.: Rychlé menu: navigace .:. odkazy .:. kategorie .:. vyhledávání .:. archivy .:. autoři :.  

16.12.2004Viděli jste někdy film Brubaker? Vysílali ho u nás už za socialismu, a rádi, neboť pranýřoval podmínky ve věznicích v imperialistických Spojených Státech. Mě ale nezaujalo to pranýřování prohnilého kapitalistického vězeňství, ale zajímavý nápad, který se dá použít i jinde než zrovna v lapáku.

Jen ve stručnosti o co ve filmu šlo: do vězení přijede nová „várka” vězňů. Mezi nimi je jeden, který je budoucím ředitelem věznice, a aby zjistil co nejlépe, jak to v kriminále chodí, tak se nechá fiktivně zavřít.

Začátkem devadesátých let jsem se ocitl v takzvaném „výkonu základní vojenské služby”. Po týdnu jsem se bavil s kamarádem vojínem Papáčkem, který pronesl tu otázku, na kterou jsem myslel už šest dní. Tedy Kdy se zjistí, kdo z nás, záklaďáků, je ten skrytý poručík, který se mezi nás tajně dostal, aby zjistil, jestli všechno funguje jak má. Žádný armádní Brubaker se pochopitelně nikdy neobjevil.

Po mnoha letech jsem se bavil s kamarádem historikem, který byl na vojně ještě za tuhého socialismu. Když na to přišla řeč, pravil, že na to samé myslel také. A že kdyby on byl třeba mladým vojákem z povolání, snažil by se přesvědčit své nadřízené, aby ho někam mezi záklaďáky třeba na měsíc anonymně zařadili, aby poměry v ozbrojených silách viděl i odspoda.

Tahle myšlenka se mi velmi líbí. Dá se totiž aplikovat v mnoha oborech, zdaleka ne jenom ve věznicích nebo v armádě.

Pokud bych se například měl stát vedoucím nějakého provozu, určitě bych se snažil dělat tam nějakou dobu mezi „prostým lidem”, abych si mohl udělat obrázek, jak to tam chodí.

Nejde o ten známý princip „propracovat se do vedoucích pozic zdola”. V dnešní době se to může podařit málokdy a málokde, prostě na to není čas a lidi. Ale dosadit člověka na týden do provozu a pak ho jmenovat vedoucím, to by mohlo fungovat, nemyslíte?

Jsem zvědavý, jak se budou tvářit moji spolupracovníci, až se odBrubakeruji já! Čteš tenhle příspěvek, Big Bossi {smile} ???


Zadal White Dog, 16.12.2004 12:21:29, 13 komentářů...,
TrackBack URL tohoto příspěvku je http://www.maly.cz/tb.php/1237

Zpět na článek

HotLinks
Zobrazit komentáře v chronologickém pořadí

Le Big Boss - ofr (web)
(16.12.2004 12:56:31)

čtu... Mám pocit, že by se zjistily věci, které sice management(vrchnost) tuši, ale nechce, opravdu nechce vědět.
    


Adamíra - Filda (web)
(16.12.2004 13:00:06)

Takovýho brubejkra dělal přece i Jiří Adamíra v prvním díle Panoptika města Pražského.
    

Re: Adamíra - Lojza (web)
(16.12.2004 13:03:38)

Jenže tehdá ještě žádnej brubejkr nebyl, tak se tomu říkalo trochu noblesněji - inkognito.
    

Re: Adamíra - mudd (web)
(16.12.2004 15:20:53)

Inkognito bylo křestní {wink}
    

Re: Adamíra - Lojza (web)
(16.12.2004 15:30:33)

Aha, takže Redford se v tom filmu jmenoval celým jménem takhle : In Cognito Brubaker... no je to trošku zvláštní jméno, ale co, hlavně že je "in", hihihi!
    

Re: Adamíra - Tokugawa (web)
(20.12.2004 07:54:53)

In Cognito je podobné, jako d'Artagnan :o)
    


Re: Adamíra - White Dog (web)
(16.12.2004 13:14:05)

Tak to se omlouvám. Vím sice, že existuje seriál "Panoptikum města Pražského", ale asi jsem žádný díl neviděl, já na seriály moc nejsem.
    

Re: Adamíra - CrazyJoe (web)
(16.12.2004 13:45:38)

Tož to je medzera vo vzdelaní, vážený! "Hříšní lidé..." s Marvanem i "Panoptikum..." s Adamírou patria ku klasike, hoci sú to seriály (a s radou Vacátkem sú dokonca aj nejaké filmy, nielen seriál). Aj keď z "Panoptika" už trošku moc liezla prorežimovosť, také to rozdelenie "vykorisťovaťeľov a proletárov".
    


 - JVP (web)
(16.12.2004 13:22:57)

To už jsem zažil v jednom bývalém zaměstnání, kde přišel nový člověk mezi nás obyčejný staff a po třech nedělích z něj najednou byl vedoucí. Nutno podotknout, že platy se od té doby nezvyšovali a já osobně jsem po čase změnil chlebodárce a nebyl jsem v tom sám.
    


Na takoveho Brubakera - mudd (web)
(16.12.2004 14:37:26)

verili uz davno pred Brubakerem. Jen si vzpomente na historky o Vaclavu IV. nebo Josefu II., kterak v prestrojeni chodili mezi lid {smile}
    


Jiný svět - Kuba (web)
(16.12.2004 17:02:58)

Připadá mi, že žiju v jiném světě než autor a předchozí komentující. V mém světě se totiž majitelé a vrcholoví manažeři firmy nemusí zajímat o to co si ti tam úplně dole myslí - oni to totiž vědí. Rozmáhá se totiž zase ta stará "socialistická" tendence: "Já předstírám, že pracuji, oni předstírají, že mě platí." V této situaci si vrcholové vedení pořídí drába. Na toho drába ve funkci mistra, nebo vedoucího výroby pak top management řve:"Vyrábíš málo! Lidi se ti flákaj! Musíme snížit výrobní náklady!". A tak se komunikuje jenom jedním směrem a tou komunikací jsou příkazy výčitky, zákazy atd. Na pracovníka na nejnižší řídící úrovni pak hledí management jako na podezřelého ze spiknutí, jestliže umí se svými lidmi promluvit, zná jejich problémy, zná také jejich názory a nedejbože se snaží něco z toho také poslat tam nahoru do jejich výšin. K čemu pak takový Brubaker?
    


He.. - Ebo (web)
(16.12.2004 18:06:12)

Nemáš ani tušení..... {smile}
    


hmmm - crackonosh (web)
(17.12.2004 09:38:47)

Zajímavá myšlenka ten Brubaker. Ovšem po vystoupení z anomymity a nastoupení do vedoucí funkce bude takový člověk s největší pravděpodobností v kolektivu velmi oblíben, že? {smile}
    
HotLinks
Zpět na článek