.: Rychlé menu: navigace .:. odkazy .:. kategorie .:. vyhledávání .:. archivy .:. autoři :.  

02.12.2004Alespoň v rozhovoru pro Reflex číslo 49. A jeho podiv mne zarazil natolik, až jsem se i já podivil — sám nad sebou a světem.

Ondřej Hejma odpověděl na otázku Bylo něco, co jste při přijímání angažmá porotce vůbec nedokázal dohlédnout? takto — cituji:

Sílu hudby a televize jsem už znal, ale co mě dostalo, byl ten virtuální svět internetu. Sjížděl jsem stránku Novy denně, až do krve, a tam jsem se o sobě dozvěděl šílené věci. Zažil jsem v životě pár hustých urážek v tisku nebo jedovatých telefonátů do rádia, ale když jdou diváci anonymně a v tomhle množství veřejně vyzvracet své frustrace na internetu, tak to je docela síla. Tam v naprosté anonymitě asi opravdu píší, co si o vás myslí v nejskrytějším záhybu duše. (...) Tak otřesné množství naprosto autentické zloby, s tím jsem se srovnával docela dlouho. (...)

Je vidět, že ho to nejspíš opravdu zasáhlo, protože rozhovor končí výrokem:

Jó, jsem na vrcholu slávy, takže si do mě může každý kopnout a na internetu se po mně vozí psychopati tohoto světa. Myslíte, že bych měl cítit nějakou pachuť?

Nejdřív jsem si říkal — Hejmo Hejmo, to tě pár magorů na internetu rozhodí?

Jenže pak mě napadlo, jestli nejsou spíš divní ti, které to (už) nerozhodí. Tedy vlastně my, já, lid internetový...

Nám už asi připadá hovadnost a vulgárnost internetových diskusí běžná. Smutné zjištění.

PS: I já jsem před nějakým časem odnesl setkání s „internetovými anonymy” docela solidním otřesem. A dodneška mám chuť někdy zařvat, jako Kodet v Pelíškách: Vulgární anonymové internetových diskusí, vyližte si prdel!


Zadal Arthur Dent, 02.12.2004 20:59:14, 14 komentářů...,
TrackBack URL tohoto příspěvku je http://www.maly.cz/tb.php/1221

Zpět na článek

HotLinks
Zobrazit komentáře v chronologickém pořadí

Jo jo.. - Ebo (web)
(02.12.2004 21:29:26)

Na druhou stranu.. aspoň ví, že ho pár lidí i nemá rádo.. hi.. a může s tím zkusit něco udělat..

Každopádně lidé na netu ztrácí zábrany a podle toho to také vypadá..
    

Re: Jo jo.. - Finwe (web)
(02.12.2004 21:33:59)

Se nedivim, že lidi na netu ztrácej' zábrany... Když jim nikdo nevidí do tváře, nikdo je nepozná a z toho nadávání neponesou žádný následky...
Jediná výjimka kterou znám, je R. Hulán...
    


 - Pixy (web)
(02.12.2004 23:11:57)

Díky žes to dokončil. Už jsem chtěl reagovat ve smyslu, že bych se spíš bál lidí, co to nerozhodí...

Jasně, když mi někdo řekne, že jsem vůl, tak spánembohem, ať si o mě myslí, co chci. Ale to zdaleka není to, čeho jsou někteří magoři pod pláštíkem anonymity schopni. Občas to taky těžko vydejchávám - a to u mě zdaleka nedošlo na nejhorší. Myslím, že Hejma si musel užít svý.
    

Re: - Vesničan (web)
(03.12.2004 12:47:36)

To jsi na tom dobře, když chceš, aby si o tobě lidé mysleli, že jsi vůl!
    


 - Tokugawa (web)
(03.12.2004 08:36:46)

Kamarádi... já znám jednu osobu, která je tak zlá, že stejným způsobem vystupuje face to face. Bohužel tato osoba má zásadní vliv na výměnu našeho bytu, na průtahy s ní, na sousedské soužití v domě a tak dále.

Zloba na internetu mě nepohne, jen trochu a dál si jí nevšímám. Ale zloba v reálu, in natura, to mě děsí a totálně odrovnává.
    

Re: - Lokutus (web)
(03.12.2004 09:37:55)

To chce tréning, stejně jako na internetu.
    


 - Lokutus (web)
(03.12.2004 09:37:15)

I já jsem se zezačátku vždy solidně vyděsil, když na mě někdo spustil za své pozice neviditelného. Ovšem zvykl jsem si a naučil se většinou nereagovat.

