.: Rychlé menu: navigace .:. odkazy .:. kategorie .:. vyhledávání .:. archivy .:. autoři :.  

10.12.2004Vojtěch Bednář ve své glose na Lupě tvrdí, že cenzura vulgarit na blogovacích serverech je komunistická, že je nástrojem firemní politiky kvůli reklamě a podobně. A já myslel, že to je tak profláklé téma, že k němu už není co dodat...

S panem Bednářem nesouhlasím a mám k tomu více než pádné důvody, například to, že jeden takový server spravuju.

Na rozdíl od Vojtěcha Bednáře si myslím, že eliminace vulgarit je v podobných případech naprosto v pořádku a nemá nic společného se „svobodou slova”. Svoboda slova je nezadatelné právo vyjádřit svůj názor. Ale tím, že někomu zabráním na jednom konkrétním serveru vyjádřit jeho názor vulgárními slovy ještě neznamená, že mu zabraňuju vyjádřit se vůbec!

Svoboda slova je základní právo člověka v demokratické společnosti. Stejně jako například svoboda shromažďovací. Ale je důležité si uvědomit, že tato práva jsou vymahatelná pouze ve veřejném prostoru. Když se budu bránit tomu, aby mi v předsíni probíhaly demonstrace strany zelených, tak tím nijak nenaruším ničí právo shromažďovací, pouze uplatním své právo vlastníka. Je v tom nějaký problém?

Asi ano. Problém je ten, že web je stále některými považován za „veřejný prostor” (ve smyslu „nikomu nepatřící”), kde je jaksi automaticky nejvyšším pravidlem svoboda slova. Což je podle mého chybný pohled na věc. Web není „nikomu nepatřící”, to je omyl. Dopustím se zjednodušení a budu tvrdit, že web je souhrn soukromých prostorů. To že některé „soukromé prostory” jsou k užívání komukoliv zdarma z nich ještě nedělá „nikomu nepatřící”.

Každý server „někomu” patří, někdo ho platí, někdo ho provozuje, někdo platí za konektivitu, za správu apod. Ten kdo platí je „vlastníkem webového prostoru” — v tomto kontextu je tedy za cokoli, co je v tomto prostoru uloženo, odpovědný. Minimálně morálně. Vulgarity pak poškozují nejen reklamu, jak píše p. Bednář, ale i to, co by se dalo nazvat „dobrým jménem”. Příklad — „diskuse na iDnes” se staly už synonymem pro vulgární žumpu českého internetu... A pokud se chce provozovatel vyhnout podobnému „dobrému jménu”, musí regulovat obsah, který je (v jeho webovém prostoru) prezentován.

Co jsem tím vším chtěl říci? Jen to, že Bednářovo tvrzení "Ale jaké podmínky si lze v takovém případě klást? V případě MSN Spaces se jedná o to, že deníček nebude vulgární. To je jistě chvályhodné, avšak na druhou stranu jde o velmi vážné porušení svobody slova." je nesmyslné.

Můžeme se bavit o nešťastné formě či o bezzubém opatření ze strany MS, ale nelze to nazývat „porušením svobody slova”, tím míň „vážným”. Nikdo přece dotyčnému nebrání založit si své stránky jinde ("stát se majitelem malého webového prostoru") a oblažovat svými vulgaritami lid obecný.

Pro ilustraci: Takové vypatlané ožralé hovado by z Bloguje letělo během několika dní. A neměl bych kvůli tomu žádné výčitky svědomí, i kdyby si všichni glosátoři zavařili klávesnice psaním o „svobodě slova”, o „cenzuře” nebo o „komunistických praktikách”!

(Což mi připomnělo — už dlouho jsem nedělal probírku na Bloguje, většinu sporných případů v poslední době jsem řešil „utajením” blogu...)


