.: Rychlé menu: navigace .:. odkazy .:. kategorie .:. vyhledávání .:. archivy .:. autoři :.  

30.12.2004Občas někdo potřebuje poradit. „Prosimtě, White Dogu, mě tohle nefunguje, můžeš mi poradit?” Poradil bych, ale není mi dopřáno...

Nejsem počítačovým odborníkem. Windowsy nainstaluji, nového jablečného macíka zprovozním, programy nastavím... co je síť vím, FireWire od USB poznám a je mi známo, že telefonní kabel a kabel síťový (ethernet) jsou něco jiného. Vzhledem k tomu, že jsem se počítači a počítačovými periferiemi zabýval z pozice obchodníka, musel jsem mít přehled. Ale expertem jsem se nikdy nestal — nebyl důvod. Myslím si, že by se měl každý věnovat svému oboru pořádně a speciality nechat odborníkům.

Nicméně mnoho lidí mě bralo a bere jako „toho vod počítačů”. Tedy člověka, který jim vyřeší jejich problémy.

Leckteré potíže by i vyřešit šlo, kdyby tazatelé spolupracovali. Ale minimálně v půlce mých „konzultací” (ať už v novém, nepočítačovém zaměstnání, nebo doma u známých) se setkávám s následujícím jevem:

"White Dogu, mě to moc nefunguje, tady mi to hlásí, že něco..."
Jdu k „poškozenému” počítači...
"Tak co je špatně?"
"Tady, hele..." klik, kiliky klik, klik klik... tazatel začne myší zběsile jezdit po obrazovce, shazuje jedno okno za druhým a stejný počet úplně jiných otvírá...
Kliky klik „tady podivej” klik klik „když tohle otevřu” klik klik „tak tady” klik klik „to hlásí že” klik kliky klik...

"Pomalu, v klidu... co ti to hlásí?"
"No dyk vidiš, ne?" Kliky klik klik, monitor připomíná spíše kaleidoskop, okna víří jedno přes druhé, tazatel zřejmě trénuje na zápis do Guinessovy knihy nesmyslů v oboru „nejrychlejší klikař”.

"Zpomal, vždyť se v tom nemůžu zorientovat. Nebo mě spíš k tomu počítači pusť..."
"Ale ne, já potřeboval poradit, jestli nevíš, tak se nedá nic dělat."

Ano. Tak se nedá nic dělat {smile}

Ale pozor — funguje i opačná verze.

"White dogu, já jsem koupil tiskárnu, a vona mi pod timatim programem nefunguje. Můžeš mi to zprovoznit?"

Přijdu, program tenaten znám, vím, že pro zprovoznění tiskárny je potřeba série několika úkonů. Používám myš i klávesové zkratky — to byste nevěřili, kolik (přes polovinu) uživatelů po deseti letech práce s Windowsy nezná trojhmaty „ctrl+alt+c” a „ctrl+alt+v” {smile}

Teď tedy rychle klikám a klávesuji já. Protože jsem nepřišel učit, jak něco zprovoznit, ale rovnou to uvést do chodu.

"Počkej, co jsi to teď zmáčknul, a teď, proč jsi kliknul támhle, Lojza vždycky klikal vedle" a „jak jsi dokázal tohle a tohle bez myši, to jsem ještě neviděl, počkej, já si to napíšu.”
"Nemůžu ti to všechno vysvětlovat, ty klávesové zkratky mačkám rutinně, kdybych se měl u každého úkonu zastavit a popisovat ti to, tak bychom tady byli do zítřka. Kup si knížku a přečti si to, na konci je i seznam klávesových zkratek. Když je budeš používat, dostaneš to ´do krve´a budeš je používat úplně samozřejmě."

"Aha, to ti teda pěkně děkuju, když mě ani nenaučíš klavesový zkratky".

Za málo... {smile}

Výše uvedené situace určitě nejsou výsadou počítačové branže. Podobné problémy si dovedu velice živě představit i u opravářů aut, instalatérů, zahradníků, řemeslníků obecně... všude.

Ale zkuste podobnému klikaři nebo zvědavci kecat třeba do řízení auta nebo do vaření. Garantuji vám, že se se zlou potážete.

Aktualizace
Pochopitelně jsem se přepsal, ctrl+alt+c apod... žádný význam normálně nemají, omlouvám se {smile} Vše je způsobené tím, že mám na spouštění skoro všech programů vlastní klávesové zkratky a už v tom začínám mít zmatek.


Zadal White Dog, 30.12.2004 14:54:23, 14 komentářů...,
TrackBack URL tohoto příspěvku je http://www.maly.cz/tb.php/1250

Zpět na článek

HotLinks
Zobrazit komentáře v chronologickém pořadí

helpline - pankreas (web)
(30.12.2004 15:16:36)

Jojo, takhle casto po telefonu pomaham lidem i v programech, ktery neznam (ale mam) nebo pro kyzeny ucel nepouzivam - volajici popise problem, ja stisknu F1, prectu napovedu a spokojenost je na vsech stranach. Driv jsem se snazil na existenci napovedy upozornit, ale proc by se mel nekdo zdrzovat ctenim...?
    

Re: helpline - Arthur Dent (web)
(30.12.2004 15:20:00)

...když může zdržovat tebe, že? {smile}
    


Není důvod nebýt krutý :-) - thingwath (web)
(30.12.2004 15:59:42)

RTFM {smile}
Když si to tam můžu najít já, proč ne oni? (a ještě zadarmo by to chtěli, ts)
    


 - Richard H. (web)
(30.12.2004 18:12:40)

Já bych se s dovolením zeptal, k čemu slouží ve Windows trojhmaty "ctrl+alt+c" a "ctrl+alt+v"
    

Re: - Lokutus (web)
(30.12.2004 19:21:10)

Abych se přiznal, také by mě to zajímalo.
    

