.: Rychlé menu: navigace .:. odkazy .:. kategorie .:. vyhledávání .:. archivy .:. autoři :.  

17.08.2005pamprézoři a paňprésorky, též středoškolští profesoři, správně středoškolští učitelé... Aneb „Zavzpomínejte si na toho svého...”

Středoškolský profesor má v životě člověka zvláštní místo. Lidé se s nimi setkávají v době, kdy přestávají být (přinejmenším de iure) dětmi a začínají být (alespoň de iure) dospělými, v době teenagerské, a každý, kdo tato léta absolvoval, bude se mnou souhlasit, když napíšu, že — hodnoceny s odstupem — jsou jedny z nejzajímavějších.

A k nim setkání se středoškolskými profesory, alespoň pro určitou část lidí, patří.

Já osobně si z dob své základněškolní docházky pamatuju na pár učitelů: Hájková, Lešková, Choděra, Brzák, Marek, Ďuriková, Benešová, Hutterer, Janoušková, Laš, Haník. Přitom jen na pár z nich vzpomínám rád. Tuším že tak na tři... Vůbec — základka byla pro mne velmi hnusným obdobím. Nesnášel jsem ji.

Na gymnáziu to bylo jiné. Jiní spolužáci, jiní vyučující, jiný přístup... Tenhle článek patří středoškolským profesorům, na které vzpomínám rád a u kterých mám pocit, že mi „do života” něco dali — i když to většinou nejsou vědomosti, ale spíš chuť se učit a poznávat nové věci, mít o ně zájem...

Na prvním místě musím uvést paní Zdenu Vencourovou, naši třídní. I když jsme spolu často bojovali a neměla to se mnou lehké... Učila nás češtinu a byla to velmi noblesní paní. O jejím pozitivním vlivu svědčí nejen to, že jsem schopen naklást slova do věty tak, aby měla nějaký smysl, ale především to, že mám češtinu rád. A jedna hodina mi, bůhví proč, utkvěla v hlavě dodneška. Bylo to už po listopadu 89... Tenkrát přišla prof. Vencourová do hodiny a povídala nám, že ráno poslouchala rádio a slyšela, jak kdosi říkal cosi jako „o demokracii je třeba vést diskuse” a vyslovoval [demogracyji] a [diskuze]. A já si od té doby pamatuju nejen to, že je to tak špatně, ale dokonce obě slova vyslovuju tak, jak se vyslovovat mají. Dodnes si občas říkám, když slyším nebo čtu nějakou perlu: „Co by tomu řekla paní profesorka Vencourová?”

Druhá má oblíbenkyně byla paní Marie Kořínková, kterou jsme měli na občanskou nauku. Občanská nauka se posléze stala jakýmsi povídáním o filosofii a psychologii. Když probíhaly „slavné listopadové dny”, tak nás zvala slovy: „Nechte je tu řvát na chodbě a pojďte ke mně do kabinetu... Tam to proberem.” Tatáž paní profesorka mi pak, několik let po maturitě, vyprávěla, jak ji štvou její žáci. Vyprávěla mi to svým nezaměnitelným způsobem: „Vy jste byli hajzlíci, hádali jste se se mnou, a to jsem měla ráda, protože jsem viděla, že vás to zajímá. Dneska je jim to úplně jedno...” Taky jsem z jejího předmětu maturoval... Ráno před maturitou jsem paní profesorku Kořínkovou potkal. Vrhla se ke mně a vyděšeně mi povídá: „Co víš?” Já říkám: „Nic!” Ona odpověděla: „Jéžišmarja, to zas bude práce!” — a odešla do sborovny. Odpoledne jsem si vytáhl otázku číslo osm — „etika”. Sedl jsem si na potítko, přišla paní profesorka Kořínková a povídá: „Co o tom víš?” — „Nic moc, tak na dvě minuty...” — „Ty kluku pitomej! Tady leží slovník, přečti si to a pak to okecej!” Takže jsem okecával a okecával (každý kdo maturoval to zná), až jsem se, bůhví proč, dostal k tomu, zda je etické, když muž bije manželku. Na to zareagovala druhá přísedící a povídá: „No, chtěla jsem jít na vlak, ale tohle, to si tedy ještě poslechnu!”