Zadal Arthur Dent, 10.12.2004 11:30:05, 24 komentářů...,
TrackBack URL tohoto příspěvku je http://www.maly.cz/tb.php/1233

Zpět na článek

HotLinks
Zobrazit komentáře v chronologickém pořadí

 - JitkaCL (web)
(10.12.2004 12:53:52)

Jo, to se zase na Lupe po case objevil pekny blabol.
Mne na tom celem nejvic zaujalo tohle:
<i>Vojtěch Bednář


Autor je volný novinář, zabývá se moderními komunikačními technologiemi a jejich vzájemnou interakcí s lidmi, tvůrci a uživateli. Studuje sociologii a žurnalistiku na FF UP a publikuje v tuzemských elektronických i papírových médiích.</i>
Teda nevim, co se na te zurnalistice uci, kdyz jim tam ani nereknou, ze provozovatel internetoveho, ci tisteneho media nese pravni odpovednost na obsah. Pak nemaji chudaci studenti hloubat nad znarodnovanim privatnich servru a filozofovat na tema vlivu reklamy na obsah servru{smile}
    

Re: - IP:213.246.78.246 (web)
(10.12.2004 16:22:33)

Ale houby nese
    


jsem pro cenzuru - Max (web)
(10.12.2004 17:55:53)

když vidím některé blogy, tak se mi opravdu dělá špatně - potom už tam raději nechodím {smile}
Na bloguje.cz znám několik lidí, co si museli některé komentátory zakázat (skvělá funkce) - možná bych tam jen trochu uvítal i možnost cenzury komentáře autorem blogu - občas není potřeba mazat celý komentář, ale jen pár vulgarismů ... ale toho by zas někdo mohl i zneužít ...

Jinak, admine - budeme mít na bloguje někdy i počítadlo zhlédnutí článku? Jsem otrava, co? {big grin}
    


 - Huhla (web)
(10.12.2004 18:04:06)

Hm. Nějak se mi to nechce líbit. Prostě se mi nelíbí cenzura, protože pak není na mně, abych posoudil, co ten daný píše. A zrovna ten A.S. je roztomily {wink}
    

Re: - Arthur Dent (web)
(10.12.2004 18:12:52)

Tak napomohu příkladem: Budeš vlastník, řekněme, hospody. A bude ti tam chodit host, který bude řvát na celou hospodu vulgarity, bude zkrátka na obtíž. A bude ti tím kazit pověst. Co uděláš? Vyhodíš ho? A neomezíš tím náhodou právo na svobodný projev?

Nebo jiný případ, taky s hospodou - přijdou do ní Jehovisti a na první stůl položej štos těch svejch blábolů a zase odejdou. Ty ovšem ty jejich tiskoviny nebudeš moct vyhodit, budeš je tam muset nechat, i když ti vaděj, protože jinak by tě veřejnost ukřičela, že omezuješ svobodu náboženského vyjádření...

Poněkud zcestné, že?
    

Re: - Pixy (web)
(10.12.2004 20:42:13)

Ano je to scestné - ale ty tvoje příklady, Arthure. Aby mohla být ta paralela funkční, musela by ta tvoje hospoda mít samostatnou budovu, zvukově i opticky oddělenou od ostatních, takže chování kteréhokoli hosta by na ostatní nemělo žádný vliv. A potom by nějaký řvoucí ožrala nebo štos nelibých tiskovin u vchodu vadili pramálo...

Copak jsou ty blogy na společné stránce? Copak obsah jednoho má sebemenší vliv na ostatní? To, že jsou hostované na stejném serveru je zcela irelevantní - podobně jako fakt, že půlka českého webu je fyzicky umístěna na (společném) relativně malém prostoru v pražské Casablance, což ale zákonitě nemá nic společného s jejich obsahem.

Je velký rozdíl mezi tím, když někomu nabídneš, že jeho texty budeš publikovat ve svých novinách - a tím, že mu nabídneš, že mu budeš vyrábět a distribuovat noviny, které vydává. To, o čemje zde řeč, je hosting. A webový hosting odpovídá té druhé službě - hoster přitom nemá zákazníkovi co mluvit do obsahu.

Ano, jako provider můžu se zákazníky, kteří poruší zákon, rozvázat smlouvu (případně je předat policii) - ale copak je už do prdele prosté používání některých slov nezákonné?!
    

