.: Rychlé menu: navigace .:. odkazy .:. kategorie .:. vyhledávání .:. archivy .:. autoři :.  

20.12.2004Žebrání je činností prastarou a neprávem opovrhovanou. Vždyť co jen takový žebrák musí všechno umět, aby dělal čest svému řemeslu...

Mnoha lidem žebrání vadí. Připadá jim, že je žebráci obtěžují, podvádějí, že dělají ostudu nebo dokonce i že si vydělávají hodně peněz. To samozřejmě žebráky mrzí, a tak se rozhodli s tím něco dělat.

Vzhledem k tomu, že mám kontakty ledaskde, něco málo o tom vím, a tak vám vysvětlím, o co půjde.

Naší vládě dochází peníze, a tak je třeba hledat zdroje, kde se dá. Po neúspěšné snaze legalizovat prostituci jsou na řadě právě žebráci. Cílem je, aby každý žebrák byl zaměstnancem, nebo měl koncesi na výkon žebráckých služeb. Pokud budou žebráci neorganizovaní, utíká státu mnoho peněz na daních. Ing. Dobromil Lichý ze společnosti Pacific Capital Group dokonce tvrdí, citujeme: „je to přesně zhruba cca. mezi čtyřmi až devatenácti miliardami korun”.

Žebrání v podstatě není nic jiného, než služba veřejnosti. Kolemjdoucí hodí do klobouku (kelímku, dlaně) drobnou minci a uleví tak svému, jistě špatnému, svědomí.

Aby však žebrání i po legalizaci mělo zachovanou jistou úroveň, půjde o koncesi vázanou. Adept tedy musí splňovat jisté podmínky. Povolení nedostane zdaleka každý, kdo si o něj řekne.

Jak jsem se dozvěděl od svého tajného zdroje z Ministerstva školství, vše již bylo odsouhlaseno.

"V dubnu proběhnou přijímací zkoušky do učebního oboru ´žebrák — umělec´, ´žebrák invalida´ a ´žebrák — rodič´. V prvně jmenovaném oboru bude kladen důraz na muzikální a herecké dovednosti, ve druhém na předstírání a zveličování různých tělesných vad a nedostatků a ve třetím základy žebrání s dítětem." sdělil můj zdroj, který si nepřál být jmenován, dr. Radivoj Oubrecht. „Ani pro starší ročníky není nic ztraceno. Ve spolupráci s ministerstvem práce a sociálních věcí budeme pořádat rekvalifikační kurzy.”

Pokud se vám zdá vzdělávání v tomto oboru absurdní, pak vězte, že nejde o nic nového. „Již v antickém Řecku existovaly filosofické školy, které se žebravým životem zabývaly, vzpomeňme například Kyniky” zdůraznil další Zdroj Který Si Nepřál Být Jmenovaný. Ponechme stranou, jestli si tento Zdroj správně vyložil rozdíl mezi „žebravou filosofií” a „filosofií žebrání”.

A co se bude v žebráckých školách a kursech probírat?

V prvé řadě cizí jazyky. Moderní žebrák, který nechce naší vlasti dělat ostudu, musí umět plynule žebrat minimálně ve dvou světových jazycích. „Žebráci, kteří jsou němí, budou muset složit písemnou zkoušku, aby si uměli správně napsat vícejazyčnou ceduli, na které objasní svou žádost o finanční dar” zdůraznil dále Zdroj.

Dále bude důležitá matematika. „Je velkou žebrákovou výhodou, pokud si umí přepočítat hodnotu cizí měny na naše koruny. Je velmi žádoucí, aby měl stále přehled, kolik má nažebráno.”

Nedílnou součástí žebrákovy kvalifikace bude i hudební vzdělání. Vždyť co je to za žebráka, který neumí zahrát na kytaru, nebo aspoň na hřeben, například slzavou baladu Na Pankráci, na malém vršíčku, stojí malé stromořadí.

Volitelnými předměty bude právní minimum — například výklad paragrafu o neoprávněném záboru veřejného prostranství, nebo povědomí o tom, které doklady je nutné ukázat na vyzvání městskému policistovi a které ne.

Dále to bude třeba psychologie, zeměpis. Je dobré umět si popovídat s cizincem o jeho zemi, věta : „Ja, natýrlich, aj went tu Nýdrland děsjať ljet tamů nazád, seňore” výrazně zvýší pravděpodobnost obdarování.

V tělesné výchově se žáci, studenti a frekventanti budou učit především sprintu před policií, bojovým sportům (nutnost ubránit své teritorium před nekalou konkurencí) a anatomii — důležité pro předstírání různých tělesných postižení.

"O žebrání je velký zájem, na zkoušky se hlásí až dvanáctkrát více zájemců, než jsme schopni přijmout", tvrdí Bivoj Outlý, ředitel nově zřízeného Středního odborného učiliště žebracího v Praze 7. „To víte, je to jistota solidních příjmů. Průměrný žebrák si v metropoli vydělá až dva tisíce korun denně, a ani na menších městech jeho výdělek neklesá pod tisícovku, tedy pokud ví jak na to.”

A co na to všechno říká ministr práce a sociálních věcí, pan Zdeněk Škromach?

"Fandím této myšlence. Pokud by se podařilo naplnit stavy žebráků podle plánu, klesla by nezaměstnanost minimálně o dvě procenta."


Zadal White Dog, 20.12.2004 19:07:21, 5 komentáře...,
TrackBack URL tohoto příspěvku je http://www.maly.cz/tb.php/1241

Zpět na článek

HotLinks
Zobrazit komentáře v chronologickém pořadí

cimrman - jerry.hadr (web)
(20.12.2004 20:25:40)

...takový žebrák ééé točník...
    


 - Pixy (web)
(20.12.2004 23:44:48)

Myslím, že problematiku profesinálních žebráků vyřešil uspokojivě již Jára Cimrman. Přinejmenším upřesňuje, že žebrák hrající na hudební nástroj není žebrákem, ale výkonným umělcem. Pravý točník na nic hrát nemůže.
    

Re: - Gimli2 (web)
(21.12.2004 00:09:46)

Proc by nemohl? Hrat ostatnim na nervy muze kde kdo.
A navic slovo tocnik pochazi dle meho nazoru od slovesa tocit a kdyz tocit, tak proc ne klikou u flasinetu a tudiz hrat na flasinet?

Treba se pletu...
    


 - Tokugawa (web)
(21.12.2004 08:16:00)

Ani bych se nedivil...
    


daňové úniky - orbil (web)
(23.12.2004 09:47:12)

žebráci jsou však holota líná, takže by se mělo uvažovat i o zavedení registračních pokladen, aby se zamezilo daňovým únikům. předpokládám, že budou plátci dph se sazbou 5%. budu moci uznat dar žebrákovi, se stvrzenkou samozřejmě, jako daňově uznatelný náklad nebo odečitatelnou položku při zúčotávní daně z příjmů? je zde spousta nezodpovězených otázek a děravých míst...
    
HotLinks
Zpět na článek