Ta druhá přísedící byla naše učitelka dějepisu, paní Eva Koberová. Doufám, že jsem si její jméno vybavil správně... My adolescenti ji totiž nazývali „Samantha” — podle známé prsaté zpěvačky Samanthy Fox. A ačkoli jsem byl naprosto indiferentní k veškerým jejím snahám naučit mne letopočty koncilů a bitev, tak asi nějaký zájem o historii, či spíš historické kontexty, ve mně vzbudila... Sice se projevil až deset let po maturitě, ale nešť... {smile}

Tyto tři dámy mne vyučovaly předmětům, o které mám zájem dodneška. Neznamená to však, že bych jiné profesory a profesorky neměl rád... I na ně rád vzpomínám, i když si dnes z jejich hodin nepamatuju skoro nic a jejich předměty mě zajímají jen velmi okrajově...

Na paní Evu Rejnkovou, matematičku, paní vládnoucí mnoha neotřelými a nezapomenutelnými výroky, příkazy, zákazy a napomenutími: Nehudruj! — Nekmitej! — Kdo to tam klábosí? — Neklábos! — Novák má pětku, ale lepší — Jsou tam dvě skříně, v té prostřední to je — Dojdi se podívat před školu, jestli tam prší — Je to totéž, ale je to něco úplně jiného — Kdo to tady houká? a především slavné namátkou vybereme..., na což se vždy zvedl Novák (ano, ten s lepší pětkou). (Možná bych měl dovysvětlit pokyn nekmitej! Pamatujete se, jaký rambajz dělá dlouhé pravítko, šikovně vetknuté do lavice a rozkmitané prstem?)

Nebo na fyzikáře, pana Pavla Hercoga, na jeho ošklivý knírek, potutelný úsměv a na legendární past na šprty... (Z jeho hodin si pamatuju jen to, že se k rozkladu světla používalo cosi islandského, snad vápenec, a že při předvádění třífázového proudu v konfiguraci hvězda nám dlouho tvrdil, že středový vodič je nutný, dokud si nevyzkoušel, že nutný není.)

Na třetí z angličtinářek, paní Janu Kratochvílovou. „Holly je cesmína...” Cesmína? „No cesmína... neznáte cesmínu? Taková rostlina s tuhými listy... má to lístky jako... jako... no, trochu jako mahon...” Mahon???!!?!? {smile}

Na ruštinářku, paní Evu Řeřábkovou, která se mnou bojovala statečně, leč marně, což myslím pochopila ve chvíli, kdy jsem jí u tabule sdělil, že blagadarju svojej mámě k naroděnínam. Ještě že jsem měl to štěstí a neměli jsme ruštinu jako povinný maturitní jazyk. Myslím že si i ona sama oddychla. {smile}

Na tělocvikáře, pana Jiřího Bínu. „Kam jdete?” — „Dolů do krámu, pro něco k jídlu, nějaký limonády a tak...” — „Jak chcete... Ale kupte nějaký piva, večer bude žízeň!”

Na bioložku, paní Vlastu Hendrichovou... „Potřebujeme na laborky trochu cigaretového popela...” — „My, paní profesorko, dojdeme do hospody a vezmeme nějakej z popelníku...” — „No... počkejte... ale jo, jděte... A vemte s sebou Jirku Škodu, ten taky hulí jak fabrika!” {smile}