Re: - emh (web)
(12.12.2004 14:22:09)

Mozna by bylo lepsi, nez poustet se do odvaznych rozboru, rict rovnou, co bys udelal, kdyby ti z hospody udelali jehoviste svoje agitacni stredisko {smile}
    


Re:trochu scestný - Ayane (web)
(16.12.2004 10:13:10)

Tvý přirovnání je dost divný. Když někam klikneš poprvý a nejsi spokojenej, niko Tě nenuttí tam klikat podruhý. Ať soi každej čte a píše co chce. Svoboda znamená moci si vybrat.
    

Re:trochu scestný - johnny (web)
(18.12.2004 14:07:17)

jen se bojím, aby bylo nakonec na co klikat
    


forma nad obsah? - pepa sádra (web)
(12.12.2004 00:57:57)

To si dnes opravdu každý moula, který si za pár šupů pořídí trochu toho virtuálního prostoru, musí nutně hrát na strážce morálky a dobrého vkusu? A tvářit se při tom jako anglická královna, která omylem zabloudila na koncert Sex Pistols? Používání vulgarit, argotu a slangu je běžným výrazovým prostředkem řady světově uznávaných autorů. Asi by si na bloguje.cz ani neškrtli a na MSN by jejich "nehoráznosti" ani neprolezly tou přiblblou filtrovací fičurou. Zato díla typu Mein Kampf nebo Kapitál by obstály - alespoň to té doby, než by zase nějaký šílený potentát s těmito manuály pod zadkem nezačal tančit po hrobech.

Co vlastně lze označit za vulgární? Při troše zdravého rozumu je to problematická a značně subjektivní věc. Já osobně např. považuji za velmi vulgární výše uvedený diskusní příspěvek id JitkaCL - neboť pochází z mozku osoby doslova prosnulé mazáním a cenzurováním prakticky všech, kteří pro její notorické řádění nemají pochopení. Absence vulgarit zde přitom nehraje roli, maže se vše, co by dle jejího názoru mohlo nějak narušit její uměle vytvářenou minirealitu. Z nadšeného řičení nad Arturovým článkem je jasně cítit její rozpoložení: to jsme to zas spolu tomu pisálkovi z Lupy nandali... jakou že to božskou zodpovědnost máme my majitelé virtuálních kurníčků před širým světem... jaká že to morální povinnost předžvýkávat ostatním leží na našich bedrech...

Můžu si na své zahradě zorganizovat bezplatnou mikulášskou besídku pro děti z širokého okolí. Můžu je tam pak tři hodiny buzerovat a krmit je svými pokřivenými pohledy na svět. Ale těžko jim pak mohu zabránit, aby si cestou domů nepovídaly o tom, co že jsem to za nebeské hovado. A těžko se pak mohu divit tomu, že na další mou besídku řada těch dětí už nepřijde, včetně premiantů.

Na další besídce pak můžu spokojeně poklimbávat nad dětinskými říkankami, které sice nebudou vůbec vulgární, zato však budou nudné, prázdné, bezobsažné a bezduché. Takových říkanek je ostatně na bloguje.cz spousta. Když už bych nutně chtěl za každou cenu budovat onu "dobrou pověst", začal bych právě u nich.
    

Re: forma nad obsah? - Arthur Dent (web)
(12.12.2004 09:08:18)

"To si dnes opravdu každý moula,..." - pokud je pod tím prostorem podepsanej, tak možná ano.

Nepochopil jsi (možná ano), milý Pepo, jednu věc - nejde mi zrovna o "vulgaritu" (nebo "fašismus" nebo jiné konkrétní omezení). Jde o to, že tohle je označováno nálepkami jako "omezení svobody slova" a "komunistické manýry", aniž by padla informace o "dodržování pravidel, která určil vlastník".

A to je zjevně problém spousty strážců svobodomyslnosti tohoto světa. (Jaká to božská, skoro odborářská, zodpovědnost ochraňovat svět před těmi zlými utlačovatelskými majiteli. Jaká morální povinnost ukřičet každého řečmi o svobodě leží na jejich bedrech, že?)

