.: Rychlé menu: navigace .:. odkazy .:. kategorie .:. vyhledávání .:. archivy .:. autoři :.  

10.12.2004



Před chvílí mi dorazila na stůl distribuce Mandrake 10.1. Jaké jsou mé první dojmy? A jaké jsou mé dojmy z Linuxu vůbec a na pracovních stanicích zvlášť?

Použil jsem k instalaci počítač s procesorem Celeron, 2.4GHz, 512MB RAM, Intel chipset, grafika Intel onboard, síťovka rovněž onboard. Tedy konfigurace docela slušná.

Spustil jsem instalaci, objevilo se okénko, které oznamovalo, že ENTER spustí instalaci a F1 nabízí nějaké volby. Stiskl jsem ENTER a počítač zatuhnul. Druhý pokus — totéž.

Usoudil jsem, že chyba je v médiu (DVD) a spustil jsem instalaci z CD. Obrazovka, Enter, tuhoš!

Spustil jsem instalaci v textovém módu — chvilku to cosi chroupalo a náhle se zjevil Kernel panic!

Fajn. Následovala přínosná chvilka s manuálem a kýžená pomoc — zkusím to nainstalovat se starou verzí kernelu... Chvilka napětí, odklikl jsem hlášení, že „tato floppy neobsahuje potřebný driver pro SCSI” a kuk — objevil se tučňák! Instalace započala.

Za hodinku bylo vše na disku, došlo na restart a po něm počítač zatuhnul. Nojo, no. Někomu holt není dáno. RTFM, právě běží druhá instalace a tentokrát jsem opravdu sáhnul do střev, vyhodil jsem Kernel 2.6 a nechal jen Kernel 2.4.

Při té příležitosti jsem začal vzpomínat na historii instalací Linuxu u mne doma.

Ano, i já jsem podlehl vábení „systému zdarma” a kdesi cosi a nainstaloval jsem Linux. Byla to „stará” distribuce Mandrake 8. Vše jsem nainstaloval, spustil a zjistil jsem, že nefunguje modem. Rebootoval jsem do Windows, kouknul na net a zjistil, že mám špatný (tedy Win) modem. A že jsou nějaké ovladače a podpora pouze pro jádro X.Y. — které jsem neměl. No nic, na to stažení pošty kdyžtak přebootuju.

Měl jsem nabootováno do Linuxu a zažíval jsem krásný pocit vítězství nad monopolem. Chvilku jsem se jím opájel a pak jsem se rozhodl, že bych taky mohl něco dělat... Bohužel. Můj oblíbený PSPad pod Wine neběžel a v distribuci jsem nenašel žádný editor, který by mi padl do ruky a umožňoval to co potřebuju. Chvilku jsem si ještě šoupal myší, pak jsem přebootoval do Windows s tím, že tedy něco najdu na netu a stáhnu — a už jsem ve Win zůstal.

Podruhé jsem nainstaloval Linux na pracovní stanici, když jsem se zbavil modemu a připojil se bezdrátově. Byla to nějaká novější distribuce, vše proběhlo OK, ale po instalaci jsem zjistil, že mi nehraje zvukovka. Ani ALSA ani ten druhý bazmek nepomohl. Zamrzelo mne to, ale chtěl jsem vytrvat! Open source rulezz!!! Chvilku jsem brouzdal po webu v Konqueroru, chvilku v Galeonu, chvilku Mozillou, spustil jsem si pak nějaký ICQ prográmek, dozvěděl jsem se, že lidé na druhé straně dostávají kraviny a ne české znaky, tak jsem opět hledal a pátral a nastavoval, totéž s tím mizerným PSPadem a Wine, chvíli jsem nastavoval poštovního klienta, abych následně zjistil, že The Bat to není, napsal jsem si „Hello world” v C a přebootoval jsem do Win. Potřeboval jsem totiž dělat a ne si hrát s nastavením systému.

Je báječné, že si v Linuxu můžu úplně všechno upravit a přenastavit. Ale já to od systému, na kterém pracuji, nepožaduju. Požaduju, aby běžely aplikace, ve kterých jsem zvyklý pracovat — kdyby to byl OpenOffice a Mozilla, tak je mi to jedno. Ale já potřebuju i jiné, a většina jich v Linuxu, bohužel, nepremává.

Chvíli jsem poslouchal radostné nadšení Linuxových fanoušků a jejich výkřiky, že v světě Linuxu existuje alternativa pro každý Windowsí program. Ale to platí i obráceně — ve světě Windows je pro každou Linuxovou aplikaci několik alternativ...

Na to, abych přešel z jednoho systému pro běžnou práci na jiný bych musel získat i nějaké podstatné výhody. U Linuxu jsem je nenašel. Čímž nechci popírat, že někomu jinému může na jeho práci vyhovovat víc právě Linux.

A pozor — výše napsané platí pro pracovní stanice! Na serveru si naopak těžko představím cokoli jiného než je nějaký Unixový systém.

Můj závěr tedy je: Na server, který bude někde běžet, na kterém nebudu dělat a který má být tak bezpečný jak jen to dokážu, instaluju Linux. Na pracovní stanici, u které sedím denně víc než deset hodin, mi Linux nevyhovuje. A to jsem si k Linuxu sedl poprvé v roce 1996.


Zadal Arthur Dent, 10.12.2004 13:32:56, 61 komentářů...,
TrackBack URL tohoto příspěvku je http://www.maly.cz/tb.php/1234

Zpět na článek

HotLinks
Reakce na jiných stránkách (TrackBack)
WELL.DONE (c) Radek Hulán: Proč používat Linux?
Zobrazit komentáře v chronologickém pořadí

 - Mormegil (web)
(10.12.2004 14:00:32)

Bojím se, že se z podobného tématu vždycky stane flamewar. Ale asi máš pravdu, třebaže u mě instalace Linuxu probíhala v pohodě (FC1). Každopádně, jediná opravdová výhoda Linuxu je pro mě jeho "cena" (+jakýsi pofidérní pocit svobody, ale to je zanedbatelné).
    


Prekvapeni - Bert (web)
(10.12.2004 14:11:45)

Promin Arture, ale tento clanek me opravdu zklamal. Chodim sem pomerne casto a pod temer kazdy Tvuj prispevek bych se s radosti podepsal, ale toto? Kdyz pominu to, ze Linux taky moc nemam rad (FreeBSD rulez, ze voe {wink} tak je to napsano fakt hrozne....divne.

Cele mi to pripada, ze PLBMAC. To ze neznas/neumis/nevis neco prece neni duvod abys to zavrhnul. Pokud bys nikdy nepracoval na Widlich a prave na ne prechazel z Maca (protoze jsou ehm levnejsi) tak by ten clanek vypadal stejne?