A last, but not least na pana Jindřicha Zítka, bezděčného komika, k jehož nejlepším kouskům patřilo předvádění toho, jak je při přistávání s letadlem nutno zatlačit knipl od sebe (předváděl to na kraji stupínku a flákl sebou do uličky mezi žactvo). Dalšími jeho nezapomenutelnými kousky byly například: Utahování kohoutku s vodou (skončilo uzavřením vody v celé budově školy), promítání (spálená promítačka) nebo vyslání spolužáka pro Centrofixy: „Kup dva černý, dva červený a dva modrý, tady máš padesát korun...” Když se dotyčný spolužák vrátil a předal požadované, tázal se pan profesor Zítko: „Kolik ti zbylo?” — „Nic. Doplatíte mi ještě šestnáct korun...” Pan profesor polknul, zamyslel se a povídá: „Podražilo. Ale co... Toto” — a zvedl Centrofix vítězoslavně nad hlavu — „je podstatné!”

Jo, abych nezapomněl... Profesor Zítko učil programování. {big grin}

Těm učitelům (spíš učitelkám), co mne přitáhli (spíš přitáhly) ke svým předmětům, patří vřelý dík. A těm ostatním? Inu, děkuju jim samosebou taky, minimálně za snahu a za námahu, a rád na ně vzpomínám... I když se jim nepodařilo zrovna mne zaujmout, tak jsem se alespoň při jejich hodinách dobře bavil.

A na závěr bych chtěl připomenout starou pravdu, že „vzdělání je to, co nám zůstane, když zapomeneme to, co nás ve škole naučili.” A musím po pravdě říct, že většinu toho, co dnes vím a znám, jsem se naučil samostudiem...

Ale na příjemné vzpomínky na Zdenku, Indiánskou babičku, Samantu, Evičku, Harryho, Janu, Jirku, Vlastu, Jindřicha, Štěrmoje, bachyni, Konvalinu, Pařenu a další to nemá žádný vliv... Tak — na vaše zdraví, paňprésorky a pamprézoři!(Ještě jedna malá omluva: Všude jsem napsal paní či pan, i když mnozí byli PaedDr., PhDr., RNDr. či Ing.)

PS čistě pro pořádek: Pojem „profesor” v tomto textu používám coby tradiční označení středoškolského učitele. Samosebou vím, komu titul profesor náleží, ale — ať zvedne ruku ten, kdo na střední škole neříkal vyučujícím „profesoři”... {smile}


Zadal Arthur Dent, 17.08.2005 13:15:03, 51 komentářů...,
TrackBack URL tohoto příspěvku je http://blog.maly.cz/tb.php/1450

Zpět na článek

HotLinks
Zobrazit komentáře v chronologickém pořadí

Centrofix - Lukáš Mižoch (web)
(17.08.2005 13:45:55)

Ty Centrofixy mi asociovaly jednu hlášku z fakulty: "Tady vidíte... vidíte... vidíte, no já nevidím nic a vy tu čáru asi jen tušíte, že? Za tyhle křídy bych měl dostávat příplatek, to je snad z Rumunska či co..."
    

Re: Centrofix - Filip Rožánek (web)
(17.08.2005 13:48:38)

Hehe, to je pravda. To bylo nějaké divné období, kdy se do škol dodávaly zásadně křídy, které nebyly kompatibilní s tabulemi. Takže buď ty čáry byly strašně slabé, nebo se křídy drolily, eventuálně zanechávaly efektní rýhy, protože se v nich ukrývaly šutry.
    

Re: Centrofix - Kráťa (web)
(17.08.2005 17:07:28)

A byly z ... Bulharska !
    

Re: Centrofix - Alka (web)
(18.08.2005 15:31:38)

Nás na učňáku posílali mistři jen pro pivo. V zelený flašce ! Jinak to bylo vo hubu {smile}
    


Re: Centrofix - e.t. (web)
(18.08.2005 18:04:59)

snadna pomoc - stačilo namočit - to byly potom čáry{smile}
    


 - pixy (web)
(17.08.2005 13:56:56)

Nemohu než závidět. Ze základky si pamatuju jen své třídní - jednu, která mi popsala sáhodlouhými poznámkami až čtyři žákovské za rok, a druhou, zakarpatskou Rusku, ktorá umjéla jen ták ták čéšsky, abýchom pochópili áspoň grúby smísl jéjich sděléni.

