Jiné čtení Švejka
V rubrice Knižní koutek
Spousta lidí o něm mluví, spousta lidí z něho cituje, někteří se jím zaštiťují a mnozí se bohužel mýlí.
Ne náhodou jsem si pro nadpis vypůjčil název bývalé rubriky časopisu Reflex. V posledním čísle Reflexu totiž píše Jiří Rulf, že „Švejk byl milován zejména pro svou koprolálii”. (Pro neznalé připomenu, že koprolálie je sprostá mluva.) Domnívám se, že Jiří Rulf v tomto případě ustřelil. Haškovo dílo už dávno žije vlastním životem a nabalila se na něj spousta mýtů, pověr a bajek a jak vidno, ani lidé v literatuře zběhlí proti těmto mýtům nejsou imunní.
Jedním z mýtů je, že „Švejk mluví sprostě”. Švejk jako postava je všelijaký: jednoduchý, neangažovaný, mluvka, ale rozhodně to není sprosťák nebo hrubec. Hostinský Palivec ano, stejně tak třeba sluha Mikulášek, ale ne Švejk. Jeho mluva je skoro decentní a klasické vulgarismy, jakých řekne průměrný český bavič za hodinu a půl několik, od něj neuslyšíte. Švejk mluví spíš prostě a pokud musí říct nějaké silnější slovo, tak se omlouvá ("Ráčíte bejt, s prominutím, v bordeláku...").
Já osobně si nemyslím, že je Josef Švejk nějaký primitiv. Naopak. Když si uvědomím, v jakém prostředí a v jaké době se pohybuje, je až obdivuhodné, že nepodléhá, nezhrubne a až do poslední chvíle si udržuje dekorum (nejen jazykové).
Další mýtus je mýtus o Pitomci.
Ten Josef Švejk, kterého známe, je vlastně až třetí Švejk. Druhý byl „uvědomělý legionářský Švejk” — v jeho příbězích se setkáváme s některými postavami a historkami z konečné verze, ale děj je jiný. Pouze ten první Švejk, který se objevil asi v pěti povídkách, je onen notoricky známý „Pitomec u kumpanie”. Děj těch povídek je velmi prostinký (Švejk hlídá sklad střelné bavlny a odloží si do ní fajfku, Švejk je vyslán pro mešní víno a místo do obchodu jede do místa, kde se vyrábí atd.) a s tím Švejkem, kterého známe, má společné snad jen jméno a „Poslušně hlásím”.
Osudy dobrého vojáka Švejka jsem četl nesčíselněkrát, pokaždé jsem ho ovšem četl „jinak” — dnes mi připadá k smíchu, že v sedmé třídě jsme měli v hodině českého jazyka napsat „rozbor Švejka”. Ve třinácti letech nemůže člověk pochopit, o čem ta kniha je a já si myslím, že až ji budu číst v padesáti, budu ji číst opět jinak. Nejsem schopen říct, „co je Švejk” nebo snad „o čem ta kniha je” — kdybych se snažil napsat, o čem je, vznikl by asi tlustopis delší než Osudy, ale podstatně míň čtivější. Dnes bych asi do onoho slohového cvičení napsal: „Pokud chcete vědět, o čem tato kniha je, přečtěte si ji...”
A hádanka na závěr, pro čtenáře a milovníky Švejka: Při jaké příležitosti pronesl Švejk ona známá slova „To chce klid!”?
Zadal
Arthur Dent, 25.05.2003 22:44:34,
5 komentáře...,
TrackBack URL tohoto příspěvku je
http://www.maly.cz/tb.php/165