Stručně řečeno: "Pořiď si svůj prostor a můžeš si tam dělat co chceš. Na mém prostoru se však budeš chovat tak, abys mně nenasral, to znamená že budeš dodržovat moje pravidla, ať jsou sebeblbější. Máš s tím problém? Prosím, jdi o dům dál, prostorů je dost. A můžeš všude vykládat, jaký jsem debil a jak mám (podle tebe) ty pravidla dementní. Nikdo ti nebrání realizovat se jinde." Kde je tedy to Bednářovské omezení svobody slova?

To je jedna věc.

Druhá věc je - proč jsem zrovna já určil na Bloguje zrovna tohle pravidlo. Diskuse o tom by byla už v rovině osobní, nikoli v rovině obecné, protože to pravidlo je dáno mou povahou. Ale pokud o tom chceš polemizovat, pak můžeš - pokud ti tedy nebude připadat zcestné psát "Jak si někdo s tvou povahou dovoluje pořizovat prostor na webu a určovat pravidla...?"

Jo mimochodem - nudné, prázdné, bezobsažné a bezduché říkanky mi vadí rozhodně míň než nudné, prázdné, bezobsažné, bezduché a sprosté říkanky...

PS: Pokládáš sugestivní otázku "Co lze označit za vulgární?" - věř tomu, že na mém prostoru o tom rozhoduju já dle svých zcela subjektivních (tedy podle ostatních strážců morálky určitě špatných) kritérií. Můžeš s tím nesouhlasit, můžeš proti tomu protestovat, ale to je tak všechno, co proti tomu můžeš dělat.
    

Re: forma nad obsah? - idiom (web)
(12.12.2004 09:28:49)

vy dva se mi snad zdate! takhle nejak si predstavuju spor mezi republikanem (artur) a demokratem (pepa). jeden rve, ze ma dana pravidla a chce, aby je ostatni dodrzovali, druhy rve, ze ta pravidla jsou spatna, prvni zase ze ma pravo si urcit pravidla jaka uzna za vhodne, druhy ze to porusuje nejake svobody a ze si prvni hraje na strazce moralky, na to prvni ze kazdeho svobody konci u jeho soukromeho majetku a ze si druhy hraje na strazce svobody, druhy odpovida, ze si prvni muze strcit svuj majetek nekam, kdyz ma tak spatna pravidla atakdale a konce to nebere... {smile}
    

Re: forma nad obsah? - Vlk (web)
(14.12.2004 14:21:15)

Tady bych se Arthura zastal - on spustil a provozuje server - on určuje pravidla, pokud nejsou v rozporu s těmi nadřazenými - tedy se zákony. Každý má právo na tu hru přistoupit, nebo jít hrát jinam. Nikdo se nepozastavuje nad tím, že v novinách (řekněme Lidovky a MFDnes) nejsou inzertní rubriky "Sado-maso" apod. - to není omezování svobody a zkuste si podat inzerát "Ku*va vy ču*áci děte do ..." a následně vinit noviny, že nejsou svobodné a nepodporují svobodu slova. Svoboda slova je o možnosti vyjádřit svůj názor, ale to asi jde vždy slušně.
To je hezké flame ....
    


Re: forma nad obsah? - Vědma (web)
(12.12.2004 12:03:11)

Já se ti, Pepo, divím, že vůbec reaguješ na takový blábol nějakého samozvaného ochránce morálky! Zrovna ty, vyvolený ochránce obecného vkusu!
    


to je zas křiku, kocouři! - pepa sádra (web)
(12.12.2004 17:01:45)

Proč ta hysterie, Arthure? Vyměň si obklad, znovu si přečti mé čtyři laskavé odstavečky a tvou zuřivou reakci na ně - a pak se zkus opravdu důkladně zamyslet nad skutečnou podstatou tvého problému. Ten totiž neleží v chorých myslích vulgárních přispěvatelů, ale kdesi hluboko ve tvé vlastní duši.