A ze střední si matně vybavím dva tři učitele a jen málo toho, co by mě nějak zapamatovatelně naučili. Že by mě k něčemu přitáhli, zaujali? Odpudili a odradili jednou provždy, ó to ano. Inu okresní zamindrákovaná průmyslovka raných osmdesátých let. Někdy hodně závidím všem gymnazistům - a těm porevolučním obzvlášť...

A mimochodem, tu ruku zvedám - vzpomínám si maně na jedno nařízení, které ZAKAZOVALO oslovovat i označovat naše středoškolské pedagogy coby profesor/ka. To jsou věci, to bys nevěřil, že?
    

Re: - Arthur Dent (web)
(17.08.2005 14:03:24)

Jojo, coby gymnazista z let 1987 - 1991 opravdu skoro nevěřím... {smile}

Ale jen skoro. Vím, že v okolí byly školy, kde žáci třeba nesměli nosit rifle či trička s nápisama...
    

Re: - ofr (web)
(17.08.2005 15:09:43)

87-91 - taky jsem v těch letech navštěvoval gympl, zažít revoluci na gympnáziu byla paráda(zvlášť některé změny názorů profesorstva)
P.S. základku nenávidím dodnes, jediná učitelka, terou jsem měl rád byla v 1. a 2.třídě
    

Re: - Egi (web)
(18.08.2005 13:16:59)

Skutecne se tak domnivas? Ja na to dojel, jednu z nejkovanejsich bolsevizen - soudruzku profesorku Evu Krskovou - jsem tak oslovoval (kdyz si na tom predtim tak zakladala) vytrvale jeste v roce 92, diky cemuz jsem maturoval pro velky uspech jeste jednou az v roce 93. To byla svine, panecku ...
    

Re: - Dr. Aude (web)
(18.08.2005 15:35:43)

To je prd ! Nám před pár lety zabili češtinářku, prý jela v distribuci drog nebo co......
    

Re: - e.t. (web)
(18.08.2005 18:07:01)

no jo melo by se ucitelum pridat... tyhle bokovky sou o zivot
    


Re: - Glenn (web)
(17.08.2005 14:21:48)

A to se zakazovalo před sametáčem nebo po něm? Co vim, tak po něm se zakázalo říkat paní soudržko a mělo se jakoby nic přejít na paňčitelko.
    


Re: - Kráťa (web)
(17.08.2005 17:14:42)

Věřil bych, věřil. Akorát že jsem shodou okolností chodil na průmyslovku, kde dobrá polovina vyučujících opravdu profesory byla. Jen z nějakých důvodů (jakých asi, že ?), nesměli vyučovat tam, kam správně patřili.
Takže u nás se oslovovalo profesore - profesorko. 80 - 83.
    


u nás se říkalo (1982-6) pane profesore/paní profesorko - mudd (web)
(17.08.2005 15:22:51)

Jedinou výjimkou byla dějepisářka Hauserová, známá svou větou "Já jsem soudružka a jsem na to hrdá!"
Jo a pak ještě ředitel.
    


profesori na gymplu - jerry.hadr (web)
(17.08.2005 16:24:06)

