.: Rychlé menu: navigace .:. odkazy .:. kategorie .:. vyhledávání .:. archivy .:. autoři :.  

07.10.2004Shrnutí nejasného pocitu z posledních měsíců.

Před nedávnem jsem vedl diskusi s Filipem Rožánkem. Diskuse se točila okolo návrhu na centrální registr účtů. Pro ty co si nepamatují: Bude centrální registr všech účtů a jejich majitelů. Myšlenka je futrovaná tím, že je potřeba „rychle obestavit účty” nějakému podvodníkovi a policisté musí složitě zjišťovat, v jakých bankách má dotyčný konta.

Tvrdil jsem, že to v dnešní době projde, Gross hodí médiím nějakou vějičku, aby zmlkla, a že Češi tuhle nehoráznost přijmou a ohnou hřbet. Filip optimisticky oponoval: „Možná ne. Na ochranu soukromí jsou jinak laxní Češi docela hákliví a těch opatření začíná být nechutně moc.”

Psal jsem, že podobná nehoráznost podle mého projde, protože zafunguje nepřejícnost a malost: „Soused má dvě auta, tak jen ať se mu podívaj na zoubek, kde na to vzal...” Filip oponoval tím, že si lidé řeknou: „Ale proč se sakra chtěj podívat i na mě?!”

Na to jsem mu odpověděl: „Nene...Asi neznáš Čechy... Ať se ke mně klidně podívaj, já mám na účtu 20.000, já se nemám za co stydět... Ale ty co tam maj statisíce, na ty když se podívaj, tak je jen dobře! My tam s mámou máme hovno, tam nikdo nic neuvidí... Ale ať se pořádně podívaj támhle na toho hajzla Dušáka od nás z fabriky,
ten má dvě auta!


A stále si myslím, že takový návrh má šanci projít. U „pivní” populace projde bez problémů. U levicové taky, části dalších možných odpůrců zavřou hubu „bojem proti terorismu”. No a pak stačí každého, kdo je proti, veřejně označit, nejlépe: „Kdo je poctivý a nemá co skrývat, nemusí se ničeho bát!”

Proč tenhle úvod, vytržený ze soukromého dialogu? Před pár dny jsem zaslechl Grossův výrok, pronesený v nějaké souvislosti s posilováním pravomocí policie. Gross řekl doslova: Poctiví lidé se nemají čeho bát!


To je výrok, který pokládám za signifikantní pro policejní stát.


Ještě jednou: Tohle je výrok, kterým představitel policejního státu ospravedlňuje jeho existenci nebo posilování!!!


A co je nejhorší — tenhle výrok opravdu funguje. Většinu davu uklidní (protože snad nikdo nepovažuje sebe za nepoctivého) a zároveň je kladivem na kritiky. Stačí říct: „Kdo je poctivý, nemusí se bát” a polohlasem dodat „...a tedy nemá důvod kritizovat.” Druhá půlka, tedy „Kdo přesto kritizuje, bude nejspíš nepoctivý,” naskočí lidu jaksi sama.

A tak dotyčná věta implikuje to, že jediní, kdo by se měl bát, jsou lumpové (což je v pořádku) a zároveň nenápadně, ovšem velmi intenzivně vnucuje myšlenku, že ten, kdo dané opatření kritizuje, tak činí proto, že je sám lump.

Je snad od téhle věty daleko k tomu, že pouhá kritika podobných metod bude stačit k „důvodnému podezření ze spáchání trestného činu”? Bohužel, policejní stát funguje jak opiát a vždycky bude velká skupina lidí, kteří budou věřit tomu, že je to tak správné.

Když si to shrnu:

- Stanislav Gross pracoval velmi krátce, pak odešel „do politiky” a od té doby žije v „jiném světě”.

- Vedl šest let ministerstvo vnitra. Nepochybuju o tom, že si zde vybudoval určitou pozici a síť kontaktů a vazeb.

- Když se stal premiérem, prohlásil, že „odchází z vnitra, ovšem ponechává si nad ním stále supervizi” — čti: Budu si dál řídit policii nastrčenou figurkou.

- Ten samý člověk slíbil zvednout policistům plat (stejnou metodou si vládci odnepaměti nakláněli vojsko na svou stranu).

- Ten samý člověk říká, že se „poctiví občané nemají čeho bát”.Když má vozka dva koně a jeden špatně táhne, vezme si bič. Vždyť proč ne — ten „dobrý tahoun” se nemá čeho bát, bič je jen na toho špatného. Stokrát, tisíckrát si to může ten dobrý kůň opakovat — ale za ním sedí vozka a má v ruce bič! A jestliže předtím táhl dobře proto, že ho to bavilo, teď táhne proto, že má strach.