Na druhou stranu je to tvuj nazor a blog a muzes si sem psat co chces. Jen me to zamrzelo a nevim proc citim potrebu ti to rict...toz tak {wink}

Muj _osobni_ nazor je, ze Linux (nebo BSD ci jiny Unix) je na desktop vhodny, pokud vim co chci a jak to chci. Pokud jsem profi grafik, tak mam trochu vetsi problem, ale taky to jde (za predpokladu pro moje kolegy uz neprekonatelnych osobnich ustupku). Pokud jsem ale programator (v cemkoliv snad krome MS zalezitosti) tak naopak problem nemam a k Windows se nikdy nevratim (muj pripad). Je fakt, ze kdyz jsem poprve videl Vim, tak moje reakce byla "toto muze pouzivat jen naprosty uchylak"...no a sesel se rok s rokem (teda lepe receno roky tri) a svoji praci si bez tohoto editoru nedovedu predstavit. V mezicase probehlo par marnych pokusu a opetovnych zavrzeni teto zrudy...nez se nase zivoty nakonec uspesne spojily {wink}

Co rict na zaver teto litanie? Snad, ze ti preju, aby tvoje cesta k Linuxu (ehm, uz jsem rikal ze FreeBSD je lepsi?) byla zakoncena stejne dobrym koncem {wink}

P.S.
Co takhle dat pul hodiny sanci Live CDcku [www.freesbie.org/?section=download-en]

P.P.S.
Tohle nemylo mineno jako fwar ani jako nejake vycitky. Proste jsi me prekvapil {wink}
    

Re: Prekvapeni - Arthur Dent (web)
(10.12.2004 14:28:31)

Asi jsi nepozorně četl. Moje "cesta k Linuxu" už trvá osm let a stále není završená.

Můj osobní názor je, že PRO MNĚ Linux na desktopu NENÍ vhodný, právě proto že vím co chci dělat.

Když dělám cosi na Linuxu, tak taky používám Vi - ale nechtěl bych v něm psát třeba 200kB zdrojových kódů.

A i jako programátor mám poněkud problém, minimálně proto, že moji klienti požadují aplikace pro Windows. {smile}

Zkrátka jsem si s desktopovým Linuxem nepadl do noty a jeho kvality mne nepřesvědčily o tom, že bych měl změnit své návyky.

A poslední výtka - právě teď dělám na jedné aplikaci pro jednočip a ladící nástroje jsou pouze pro Windows. Co bych si jako Linuxák počal? Napsal bych vlastní?
    

Re: Prekvapeni - Bert (web)
(10.12.2004 14:48:25)

Ja taky doufam, ze tvoje cesta bude nakonec uspesna {wink} to jsem se snazil naznacit.

Ve Vi editovat neco jineho nez (maly) konfigurak je pomerne o nervy, ale Vim je uplne neco jineho...s nim delam prakticky vsechny projekty (ne, nebudu te ted trumfovat kolik megabajtu zdrojaku maji nase programy). Nekdy ho zkus, pouzivam ho i na vsech Widlich, kde obcas musim pracovat. Pokud ovladas Vi, tak budes jen jasat.

Jaky je to jednocip? Kolega (taky FreeBSD only desktop) se jednocipy (a vubec vyvojem elektroniky) zabyva, mozna by o nejakem vyvojovem kitu vedel.

Vse je (receno pro nektere mozna hnusne komercne) ciste o nakladech a zisku. Pro mne je instalace BSD desktopu se vsim co potrebuju otazkou X hodin, pricemz (X*1200) < SUM(cena windows+cena ostatnich programu). Nasledujici produktivita v praci je potom mnohokrat vyssi nez pod Windows. V okamziku, kdy tyto vzorce takto zacnes mit nastavene uz neni co resit {wink}
    

Re: Prekvapeni - Arthur Dent (web)
(10.12.2004 15:13:55)

No flame! No flame! {big grin}

Je to jako přesvědčovat mne, že Škoda Fabia 1.3 je velmi dobré auto a že je mnohem lacinější než to co používám já - možná je, ale mně se tam nevejdou nohy!

Bohužel ta uvedená nerovnice není v mém případě přesná. Přepsal bych ji takto:

(Náklady na údržbu Windows + ztráty způsobené jejich nedokonalostí) << (náklady na instalaci Linuxu + náklady na jeho údržbu + náklady spojené se změnou pracovního prostředí a návyků + náklady na sehnání SW)

Už si rozumíme co chci říct? Chci říct, že náklady spojené s přechodem na Linux (nemyslím finanční, to spíš časové) jsou v mém případě při porovnání s reálnými výhodami mnohem vyšší.

Rozuměj - pro mne je výhodnější pracovat na systému, na který jsem zvyklý, než přecházet na jiný, když tím nezískám podstatné výhody.

Zkus mi napsat několik důvodů, proč bych měl přejít na Linux a - jak píšeš - úspěšně zakončit cestu, já ti na ně ze svého pohledu pragmatika odpovím. Co ty na to?
    

Re: Prekvapeni - Robert (web)
(10.12.2004 15:38:34)

Nechci rypat, ale do FABIE se davaji motory 1.2HTP, 1.4MPI a 1.9TDI. 1.3 byla ve Felicii {smile}

Jinak se starym MANDRAKEm jsem dopadl podobne, nerozchodil jsem win modem.
S novou 10 nebyl problem. Spouste lidi se KDE3 libi vic, nez XP styl v XP.

Kazdy at si vybere svuj OS dle osobniho presvedceni a kapsy.
    

Re: Prekvapeni - Arthur Dent (web)
(10.12.2004 15:41:54)

Fabie či Felicie, vobojí je Škodoffka! {big grin}

S tím výběrem je to přesně tak - ale já se neptám, jestli se mi líbí KDE nebo XP styl, já se ptám, jak snadno jsou dostupné programy pro ten který OS a co umí. {smile}
    

Re: Prekvapeni - Roj (web)
(10.12.2004 19:57:33)

Ten "pofiderni pocit svobody" se zda pofiderni, kdyz z nejakeho duvodu nemuzes konat v souladu s nim.
Ale ve skutecnosti je to zatracene silna motivace! {smile}
Ale jsme na tom stejne. Chtel bych, ale nemuzu, neumim, nemam cas {sad}
    


Re: Prekvapeni - Bert (web)
(10.12.2004 16:04:47)

eh, ja te prece nepresvedcuju. Nebo jo? {big grin} No kazdopadne jsem nechtel sklouznout do nejakeho linux rullz, win suckz!

Ja pouzivam FreeBSD, protoze jsem liny. Zalohovani, upgrady (uzs videl nekdy na Windows aktualizovat vsechny aplikace na nove stabilni verze jednim prikazem?) a udrzba je pro me vetsinou trivialni operace bez nenadalych stavu. To ve Windows neplati, stale je neco jinak a divne a ja musim zkoumat proc a jak.

Ve Widlich nedelam zadna alotria, presto mi padaly casteji nez jsem snesl, jejich prakticka nemoznost funkcni zalohy (registry je vynalez stoleti), priserna aplikace "bezpecnostnich" zaplat, fakticka nemoznost prizpusobeni pracovni plochy mym (specifickym) zamerum:

Pouzivas na praci dva monitory? Ja ano, ale kdyz nejakym omylem musim do Windows (ano i my delame bohuzel Windows aplikaci) tak ten druhy vypinam, abych se nerozciloval. Pro mne uz jsou prinosem jen samotne Xka+fluxbox...kombinace dvou monitoru, dvanacti virtualnich pracovnich ploch (no prakticky vyuzivam tak max 9), maximalizovana okna bez dekoraci, list a dalsich ptakovin...krome ICQ uz neni nic co by me rusilo od prace. Prvnim krokem pro zefektivneni prace je zahozeni mysi daleko od sebe. Ve Windows je to zaroven i krok posledni. Toto jsou strasny kecy, kterym jsem neveril dokud jsem to poctive mesic nezkusil. Mohl jsem si to dovolit, bylo leto, tezka okurkova sezona a tak jsem nemel nervy ze bych mel delat radeji neco jineho.

