýnku, do kterého nesmíš ani hodit vajgl, zpívají dodnes.
A ještě jedna věc, všichni moji chytří a vzdělaní kolegové z práce na večírcích vytáhnou kytary a sborově spustí
"Na okoř je cesta" – ne ironicky, vážně. Je to divnej svět.
    


Montgomery - ta pravá láska - rem (web)
(15.09.2005 16:19:24)

Ach, jak jste mohli opomenout báječné a nezapomenutelné "V Montgomery bijou slony...." ? Zejména pasáž "...ale ruka leží dál" mi ještě teď nahání hrůzu
    
HotLinks
Zpět na článek