Hrdinského bušení ve vlastní prsa ve stylu "zde je Krakonošovo" nebo "zde si JÁ mohu dělat co chci" jsem už opravdu slyšel dost a dost. Já ti tato práva neberu. Já se tě dokonce ani nechystám omezit tak, jako se ty chystáš omezovat jiné. Já ti jen nenápadně podsouvám tu drobnou věčnou otázku: Opravdu to MUSÍŠ dělat? Opravdu si myslíš, že zrovna tento přístup ti přivede plody jiné než kyselé? Opravdu věříš tomu, že takhle se staví "Carnegie Hall"?

Zkus se při posuzování této věci vymanit z této primitivní a schematické roviny, která ti obvykle není vlastní. Zkus se při zdůvodňvání a obhajování své doktriny opřít o trochu hodnotnější odpověď, nežli je to tvé několikrát výše omílané: "Ano, JÁ mám pravdu, protože je to MOJE!"

PS. Vzteklý a jednoduchý sloh tvé reakce mě skutečně překvapil. Okázalé kolíkování vlastní parcely a štěkot zpoza plotu jsou věci, které bych od tebe věru nečekal. Zvlášte jsou-li reakcí na někoho, kdo oponuje slušně, kultivovaně a zcela vyjímečně. Zřejmě sis všechny mé metafory a nadsázky automaticky vztáhnul i na sebe. To je mi opravdu líto, ale o něčem to svědčí.
    

Re: to je zas křiku, kocouři! - Arthur Dent (web)
(12.12.2004 18:25:09)

Omlouvám se za prudkou reakci. Možná z únavy, možná z jiného důvodu jsem nepochopil, co vlastně kritizuješ a vztáhl jsem si slova o mamlasech, co si něco pořídili a na něco si hrají na sebe... Ono to k tomu taknějak vybízí, když je to napsáno jako komentář k mému článku.

Při "zdůvodňování své doktríny" se nemusím opírat naprosto o nic - to co nazýváš "mou doktrínou" není doktrína, není to ani můj obecný názor - "Mělo by se mluvit slušně a já tomu napomůžu takhle" - je to jen rozhodnutí, které jsem učinil na základě určitých zkušeností. Indiáni mají přísloví: "Nesuď mne, dokud ses neprošel míli v mých mokasínách..."

Mé rozhodnutí je, milý Pepo, vzešlé z podnětů jako je "ty čuráku zajebanej, strč si ty svý blogy do prdele, kreténe zhovadilej, píčo vymaštěná, čuráku debilní ti rozmlátím držku až tě potkám, kurvo smradlavá..." v mailu a "všem vám naseru do držky a rozmažu hovna po ksichtě" nebo "která píča zasraná se do mě sere?" na titulní stránce Bloguje.

Jsou mistři zenu, které tohleto nechává v klidu a berou to jako roztomilý folklór, někteří v tom mohou spatřovat myšlenkovou originalitu či to nazvat "uměním bez přetvářky" apod. Já mezi ně nepatřím. A teď se můžeme bavit o tom, jestli je to moje chyba nebo ne...

A upozorňuju tě, že titulek "Tak dneska to opravdu stálo za hovno" nepovažuju za vulgární, natož za cenzurováníhodný, pokud jsi nabyl takového dojmu, tak je chybný.
    


Re: to je zas křiku, kocouři! - Arthur Dent (web)
(12.12.2004 18:38:01)

Tak, pro milovníky jednoduchých otázek ještě doplním:

Myslíš si, že můj požadavek, aby se na titulní stránce Bloguje neobjevovaly příspěvky viz výše, je omezení svobody slova?

A odpovím ještě na tu věčnou otázku "MUSÍŠ to dělat?" Není to "muset", je to "chtít + moct". A z toho článku můžeš usoudit, že "chtít" klesá pomalu k nule, což ovšem není výraz mého zmoudření, ale mého znechucení tím vším.
    