Je asi zbytecne kohokoliv presvedcovat o sve pravde, mam dnes nejake grafomanske sklony bez nejakeho velkeho a moudreho (co bych v patek taky cekal, ze) obsahu. Reknu to tedy jinak: kdyz to na tebe zase prijde, tak ti nabizim svoje rady a pomoc. ICQ: 148585231.

Kazdopadne bych se drzel moudra "If it ain't broken, don't fix it". Pokud mas ve Windows vse co potrebujes, nic te extremne nestve, neresis problem s nakupem X licenci Windows a Y licenci onoho a tamtoho, tak neni duvod (krom touhy byt c001 l33t h4x0r) to menit. Ja byl v situaci, kdy mesic prace za ty usetrene penize a zvysenou efektivitu /+ ziskanou pseudoimage :-P/ stal.
    

Re: Prekvapeni - Arthur Dent (web)
(10.12.2004 17:36:23)

Správně. Každému to co vyhovuje jeho potřebám. A já jsem navíc konzervativec.

Nepouštějme se prosím do dohadování, co v Lin jde a jestli to jde jednodušeji než ve Win, to by bylo nekonečné a flamózní.

A ano, viděl jsem aktualizace jedním příkazem. Linuxový server mi tu leží pod stolem... {smile} Ale primární pracovní mám Windows XP, na Linux se připojuju přes PuTTY a jako Xwindow používám Midnight Commander. {smile}

BTW - malá ukázka mých aktuálních potřeb: Vývojový SW kit pro Cygnal 8051, který by pracoval s JTAG interface na sériovém portu + Keil C51 překladač. Keil C je podmínka zadavatele. Oba tyto SW jsou pro Windows. Samosebou bych je mohl stáhnout a zkusit pod Wine, ale pak bych nevěděl, jestli je nefunkčnost daná tím, že jsem něco mizerně zapojil nebo tím, že ta aplikace pod Wine funguje divně {smile}
    


Mno.. - Ebo (web)
(10.12.2004 14:16:59)

Ono je to spíš o tom, že ten systém je sice zadarmo, ale než ho člověk nastaví k obrazu svému tak u toho stráví mládí a né vždy najde vše co potřebuje k práci pod linux.. = ovladače a programy..
    


 - JitkaCL (web)
(10.12.2004 14:20:06)

Tak ja nevim. Linux a pozdeji i pribuzny system OS X pouzivam na desktopu uz nekolik let a zadny problem s tim nemam. Take nad tim faktem nijak nejasam a nepotrebuji nikoho presvedcovat o tom, ze je Linux a OS X nejlepsi. Vidim Arthure, ze jsi ponekud zhulanovatel{smile}

Ja bych rekla, ze je jen dobre, kdyz se nekdo znechuti po instalaci distribuce, jako jeMadrake, nebo SuSE a kajicne se vrati k okynkam. Bohuzel, vetsinou to byva naopak. Staci jedina uspesna instalace SuSE a dotycny jako zkuseny linuxak pise neco o tom, ze SuSE je srovnatelne s XPeckama a podobne nesmysly.
    

Re: - Arthur Dent (web)
(10.12.2004 14:34:08)

Shrnu to: Windows používám od roku 1993 a zvykl jsem si na ně. Linux mne svými kvalitami ani dostupností programů nepřesvědčil, abych změnil své pracovní návyky.

Ono to člověka znechutí, když hledá třeba IDE pro nějaký jednočip a najde 10 free programů pro Windows a jednu řádkovou utilitu pro Linux, kterou bude muset přeložit a navíc se bude muset modlit, jestli to vůbec přeloží. (Příklad z poslední doby - qmail. Měnil jsem zdrojáky, protože od nějaké verze není errno v err.h, ale v errno.h - nebo něco takového, už si to nepamatuju). Jenže na takovéhle s prominutím vopichy nemám při práci čas.
    

Re: - JitkaCL (web)
(10.12.2004 15:51:33)

Vis. Ja jsem patrila k prukopnikum pocitacove grafiky na widlich a nezvykla jsem si na ne. Respektive widle mne zacaly nudit a take mne dost vadila zavislost na libovuli softwarovych firem.
Proc by te vlastne mel Linux o necem presvedcovat? To delaji jen prodejci komercnich distribuci, co se tvari, jako by to byly nejake "Windows zadarmo". Cim vic jejich zakazniku se spali, tim lip.

Pokud ti pod Linuxem chybi nejake dulezite win aplikace, nebo pokud se ti pod okynkama pracuje efektivneji, tak prece neni zadny duvod ke zmene.

Ten clanek ale vyznel ponekud jinak...
    

Re: - Arthur Dent (web)
(10.12.2004 15:57:09)

Ale to snad ne...

Poslední odstavec shrnuje gró - že pro mne Linux není. A ty odstavce před tím pouze popisují pokusy o příklonu k Linuxu a potupném návratu zpět k něčemu, v čem jsem zvyklý pracovat...

A s tím "přesvědčováním" - všimni si, že (s trochou nadsázky) u každého článku, kde se objeví slovo "Linux" nebo "bezpečnost Windows" se zjeví dřív nebo později nějaký Linuxový evangelista, hlásající, že Linux je to nejlepší pro každého a vždy.

Není. A to je to co jsem se snažil napsat.
    

Re: - JitkaCL (web)
(12.12.2004 19:28:47)

A ja si myslela, ze ten clanek je o tom, jak si jeden programator (!) zakoupil Mandrake (!!!) a opakovane pohorel na tom, ze si neoveril hardwarovou kompatibilitu (!!!)
Vzhledem k tomu, ze takovou miru diletanstvi u tebe nepredpokladam, tak te dovoliju podezrivat z toho, ze jsi se byl inspirovat na flejmovacim blogu toho, jehoz jmeno se nevyslovuje{smile}

Mno, mozna bychom se mohli bavit o tom, ze pod kazdym serioznim linuxovym clankem je nejaky linuxovy evangelista. To bys ale nesmel sam v samotnem clanku psat o vykricich linuxovych fanousku. Mno, ehm... {smile}
    

Re: - Arthur Dent (web)
(12.12.2004 19:45:44)

Ale kulový... {smile}

Mandrake přišel jako příloha časáku do firmy, řekli jsme si že ho prubneme a při té příležitosti jsme si podiskutovali o zkušenostech z instalací Linuxu na našich počítačích doma.

A je zvláštní, že jsme měli zkušenosti vesměs stejné - "chtěli jsme to zkusit", protože jsme "doufali, že to bude lepší", chvíli jsme zápasili s tím, že to či ono prostě není (například podpora ze strany výrobců HW), párkrát jsme přeBOOTovávali do Win a pak, jednoho dne, jsme v těch Win zase zůstali.

A shodli jsme se na tom, že se výkřikům skalních linfans, co považují Linux za lék na cokoliv, pouze smějeme. Dovolil jsem si tedy trošku výsměchu na jejich adresu, protože podle mých zkušeností Linux rozhodně není vhodný na vše a vždy. Což je názor, který si málokdo troufne napsat, i když ho sdílí - možná proto, že nechce být považován za flejmotvůrce.

