.: Rychlé menu: navigace .:. odkazy .:. kategorie .:. vyhledávání .:. archivy .:. autoři :.  

15.10.2004No fakt, pani... Říkal to známej kolegy, že se to stalo jeho bráchovi...

Dneska mi to říkal kolega. Jako že „jeho známým se stalo, že...” — a popisoval stejnou historku, jakou Alézi převzal z Tofu007. V tu chvíli jsem to ovšem ještě netušil a chtěl jsem najít něco víc. Ovšem Google ani Jyxo o ničem nevědí...

Vzpomněl jsem si pak na to, jak se v 80. letech vyprávělo, že po Čechách jezdí černá sanitka a unáší lidi, kteří jsou následně použiti jako nedobrovolní dárci orgánů. Tenkrát to prý (podle Filipa Rožánka) dementovala i ČST. (Odbočím — představoval jsem si, jak taková dementi v podání ČST mohla vypadat: "Množí se fámy o tom, že mizí občané ČSSR v souvislosti s tzv. černou sanitkou. Tyto zprávy jsou nepravdivé — není to sanitka, ale Volha, a není černá, ale žlutá s nápisy VB...")

Zdroj této „městské legendy” lze vypátrat celkem snadno — je jím německý film „Fleisch", v ČSSR promítaný pod názvem „Kandidáti života a smrti" (díky, FF). Ten si nejspíš už nikdo nepamatuje, i když z něj pochází jedna z kultovních vět osmdesátých let: "Vezu maso pro doktora Jacksona!".No a proč se o tom zmiňuji v souvislosti s tím příběhem z IKEA? Protože mi připadá poněkud nepravděpodobný a zároveň velmi vhodný jako základní historka pro vznik městské legendy.

Všimněte si několika detailů:

1. Děvče nalezli „ve sklepě” — do sklepa obchodního domu se většinou nedostane kdejakej vometák, v tomto případě by navíc muselo jít minimálně o dva lidi, spíš však o tři, kteří by táhli vzpouzející se (nebo omráčené, tedy bezvládné) dítě. Pravděpodobnost, že si něčeho takového nikdo nevšimne je minimální. Leda že by do únosu byl zamotán někdo z personálu.

2. Většina obchodních domů nemá přímo na WC vchod do sklepa. Předpokládám že ani IKEA. To znamená, že únosce (únosci) museli oběť vytáhnout ven a odvést ji ke dveřím do sklepa. Něco takového nevzbudilo pozornost? Nebyli svědci? Lidé nejsou až tak nevšímaví...

3. Děvče nalezli „ostříhané, převlečené, napumpované sajrajtem” — tedy to muselo nějakou dobu trvat. Podle „časového snímku” v příběhu na to únosci měli tak 30 minut...

4. I naprostý diletant ví, že při únosu je potřeba oběť co nejrychleji dopravit co nejdál od místa únosu, protože na místě se co nevidět objeví hejno policajtů. Proč by se tedy únosci namáhali s nějakým stříháním a medikací ve sklepě, když jim stačilo proběhnout do (předem připraveného) vozu a tohle všechno udělat někde v nějaké skrýši?

5. Policie se zjevila ("najednou"), zavřela celý obchod a NIC nebylo ve zprávách, v novinách v televizi...?

6. Má vůbec IKEA sklepy, nebo je tím termínem míněno „technické zázemí”? A byl někdy někdo z vypravěčů v takových prostorách obchodního domu?


Příběh má jistě velký potenciál stát se „městskou legendou” — je tajuplný (sklepení, únos), hrůzný (děti), nekonkrétní (nevíme komu se to stalo, ale každému to „říkal známej, že se to stalo jeho kolegovi”). Výše zmíněné detaily lidé velkoryse přehlédnou, v takovýchto případech jde logika většinou stranou...

Můj názor je ten, že je to pěkně vymyšlená legenda a minimálně rok bude žít (i když třeba bude změněno místo děje). Lidé podobné legendy potřebují — ale proč, to je otázka pro psychology a sociology.A pro zajímavost: Databáze městských legend

Pokud se ovšem přihlásí aktér tohoto příběhu, tedy rodič dotyčné unesené a ne někdo, komu to říkal bratranec o švagrové svého známého, uznám že jsem se mýlil... Myslím však, že se nedočkám.