Re: to je zas křiku, kocouři! - pepa sádra (web)
(13.12.2004 06:57:40)

Vraťme se ke kořenům diskuse: Bednář na Lupě kritizuje restriktivní politiku MSN a tebe to donutí k nesouhlasné reakci. Já se rozhodně nehodlám ohánět poukazováním na komunistické manýry nebo na svobodu slova - pouze tvrdím, že restrikce je v těchto případech nesmyslná, neúčinná a neproduktivní (navíc v případě automatické filtrace u MSN směšná a debilní). Pokud si zrovna z něčeho nedělám kozy, je pro mne prioritou pragmatický přístup. Pokud něco otevřu pro širokou veřejnost, nemohu to přece udělat s tím, že budu zároveň nucen tuto veřejnost vychovávat, napravovat, bojovat s větrnými mlýny... Na to je lidského života škoda, na to se mám příliš rád.

Chci-li vytvořit něco pro širokou veřejnost, musím být připraven jí příjmout v celém svém spektru - jsou zde identity zdvořilé a jiskřící, vulgární a přesto lidské, osoby slušné a prázdné, nebo sprosté a tupé... Navíc je často velmi obtížné a problematické každého přesně zaškatulkovat, hrát si na boha, soudit, rozhodovat o tom, co je pro mé uživatele přijatelné a co již není. Měl bych mít svůj názor, ale nebudu jej vnucovat "své" veřejnosti formou restrikce. Budu kritizovat či zesměšňovat to, co se mě nelíbí - ale v žádném případě to nebudu chtít zrušit či zakázat. Je mým problémem, abych obstál v konfrontaci s tím, vůči čemu se vymezuji - a když to nechám zmizet, tak to vůbec neznamená, že jsem obstál. Ono to totiž ve skutečnosti nezmizí.

Udělej si rozsáhlý přijímací pohovor s každým novým uživatelem, dovol přispívat do diskusí pouze prověřeným a registrovaným identitám, uzavři se před světem a budeš mít od vulgarit pokoj. Ale spokojený nebudeš a po čase zjistíš, že ses jen obklopil nudnými sepisovateli banalit. Buď se budeš brodit bahnem s šancí, že nalezneš onu pověstnou perličku na dně, nebo dopadneš jako pooh.cz - kompromis neexistuje.
    

Re: to je zas křiku, kocouři! - Arthur Dent (web)
(13.12.2004 07:40:24)

Abych byl úplně přesný (je to tam i napsané) - Bednář tvrdí, že filtrace vulgarit je omezení svobody slova, cenzura apod. a já s tím nesouhlasím.

Shodneme se, že restrikce MSN (tupá filtrace každého *FUCK*) je k ničemu.

Ale dál už se rozcházíme - ty tvrdíš, že pokud něco otevřu pro veřejnost, musím (!!!) ji přijmout takovou jaká je a ne ji chtít vychovávat.

Já se na druhou stranu domnívám, že normální (to slovo nemám rád, ale použiju ho) člověk ví, co se patří a co se nepatří. Z téhle naší diskuse začínám mít pomalu dojem, že já jsem ten divný, protože vyžaduju elementární slušnost.

Ano, jsou identity "jiskřivé vulgární" nebo i "sprosté a tupé". Dělící čára mezi těmito dvěma skupinami může automatickému filtru příspěvků zmizet, ovšem pro člověka, nemá-li nějaký společenský deficit, je ostře viditelná.

Je obtížné "hrát si na boha a rozhodnout" - jenže nerozhoduju o tom, co je přijatelné pro mé uživatele, ale pro mně! Jsem dalek přesvědčení, že špatná věc zmizí tím, že přes ni hodím hadr, že ji mohu zakázat nebo zrušit, to je ti doufám jasné.

Tím, že jsem spustil veřejnou službu jsem nepřijal žádný závazek, právní ani morální, vyřčený ani nevyřčený, že jsem povinen trpět každého a vše, i když z pohledu někoho jiného to tak může vypadat.