Ono totiž napsat o Linuxu cokoli ne-naprosto-a-bezvýhradně-pozitivního znamená vystavit se nebezpečí útoků a osočování (a mile mě překvapilo, že tady moc útoků není - v porovnání s diskusemi jinde).

PS: Čekám jen na chvíli, kdy se u článku o zvednutí důchodů objeví komentář: "Kdyby důchodci používali Linux..." {smile}
    

Re: - JitkaCL (web)
(12.12.2004 20:23:03)

Checht!{big grin})
Tak to jsem si docela oddechla, ze jsi ten MDK nekupoval{smile} Na druhou stranu, predstav si, ze by v tom casaku byl pribaleny Darwin pro Intela. To bysme se tu dozvedeli veci na tema Mac OS X a jeho potouchlych uzivatelu{smile}

S tema skalnima linfans je to tezke. Zrovna ted se bavim s Bennym o potencionalnim rozsireni Linuxu na desktopy. On to vidi nadejne, protoze si mysli, ze je to o kvalite, do ktere Linux zakonite dospeje. Ja naopak v nejake velke rozsireni Linuxu neverim, protoze svobodny software je o osobni svobode. A protoze lide po svobode moc netouzi, tak se ani Linux nestane dominantnim operacnim systemem... Tak kdo je z nas dvou tim linfans?{smile}

Mimochodem, nejsem ani zvlast nadsena z poslednich uspechu Mozilly a potazmo Firefoxu. Pripada mi to, jako by se vyvojovy tym s tim zavodenim s IE pomatl, nebo alespon nepochopil, na cem to vlastne pracoval.

P.S. Kdyby duchodci pouzivali Linux, tak by uz davno holemi utloukli Skromacha{smile} Duchodcum Linux radeji nedavat{smile}
    

Re: - Arthur Dent (web)
(12.12.2004 20:40:09)

Hehe... Tak se taky zeptej Bennyho na jeho názor na kernel, memory management a registr EBX v Linuxu. {smile}

Jinak - já taky doufám, že Linux nakonec dospěje do podoby, kdy bude naprosto rovnoprávnou náhradou za Windows. Zatím není. Protože OS, to není jen kód... {smile}

"Firefox" jsem po pravdě moc nepochopil, celý "fenomén Firefox" mi připadá víc marketingovou záležitost než radost z nového skvělého prohlížeče. {smile}

A myslím, že linfans nejsme ani jeden, to spíš "lin realisti" (podle vzoru "syr realisti"{big grin}).
    

Re: - JitkaCL (web)
(12.12.2004 21:27:24)

Ja se ho na nic ptat nemusim, svuj nazor na linuxove jadro mi uz nekolikrat sdelil - a ja pokazde predstiram, ze jsem to preslechla{smile} Asi mu dam pristup na sveho domaciho Opterona se 64bitovym Gentuem. Treba svuj nazor na spravu pameti prehodnoti.

Tak to ja zase doufam, ze Linux nikdy nebude nahradou za Windows{smile} Je to proste jiny OS.

Presne tak. Fenomen Firefox je marketingovou zalezitosti. Ani bych se moc nedivila, kdyz po tom, co nalakaji na Firefox lidi, by vyvojari pekne v tichosti zmenili licenci.

Jestli jsme lin - syr realisti, tak to jsme na tom jeste dobre{smile} Ja bych spis rekla, ze prudime, kam prijdeme, ale ty jsi to vyjadril podstatne elegantnejc{smile}
    

Re: - Roj (web)
(12.12.2004 21:56:11)

KDO by zmenil licenci? Nejaka valna hromada vsech potencialnich tvurcu? Jak by si mohli byt jisti, ze uz jsou vsichni?
Jak by mohl kdokoliv zmenit GPL?
Obavam se, ze k zasadnimu nepochopeni svobodneho softu nedoslo na moji strane.

Ale jako obcasny webdesigner se modlim, aby IE definitivne zmizel z povrchu, kam dosahne Internet
    

Re: - JitkaCL (web)
(12.12.2004 22:53:37)

Neni to tak davno, co uspesny a zavedeny projekt XFree86 zbehnul z GPL licence. Jestli o tom hlasovali, to nevim, ale vysledek byl ten, ze se mohutne prechazelo na XOrg.
    

Re: - anonym (web)
(13.12.2004 11:18:06)

XFree86 nikdy nebol pod GPL licenciou. Povodne bol pod MIT (obdoba BSD) licencie a po zmene na aktualnu vznikol fork X.org.
    

Re: - JitkaCL (web)
(13.12.2004 14:05:55)

Bude ti lip vyhovovat konstatovani, ze XFree je od verze 4.4 nekompatibilni s GPL licenci?{smile}
    

Re: - Roj (web)
(13.12.2004 16:39:32)

Coz nic nemeni na me puvodni poznamce.
Kdyz se neco forkne pod jinou licenci, puvodni produkt zustava.
A vetsinou v nem nekdo pokracuje.
    

Re: - JitkaCL (web)
(13.12.2004 19:22:18)

Do posledniho dechu!{smile}
Dovoluji si poznamenat, ze jde o dva ruzne projekty a tezko lze mluvit o pokracovani, kdyz X.org tu bylo mnohem driv, nez doslo ke zmene licence. S tou zmenou licence to byl docela poprask a nekteri dokonce psali o konci Linuxu...
Ale jinak souhlas. Kdyz by doslo ke zmene licence u Mozilly/Firefoxu, tak nekdo bude dal pokracovat ve vyvoji Konqueroru{smile}
    


Re: - anonym (web)
(13.12.2004 11:21:02)

Samozrejme, EBX moze pouzivat - akurat sa musi zmierit s tym, ze jeho kod nebude position-independent.

No a co sa tyka memory managementu, kolkokrat som ja nadaval na windows a tajne si zelal, aby s tym v Redmonte nieco urobili.
    

Re: - Benny
(13.12.2004 22:12:33)

ad 1) pokud chci pouzivat EBX, nemuzu program pouzit jako knihovnu, coz DOST sucks. zapis do registru bych chapal, ale proc z nej nemuzu ani cist?! hlavne ze instrukci CPUID menici registr EBX mi spustit dovoli, ale vysledek precist uz ne...
ad 2) neznam lepsi memory management jak ten co je ve widlich (xp). rad se necham poucit, jaky OS ho ma lepsi?
    

Re: - anonym (web)
(14.12.2004 10:23:17)

ad 1) pouzivas inline asm v gcc? Tak to bude tym, ze register allocator v gcc na teba kasle, lebo vie, ze kvoli PIC ma rezervovany EBX ako pointer na GOT (nevypisuje ti nahodou error, ebx clobbered?). Do EBX samozrejme mozes zapisovat, ved napr. aj glibc ked vola syscall, tak musi nejako predat hodnotu argumentu v EBX.

Konkretne cpuid sa pomocou inline assembly riesi takto nejako:

#define cpuid(index,eax,ebx,ecx,edx)\
__asm __volatile\
("mov %%"REG_b", %%"REG_S"\n\t"\
"cpuid\n\t"\
"xchg %%"REG_b", %%"REG_S\
: "=a" (eax), "=S" (ebx),\
"=c" (ecx), "=d" (edx)\
: "0" (index));

(dufam, ze to nebude moc rozhadzane, pokial ano, tak je to copy&paste z ffmpeg/libavcodec/i386/cputest.c).