Já mám strach. Vy ne?


Zadal Arthur Dent, 07.10.2004 19:34:45, 52 komentářů...,
TrackBack URL tohoto příspěvku je http://www.maly.cz/tb.php/1130

Zpět na článek

HotLinks
Zobrazit komentáře v chronologickém pořadí

Trpká příchuť bezmoci - binarniladin (web)
(07.10.2004 19:47:13)

I kdyby jsi napsal desetkrát delší text a trpělivěji předkládal argumenty, stejně zavedení kritizovaného opratření nezabrání. Argument o tom, že poctivý se nemají co bát, je totiž naprosto nepůstřelný, poctivých lidí je většina a tak zdílím tvůj pesimismus. Češi si svého soukromí vůbec neváží, viz třeba kamery všude na náměstích už nikoho nepobuřujou.
    

Re: Trpká příchuť bezmoci - mike (web)
(08.10.2004 00:57:08)

Ne poctivych, ale blbych je vetsina. Nedokazi nedokazi domyslet vec do dusledku a spokoji se s jednoduchym heslem. Uprimnym.

Hmm, dnes jsem nejak pesimisticky naladen a tohle tema mi zrovna nepridalo {smile}
    


 - dgx (web)
(07.10.2004 19:55:46)

Arthure, napsal jsi to velmi dobře.

Důsledkem jakýchkoliv opatření jsou protiopatření. Pokud se zavede registr, vymyslí se způsob, jak jej obejít. A obcházet budou ti, co mají setsakrametsky důvod, a také ti, co jsou lehce paranoidní (udělají to jen tak, proč by ne).

Takže ve finále to stejně odnesou jen ti "poctiví", ale zatím to neví.
    


Policejní stát - Jiří Macich ml. (web)
(07.10.2004 20:05:35)

Jo, já to říkal. Gross a vůbec celá ČSSD je zhouba. Já se teda vážně nemám čeho bát, ale nikomu nic není do toho, kolik mám na kontě. A při úplatnosti našich úředníků nemám ani důvěru ve spravující. Docela bych si dovedl představit pravidelné zneužívání údajů.
    

Re: Policejní stát - Arthur Dent (web)
(07.10.2004 20:13:32)

No samosebou... "Nejdřív majetek lidu spočítáme a pak budeme vědět, komu máme kolik sebrat!"

Nebylo by to v dějinách (nejen českého státu) poprvé.
    


Po příštích volbách - White Dog (web)
(07.10.2004 20:37:47)

se nic nezmění, to je nejhorší. Ono jak se jednou zavede nějaké podobné opatření jako je třeba reegistr účtů, posílení pravomocí policie a kdovíjakých dalších složek bezpečnostního aparátu, zvýší se počet kamer a dohled v ulicích, tak to po volbách zůstane, ať už vyhraje kdo chce. Podobná represivní opatření mají totiž obrovskou setrvačnost.
    


 - myshpa (web)
(07.10.2004 20:40:14)

Hezke, bohuzel i pravdive. Doporucuji k precteni: [reflex.cz/Clanek29513.htm]
    

Re: - myshpa (web)
(07.10.2004 20:41:35)

Jen bych dodal, ze me tahle vlada desi. A desi me i vlastni mladsi bratr, vysokoskolak, ktery jim ty reci o uprimnosti zere.

Tenhle narod je tak blby, az to boli.
    


 - Lokutus (web)
(07.10.2004 21:10:58)

Já se nebojím, jsem totiž poctivý. {smile}
    

Re: - Arthur Dent (web)
(07.10.2004 21:43:25)

Nojo, jenže o tom, jesli jsi nebo nejsi, o tom ty nerozhoduješ... {smile}
    

Re: - mike (web)
(08.10.2004 00:58:38)

Presne tak.
    


Re: - Roj (web)
(09.10.2004 00:59:47)

Ja se nebojim, poctivy totiz nejsem ani naaaahodou!!!!
    


 - IP:160.218.48.2 (web)
(07.10.2004 23:27:23)

Musim rict, ze moje rozhodnuti peclive si hlidat platnost pasu je ci dal tim pevnejsi. Obavam se, ze to budu brzy potrebovat. Vlastne mam jediny problem. Kam? Kde to bude lepsi?
    

tezko rict... - Pin007 (web)
(10.10.2004 09:54:22)

... ale mam pocit ze asi nikde... zacinam dochazet k nazoru, nepopiram, ze pritazenemu za pacesy, ze z cele EU se pomalu ale jiste stane krasny policejni bazmek...

