.: Rychlé menu: navigace .:. odkazy .:. kategorie .:. vyhledávání .:. archivy .:. autoři :.  

29.10.2004Utrácíte rádi za nepotřebné věci? Za drahé věci? Za zbytečné a nákladné věci? Pokud ano, víte proč? A pokud ne, víte proč? Já to budu vědět už v pondělí!

Stačí otevřít libovolný časopis pro frikulíny (pro ty, kteří to ještě nevědí — frikulín je člověk, který chce být za všech okolností free, cool a in).

Boty 8999,- Kožená bunda 59900,- Ponožky 190,- Kalhoty 5990,- Hodinky 32990,-
Číslovky značí cenu v Kč. A to bych řekl, že se v „konzumních” časopisech objevuje pouze „druhá liga” luxusního zboží.

Lidé prostě utrácí za šíleně drahé věci. Já ne, ale chápu to. A kdo ví, třeba kdybych na to měl, také bych se nechal zlákat. Doufám tedy, že ne, ale jeden nikdy neví.

Zásadní otázkou však je, proč se za tyhle zdánlivé nesmysly utrácí. A utrácí se tím více, čím více hrozí nejistoty. Například za takzvané asijské krize před několika lety měli japonští prodejci luxusu doslova žně.

A já už to asi budu brzy vědět. Dostala se mi do rukou přes sto let stará, legendární, kniha. Teorie zahálčivé třídy od Thorsteina Veblena. Po dlouhé době se nemohu dočkat víkendu, až si počtu. Pokud se v té knize dozvím něco zaznamenání hodného, nebudu váhat se zveřejněním.

Kniha Červená Královna od Matta Ridleye ovšem také ledacos naznačuje. Recenzi na ni však napsat nemohu, neb touto publikací už neoplývám. Bude zajímavé podívat se na problematiku okázalosti ze sociálního a ekonomického hlediska (Teorie zahálčivé třídy) na rozdíl od pohledu z biologického a evolučního hlediska (Červená královna).


Zadal White Dog, 29.10.2004 13:04:33, 4 komentáře...,
TrackBack URL tohoto příspěvku je http://www.maly.cz/tb.php/1164

Zpět na článek

HotLinks
Zobrazit komentáře v chronologickém pořadí

 - hanyZ (web)
(29.10.2004 13:53:57)

<em>Teorie zahálčivé třídy</em> je hodně zajímavá kniha. Před nedávnem mi ji ukazoval kamarád, ale neměl jsem dost času si to pořádně projít... :/

Proto rád uvítám nějaký blogspotík na toto téma. Třeba výčet nejzajímavějších bodů nebo tak něco {smile}
    


 - Lokutus (web)
(29.10.2004 13:55:16)

Tím, že frikulíni nakupují, podporují růst ekonomiky, což je výhodné i pro nefrikulíny. Podpořme tedy frikulíny v této bohulibé činnosti alespoň vlídným slovem, aby neměli pocit, že se chovají nepatřičně.
    


 - Carpenter (web)
(29.10.2004 21:40:25)

Hmm, když jsem trávil své dva frikulínské týdny lenošením o dovolené, zahlédl jsem v hotelu MTV a nechal se pobavit pořadem o tom, za co utrácejí hvězdy americké pop-muzik. Bylo to záživné, např. řetízky za desítky tisíc dolarů, oblečení za desítky tisíc dolarů, atp. Tvůj katalog je proti tomu slabý odvárek...:o)
    

Re: - White Dog (web)
(29.10.2004 22:24:37)

Mám před sebou speciální podzimní vydání časopisu Time. Je to celé věnované luxusu. Ovšem naprosto objektivně, je to vůbec velmi zajímavé počteníčko. Pokud budu mít náladu, tak napíšu o článku "Luxury Fever". Tam se k utrácení za předražené zbytečnosti vyjadřuje fakt fundovaný člověk.
    
HotLinks
Zpět na článek