Pokial to chces v ELF kniznici, tak mas pravdu, dost to "sucks", musis pouzivat push a pop.

V .S a .asm suboroch ti do pouzivania ebx kompiler (gas/nasm) kecat nebude, akurat musis zachovat povodnu hodnotu ebx.

ad 2) a) CreateFileMapping sa sprava nestandardne v porovnani s mmap() b) hrozne tam chyba ekvivalent O_NOCACHE, clovek namapuje alebo precita subor trocha vacsi ako ma ram a uz mu system trashuje (rychla kontrola: skus na pocitaci s 512 MB RAM prekopirovat 1 GB subor napriklad pomocou FARu a potom sleduj, ako ti system vsetko odswapoval). Navyse mu trva niekolko minut, kym sa spamata a vrati do povodneho stavu, dost casto je rychlejsi reboot. Nenapada ma, ktory system ma horsi memory management ako winnt (okrem win9x).

Pozor, to ako sa sprava jadro k pamati, nema nic spolocne s tym, ake konvencie si navrhne dynamicky linker. Co sa tyka jadra, to vie akurat, ktore stranky commitol pre ktory proces/y, ktora stranka ma v ktorom subore backing-store a tym to pre neho konci. Co uz je v tych strankach, do toho si hovori aplikacia (ak je staticky linkovana), alebo ld.so (v pripade dynamickych).
    

Re: - Benny (web)
(14.12.2004 11:55:05)

1) cpuid jsem podobne uz vyresil, ale docela me to namichlo. vubec cely inline gcc asm je pekna prasarna - proc delat veci jednoduse, kdyz jdou delat slozite...
2a) muzes pouzit priznak SEC_NOCACHE
2b) v linuxu je treba dost jednoduchych zpusobem vyreseny stack, nebo spis nevyreseny - nezna guard pages. nezna working sets. poskytuje rozumnejsi api funkce pro spravu pameti (heap i virtual) nez tech par syscallu v linuxu. cely navrh rozhrani pusobi celistvejsim a profesionalnejsim dojmem.
    

Re: - anonym (web)
(14.12.2004 14:26:25)

1) vec nazoru, vdaka tomu, ze to je urobene tak, ako to je, gcc "rozumie", co tym chces povedat a tvoj inline asm sa nebije s ostatnymi komponentami kompilera (napr. optimalizatorom).

2) Za SEC_NOCACHE dik, zide sa s mmapnutymi subormi. Ako ale donutit win, aby uplatnovali drop-behind politiku aj na subory otvorene s open()/CreateFile()? O_NOCACHE funguje s open().

linux samozrejme guard pages pozna, by default je to jedna stranka. Working sets pouziva interne, neumoznuje do nich aplikaciam zasahovat. Ci je to dobra alebo zla vec, je na inu debatu.

V kazdom pripade, linux (a ostatne unixy) sa stavaju k memory managementu inac ako nt. Napr. za heap je zodpovedny userspace (citaj: glibc), nie kernel. Najdi si na ibm developerworks clanky, ktore popisuju linuxovy/unixovy mm. Je to jednoducho iny pristup, ty ked si zvyknuty na ten z nt, tak vsetko ine sa ti zda "prilis jednoduche" a "zle", ale ked pochopis unixovy pristup, tak zase nedokazes pochopit, ako to v MS mohli tak dokaslat.
    

Re: - Benny (web)
(14.12.2004 22:00:18)

delam s mm jak na winnt, tak na linuxu, takze mam moznost srovnani. nicmene:
ad 1) ale spustit cpuid instrukci ktera EBX registr modifikuje mi povoli, ale legitimni zapis do EBX ne. tak kde je v tom ten smysl? at je to bud vsechno povoleny nebo zakazany, tohle "na pul" je na prd {smile}
ad 2) mempolitika se da flagy nastavit dost dobre, kdyz se mrknes do MSDNka a srovnas to s manualovymi strankami, uvidis ze Win32 poskytuje mnohem vic moznosti jak Linux.
chces mi rict, ze se stack konecne resi pres guard pages? od jake verze kernelu (2.6?) prosim? asi mi neco uniklo. working sets taktez. vyhodu v memory managementu pod Linuxem vidim v dusledne optimalizaci - nesezere se tolik pameti a pristupuje se k ni relativne rychle. ale ty moznosti schazeji, to uz mi vychazi lip FreeBSD - ve Win32 si muzu napr. rezervovat blok o velikosti 64 mega a postupne podle potreby alokovat a dealokovat stranky, pricemz je zajisteno, ze se nebude muset nic realokovat - kopirovat v pameti, coz by zvysilo zatez. v linuxu nerealizovatelna vec... a heap je pod Win32 realizovan v userspace, nevim jak jsi dosel na kernel. {smile}
    

Re: - IP:194.160.85.109 (web)
(16.12.2004 11:05:46)

takze este raz:

1) linux ako taky nema nic, opakujem este raz, nic spolocne s tym, ci mozes alebo nemozes zapisat do ebx. Ak ma tvoj program robit nieco uzitocne, tak viac-menej do neho zapisovat musi, pretoze cez ebx sa prenasaju parametre syscallov. Nakoniec, prolog a epilog kazdej funkcie generovany gcc pre target elf-shared zapisuje do ebx. Nezabudol som spomenut, ze mm linux ako taky nema nic spolocne s moznostou zapisu do ebx?

nieco spolocne s moznostou zapisu do ebx ma gcc (gcc nie je linux), ktory ti to moze stazit. Takze nie je to "tak napul", je to nato, aby si ho presvedcil ze vies, co robis.

Ked sa ti to nepaci, moze byt. Pouzi priamo gas alebo nasm - samozrejme, za predpokladu, ze vies, co robis.

ad 2) je pekne, ze politika sa da nastavit rozlicnymi flagmi, ale druha vec je, ci je mudre dovolit to robit userspace programom. Vacsina programov to bude totiz skor robit zle ako dobre, takze pokazia aj to, co by nemuseli. Vo vacsine pripadov program nie je dokonceny nacas a programatori su radi, ze im to vobec funguje +/- podla specifikacie/prijatelnym meskanim a na optimalizacie nemaju vobec ziadny cas, pretoze program mal byt u zakaznikov uz predvcerom. Takze radsej uprednostnim, ked system profiluje aplikacie pocas run-time, ako ked treba vsetko robit manualne. A to este nespominam skutocnost, ze tvoja aplikacia sa moze spravat inac s tvojimi testovacimi datami a inac so zakaznikovymi ostrymi udajmi.

