.: Rychlé menu: navigace .:. odkazy .:. kategorie .:. vyhledávání .:. archivy .:. autoři :.  

17.10.2004aneb Jak to přijde, že je v kapitalismu něco zdarma?

Binární Ládin položil u minulého příspěvku zásadní otázku: "Já se právě pokouším dokázat, že socialismus nefunguje a ty pořád nabízíš něco zadarmo! Nemohlo by někeré ze slibovaných překvapení být složenka?"

Socialismus opravdu nefunguje, neboj! To že nabízím něco zadarmo nemá se socialismem nic společného. Ba naopak — čím větší socialismus, tím míň věcí „zadarmo” je. Vysvětlím...

Jsem, jak známo, pravičák, a můj přístup je následující: Pracuju, abych pokryl své potřeby. Udělám-li víc než spotřebuju, je na mém uvážení, jak s tímhle přebytkem naložím. Já to dělám tak, že část uložím. Z toho co zbyde část investuju. No a ten zbytek rozdám. (Něco ovšem musím odvést státu jako poplatek za služby, které mi poskytuje.)

S levicovým, socialistickým přístupem by to bylo poněkud jiné. Pro levici je „individualita” téměř sprosté slovo, levice je skupinová, a přistupuje k práci tak, že každý ze skupiny pracuje, všichni dávají výsledky své práce na jednu hromadu a všichni si z ní zase berou to co potřebují. Vzhledem k lidské povaze je v takové společnosti velké riziko, že si někdo vezme víc než dal, že se lidé začnou dohadovat kdo víc dává a kdo víc bere, že za čas vznikne instituce „strážců hromady”, kteří dohlíží na to, kdo si kolik bere a zda si někdo nebere víc. Pak začnou přidělovat. A aby strážci nebyli v pokušení, tak vzniknou i „strážci strážců”... A pak dozorci, kteří budou hlídat, jestli opravdu všichni odevzdali to co udělali. A tihle všichni nebudou nic vyrábět, jejich prací bude hlídání ostatních, ovšem z hromady si budou brát co potřebují... (Odbočím — existovala spousta pokusů o vytvoření „komunity se společným hospodářstvím”, žádná se ovšem neukázala jako životaschopná. Právě z výše zmíněných důvodů.)

Já jsem pracoval a výsledek své práce jsem se rozhodl dát zdarma k dispozici. Za jeho užívání nechci žádné peníze — to že ho můžete používat bezplatně je (zjednodušeně řečeno) moje dobrá vůle. Důvody proč jsem „rozdal svou práci” jsou čistě mé soukromé — přesně podle výše zmíněného pravicového pravidla: Udělal jsem to, nepotřebuju to nutně k pokrytí svých potřeb, tak s tím naložím jak uznám za vhodné. Hrají v tom roli takové těžko uchopitelné faktory jako „dobrý pocit”, „ješitnost” a podobné.

Ládine, kdyby to bylo „socialisticky zadarmo”, tak by pozadí celé věci bylo jiné: Já bych cosi naprogramoval a v tu chvíli by přišel stát a nařídil by, komu to musím zdarma dát. A to by opravdu nefungovalo — buď bych své programy šifroval, schovával nebo bych nic neprogramoval a jen bych čekal, až to udělá někdo jiný a z poručení státu mi to dá.


Funguje zde nepřímá úměra — čím míň mi stát bere, tím víc mi zůstává k dispozici a tím víc tedy mohu nabídnout zadarmo. Pokud mi stát sebere víc, sebere tím v první řadě z toho, co jsem dával ostatním zdarma.

Až se tedy objeví ta složenka, bude to znamenat, že mi socialistický stát sebral tolik, že nemám na rozdávání. Pokud pak budete chtít nějaké výsledky mé práce zdarma, budete si muset říct státu...

To že dávám něco zdarma znamená, že (zatím ještě) funguje kapitalismus!


A tady nejde vůbec o nějakou webovou aplikaci! Na té jsem nemravnost levice jen ilustroval...


Zadal Arthur Dent, 17.10.2004 20:47:07, 11 komentářů...,
TrackBack URL tohoto příspěvku je http://www.maly.cz/tb.php/1147

Zpět na článek

HotLinks
Zobrazit komentáře v chronologickém pořadí

 - binarniladin (web)
(17.10.2004 20:55:34)

Tedy..já si jen rýpal a nečekal že s toho bude text který můžu s klidem podepsat...:o))
Já totiž tvůj článek o notesu četl pár minut po tom, cojsem dopsal tohle [binarniladin.bloguje.cz/74758_item.php]
a ted se mi zdá, že tvůj článek je vlastně pokračování toho mého..:o))
    


Spolecne hospodareni funguje - Roj (web)
(17.10.2004 22:52:09)

Neber to tak, ze chci kibicovat, ale
udajne tak fungujou kibucy. A to jiz desitky let.
Nevim, osobne jsem tam nebyl.
    