Re: - Michalek (web)
(30.12.2004 20:18:33)

Jsme tri {smile}
Jestli dostanu radu kup si knizku, tak se teda nastvu.
    

Re: - Jan Bednařík (web)
(30.12.2004 20:18:52)

Zkratka "ctrl+alt+c" napíše "&" a "ctrl+alt+v" napíše "@" na české QWERTZ klávesnici. Ale zkratky "Ctrl+Alt+..." se dají používat ještě jednodušeji, protože "Ctrl+Alt" je totéž jako Alt na pravé straně klávesnice. Doporučuju v nějakém textovém editoru zmáčknout pravý Alt a mačkat klávesy na klávesnici {smile}
    

Re: - Michalek (web)
(30.12.2004 20:39:45)

Aha, to mi nedoslo ze Ctrl+Alt = Pravy Alt, i kdyz to bezne vim.

Tyhle zkratky bezne pouzivam (na notebooku to skoro ani jinak nejde) ale ze to je ono to mi nedoklaplo.

To je z toho, jak to clovek ma zazite a neuvedomuje si to. {wink}
    


Re: - Arthur Dent (web)
(30.12.2004 20:53:54)

Ať mačkám jak mačkám, tak se nic takového neděje... Zavináč mám na české klávesnici pod Ctrl Alt 2, ampersand pod Ctrl Alt 7 atd., zkrátka tam, kde jsou na té anglické klávesnici.

Ale já jsem nestandard... {smile}

BTW, nemohu se zbavit dojmu, že za tuhle odpověď by měl WD velmi poděkovat, nejlépe poděkováním velikým, protože mám dojem, že měl na mysli úplně jiné zkratky, upsal se a tahle odpověď mu "zachránila tvář". {smile}
    

Re:Nastavení klávesnice - Martin Majliš (web)
(31.12.2004 01:09:53)

Pokud je česká QWERTY, tak se znaky anglické klávesnice píší pomocí pravého Altu (levý Ctrl + levý Alt) a dané klávesy (funguje i s shiftem). Pokud je česká QWERTZ, tak jsou tyto znaky dosažitelné pomocí pravého Altu a písmenek v dolní řadě (pár jich je myslím i ve střední řadě).
    


Re: - Lokutus (web)
(30.12.2004 22:39:59)

Aha. Tak to bude tim, že používám anglickou klávesnici a v krajních případech českou QWERTY.
    


Re: - Pmx
(31.12.2004 00:30:52)

Zdar
Podle me mel autor na mysli praci se schrankou - to je ale detail {smile}.
Podobne zkusenosti mam taky. Rada lidi neumi ovladat Windows bez mysi (priznavam, ze to je celkem uchylny sport, ale ta mys v nekterych situacich proste nejde); na ucinky zkratky Alt-F4 nebo dokonce i na stisk Tab-u se divaji jako na zazrak. To je potom sranda {smile}
Trosku odbocim - jedna z puvodnich idei okynek (obecne) je v tom, ze kdyz neco nekam chci dat, tak to tam proste pretahnu mysi... no, a kolik lidi tohle umi :/
    


sakra... - Ebo (web)
(01.01.2005 22:09:51)

člověk si vezme dovolenou, aby od takových cca. 40 ti lidí měl klid, a ty mi ji zkazíš takovým článkem !!

To je snad naschvál .. {big grin}

Už jsem na ně skoro zapoměl.. mno.. {smile}
    


Klavesove zkratky, jo jo. - Egi (web)
(02.01.2005 01:32:38)

Kdysi u bejvale firmy jsem v tom byl takrka mag, jsme meli aplikaci behajici pod Windows 3.11 a ta se ovladala pouze z klavesnice, instalaci pocinaje. Nesmel tam byt mysi ovladac vubec nainstalovany. A to si servisak vozil tu klavesnici pro sichr s sebou (nebo ji krad nekde v kanclu), nebot pro uzivatele tam byla specialni klavesnicka z dvojky plechu (aby ji nekdo neurval) pouze s kurzorovym krizem, Enterem a Escapem. To byla teprv psina. Novejsi verze pak na prani zakaznika mohla byt bud takovato, nebo na touchscreen, coz uz mys hrubo pripomina, ale taky neni zadna psina smrdlat se tam po obrazovce. To uz jsem si pro konfiguraci zase rads sahal po te klavesnici.

Jeste vetsi psina je se zrakove postizenymi, kteri maji Wokna ozvucena, ze jim to recituje prakticky vsechno. Dokonce jsem sveho casu delal jednomu znamemu prepinac a 17 metru prodluzovacku - na klavesnici a reproduktorky do loznice. Ovlada z klavesnice temer vsechno, ono mu to za hlavou kejha, monitor prakticky nepotrebuje.
Tihle lidi znaji taky klavesove zkratky, ktere snad nejsou ani v dokumentaci, a to od x ruznych programu, nejen elementarni ovladani Woken.
Nejhorsi je, ze se o tom vydrzi bavit drahnou dobu kuprikladu v hospode. Treba popsat si nazorne, jak naplnit playlist ve WinAmpu a spustit si nahodne prehravani, pricemz naplanovat ulohu automatickeho vypnuti pocitace. Hudebni chvilka na dobrou noc, ne? :o)
    
HotLinks
Zpět na článek