No a toto automaticke priposobovanie sa ide linuxu daleko lepsie ako windowsu. Ani linux nie je dokonaly, ale je na mile daleko pre winnt. Tym vlastne aj zacal tento thread - co je mi platne, ze programatori cakali, ze moj program bude pracovat s 50 - 100 mb datovymi subormi, on v skutocnosti pracuje s 1 - 2gb a system to rozchodi len velmi tazko? Ako mi pomoze moznost tunovania pomocou rozlicnych flagov? Je lacnejsie kupit dodatocnu ram, ako zaplatit programatorom cas na profilovanie, aby mohli nastavit tie spravne flagy.

ad guard pages: neviem, od ktorej verzie kernelu je to podporovane, nikdy som po tom nepatral. Linux implementuje pthread_attr_[set|get]guardsize - [www.opengroup.org/onlinepubs/007908799/xsh/pthread_attr_setguardsize.html]

Working set je tiez interna zalezitost jadra, ktore si tunuje dynamicky, ako som spomenul vyssie. Neumoznuje procesom zasahovat inac, ako ich vlastnym spravanim. V podstate linux sa brani, aby aplikacie mohli robit nieco, co by mu prekazalo v jeho vlastnych optimalizaciach - aplikacia si nemoze ani uzamknut stranku v pamati - a to je dobra vec (teda moze, ale musi mad euid=0).

Ako ti moze vyhovovat viac fbsd? Oba systemy (teda viac ako oba, do tejto kategorie patri aj darwin a ostatne unixy) maju v podstate dve rodiny syscallov na management pamate: brk() a mmap(). Takze z pohladu API je fbsd na tom presne tak isto, ako linux (ok, klamem, linux ma navyse mremap()).

ad alokacia bloku 64 mb - man mmap(2). O akom realokovani a kopirovani hovoris? V linuxe si tiez mozes naalokovat pamat, nemozes ho ale donutit, aby ti commitol stranky (vid automaticke optimalizacie). Na commit neexistuje volanie, dostanes ich az vtedy, ked ich naozaj pouzijes.
    


Re: - anonym (web)
(13.12.2004 11:27:20)

Tak ma napada, nebol ten mandrake "Community Edition"? To je totiz unstable verzia, takze by som sa uz nicomu necudoval.

Redaktorom, ktori davaju do casopisu nestabilne verzie treba odtrhnut ruky, aby uz nemohli siahnut na klavesnicu.
    


Linux - Huhla (web)
(10.12.2004 17:21:23)

Proč násilně měnit OS, když to nepotřebuješ? Když to potřebovat budeš, tak se přizpůsobíš.

Normální uživatel má samozřejmě situaci jednodušší, alternativy existují.

Ale pro programátora je asi nezbytné, psát, nebo aspoň testovat v OS, v kterém aplikace poběží.

Já jsem začínal u MacOS, pak jsem změnil práci a přešel na Dos > Windows,
pak jsem si doma hrál s Linuxem, ale protože se živím programováním pod Windows, tak u nich zůstanu.

Ale to neznamená, že bych nadával na Linux nebo na MacOS, naopak jsem rád, že existují alternativy, a že si to (mnohdy nenažraní) výrobci programů jsou nuceni uvědomit.

Vezmi si, jak napomohl úspěch Linuxu v poslední době tomu, že MS přestal betatestovat na uživatelích. Řekl bych, že i nabídky typu Office pro studenty za 3 nebo 4 tisíce je slušná...

Sorry, že jsem se Ti u Tvého článku takhle vyjevil. Ani nevím, jestli to má s tím Tvým nějakou souvislost...
    

Re: Linux - Arthur Dent (web)
(10.12.2004 17:38:19)

Ne, to je dobré a k věci. Já Linux samosebou nezatracuji, to je snad z toho článku jasné. Jen tak lehce vyprávím o svých pokusech používat Lin s grafickým rozhraním jako primární systém.
    


Super - Lovermann (web)
(10.12.2004 21:03:23)

No panove, to je asi ta nejslusnejsi diskuse o Win vs Lin kterou jsem si kdy cetl. Bravissimo! {smile}
    


důvod přechodu - anicka (web)
(10.12.2004 23:22:59)

Myslím, že snažit se přecházet proto, aby byl člověk "nezávislý na Microsoftu" není zrovna moc dobrý důvod. Trochu si to koleduje o podobné zážitky, jako v tom profláknutém fiktivním příběhu linuxáře, co ho opustí manželka a skončí v blázinci .o)

Na druhou stranu, já bych používala Unix, i kdyby neexistovala žádná varianta se zdrojáky a zdarma, a i kdyby Wokna byla pod GPL. Každý potřebujeme od svého systému něco jiného, a myslím, že není třeba nad tím nějak meditovat.

Ale nemůžu si to odpustit - používala jsem Mandrake jako svůj první Linux vůbec a dnes vím, že to fakt nebyl dobrý nápad. Člověk se tam naučí hrozné spoustě zlozvyků. Rozchodit cokoliv nestandardního je duševní onanie, jen nastavení sítě se ukládá asi na čtyři různá místa a ručně se to editovat takřka nedá.
    


 - Petr (web)
(11.12.2004 00:17:37)

to byl ten nejrozumější článek o Linuxu, co jsem kdy četl (možná proto, že v mém případě postupuji velmi podobně {smile}. Každopádně teď mám objednanou Fedoru 3, takže budu opět objevovat taje junixového světa {smile}
    


Smích - 1049an
(12.12.2004 07:20:59)

Musím se, Arthure, smát, jak jsi byl v podstatě zatlačen našimi milými militanty do role, kdy se jakoby v každé odpovědi omlouváš a vysvětluješ, proč sis dovolil rouhat. Já to strašně rád sleduji. A to nejsme na "Živě", tady Ti nikdo nevpálí, co jsi vlastně ve skutečnosti zač a ani o tom nevíš... Ale vážně; já s tím, co jsi napsal, plně souhlasím. Dělám s oběma systémy s naprosto stejnými zkušenostmi.
    

Re: Smích - Arthur Dent (web)
(12.12.2004 10:25:43)

"Naši milí militanti" v téhle diskusi naštěstí nejsou vůbec militantní.

Jinak, diskuse W vs. L bývají na Živě báječné:

L: Lin umí všechno to co umí Windows a i mnohem víc!

W: Ale já jsem zvyklý na Win!

L: Fuj! Win jsou děravé a Lin toho umí mnohem víc!

W: Mé Win mi vyhovují, protože potřebuju dělat a ne nastavovat pitchoviny.

L: Jsi naprostá lama, klikač, BFU apod. a tohle píšeš jen proto, že Lin nezvládneš. Nainstaluj si Lin a máš po problémech, Lin rullz!


nebo


L: Lin je lepší.

W: Ale já potřebuju dělat v programu XYZ123 a ten na Lin není!

L: Je tam určitě nějaká rovnocenná náhrada...

L1: Určitě to půjde s Wine, vůbec se s W nebav, je to lama.

W: Jsi hluchej? Potřebuju dělat v XYZ123, ne chci, ale potřebuju!

L: No a jestli tam náhrada není, tak jí může kdokoli napsat, protože jsou k dispozici zdrojové kódy! Win sux!

L1: Lin programy jsou vůbec mnohem lepší, protože mají dostupné kódy a můžeš si připrogramovat to co potřebuješ! Win sux, lin rulezz!

L2: A XYZ123 je shit, Lin verze LinYZ321v.2release3.2stable je mnohem lepší, win sux!

L1: Ale není pro každou lamu, he he he...

L2: To ne, musíš si to celé přeložit ze zdrojáků a musíš mít nainstalovanou libzyx.so5.5.1

L1: Ne, jsi lama, když máš kernel 2.6, tak ti stačí jen zapsat do /etc/init.d/networking tohle: (26 řádků, které na první pohled vypadají jako binární výpis nějaké fotky)

L: Na co? Když máš distribuci DistrUX, tak tam to všechno už je!