Re: Spolecne hospodareni funguje - JitkaCL (web)
(18.10.2004 00:55:58)

Ja tam taky nebyla, ale rekla bych, ze kibuc je predevsim nabozenska komunita. A s tim fungovanim to asi nebude tak slavne. Kibucy starnou, mladi uz nemaji o zivot v nich zajem.
    


Re: Spolecne hospodareni funguje - Arthur Dent (web)
(18.10.2004 07:23:37)

Něco si zjistím, ale mám dojem, že kibucy nemají své hospodářství uzavřené, že tam je nějaká provázanost s Izraelem... Ale jak říkám - kouknu se.
    

Re: Spolecne hospodareni funguje - JVP (web)
(18.10.2004 11:57:45)

Ano kibucy tak fungují. Rozhodně nemají nic společného s náboženstvím. Zakládali je sionisté a ti byli a jsou ve velké většine dost doleva. Ortodoxní židé by nikdy nic takového nepodnikali. Oni z titulu své víry ani nic podnikat nesmějí. Kibucy fungovaly a fungují různě. Dost už jich zaniklo. V době, kdy vznikaly, po válce o nezávislost, je v podstatě držela nad vodou společná myšlenka a nadšení pro věc, které se v převážně nepřátelském okolí docela dobře drželo. Nahrávala jim i nízká, či v podstatě nijaká konkurenceschopnost okolí. Dneska už nemají moc ekonomické ani politické opodstatnění. Mladí z nich odcházejí, neboť se moc nechtějí vázat docela přísnými kibucovými zákony.
    

Re: Spolecne hospodareni funguje - Arthur Dent (web)
(18.10.2004 12:02:01)

Jinými slovy - společenství se společným hospodářstvím funguje jen za předpokladu přísných vnitřních pravidel a pouze tehdy, když se jeho členové vzdají individuálních svobod a výhod.
    

Re: Spolecne hospodareni funguje - JVP (web)
(18.10.2004 14:13:33)

Asi tak nějak. A i když jsem dost militantní individualista, tak kibucům fandím, ostatně jako celému Izraeli.
    

Re: Spolecne hospodareni funguje - Roj (web)
(19.10.2004 03:02:12)

Ja fandim Dukle, Cesku a Palestincum
    

Re: Spolecne hospodareni funguje - JVP (web)
(19.10.2004 07:51:09)

Proti gustu žádný dišputát.
    


 - JitkaCL (web)
(18.10.2004 00:31:21)

Tedy, ne ze bych te spolu s Ladinem chtela srazet v rozletu, ale tohle prece pranic nema spolecneho s politikou{smile} A pokud na tom trvate, tak tedy musim konstatovat, ze nejblahodarnejsi vliv na lidi, kteri maji obcas chut neco udelat pro druhe maji totalitni rezimy a ne nejake pravicove smysleni.
Ono to politikareni nefunguje, ani kdyz se ta teorie o rozdavani vztahne jen ciste na hmotne statky. Mimochodem, neni to zajimavy paradox, ze at si stat vezme kolik chce, tak tem nejchudsim vzdycky zustane ochota se podelit i z toho mala? Rekla bych, ze danova politika statu nema vliv na altruisticky zalozene lidicky, natoz pak na osobnosti s velkym spiritualnim presahem. A pokud ano, tak spatna politika je jen povzbudi ochotu pracovat pro druhe. Hm {smile}

BTW Chtelo by to nahled.
    

Re: - Arthur Dent (web)
(18.10.2004 07:22:04)

No, po pravdě jsem tvůj komentář ne-zcela-pochopil, hlavně úvod a konec, ale to nechme stranou.

IMHO se chudí dělí z jednoho prostého důvodu: Je jim jedno, jestli nemají nic nebo jestli nemají vůbec nic. Navic DĚLIT SE a ROZDÁVAT je něco jiného.

O spirituálním přesahu a altruistických bláznech se nebavme, bavme se o normálních lidech, o takových, kteří se chtějí postarat v první řadě o sebe.

S tím blahodárným totalitním režimem - nepozoroval jsem... Pozoroval jsem tak maximálně ochotu udělat něco pro někoho konkrétního, ale rozhodně ne větší elán do práce a chuť se podělit s kýmkoli.

Chuť pracovat pro druhé přijde u pracovitých lidí ve chvíli, kdy jim stát sebere všechno, co si udělají pro sebe - tomu bych neříkal "povzbuzení".


BTW - nadhled? Tohle není politologický rozbor, navíc je už z formy jasné, že je to psáno subjektivně. A buď píšu subjektivně, nebo s nadhledem (=objektivně).
    
HotLinks
Zpět na článek