... co tu mame dal, Amerika... no tam to neni o moc lepsi, blbe se na nekoho podivas a bud mas novej knoflik mezi vocima, nebo Te zalochujou ani nevis jak, a pak se v tom veze i Tva rodina...

... a jit na vychod? je jedno jak daleko ale nepomuzes si taky...

... mozna nekam do zapomenutych koncu sveta, past kozy a bat se medvedu... treba by nikoho nenapadlo to tam vykobercovat jen tak ciste preventivne...

... pak uz zbiva jen nejaka vira... a chce to neco poradneho, radikalniho... clovek je pak s vecma tak nejak smiren...
    

Re: tezko rict... - Tim kutil Taylor (web)
(11.10.2004 10:26:19)

kanada?
    

Re: tezko rict... - Arthur Dent (web)
(11.10.2004 10:53:10)

Zima...
    

Re: tezko rict... - Pin007 (web)
(12.10.2004 08:42:40)

staci se priobliknout {smile} zas tak strasna zima tam taky porad neni
    

Re: tezko rict... - Arthur Dent (web)
(12.10.2004 11:09:03)

Tak to už radši Island {smile}
    


no nevím - noname (web)
(07.10.2004 23:47:08)

tohle je věčné dilema, kdy a do jaké míry převáží jiné výhody nevýhodu nějakého omezení nějaké svobody. Svobody nejsou nikdy absolutní, vždy jsou zde a musí být určitá omezení, která ochraňují zdraví/život/majetek/společnost. Třeba právo na informace versus právo na utajení informací ohrožující bezpečnost státu. A nebo třeba nemocenský registr - lidé se bojí centárlního skladování informací o jejich zdraví, na druhou stranu to může velmi výrazně urychlit léčbu, zachraňovat životy, šetřit peníze. A podobně třeba pasy či občanky s biometrickými údaji - opět se proti nim protestuje, ale proč vlastně? Co riskujete či ztrácíte za svobodu, když někam otisknete svůj palec? A vysvětlení výhod je asi zbytečné.
A tak by se dalo pokračovat do nekonečna. A opravdu se u mnohých takových sporných opatření dá říct, že "poctivý se nemusí ničeho bát", třeba právě ty otisky prstů je opravdu IMHO něco, co může negativně ovlivnit jen pachatele nějakého trestného činu a nikoho jiného.
    

Re: no nevím - Arthur Dent (web)
(08.10.2004 07:29:08)

Lidé se ani tak nebojí toho, že budou někde jejich údasje. Lidé se spíš bojí toho, kdo a za jakých podmínek se k těm údajům může dostat.

A dále: Všechny ty teze o tom, že to může ovlivnit jen pachatele trestných činů, jsou přesně na úrovni tvrzení "MNĚ SE TO STÁT NEMŮŽE!"

Může. A velmi snadno!


Jakmile vyjde nařízení o povinném "odevzdání" otisků prstů, bude každý, kdo odmítne, automaticky považován za podezřelého, ne-li za zločince. To zaprvé.

Zadruhé: Zloději začnou krást v rukavicích.

Koho to tedy postihne? Zloděje tím, že budou muset ukrást jedny rukavice a všechny ostatní tím, že na ně NĚKDO bude mít další bič.


No a jednoho krásného dne vyjde nařízení, že každý příspěvek v internetových diskusích musí být podepsán pravým jménem autora a jeho rodným číslem. A u toho bude velmi bohulibé vysvětlení, že se tím zabrání anonymním výhrůžkám na netu, to že za to stojí a hlavně: "Slušní komentátoři se nemají přeci čeho bát!" :-/
    


Re: no nevím - Arthur Dent (web)
(08.10.2004 08:01:05)

Ještě: "Co riskujete či ztrácíte za svobodu, když někam otisknete svůj palec? A vysvětlení výhod je asi zbytečné."

Tak ty výhody by mne opravdu zajímaly...

Ještě si dovolím jedno přirovnání: Policie v rámci "boje proti terorismu a majetkové kriminalitě" požádá o právo dělat preventivní domovní prohlídky. Podle stejné logiky jej dostane, protože "poctiví se nemají čeho bát". A tak policie přijde ke komu se jí zachce a bude se mu šťourat v domácnosti, i když nic neprovedl. Prostě preventivně. Kdo odmítne, je podezřelý z toho, že něco skrývá.

