.: Rychlé menu: navigace .:. odkazy .:. kategorie .:. vyhledávání .:. archivy .:. autoři :.  

17.12.2004Ví ještě vůbec někdo, co to je, ta Evropa? V zeměpise jsme se učili, kde se nachází. Ale všechno je jinak.

Co myslíte, patří do Evropy následující země:
Arménie, Azerbajdžán, Turecko, Izrael nebo třeba Kazachstán?

EU nabídla Turecku zahájení jednání o vstupu. Je jedno, jak ta jednání dopadnou, vzhledem k tomu, že nedávám Evropské Unii více než 20 let existence by mě to nemuselo zajímat. Napadá mě, že co se Turkům nepovedlo před čtyřmi sty lety, to se jim podaří teď, ale nechci malovat čerta na zeď. Četl jsem na téma vstupu Turecka do EU dost článků a jejich rétorika ve stylu „buď nás přijmete, nebo se připravte na vlnu islámského terorismu” mi silně zavání vydíráním. I když to Turci nepochybně myslí tak, že terorismu zabrání svým vlivem na islámské země.

Aby nedošlo k nedorozumnění. Nemám nic proti odlišným kulturám, dobře vím, že „jiný kraj = jiný mrav”. Odlišnosti uznávám. Až pojedu na dovolenou do Asie, budu se snažit respektovat jejich zvyky a chování.

Myslím si ale, že ani Turci by nebyli nadšeni, kdyby se tam nahrnuli Evropané a začali tam bourat tradiční turecký životní styl.

Zajímá mě, jaká kritéria musí nějaká země splnit, aby se stala Evropskou. Nemyslím nutně ve vztahu k EU. Z výše uvedených zemí leží částečně v Evropě právě jen Turecko. Obecně se jedná o země, které mají úplně jinou kulturu, jiné zvyky, jiné tradice a jinou mentalitu než země Evropské.

Zajímalo by mě, kdybychom se třeba my, Česká Republika, chtěli stát členy nějaké obdobné organizace, třeba do Severoamerické zóny volného obchodu. Nebo kdyby chtěly naše fotbalové kluby hrát třeba jihoamerický Pohár osvoboditelů.

A tím jsem se dostal k tomu, proč jsem v úvodu zmiňoval zrovna Arménii, Azerbajdžán, Turecko, Izrael a Kazachstán? Protože jde o členy UEFA, Evropské fotbalové asociace. Pro informaci: na východě Kazachstán téměř sousedí s Mongolskem, a velká část jeho území leží východněji než třeba Afghánistán nebo Pákistán.

Co nadělat, globalizaci nezastavíš, kdyby ses na hlavu stavěl {smile} Už ani ta stará dobrá Evropa není co bývala. Jestli budu chtít na tu dovolenou do Asie, budu si muset pospíšit, než Evropa Indii, Thajsko a Indonésii úplně pohltí!


Zadal White Dog, 17.12.2004 11:49:04, 15 komentářů...,
TrackBack URL tohoto příspěvku je http://www.maly.cz/tb.php/1239

Zpět na článek

HotLinks
Zobrazit komentáře v chronologickém pořadí

 - Mormegil (web)
(17.12.2004 12:01:55)

No, zrovna u Izraele je myslím vcelku jasné, proč nechce hrát fotbal třeba proti Sýrii, to fandění by mohlo špatně skončit...(viz např. [en.wikipedia.org/wiki/Football_War] ). Ovšem Izrael prý dříve hrál v rámci Asie a taky Oceánie (!?).
    


kdo koho? - Vlk (web)
(17.12.2004 12:02:50)

pospěš si než Evropu Indie, Thajsko a Indonésie úplně pohltí.
jak blízko (pouhá dvě písmenka) ty dvě varianty leží ...
    

Re: kdo koho? - White Dog (web)
(17.12.2004 12:13:15)

To by mi ušetřilo den cestování letadlem! Možná si počkám {smile}
    


zalezi na uhlu pohledu - mudd (web)
(17.12.2004 12:15:18)

Z ciste geografickeho pohledu tech par metru ctverecnich ten narok na clenstvi v "Evrope" vytvari. Ale to je asi jasne.
Ovsem tenhle geograficky vyznam uz se temer nepouziva {wink} Nahradilo ho nekolik dalsich spise metafyzickych vyznamu od "zapadni, ale ne americke" pres "zidovskokrestanskomultikulturni" az po "zona volneho obchodu jako protivaha USA". A ted babo rad! Viz:
[mudd.wz.cz/0412archiv.php#92969]
    


 - IP:155.91.64.10 (web)
(17.12.2004 12:28:21)

Kdyz Cesi prispivaji k stabilite a prosperite v severnim atlantiku (NATO), proc by Turci nemohli byt v EU, kdyz konecne zcasti lezi v Evrope?
    