Opět si pomůžu srovnáním - udělám si na zahradě bazén a otevřu ho široké veřejnosti. V tomhle případě je jedno pravidlo užívání, dané Kantovým imperativem, a myslím, že všichni "taknějak" cítíme, jak se tam chovat.

Co pak udělám s tím, kdo mi na zahradu zajede s autem a začne ho mejt? I tady jsem povinen přijmout jakékoliv chování uživatelů? Přece bych neměl stát u vchodu a šacovat návštěvníky, jestli si nenesou nějaké svinstvo... A co když někdo začne křičet, že je jeho právem zajet si s autem k vodě?

Pepo, já to shrnu pro přípoadnou odpověď:

Je něco, co mi vadí. Vím, že to nezmizí, když to vyženu, vím že to nelze zakázat. Ale také vím, že bude-li mne to obtěžovat, mohu to odstranit z míst, kde mi to dělá ostudu - odstraňuji to z titulní strany Bloguje, protože nechci, například, aby Google zaindexovalo Bloguje s podobnými příspěvky. Protože třeba ve svém životopise mám napsáno Bloguje.cz jako ukázku díla - zaměstnavatel tam vleze, vidí, jeví se a já můžu doalelujá vysvětlovat "To víte, lidi..."

A tvůj závěr implikuje, že vyhodím-li "sprosté a tupé" identity, zůstanou jen nudní... Že by odešli kamsi i ti "vulgárně jiskřiví"? Na protest proti vyhozeným stupidním sprosťákům (kteří se je snad pokoušeli napodobit)?
    

Re: to je zas křiku, kocouři! - Phil (web)
(13.12.2004 10:31:07)

Za prvé: když ty taky musíš všechno tak hrotit do černobíla Pepo. Mě připadá, že Arhur reaguje celkem korektně (zcela nedočekalovsko-nejitkoCLlovsky).
Za druhé: cenzura, zvláště nějaká mechanická, není pěkná, ale proč dávat úplným pošukům zadarmo prostor k něktěrým výlevům.
    

Re: to je zas křiku, kocouři! - Vesničan (web)
(13.12.2004 13:08:50)

Souhlasím, že cenzura je hloupost a mašina, cenzuru praktikující, ještě větší. Já jsem dokonce rád, setkám-li se v cyberprostoru s člověkem jehož vulgárnosti postrádají jakýkoli souvislý význam. A že jich je! A jejich multinicky jejich počet ještě násobí. Kouknu, přečtu tři slova a je jasno. Dál číst nemusím, neboť vím, že opět přispěl onem magor, jehož úchylka, zvaná koprolálie, je pouze jedním z projevů duševní nemoci. Například schisofrénie. A vím, že s ním se bavit nebudu, a ani jeho reakce vnímat nebudu.
Vím však také, jak těžko se hledá někdy výraz pro jev, který lze jednoduše nazvat slovem, považovaným v jiné situaci za vulgární.
A svoboda slova není svoboda hovna, ale svoboda myšlenky. A názor toho, kdo neumí svou myšlenku zformulovat, aniž by v ní nepoužil jednu urážku a dva vulgarismy, mě nezajímá.
    


btw: http://angel.klpof.cz/?page=viewcategory&categoryid=1 - pepa sádra (web)
(17.12.2004 00:54:13)

16.12.2004 23:30 - Adios!!!

Definitivni konec!!!

Yeaaah ! Připadá Vám poněkud zvláštní, že text, který si právě v tuto chvíli čtete, splňuje alespoň základní pravidla českého pravopisu ? Říkáte si kde je chyba ? Jaktože se zde nenachází další z historek, které vyplňují Angel-Scooterův poněkud obskurní a prostřednictvím jeho weblogu i Váš (zajisté plnohodnotný) život ? Důvod je nasnadě dámy a pánové. Je konec. Ano konec. A to naprosto definitivní.