I tohle může ovlivnit JEN PACHATELE?!?!
    


Bat, bat - Solvina (web)
(08.10.2004 00:05:52)

Arture skvely spot.
Bohuzel ten obsah je sileny, sileny, sileny. Jedna se o pokracovani pokusu prevest tady vsechno pod kontrolu statu. Na druhou stranu komu dat hlas (ehm verit mi prislo az moc silny), kdyz ODS se chova tak, jak se chova? Koukam ted na to co se deje kolem referendicka ohledne brnenskeho nadrazi a nestiham (vic treba na [holasi.net/] ). A to v Brne maj vetsinu "pravicovi" politici, kteri si dovoli tvrdit, ze lidi sou natolik blbi, ze o sobe nedokazou rozhodnout sami!
Je neco shnileho v zemi ceskych piratu...
    

Re: Bat, bat - Tokugawa (web)
(08.10.2004 07:28:00)

Všude je něco shnilého. Odpady, velryby, politici, teroristi, hlad nemoce, represe, nátlak, dohled. Není kam odejít. Jediné východisko je smrt. Ale nezapomeňte před tím napsat nějakou nesmrtelnou haiku...
    

Re: Bat, bat - Solvina (web)
(08.10.2004 09:19:22)

Na haiku uz mame roboty: [www.volny.cz/petr.valasek/haiku/haiku.html]
    

Re: Bat, bat - Tokugawa (web)
(08.10.2004 10:42:35)

To nejsou haiku. Jen nějaká postmoderní nápodoba bez atmosféry, bez nálady a beze smyslu. GENERUJ NOVOU.
    

Re: Bat, bat - Solvina (web)
(08.10.2004 13:27:51)

Kdyby tisic haiku generatoru tisic let generovalo haiku, nesmrtelna casem vznikne: GENERUJ NOVOU.
    

Re: Bat, bat - hanyZ (web)
(08.10.2004 15:04:36)

Kompost Haiku generator? Existuje něco, na co na Kompostu neexistuje ganerátor? {big grin}

"Hele, polykáš?

Já tomu nerozumím

Hele, polykáš?"

Tohle mi nepřijde jako Haiku ...
    


 - Trillian (web)
(08.10.2004 08:26:09)

musím se plně přidat k tvému názoru, takové věci nejvíce ovlivní v důsledku ty "poctivé", protože ti "nepoctiví" se nebudou stydět opatření obcházet (třeba účty pod cizími jmény, v jiné zemi, kam policejní stát nedosáhne)... aby se nakonec ukázalo, jak je to opatření dobré a účinné, najdou si obětního beránka, který do té doby ani netušil, že by něco provedl, a na něm předvedou: "hele, ještě, že tu tohle opatření máme"

místo pasu je čas zauvažovat o tom, jakým cizím jazykem se kde domluvím...

a Arthure, chybí ti tu ta kolonka na RČ :o)
    


Gross řekl doslova: Poctiví lidé se nemají čeho bát! - paní Dentová (web)
(08.10.2004 08:33:01)

Hlavně že celá povedená rodinka Grossovic je tak děsně poctivá!?
    


...kam a jak... - paní Dentová (web)
(08.10.2004 08:37:01)

Začínám závidět naší pese, že se domluví kdekoliv...
    


Bojovník proti zlu - hanyZ (web)
(08.10.2004 08:55:00)

Myslíte si, že je Gross opravdu takový grázl nebo těm svým blábolů věří a myslí to upřímně...?

Ne, že by to skoro nebylo jedno.
    

Re: Bojovník proti zlu - Arthur Dent (web)
(08.10.2004 09:02:04)

"Myslím to upřímně" není jeho blábol. Tam jsou použitá cizí slova, která Gross nezná (např. "upřímně" nebo "myslet"). To je blábol jeho imižmejkra...
    

Re: Bojovník proti zlu - hanyZ (web)
(08.10.2004 09:20:52)

Já jsem asi taková čistá duše, v politice se přilíš neorijentující. Hlavně se nedokážu vcítit do myšlení politiků. Ty řeči ve stylu: "Jde nám o vaše dobro. Chráníme vás před teroristy a šmejdem z vesmíru..." Může mu o to opravdu jít? Kdysi to taky někteří členové KSČ mysleli s komunismem upřímně... Je Gross prostě hlupák nebo rafinovaný zloduch, který se snaží stát diktátorem, ehm ?
    