hola hola, vzpominam si na ne. s nekteryma jsme si jeste pred maturitou potykali, protoze to obema stranam bylo blby, kdyz jsme na nektery hodiny (fyzika napriklad) chodili do prilehle literarni kavarny. jinak skvela byla profesorka na dejepis, strasliva vlastenka, pro svou povahu a postavu nazyvana Babicka General (nebo Generalissimo). Kdyz nekdo neumel, rikala: tyyyy <jmeno>, takovy cesky jmeno a ty neznas takovy zakladni veci?!
taky mame dobry zazitky, kdy na lyzarskem vycviku opily telocvikar Sauer obchazel pokoje a rozumoval: Budte tady hodni, strejda Saui jde spinkat.
Nebo tridni, ktere nikdo nerekl jinak nez Stepanka, kterou jsme svou pracovni moralkou dovadeli k silenstvi, zvlast kdyz jsme presto umeli. Nebo vyroky profesora Vybir@la, ktery si pri zmene rozliseni z 640x480 (kvuli projektoru) na 1600x1200 pochvaloval: "No, to je pekne rozliseni, ted se mi do excelu vejde tooolik sloupecku..." patri k nezapomenutelnym.
Nebo jsme dostali nemcinarku Ungerovou, kterou spoluzak rozlozil prosbou: Sprechen Sie bitte langsam, ich verstehe Scheisse. Pripadne: kdyz Vy mluvite nemecky, ja vam vubec nerozumim...
Do dejin rovnez veslo nase motto: At vstavam kdy vstavam, probouzim se v 10. {big grin} Na dochazku na gympl budu vzpominat jeste dlouho...
    

Re: profesori na gymplu - jerry.hadr (web)
(17.08.2005 16:32:03)

jeste jsem zapomnel na profesorku obcanky, ktera pri mne pri jedne obzvlast ohnie diskusi napomenula: "Ale vy mate vlastni nazor!" Rikali jsme ji Amfora, protoze kdyz jste se na ni koukli z kterehokoli uhlu (myslim bokorys), pripominala prave tuto nadobu. Nejlepe kdyz dala ruce vbok.
Profesorka na deskriptivu nas nenavidela, protoze kdyz jsme se ji chteli zbavit, jednoduse jsme se po 20 minutach jejiho ticheho rysovani zeptali na puvod libovolne primky a ona s nestastnym vyrazem a vetou:"Ja se na to podivam v kabinetu." zmizela a tu hodinu se jiz neukazala. Dokonce u nas ve tride asi pul roku lezely rysovaci potreby a nikomu na skole nechybely.
Pana reditele (Principala) jsme dostali, kdyz jsme mu oznamili, ze chemicka praktika (dobrovolny seminar) jsme si zvolili proto, ze je to nejlepsi zasivarna a prece se nebudeme ucit zemepis. Malem to nerozdejchal.
    

Re: profesori na gymplu - Arthur Dent (web)
(17.08.2005 16:40:27)

Taky jsme měli takovou, učila nás rok, než byla vystřídána v článku zmiňovanou pí Kořínkovou... Tahle paní, Skálová, důvěrně zvaná "kráva", se málem rozbrečela, když nám říkala: "Cože? Vaši rodiče jsou jistě komunisti a vy nechápete, proč musíme dějiny filosofie začít výkladem marxismu-leninismu? Vždyť bez znalosti marxismu-leninismu nelze ostatní filosofické směry pochopit!"

A šup, už třiadvacátého listopadu přinesla do třídy gramofón a pouštěla nám Havlovu Audienci... Jojo, ta doba byla skvělá... {smile}
    

Re: profesori na gymplu - jerry.hadr (web)
(17.08.2005 16:49:54)

no jsem sice oproti vetsine zde pisicich takove nedochudce, protoze prelom jsem zazil na zakladce v prvni tride, ale stejne to byla legrace. Jednou jsme (tusim ve druhe tride) cetli neco o "pozarnicich CSSR" tak jsem precetl CSFR a sklidil jsem od pani ucitelky pochvalu. Na druhou stranu jsem ji pocuchal nervy, kdyz jsem svacil (rozlozeny ubrousek, chleba a igelitovy pytlik) a ona svym pruchodem okolo rozvirila vzduch, tak jsem ji obvinil, ze mi shodila sacek. Kdyz se na me vyhruzne podivala, pravil jsem, ze tedy ne ona, ale ta vzduchova vlna za ni. Jeste u obeda o tom vypravela kolegynim.
Jojo, v te dobe byla mou oblibenou cetbou kniha Svet cisel atomu a molekul. To byla myslim treti trida.
    