Původní záměr psát blog který by Vás dokázal rozesmát, urazit, popřípadě ve Vás vyvolat jakoukoliv i protichůdnou reakci se poněkud vymkl kontrole. Ptáte se proč ? Důvodů je několik. Za prvé naprosté nepochopení některých z Vás. Místo nadhledu a pousmání se nad jeho eskapádami se slečnami, weekendovými mejdany v Alexandrii a jeho nekompromisními komentáři světa viděného jeho vlastníma očima nejoddanějšího obdivovatele skupiny Scooter na světe, následovaly jen osobní výpady bez jakékoliv sebereflexe. Ale s tím se přeci dalo počítat říkáte si. Ano souhlasím. Sláva je ošemetná věc a každá mince má dvě strany.

Všechno bylo v naprostém pořádku až do chvíle, dokud se reakce lidí na weblog nezačaly týkat i rodinné sféry. V tom případě už končí veškerá legrace a nastupuje otázka priorit. Angel coby správnej a největší frajer na celym světě zvolil dobře. Dává do budoucna přednost rodině před anonymními telefonáty a výhrůžkami které sebou jeho nejčtěnější blog v české republice nechtěně přinesl. V sobotu 18. prosince symbolicky v 18:00 z i-netu definitivne mizí veškeré stopy po Martinovi &#8222;Angel&#8220; Scooterovi.

A mě samotnému je to velice líto. Byl jsem jedním z těch kteří měli jeho pohled na svět za naprosto originální a svým způsobem zábavně pobuřující dílo, které nemělo a nemá na českém internetu obdoby o čemž svědčí naprosto neuvěřitelná návštěvnost jeho stránek. Bude to teď znít tak trochu jako klasická fráze ale v nejlepším je třeba přestat. Nebo se snad pletu ?

Všemu je konec.Angel Scooter se v neděli probudí coby svobodný člověk. Probudí se jako Martin který
může být hrdý na to, že rozčeřil poklidné vody českého internetu a dokázal strhnout lavinu reakcí. Dokázal opět vyvolat smích, obdiv, nenávist, posedlost i pohrdání. Dokázal vzbudit emoce. Za to je třeba si ho do budoucna vážit i když to bude pro některé z Vás kteří stojí za jeho koncem těžké.

Ale frajeři se nikdy nevzdávají !!!

Pro všechny ty kteří mu fandili zbývá už jen poslední a definitivní: Feferonky yeah kurva Jigga Jigga voe The Cheser pičo !!!!! Scooter yeah Angel FOREVR !!!!! Angel byl králem českýho internetu !!!!! Yeah píčo FOrever! HA HA pičo ! Hrábě stříbro Frisco Alexandrie !!! !!!!!! a ha pičo kurvaaaaa !!!!! ADIOS !!!!

Tak ADIOS Angeli&#8230;..zase někdy na viděnou&#8230;.

Nagasawa

Na rozloučenou: [sklad.klpof.cz/angel/streets.mp3]
    

Re: btw: http://angel.klpof.cz/?page=viewcategory&categoryid=1 - Nagasawa (web)
(23.02.2005 16:22:02)

Autorem vyse uvedeneho znacne obskurniho textu jsem ja. Byl bych velice rad kdyby jste pochopili ze cela afera kolem Angela Scootera byla cista performance nekolika lidi kteri se jen velice dobre bavili a zoufalci Scooterovi udelali patricnou reklamu. Pokud jste v textu neobjevili totalni a zamernej patos a cynismus tak je mi to vic nez lito.
    


 - johnny (web)
(18.12.2004 14:16:33)

Tímhle problémem (svoboda projevu a svoboda projevu v internetových diskuzích - hleďme, já to rozlišuji na dvě rozdílné věci), se zabývám _dlouho_ a prakticky pořád. Závěr? 100% shoda s Arthurovým závěrem.
Příklad: Diskuze na jistém serveru překračovaly jisté meze. Nebyly vysoké, někdo se pouze snažil soustavně urážet mě a pár mých blízkých známých. Diskuze se moderovaly, promazávaly, atp. a bylo křiku ještě více. Až byly jednou zrušeny úplně z celého serveru. Zbyl jen nějaký výkřik z dálky: "To přece ... nemůžete ...?"
    
HotLinks
Zpět na článek