Zadal Arthur Dent, 15.10.2004 19:16:20, 20 komentářů...,
TrackBack URL tohoto příspěvku je http://www.maly.cz/tb.php/1143

Zpět na článek

HotLinks
Zobrazit komentáře v chronologickém pořadí

Dr. Jackson - 1049an
(15.10.2004 20:21:28)

Pro úplnost doplním, že hrůzný Dr. Jackson byla ve jmenovaném filmu žena - lékařka. Pokud si tedy myslíte, že se před únosem můžete uchýlit třeba do náruče ženštiny, jež permanentně nosí masku hodné a empatické tety, pak to také může poslední rozhodnutí ve vašem životě. Útěchou vám pak může být, že vaše játýrka pomohou přežít nějakému zazobanému narkobossovi. Nevím, zda je lékařská věda schopna využít i oční bulvy; pokud ne, pak prý při rozšlápnutí decentně chrupnou.
    


 - Filip Rožánek (web)
(15.10.2004 21:06:13)

Žádný obchodní dům nemá vstup do sklepa ze záchodů. Navíc IKEA má záchody vždy řešené tak, že z nich lze vyjít pouze stejnými dveřmi, jimiž se na záchody vchází - a ty vedou do pasáže se zákazníky. Takže nebohé dítě by museli táhnout davem zákazníků přes otáčející se dveře na parkoviště.
Technické zázemí IKEA není přístupné z míst, kde se pohybují zákazníci. Výjimkou je výtah v patře, ale i kolem něj neustále proudí zákazníci. Záchody jsou od něj v patře dost daleko, za restaurací. Ze záchodů v přízemí se lze dostat leda tak k pokladnám a švédskému bufetu. A tam se lze omámit maximálně švédským pečivem nebo zmrzlinou.
    

Re: - allora (web)
(16.10.2004 11:48:05)

HOlčička čekala na rodiče, kteří ji měli na háku a lítali po IKEA. Tak si koupila zmrzlinu, pak ještě jednu a třetí taky. Ucítila nějaký divný tlaky v břiše, vydala se hledat záchod. Obsazeno. Šla tedy ven, někam kde nebudou lidi, že...to je jasný, co tam chtěla dělat. Tlaky v břiše rozežraný holčičky se stupňovaly.
Nějaký IKEA lempl nechal otevřenou zadní bránu a šel si pro cigára, rozežraná holčička nelenila a v podřepu se..a ještě..a ještě...
Celá zpocená, unavená a zas*aná v podstatě až za ušima se konečněpodívala, kde vlastně je. Začala bulet a hledala rodiče. Někdo viděl malý špinavý ubulený rozcuchaný děvčisko, tak to večer říká chlapům u piva a za týden už všichni věděli, že se v IKEA unášej haranťata.
Tož tak.
    


ikea sklepy nemá - noname (web)
(16.10.2004 00:37:18)

nevím o co jde a nechce se mi to študovat, ale ikea samozřejmě žádné sklepy nemá, stejně jaky všechny ostatní obchoďáky na zelené louce. Budování jednoho patra podzemí stojí to samé co dvě patra nad a tak se podzemí dělá jen když není místo na parkoviště, jinak se vše žene do šířky a nahoru.
    


Na film - White Dog (web)
(16.10.2004 21:11:06)

Kandidáti života a smrti si pamatuji! Nemáte ho někdo? Rád bych se znovu podíval. Stejně mi připadá, že americké filmy ze sedmdesátých a osmdesátých let byly kvalitou nesrovnatelné s filmy pozdějšími.
    

Re: Na film - Arthur Dent (web)
(16.10.2004 21:12:29)

Ale on to byl německý film. {smile}
    

Re: Na film - White Dog (web)
(16.10.2004 21:53:28)

Tyjo, žjova, tak to jsi mě překvapil překvapením velikým! {smile}
    

Re: Na film - Arthur Dent (web)
(16.10.2004 21:58:06)

?
    

Re: Na film - White Dog (web)
(16.10.2004 22:50:06)

No já nevěděl že to je germánskej film, na ten odkaz jsem nekliknul.
    

Re: Na film - Arthur Dent (web)
(16.10.2004 23:04:32)

Tys to hlavně nečet!