GNBK - tarmara (web)
(17.08.2005 17:05:00)

Ono slavne gymnyzium je nymburske, take jsem tam dochazel. prof.Korinkovou jsem mel na dejepis a kazda hodina (i punske valky) se vzdy zvrhla ve vypraveni jejich zazitku z WW2. Jako tridni jsme meli Vladku Martinkovou, skvelou zenu. Divim se ze to s nami mohla vydrzet.
    


nejlhezčí léta života - Bedřich (web)
(17.08.2005 17:11:52)

Jó gympl byl skvělej. Dospívání, dlouhý vlasy, zapálený lejtka, bigbít, třídní vejlety, revoluce, alkohol... a taky profesoři, ale především skvělý spolužáci. Pokud byste v pražské oboře Hvězda potkali 1. září skupinku břichatejch bláznů v bílejch tílkách a červenejch trenkách, tak to každoročně vzpomínáme na našeho tělocvikáře.
    


Je to etické - Pavel Šrubař (web)
(17.08.2005 17:45:19)

Já sice na vlak nejdu, ale to o etice bití manželky bych si taky rád poslechl...
    

Re: Je to etické - Alka (web)
(18.08.2005 14:14:49)

Musíš jí tlouct tak, aby to nebylo na první pohled vidět. Né do obličeje !!
    

Re: Je to etické - e.t. (web)
(18.08.2005 18:08:56)

upadla jsem nestastne v koupelne - nevim co se to deje - jsem v posledni dobe tak nesikovna...
    


 - Žvejžužu (web)
(17.08.2005 21:25:15)

Já, já jsem říkal učitelům na střední pane/paní inženýre/inženýrko, na vysoké taktéž.
    


Gympl ještě dříve... - Vladimír (web)
(17.08.2005 22:57:48)

Neméně zajímavé byly roky na gymplu o něco dříve, než popisuje většina z vás -období nástupu tzv. normalizace.
To nám, patnáctiletým, třeba dějepisář vysvětlil význam oné zmíněné "demográcyje" - je to rovněž slovo původu řeckého, skládající se ze slov démos (lid, lidový) a grácie (kráska, krásná žena). Spojením původních významů slov dostáváme význam nový - kráska pro lid, tedy k...a. A zakončil to větou: Když ti naši "slavní" představitelé začnou hovořit o demogracii, ani nevědí o kom vlastně mluví. A to se mi moc líbí."
A i v té době existovali vedle zažraných souhů profesorů a soužek profesorek i pánové a paní. A hlavně byli zcela normální, lidští, s pochopením, tehdy i dnes, po letech, jen šediny přibyly...
    

Re: Gympl ještě dříve... - crackonosh (web)
(22.08.2005 10:39:13)

Dovolím si oponovat. Demokracie je složeninou slov demos (lid) a kratein (vláda), tedy vláda lidu.
    

Re: Gympl ještě dříve... - Arthur Dent (web)
(22.08.2005 10:44:31)

Zdá se mi to, nebo tu někdo nepochopil vtip a ironickou narážku? {smile}
    

Re: Gympl ještě dříve... - crackonosh (web)
(22.08.2005 12:35:30)

Zřejmě nepochopil. Sype si popel na hlavu, pojídá vlastní exkrementy a rozdává peníze potřebným, aby tak odčinil tento neomluvitelný přečin.
    


 - Misha (web)
(18.08.2005 00:18:52)

až jsi mě donutil k melancholickému vzpomínání.. kde jsou všichni ti, se kerýma jsme strávili čtyři roky v denním kontaktu? ještě to není deset let od maturity a většina z nich prchla z našeho chladného severovýchodu za lepším. I když, je to za lepším..?
    


ja pamatuju... - petr k. (web)
(18.08.2005 10:24:20)