 - Vesničan (web)
(17.12.2004 12:58:58)

Tak se konečně dozvím, co je to to pravé, nefalšované turecké hospodářství. Protože tak nějak tuším, že to, co předvádějí naše vlády od roku jakživo, není to pravé ořechové.
    


Tagblatt se také zamýšlí - px30 (web)
(17.12.2004 15:07:11)

[tagblatt.bloguje.cz/90621_item.php]
    


 - Ota (web)
(17.12.2004 15:08:42)

Prostě, chybí nám Tady v EU stát na T, a v Tom To je!
    

Re: - Arthur Dent (web)
(17.12.2004 15:15:24)

Jaký je důvoT, oTo, aby byl v Evropě sTáT na T? Copak Tu nemáme nejrůznější Tramtárie? {smile}
    

Re: - Ota (web)
(17.12.2004 17:54:59)

Vidíš, to mě nenapadlo. Já dokonce jednu tramtárii znám. Když se mi něco nepovede, říkám: A je to v tramtárii! Když je to moc blbý, tak tam řeknu i to velký T. Čili já tam v tý Tramtárii už dokonce kolikrát byl!
    


Euros(k)eptik - mao_boy (web)
(17.12.2004 16:48:52)

Evropa = EU? Odkdy?

    


ad co je evropa - noname (web)
(18.12.2004 12:55:18)

ono je to složitější - podle evropských norem končila evropa uralem a tím tureckým průlivem a turecko, ani ruské země za uralem do Evropy nepatřily. Jenže Amíci měli vlastní názor na rozdělení - Evropa končila tuším za Izraelem a patřil tam i celý sovětský svaz. Problém je, že organizace typu světová fotbalová jsou z neznámého důvodu kontrolováni amerikou a tak přejímají toto politické rozdělení, namísto historicky správného geologického (hory a moře).
Jinak to vidírání Tureckem také nesnáším, nicméně si myslím, že by v případě splnění všech podmínek mělo být turecko členem EU. Těmi podmínkami jsou dlouhodobé bezproblémové dodržování lidských práv, hospodářská prosperita, demokracie atd. Když by tyto podmínky splňovala i Afgánistán, či Čína, tak bych je klidně do Unie přidal. Čím je unie větší a silnější, tím lépe. To že nyní "evropská" je imho jen krátkodobé omezení, časem až se i ostatní státy typu pobaltí dostanou na dostatečnou úroveň a budou tak přijati, bude EU kabátek evropy malý. Asijská Unie pravděpodobně nevznikne, protože jsou tam příliš velké rozdíly a velká čína se paktovat nebude, ostatní státy ale budou chtít být součástí Unie, bude to pro ně ekonomicky výhodnější a stejně tak i pro Unii. Jenom se to asi přejmenuje na Euroasia Union, případně paneuropean union. Jestli tento ekonomický tlak donutí tyto země k demokratizaci a dodržování lidských práv, pak je to dobrá cesta. A to jestli se modlí k bohu, vyznávají Islám či klekají před Budhou by nemělo hrát žádnou roli.
    

Re: ad co je evropa - pankreas (web)
(20.12.2004 12:09:36)

Jen bych rad upozornil, ze "staty typu pobalti" uz v EU od kvetna jsou{big grin}
    


kazachstan - IP:195.250.142.55 (web)
(22.12.2004 17:48:09)

Podle meho to deleni neni americky, ale evropsky, protoze CCCP byl jeden (evropsky?) stat. Ted je to statu vice. Zcela urcite lezi Kazachstan kouskem v Evrope (reka Ural/Emba). Ohledne kavkazskych statu si jist nejsem, nevim ktery hreben tvori hranici. Osobne jsem pro Armenii a Gruzii, nevim ale proc (kvuli krestanstvi ?)
    

Re: kazachstan - malyfred (web)
(29.12.2004 19:12:17)

V Armenii jsem byl a mohu zodpovedne prohlasit, ze je to velmi civilizovana zeme. Kulturne je mnohem vys nez vetsina Polska a ekonomicky je na tom rozhodne lip nez napriklad Rumunsko nebo Bulharsko. Lide jsou velmi slusni a pracoviti a hlavne maji skutecnou snahu si polepsit, takze se snazi svoji praci delat poradne. A navic jeste s usmevem. Maji jedinou smulu - sve sousedy. S Tureckem nekomunikuji, protoze Turci jich na zacatku 20. stoleti milion vyvrazdili, s Azerbajdzanem jsou stale oficialne ve valce o Nahorni Karabach. V Gruzii je zadelano na obcanskou valku a Iran, jako muslimsky stat, s nimi sice cile obchoduje ale nic vic. Ja bych Armenii do Unie bral hned:o)
    
HotLinks
Zpět na článek