L1+L2: JSI NAPROSTÁ LAMA! DistrUX je nejhorší distro, pro naprosté BFU..


atd. {big grin}
    

Re: Smích - anonym (web)
(13.12.2004 11:23:55)

No, asi si bol na inom zive ako ja, pretoze tam tie flamy nie su vzdy zalozene linux fanusikmi. Ono je to asi 1:1.
    


Re: Smích - Mark
(14.12.2004 17:26:51)

Ano, Dent zabudol na jednu z najcastejsich hlasik na zive: "linux je shit".
    


 - jarek (web)
(12.12.2004 19:08:07)

Zdravim,

tahle diskuze je zajimavejsi nez clanek {smile}. Rikas, ze "Linux nezatracuji, a jen tak lehce vypravim o svych pokusech" ... To je docela zajimave. Jsi profesional a jen tak zkousis? To jako sem tam, nekdy kdyz mam chvilku casu? To se pak neni moc cemu divit, ze mas takove vysledky {smile}. Podobne by asi dopadl kazdy, kdo se odloguje z woken a zkusmo si nainstali linux.
Prosim nebrat jako utok, jen komentar. Jinak je ten clanek zcela jiste tendencni a utrhacny, lehke vypraveji vypada zcela jiste jinak. Nebyva prospikovano emotivnimi vyrazy jako ze jsi "podlehl vabeni", "vitezstvi na monopolem" a "xxxxxx Rulezz!" ... Tot vse IMHO ...
    

Re: - Arthur Dent (web)
(12.12.2004 19:23:45)

Mám za sebou několik úspěšně nainstalovaných a nakonfigurovaných linuxových serverů, výsledky mám, myslím, docela dobré. Nejsem Lin profesionál, ale rozhodně ani ne někdo, kdo si "jen tak zkouší".

Vím co od OS požaduju a několikrát jsem zjistil, že mé požadavky na systém pro mou pracovní stanici (!) Linux nesplňuje - což je ovšem věc, kterou skalní a zaslepení příznivci Linuxu nedovedou pochopit. A právě jejich slovník paroduji těmi "emotivními výrazy".

Tendenční? Utrhačný? Ne, je to vyprávění o vlastní zkušenosti s určitou dávkou jedovatosti vůči nekritickým fanouškům.
    

Re: - jarek (web)
(13.12.2004 07:44:33)

Maybe, ja teda mam z celkoveho vyzneni uplne jiny dojem. Navic jsem pri dumani nad tim clankem zjistil, co mi asi vadi nejvic. Je to ono mylne poukazovani na "neco zadarmo", spatne chapani slova "free", ktere oznacuje "svobodny SW", ne "SW zdarma" ... Nikdo te nenuti mit linux zadarmo, i jen na strankach onoho Mandrake v Cz najdes celou produktovou radu, ze ktere by ti mozna neco vyhovovalo lepe, tezko rict. Ale treba PowerPack se sadou komercnich aplikaci, jako treba VMware by tve potreby resil mpozna lepe, nez GPL set. Okolo prechodu na linux se toho da napsat hodne, ale jiste k tomu nelze pristoupit tak, ze "si jako spustim ten linux" a "jezis, oni mi tam nejedou me win aplikace", to je kravina. (a trocha nadsazky v uvozovkach {smile} ... Toz tak ...
    


MDK vs XP - Marian Kechlibar (web)
(13.12.2004 23:43:02)

Pred par dny mi klekla zakladni deska a dnes jsem preinstalovaval operacni systemy. AMD Sempron 2600+/768 MB RAM/200 GB SATA disk/vcelku nova deska od Solteku

Windows XP: vnutit ovladace SATA z diskety, pul hodiny instalace, otravna aktivace, service pack 1, vnutit ovladace radicu, USB, grafiky, zvukovky, nainstalovat totalcmd, nainstalovat mozillu, nainstalovat vyvojove prostredi, nainstalovat acrobat reader, nainstalovat kancelarsky balik, nainstalovat winamp, nainstalovat icq, nainstalovat 50 dalsich kravin k tomu, aby system byl pouzitelny.

MDK 10.1 Official: naklikam, co chci, 14 minut instalace, na zaver je system, ve kterem je vsechno, co potrebuju k praci, krome Javy.

Tzv. nebe a dudy.

Abych byl ale spravedlivy, rozchodit MDK na notebooku s AMD procesorem byva peklo.
    

Re: MDK vs XP - Arthur Dent (web)
(14.12.2004 07:29:21)

Moje zkušenost:

WinXP: Vložím CD, chvíli říkám co chci a kam a pak běží otravně dlouhá instalace, na jejímž konci mám funkční systém, ve kterém mohu pracovat a kde mi bez problémů běží velmi "obskurní" kusy hardware, jako jsou JTAG emulátory a IDE pro jednočipy.

MDK: Po cca stejně dlouho trvající instalaci mám systém, kde mi běží "všechno", ale bohužel ne zvuk a ne to, co potřebuju.

Tedy dudy a nebe.

Malý příklad: Až nastane doba, kdy vlezu na stránky výrobce jednočipů a ten bude automaticky nabízet IDE pro Windows a IDE pro Linux, až si budu moct vybrat, jestli chci Developer CD v Lin verzi, pak bude čas o Linuxu uvažovat i pro každodenní práci. Zatím zůstanu v tom systému, který má podporu od firem, s jejichž produkty pracuju... Je to smutné, ale je to tak.
    

Re: MDK vs XP - anonym (web)
(14.12.2004 10:31:23)

Taka blba otazka: skontaktoval si vyrobcov jednocipov, ktore pouzivas a prejavil si zaujem o SDK pre Linux? Oni totiz nie su telepati a nevedia, o co vsetko mas zaujem. Komunikuj s nimi, mozno ta prekvapia. Nemozes len sedet a cakat, co ti pohodia.

Keby kazdy, kto chce SDK pre Linux len ticho sedel a cakal, nikdy by ziadny nebol, pretoze vyrobcovia by o tychto potrebach ani nevedeli.

Z trochu inej oblasti - Nokia ponuka J2ME SDK pre Win32 a Linux. Urcite to nebolo tym, ze ludia sedeli na zadku a mackali si palce.
    

Re: MDK vs XP - Arthur Dent (web)
(14.12.2004 12:41:11)

Ano, zkontaktoval, nenabízí.
    

Re: MDK vs XP - anonym (web)
(14.12.2004 14:30:38)

Tak tu zavisi od viacerych veci, ci viac potrebujes jeho ako dodavatela alebo on teba ako odberatela, ci su ini ochotnejsi apod. Je to blbe, ked si tlaceny nejakou pre teba dolezitou stranou - odporucam pozret si porterov model 5 sil a hlavne nasledky.
    


Linux není pro každého - DarkMaster (web)
(14.12.2004 01:49:24)

Linux není jednoduchý operační systém, přestože jej můžete ovládat prostým klikáním myši na ikonky a okna. Pokud se vám instalace podaří a nevyžadujete žádné zásadní vymoženosti, budete si s Linuxem rozumět. Já v Linuxu spokojeně používám textový editor, internetové prohlížeče, program pro tvorbu webových stránek Bluefish, Apache pro testování PHP, ICQ, filmový přehrávač Xine, Realplayer, grafický editor Gimp a další užitečné vybavení.

