.: Rychlé menu: navigace .:. odkazy .:. kategorie .:. vyhledávání .:. archivy .:. autoři :.  

07.10.2004Všude se o něm diskutuje a píše, například včera na Lupě, dneska na Technetu. I já trošku přiložím a tentokrát zpochybním formulaci o „souhlasu”.

Za „souhlas” je dnes považováno např. to, že se zaregistrujete v nějaké službě a zaškrtnete okénko „Souhlasím se zasíláním blablabla...” K tomu dopíšete svou adresu — a hotovo. Což je evidentně de iure „prokazatelný souhlas” — pokud ne, tak mě, právníci, prosím opravte.

Málokterá služba na dotyčnou adresu pošle potvrzovací mail — na Bloguje jsem za to byl mnohokrát kritizován, že to „zdržuje” atd. Jenže...

Před nedávnem mi přišel spam od nějaké vzdělávací instituce, nepamatuju si přesně co to bylo. A protože v mailu tvrdili, že to posílají „na základě mého souhlasu”, tak jsem se promptně otázal, kde ten souhlas získali, protože já jim ho nedal. Zároveň jsem dotyčnou firmu odkázal na tyto stránky, kde je jasně napsáno, že si NEPŘEJU dostávat takové maily.

Odpověděla mi jakási paní s tím, že se tedy omlouvají, ale že můj souhlas mají. Po kratší diskusi mi poslala informace k „mému” souhlasu — souhlas byl dán z nějakého počítače v doméně mistral.cz...

Tedy někdo zadal mou adresu do nějakého jejich formuláře a oni si ji neověřili. Poslali tedy spam v dobré víře, že mají můj souhlas.

Představme si ale následující situaci: Někdo mi něco pošle. Já si budu stěžovat na ÚOOÚ. Oni se zeptají rozesilatele a ten řekne: „Jó, máme tady svolení, podívejte, dotyčný se zaregistroval s touto adresou na našich stránkách a tedy to označil...” (takových záznamů si vygeneruju na požádání plnej kýbl), „pokud to nebyl opravdu on, tak to není naše starost...,” úřad vše uzavře s tím, že jsem idiot co dává souhlas a pak si to nepamatuje nebo s tím, že „neznámý pachatel” dal souhlas za mne...

A k čemu to je?


Zadal Arthur Dent, 07.10.2004 11:19:50, 2 komentáře...,
TrackBack URL tohoto příspěvku je http://www.maly.cz/tb.php/1129

Zpět na článek

HotLinks
Zobrazit komentáře v chronologickém pořadí

 - rony (web)
(07.10.2004 12:28:07)

k hounu.. az dovtedy kym pako nepochopi to, o com pises - ze nic neobmedzuje nikoho pouzit cudziu adresu. a preto treba overovat. ale to nemaju pochopit ti, co rozposielaju maily ale ti, co im urcuju pravidla za akych ho mozu posielat.
    


nejlepší obrana je útok - Empyrea| Vlado Raab (web)
(07.10.2004 17:40:56)

ono je to taky o tom, že když se ti něco takového stane tak si prostě uděláš takovou malo "hračku" a pošleš jim tam těch žádosti několik set a pak se jim snad rozsvítí ,že tak to asi nejde dělat.

V tom lepším případě si najmou schopného programátora, který jim takovou malou potrzovcí šaškárnu napíše a pokud nebude potvrzena tak se na ni prostě maily neposílají ... a (čekají na potvrzení a pak se smažou když se nepotvrdí po určitém intervalu) přes to vlak nejede.

Tak si chráním vlastní záda(webdesign) a nikdo na mne nemůže, problém nastává když ti někdo naboura mail, ale to pak nebude chtít at ti chodí spam;) to bude chtít něco jiného.

v tom horším případě zkončíte u soudu
    
HotLinks
Zpět na článek