Re: Bojovník proti zlu - hanyZ (web)
(08.10.2004 09:22:03)

neorientující - pardon ... :/
    


Re: Bojovník proti zlu - Arthur Dent (web)
(08.10.2004 09:30:54)

Gross je člověk, který od svých devatenácti (či kolika) let žije pouze v politice a jediné jeho praktické zkušenosti jsou z oboru "technologie moci".

Stačí to jako odpověď?
    

Re: Bojovník proti zlu - hanyZ (web)
(08.10.2004 09:44:58)

Asi jo :-/
    


Re: Bojovník proti zlu - JVP (web)
(08.10.2004 12:40:50)

Nenech se mýlit, ona ta slova zná velmi dobře. On opravdu upřímně myslí, že do nás ten socialismus dostane, i kdyby ho do nás měl pendrekama namlátit.
    

Re: Bojovník proti zlu - Filip Rožánek (web)
(08.10.2004 15:54:13)

Lékořicovým pendrekům bych se nebránil, ale to asi nebudou ony {big grin}))
    


veta - Lena (web)
(08.10.2004 11:15:38)

Nez jsem dosla nakonec clanku, rekla jsem si, ze se te zeptam, jestli z toho mas taky strach ?!? A pak tam tu vetu vidim ! {smile} Jo, mam >{sad}
    


Mno... - Arthur Dent (web)
(08.10.2004 16:00:09)

A jako na dokreslení:

"Když se o policii hovoří jako o grosstapu, tak to uráží poctivé lidi"

([lidovky.centrum.cz/clanek.phtml?id=298877])

A kdo že to pronesl? Sám nejvyšší Tapák. Tedy Gross.

(díky za upozornění FR)
    


Pro serioznost článku - Nováka (web)
(08.10.2004 16:18:54)

by stálo uvést ještě srovnání s ostatními státy v Evropě, jak jsou na tom jinde. Potom bychom mohli uvažovat, jestli je to přínos či nikoliv
    

Re: Pro serioznost článku - Arthur Dent (web)
(08.10.2004 16:36:32)

Nerozumím. Pokud to tedy v okolních státech mít budou, tak je to přínos?
    

Re: Pro serioznost článku - Nováka (web)
(08.10.2004 16:58:57)

Je potřeba umět číst. Psal jsem "uvažovat" !!!
    

Re: Pro serioznost článku - Arthur Dent (web)
(08.10.2004 17:54:07)

Uvažovat o tom mohu bez ohledu na to, co se děje jinde. A to je přesně to co jsem dělal. Je třeba umět číst.
    


Postskriptum - Arthur Dent (web)
(08.10.2004 18:28:26)

pro všechny, co si myslí, že "slušní se opravdu nemají čeho bát"

[zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?r=Bzdomovaa&c=zdomovaa_4_3]


Cituji:

Jenže akce, které policisté zatím provedli v okolí Vysokého Mýta, vzbuzují rozpaky. Uneseného Brunclíka se pokusili v sobotu najít hned na třech místech - naprosto neúspěšně. Unesený podnikatel nebyl nalezen a žádný ze zadržených neskončil ve vazbě. Naopak policisté při razantních zásazích zatkli tři nevinné.(...)

"Vtrhli ke mně do kuchyně vyraženými dveřmi v šest hodin ráno. Zrovna jsem snídal. Namířili na mě samopaly a donutili mě, abych si lehl na zem. Spoutali mi ruce a prohledali mě. Potom jsem zvedl hlavu a zeptal se, co se děje. Jeden ze zakuklených policistů mi hlavu kanadou přidupl k podlaze. Mám zraněné oko, špatně na ně vidím a často mě bolí hlava," řekl podnikatel Jindřich Šmögr (...)
Podobně mluví i manželka druhého zadrženého Renata Kubová.
"Obrátili nám byt vzhůru nohama a celé rodině sebrali mobily. Zatím nám vrátili jen jeden z nich. Manžela odvezli na jedenáct hodin k výslechu do Ústí nad Orlicí. Nejhorší na tom je, že to viděly děti. Naše desetiletá dcera to těžce snáší. Nespí a v noci se bojí. Půjdu s ní k psychologovi," řekla manželka.

Mluvčí orlickoústecké policie Eva Sichrová tvrdí, že policisté museli zasáhnout tvrdě. (...)

"Podezření bylo výsledkem mravenčí práce kriminalistů," hájí policisty Sichrová. "Okruh podezřelých osob sledujeme dál, i když není legální důvod na ně uvalit vazbu," podotkla bez upřesnění.
A TĚMHLE chcete dát nějaká větší práva?
    