...na rustinare co nam pred maturitni pisemkou rikal ze smime mit na lavici slovnik a tabulku s abecedou a azbukou a komentoval to slovy ze muze sice vypadat podivne ze se predpoklada ze by zak ktery jde maturovat neumel azbuku ale praxe ukazuje ze je to opravnene / mozna to prosadil prave on jen u nas a jinde to nemeli /{smile}
pak nam jeste jednou pri vyuce okomentoval rusky zvyk psat dopisy na ctvereckovany papir slovy ...no vite oni jeste v sovetskem svazu nejsou na takove urovni aby pouzivali normalni dopisni papir
asi jeho postoje vysvetluje i to ze to byl puvodne vysokoskolsky profesor vykopnuty z fakulty po 68 a tudiz ani nemel co ztratit a tak nam vyuku rustiny takto zpestroval
    

Re: ja pamatuju... - Roj (web)
(18.08.2005 10:35:41)

Zdravstvuj něznakómij savjéckij drug!

Takle zacinaly nase "pisma" na krasne zdobenem dopisaku a odpoved prisla na ctvereckaci s nejakou somrovaci prosbou o puncochace, rybarskej silon nebo zvejkacky {smile} Nekdy k tomu musely probehnout i dve kola, nez to z nich vypadlo.
    

Re: ja pamatuju... - e.t. (web)
(18.08.2005 18:10:47)

jo jo jo !!! ale pamatujes na KALABOK? {smile} casak ve kterym byly ty skvely modry silonovy gramofonovy desky?
    

Re: ja pamatuju... - Roj (web)
(19.08.2005 10:18:07)

Kalabok byl pro zazobance, kteri na nej meli. Dyt stalo predplatny asi petku {smile}
Ja jsem se musel spokojit s "Vjesjolimi kartinkami", ktere fungujou stale, aspon v Cesku {smile}
    

Re: ja pamatuju... - e.t. (web)
(19.08.2005 11:21:17)

no jo jenze za ty fajnovy gramofonovy desky uvnitr o teda stalo{smile} skoda ze nemely kvalitni obsah ani formu - ale dalo se skrz ne koukat a videt modre{smile}
    


Je to marné, stejně mi tu nikdo nevěří, - Alka (web)
(18.08.2005 14:10:25)

v den mých pětadvacátých narozenin jsme se ve třídě na průmce zmazali jak carští důstojníci, kromě těch, co byli autem, a profesorů. Takový jsme byli kur.. !! O profesorech by to bylo na román. Zmíním se jen o jednom, pan Roman Fedrman, mateřský jazyk. Jen na jeho hodiny jsem se těšil.
    

Re: Je to marné, stejně mi tu nikdo nevěří, - Bedřich (web)
(18.08.2005 17:47:45)

A v ten den tvých pětadvacátin jsi byl na průmce jako student, nebo jako profesor?
    

Re: Je to marné, stejně mi tu nikdo nevěří, - Dr. Aude (web)
(19.08.2005 15:00:09)

Odhalil jsi mě ! Jsem Kroupa, jo, ten s rádiovkou, se Šlajzem a Tučkem. Hejera je škoda. Byl snaživej !! {smile}
    

Re: Je to marné, stejně mi tu nikdo nevěří, - Alka (web)
(19.08.2005 15:01:37)

Hujera, sem chtěl říci.....
    


Tak jsem si uvědomil, - aTeo (web)
(18.08.2005 19:44:16)

že intenzita mých problémů s učitelkami a profesorkami či Profesorkami byly nepřímo úměrné "výši" školy. Některé psychorachejtle mě nenáviděly ještě dřív, než jsem se stačil projevit. Jaksi preventivně. Je to vlastně stejné, jako s jistými blogery. I důvody jsou podobné...{wink}
    

Re: Tak jsem si uvědomil, - Roj (web)
(19.08.2005 10:16:02)

O Oxford se raci nepokousej {smile}
    

Re: Tak jsem si uvědomil, - Alka (web)
(19.08.2005 13:36:59)

aTeo, mohu Tě ujistit, že když se do studenta zamiluje přespadesátiletá učitelka, není to taky žádná výhra...{smile}
    

Jasně... - aTeo ;) (web)
(19.08.2005 17:32:12)

Vždycky může bejt hůř a taky HLOUBŠ!{wink}
    


Kam jsi chodil na ZŠ? - Jan Odvárko (web)
(19.08.2005 22:00:48)

Arthure, ta jména učitelů z dob tvé základoškolské docházky jsou mi vesměs povědomá. Kam jsi chodil na základku, smím-li se ptát?
    