Když ovšem potřebuji vyrábět grafické animované proužky v Macromedia Flash, kreslit obrázky pomocí Paint Shop Pro anebo hrát hry, musím použít jiný operační systém. Než se vrhnete k Linuxu, dobře zvažte všechny klady a zápory. Vyhnete se nejen zklamání z toho, že systém nefugnoval podle vašich představ. Linux totiž není pro každého.

Více mém článku:
[www.brouzdej.cz/blog/index.php?pg=zobraz_prispevek&clanek=1393]
    

Re: Linux není pro každého - DarkMaster (web)
(14.12.2004 01:51:54)

Kurňa, Arthure, co to používáš za divný software? {big grin}. Hází to nějaké prapodivné odkazy, které u nás neexistují.
    


 - Lokutus (web)
(14.12.2004 10:52:56)

S tím článkem bezezbytku souhlasím. Už přes rok a půl se pokouším přejít na Linux. Vždycky si ho nainstaluji (Suse, Mandrake), chvíli si v tom hraji, nastavuji, edituji, brouzdám a kreslím a pak se stejně vrátím do Windows.
Linux má spoustu dobrých programů a pro mne je důležité, že na něm spustím i Domino server. Ale to, co opravdu potřebuji ke své práci, a to co potřebují naši zákazníci, tam neudělám, ani kdybych se na hlavu postavil. Argumenty typu Lindows (nebo jak se to teď jmenuje) jsou bezpředmětné. Proč si spouštět Windows pod Linuxem, když to můžu udělat normálně.
Ve firmě máme navíc standard Win2k a neexistuje nic jiného.

Webové stránky a aplikace v Javě můžu dělat sice i v Linuxu, ale proč? Už jsem zvyklý na UltraEdit, na který mám navíc licenci a Eclipse.

Minimálně příští tři roky nemám důvod přecházet na Linux.
Také souhlasím s názorem, že pro server je Linux více než vhodný. Běží mi doma již déle než půl roku a jediný problém byl s hardwarem. A navíc je to pro mě finančně dostupné.

Jinak moje poslední instalace Mandrake 10.0 proběhla v pohodě, pokud nepočítám drobný zádrhel, kdy jsem si omylem odstranil oddíl s Windows a pak mi nešlo Undo, tak jsem to musel natvrdo restartovat. {smile} Ale naštěstí jsem změny nepotvrdil a tak si moje Widličky oddechly.
    

Re: - Marian Kechlibar (web)
(15.12.2004 09:13:10)

Eclipse samozřejmě funguje i pod Linuxem.

Můj důvod, proč pracovat v Javě pod ním: když dělám něco na server, tak to nakonec stejně pod Linuxem poběží, a navíc se mi JBoss chová pod Linuxem stabilněji (pod WinXP se občas záhadně vypnul).
    

Re: - Lokutus (web)
(15.12.2004 11:39:08)

V Javě teprve začínám, takže spíše aplety a třídy pro Lotus Notes. Pokud se někdy dostanu k nějaké serverové aplikaci, budu to klidně programovat pod Linuxem. Mám ho stále nainstalovaný spolu s Windows. Přesto se Windows zbavovat nebudu a ani nemůžu.
    


Legrácka... - px30 (web)
(16.12.2004 21:10:39)

Teď si dělám trochu srandu, ale vzhledem k tomu, že používám Linux pět let na své pracovní stanici a teď jsem dával dohromady jedno peecee, na kterém fakt musí být Windows, tak je to v jádře pravda...

Protože jsem absolutní windowsí negramota, tak jsem si zkusil nainstalovat XP SP2 a chvíli jsem si s tím hrál, abych okusil druhý břeh. Již po dvacetitřech restartech jsem měl nainstalovaný systém, patche, nastavený firewall - prostě jsem se dostal do situace po prvním rebootu čerstvého Linuxu. Přiznávám ovšem, že jako amatér jsem restartoval pokaždé, když si to počitač vyžádal.

Musím teda fakt říct, že je to fakt divný distro. Memory managementu nerozumím, ale jako user ocením nějaký ten tunning (spíš pro usnadnění práce, než nějaký drsný EAX tunning).

Musím teda říct, že v tom systému je dost zajímavých věcí, ale window manager je nějakej divnej. Můj WindowMaker je rozhodně lepší.

Na počtu všichni windowsáři chválili TheBat, tak jsem to zkusil, ale Mutt to není. Třeba to neumí regexpy, jak mám proboha najít maila z před půl roku?

The Internet Explorer je hrozně fajn, ale taby už umí každý. Navíc náš firemní intranet používá nějaký divný CSS, který v IEx vypadá hrozně blbě.

Docela dobrej je ten jejich Media Player, ale ten můj umí víc kodeků...

Jo a já dělám se sítěma - nějak jsem pod tím nerozchodil tcpdump, ethereal ani nmap.

*** Chvilku jsem si ještě šoupal myší, pak jsem přebootoval do Windows^H^H^H^H^H^H^HLinuxu s tím, že tedy něco najdu na netu a stáhnu &#8212; a už jsem ve Win^H^H^HUnixu zůstal. ***

P. S. poslední větu jsem si vypůjčil někde na Internetu {smile}
    

Re: Legrácka... - Lokutus (web)
(20.12.2004 02:53:45)

Hm... Škoda, že ti EU (end users) vyžadují to klikání a blbuvzdorné ovládání. Je velký rozdíl provést jakoukoliv instalaci pěti clicky než vymýšlet jakou knihovnu zase nemám a proč TAR, MAKE, co je GNOME a KDE atd... A hlavně, co jsem proboha zase udělal blbě.

Z vlastní zkušenosti můžu říci, že naučit se Linux je delší a těžší, než Windows. A to jsem začínal na SUSE 8.x

P.S. The Bat umí regexpy.
Nástroje/Hledat zprávu (F7)/Rozšířené/Regulární výrazy.

P.P.S. IE neumí taby. Zato existuje velká škála alternativních prohlížečů postavených na různých jádrech. A ty prohlížeče v Linuchu zobrazují nějak divně fonty. Nevíte čím to? Zkusil jsem Mozillu, Konqueror, Firefox a je to tragédie.

P.P.P.S. Různých Window Makerů a Media playerů jsou pro windowsy mraky. A zadarmo taky.
    

Re: Legrácka... - Arthur Dent (web)
(20.12.2004 07:04:53)

P.P.P.P.S. www.ethereal.com
    


kazdy ma jine potreby - seewolf (web)
(05.01.2005 07:38:32)

dobra diskuze,ja pouzivam soubezne widle a suse 9(suse pouzivam od6),bezne prepinam.na suse mam kancelar,net,ts pakety,nejvetsi porod bylo rozchodit gprs,ale pokud chci delat ve svem oblibenem corelu,musim prepnout.pro deti musim mit widlw i na hry.jinak mdk,jsou podivna distribuce,zatim jedinou funkcni verzi na notebooku,jsem videl u kamarada,ktery si je krapet prepsal
(je to preci OO).jinak si myslim,ze kazdy ma pouzivat to co mu vyhovuje,13 let pouzivam oba systemy,a zatim mi to nejak nevadilo,jen preinstalace,xp 64x,suse jen s novou distribuci.
    
HotLinks
Zpět na článek