Cituju:

Zdroj této "městské legendy" lze vypátrat celkem snadno — je jím německý film "Fleisch", v ČSSR promítaný pod názvem "Kandidáti života a smrti"

--- je jím NĚMECKÝ film --- !!!

{big grin}
    

Re: Na film - White Dog (web)
(16.10.2004 23:23:53)

Já ti nevěřil {smile}
    


pravda - maja
(18.10.2004 09:38:06)

v sobotu jsem byla spolu se všemi svými pražskými spoluobčany v ikea. atmosféra a nával tam byl takový, že kdybych byla malým dítětem, nebyla bych daleka stavu, ve kterém bych se sama převlékla, ostříhala, napumpovala nějakým sajratem a uklidila do sklepa, i kdybych si ho sama měla vyhloubit.
    


Kandidáti - Tokugawa (web)
(18.10.2004 10:43:15)

Já si ten fil pamatuju naprosto živě. ta sanitka mi způsobila pěkných pár dětských nočních můr... :o)
    


jedna městská - ptr (web)
(19.10.2004 13:44:28)

tak tahle je opravdová: dle TV Nova (ne že bych jim nějak moc věřil) ministrerstvo zahraničí oznámilo, že letos se pohřešuje tuším sedm Čechů (Češek). Jeden případ byl děsivej: nějaký našinec s rozbitou hlavou přes noc zmizel v nemocnici v Rijece. Prostě večer byl, měl jít na operaci a ráno nebyl. Nikde. Zoufalá manželka (dávali s ní rozhovor) ho od prázdnin shání ...
Jestli tohle není ta proslavená černá sanitka, tak už nevím co.
    


to mi připomíná... - kosta (web)
(20.10.2004 13:20:35)

...historku která byla dřív ohromně populární. je o děvčeti, které se na nějaké pitce v předklonu dáví do záchodu, okolo jde ožralý kámoš a vidí tu hezkou vystrčenou zadnici... a pak už je to dost nechutné a možná víte o co jde. každopádně to sem nepatří.
    

Re: to mi připomíná... - Arthur Dent (web)
(20.10.2004 13:23:01)

Vím...

Asi dvacet chlapíků mi vyprávělo, že se to stalo jejich známým a minimálně pět říkalo, že oni byli ti ožralí kámoši... {smile}

Buď tolik dívek zvrací s kalhotami na půl žerdi, nebo prostě pánové machrujou. Hlasuju pro možnost 2. {smile}
    


Jedna z Plzně - Péčko (web)
(22.10.2004 08:54:45)

Tak u nás v Plzni šla před 20 lety fáma, že nějaký úchyl jezdí v tramvaji a píchá holkám injekční stříkačkou do ledvin kyselinu. Se mnou do třídy chodila holka, co její máma dělala na soudním lékařství a ta tvrdila, že k nim vozí každý den nejníň jednu. Po letech jsem se dověděla, že snad základem fámy byl úchyl, který onanoval v dopravních prostředcích a vzrušovaly ho kožené kabáty a tak se vždycky na ně udělal. Kdo zná plzeňská tramvaje té doby, ví, že byly tak narvané, že si nikdo ničeho nevšiml. Tak ne kyselina, ale ... Každpádně jsme se tehdy bály jezdit tramvají.
    

Re: Jedna z Plzně - IP:193.86.30.69 (web)
(01.12.2004 15:28:42)

Bylo by uklidňující věřit, že je to jen fáma, ale bohužel jsem o obdobném případu v Ikee slyšela taky. Doporučuji spíš si děti dobře hlídat!!!
    

Re: Jedna z Plzně - Arthur Dent (web)
(01.12.2004 15:33:25)

A od koho? Od někoho, komu se to opravdu stalo, nebo to byl někdo, komu to říkal jeho známý, že se to stalo švagrovi jeho kolegy?
    


Legenda stále žije - Jarda (web)
(07.07.2005 23:22:49)

Tak jsem ten příběh slyšel teď (07-2005) na návštěvě od kamarádky, které to říkala známá, která s postiženou pracuje a stalo se to nedávno v IKEA Brno {smile} Ozval se ještě někdo jiný? Děcka je potřeba hlídat, to ano, ale těžko jsem vysvětloval, že je tento případ blbost.
    
HotLinks
Zpět na článek