Re: Kam jsi chodil na ZŠ? - Arthur Dent (web)
(19.08.2005 23:32:03)

Přesně tam... {smile} Kouknul jsem se na web odvarko.cz a myslím, že jsme mohli mít společné i učitele, když už to okresní město bylo stejné... {smile} Naše bydliště byla od sebe vzdálena tak... no, ať nežeru... sedm, osm kilometrů... {smile}
    

Re: Kam jsi chodil na ZŠ? - Jan Odvárko (web)
(19.08.2005 23:54:56)

Já už myslel, že na nikoho z tohodle zapadákova nenarazím. {wink}
BTW... mě učili Brzák, Benešová, Janoušková a na suplování občas Hutterer.
    

Re: Kam jsi chodil na ZŠ? - Arthur Dent (web)
(20.08.2005 09:46:29)

Tihle jmenovaní mě měli na: Fyziku, Češtinu, Chemii a Ruštinu a jsou to zrovna ti, které jsem docela měl rád.

Brzák měl takový zvyk, že třískal rukou do stolu. Benešová vždycky na začátku hodiny napsala na tabuli: "Téma: ...", u Janouškové si na nic tak výrazného nepamatuju a Hutterer coby ruštinář byl sympatičtější než Janečková s jejím "Děvočky vperedi..." Ale zase zpíval míň než Tánička Smrčková... {smile}

Ze základky si ještě pamatuju, že Hutterer byl Jiří, Benešová Helena a ředitel Marek kovaný komunistický hajzl, který mimo jiné prosadil, že mi výše zmíněná Benešová musela dát pětku ze slohové práce o osvobození ČR, pokud ji nepřepíšu (zmínil jsem totiž osvobození Plzně americkými vojsky a na jeho otázku: "A kdo ti to řekl?" jsem mu odpověděl, že "to ví přeci všichni...")

Pak mi ještě paní učitelka Furáková tvrdila do očí, že na Měsíci přistáli sovětští kosmonauti.

Jo a třídní, opilec Choděra, v osmé třídě prohlásil, že "on se s panem ředitelem shodl", že já na střední školu nemám...

Jak říkám, základku jsem nesnášel... {smile}
    

Re: Kam jsi chodil na ZŠ? - Jan Odvárko (web)
(20.08.2005 14:23:22)

Janoušková a Benešová teď učí na střední škole COP v Nymburce, kam docházím. V druhém ročníku mě asi taky budou učit, takže jim klidně můžeš něco vzkázat, protože třeba taková Benešová na Tebe podle toho co píšeš jistě pamatuje (i teď je s ní dost "legrace").
    

Re: Kam jsi chodil na ZŠ? - Arthur Dent (web)
(20.08.2005 14:31:03)

No po pravdě by mě zajímalo, jestli si na mne vzpomene. Kdyžtak jí pozdravuj od Martina Malého a připomeň ji mou slohovou práci "co pro mne znamená televize?" - tu si ode mne nechala přepsat na stroji s tím, že si ji schová... Díky. {smile}
    

Re: Kam jsi chodil na ZŠ? - Jan Odvárko (web)
(09.09.2005 15:59:25)

Mno... vzpomněla si jen že už je to hodně dlouho, jinak nic. {smile} Ale ona od té doby samozřejmě učila pěknou řádku studentů, takže se není čemu divit.
    

Re: Kam jsi chodil na ZŠ? - Arthur Dent (web)
(09.09.2005 16:01:53)

No to je... To jsou roky 1983 - 1987
    


 - kkochanska (web)
(29.08.2005 16:39:21)

..prima článek, pěkně jsem si zavzpomínala :0))
    
HotLinks
Zpět na článek