Hezky je to zařízené na intervalu. Spolu s komentářem je IP adresa pisatele, která jako odkaz vede rovnou na ripe.net
    


 - Jirka (web)
(03.12.2004 10:01:44)

No jo já si taky připadám otrlý. jenže do mě se "zlobivci" pustí maximálně v nesouhlasu s nějakým mým článkem, osobně mě neznají. Kdežto do veřejně známé osoby se pustí totálně. Nejen názory, ale vzhled, rodina, vyjadřování, přátelé, všechno máte na talíři. Asi bych to taky těžko kousal.
TO Tokugawa: Takové sousedy ti teda nezávidím. Radím jen asertivitu a vydržet!
    


stará pravda - mao_boy (web)
(03.12.2004 12:55:36)

Jak pravil klasik:

"Člověka poznáš při pěnězích, u vína, v hněvu a na diskusním serveru."

Ale osobně mě málokdo dokáže urazit, mám takovou tu kůži tlustokožce{smile}.
    


 - carpenter (web)
(03.12.2004 18:48:33)

Nejvíc nechápu jednu věc: jak může někoho bavit ťukat ty vulgární nechutnosti a stupidity do klávesnice? To může dělat leda psychopat...:o)
    


.... - Lendys (web)
(04.12.2004 10:31:55)

nejdřív jsem chtěla souhlasit s článkem, že je mi z toho někdy do breku atd. ale po řpečtení diskuze pod, jsem si vzpomněla na jednoho známého. On skutečně na netu dost prudí a každého sjede, v reálu je však v pohodě, dá se s ním vyjít. Když jsme se o sobě dozvěděli vzájemně víc, svěřil mi, což konstruoval zároveň jako omluvu, že má nějaké psychické problémy nebo poruchu a net prostě používá pro to, aby se "vyřval", svým způsobem "pomstil za křivdy, které jsou páchány zase na něm". Tak mi to líčil a protože ho už nějaký ten pátek znám, věřím mu to. Neříkám, že ho to omlouvá, ale dokážu pochopit, že ani v takovýchto případech ala vulgárnost na síti to není černobílé.
    

Re: .... - Arthur Dent (web)
(04.12.2004 11:16:45)

Dovolím si nesouhlasit a oponovat:

Bohužel si myslím, že 90% případů bezdůvodné vulgarity v diskusích je dílem podobných jedinců, jako je ten tvůj známý. A to, že v reálu to je snesitelný člověk na výsledku nic nemění.

Kompenzace psychických problémů je jistě dobrá věc. Ale tvůj známý si kompenzuje své problémy na úkor neznámých lidí, kterým navíc do jeho frustrací naprosto nic není, nemyslíš? Takový způsob kompenzace je neakceptovatelný.

Z jeho perspektivy je to možná neškodné vybití - vždyť ty lidi nevidí, jsou mu neznámí, jsou to "nějaký lidi". Bohužel, jeho perspektiva v tomhle případě není ta správná.

Pokud by se opravdu chtěl kompenzovat a dělal to vědomě a s rozmyslem, tak řve někam, kde nikoho neurazí, neponíží, nepošpiní... Anebo jde na psychoterapii.

Promiň, ale říct "mám problémy, proto si je léčím na neznámých lidech na internetu" mi nepřipadá jako věc, o které bych byť i jen na minutu mohl uvažovat jako o tolerovatelné. "Mstít se za své (často domnělé) křivdy" na nevinných je chování hodné deprivovaného nevyzrálého jedince, to se na mne nezlob...

Obávám se, že jakákoliv vysvětlení jeho neakceptovatelného chování jsou pouhé snahy nalézt (sebe)omluvu - "Hele, já vím že dělám špatnou věc, ale já jsem vlastně chudák..." Jaký je principiální rozdíl mezi touhle konstrukcí a tvrzením: "On sice zabil několik lidí, ale musíme mít pro něj pochopení, měl totiž těžké dětství" ?

A "věřit mu" jeho "vysvětlení" znamená věřit jeho sebeklamu.

Takový je můj názor.
    

Re: .... - Vesničan (web)
(04.12.2004 15:27:19)

...a někteří s tímto cílem dokonce vytvářejí stránky. Jednu máš, Arthure i v odkazech.
    

Re: .... - Arthur Dent (web)
(04.12.2004 15:32:47)

Jen jednu? {smile}
    
HotLinks
Zpět na článek