Re: Postskriptum - mike (web)
(08.10.2004 22:36:04)

No co, kdyby se hloupe neptal, nedupli mu na hlavu. Poctivy clovek vi, ze nic neudelal a proto se nemusi ptat. Vyptavat se je podezrele.
    


Re: Postskriptum - Hlodi (web)
(09.10.2004 19:33:16)

Pokial sa to stalo tak, ak to vykreslili zucastneni, potom bolo poruseny minimalne (povazujem zakony CR a SR za totozne) trestny poriadok: zadrzat je mozne cloveka iba na prikaz sudu, domovu prehladku je mozne vykonat iba na prikaz sudu, odobratie veci takisto. Vzhladom k tomu, ze nebolo vznesene obvinenie, mohol byt dokonca spachany trestny cin unosu, ako aj obmedzovania osobnej slobody. Co to vlastne hovorim...... Asi som napisal uplnu kravinu, mozno svatu pravdu...... nech pravnici sa ozvu.
    

Re: Postskriptum - Arthur Dent (web)
(09.10.2004 20:46:40)

No a to je právě to. Policie má právo (v přesně vymezených případech) použít některé prostředky, které by jinak byly trestným činem.

Problém policejního státu je právě to "přesné vymezení případů".
    


Moc dobře napsáno. - Saša (web)
(11.10.2004 15:17:08)

Kdykoli někdo začne užívat tuto slavnou frázi, je třeba zbystřit.
Protože nikdo není poctivý.
--------------
Je to asi 2 tisíce roků, co chodil kdesi po Předním východu člověk, co všem mocným a všem moralistům pil krev. Pořád chtěl, aby se lidi měli rádi, a takové podobné blbosti. Tak na něj nachystali past. Dovedli ho chycené cizoložnici. Za cizoložství byl tehdá trest smrti ukamenováním. A zeptali se ho, co s ní mají udělat. Kdyby řek, ať ji pustí, ukamenovali by ho taky, protože by projevoval sympatie trestnému činu - stihl by ho stejný trest. Kdyby řek, že ji mají v souladu se zákonem ukamenovat, byl by s ním už pokoj, protože by tím popřel vlastní slova o tom, že je třeba odpouštět a být milosrdný.
Ale on je převezl - navrh, ať první kámen hodí ten, kdo je sám bez viny, kdo je čistý a nic špatného nikdy neudělal.
No, co k tomu dodat. Nehodil nikdo a ta ženská z toho vyvázla.
A na tu historku si vzpomenu vždycky, když slyším, že poctiví/nevinní/slušní etc. se nemají čeho bát.
    


 - Lumo (web)
(11.10.2004 15:28:55)

Pokud s tím chcete doopravdy něco dělat, je jen jedna cesta: Ozbrojte se. Legálně nebo nelegálně, ale ozbrojte se. Neemigrujte, protestujte, ale hlavně a ze všeho nejdřív se ozbrojte.
    

Re: - Arthur Dent (web)
(11.10.2004 15:35:26)

A co to pomůže? Že mi nebudou policajti šmátrat v soukromí?

Policejní stát se neprojevuje konkrétní "zastřelitelnou" hrozbou...
    

Re: - Lumo (web)
(11.10.2004 19:26:09)

Pomůže. Občan má být vyzbrojen na obranu ne proti zlodějům, protože ta je dost iluzorní, ale především proti státu. Je úplně něco jiného, stojí-li proti nástrojům diktatury (a nedělejme si iluze, přesně o tom je tady řeč) občané, kteří "mají jen holé ruce", nebo občané vyzbrojení. Třebas špatně, ale občanů je vždycky víc než policajtů, a zbraně dodají jejich nespokojenosti na artikulaci.

Možná to nebude třeba. Možná se podaří trend zvrátit. Nevěřím tomu, ale do budoucnosti nikdo nevidí. Zbraň máš na to, abys nestál na Národní třídě budoucnosti jako hovádko, do kterého si každý může praštit.

Historie mluví jasně. Každá generace měla svou válku, svůj konflikt, svůj převrat. Po převratu se vyčistil vzduch, ale pak zas nastalo utahování šroubů. To, o kterém ty píšeš. Vyzbrojíš se proto, abys nebyl odsouzen být jen trpnou obětí státní zvůle.

Konečně, když se pletu, bude ti doma nejvýš rezivět jeden zbytečný kvér. Ale jestli mám pravdu...
    
HotLinks
Zpět na článek