Myslíte, že nadpis nedává smysl? Možná že dnes, ale vždy to neplatilo.
Když se v první polovině devatenáctého století začala v Anglii rozšiřovat železnice, bylo nutné sehnat schopnou obsluhu, tedy strojvedoucí. Přednost dostávali praktičtí, manuálně zdatní a šikovní jedinci, přičemž znalost čtení a psaní se považovala za vlastnost pro tuto práci nežádoucí.
Proč? Soudilo se, že lidé negramotní jsou praktičtější.
Tuto informaci mám od člověka, který se vývojem železnice trochu zabýval. Nevím, jestli to tak přesně bylo, rozhodně je to přinejmenším zajímavá myšlenka, která má hodně do sebe.
Na jedné straně člověk, který se umí sotva podepsat, ale umí spravit téměř cokoliv. Na straně druhé šílený profesor ve špinavém pracovním plášti, který vyřeší jakoukoliv rovnici, ale nevymění si doma žárovku.
To je samozřejmě trochu zjednodušený pohled, který příliš zevšeobecňuje. Ale obecně podle mně určitě platí. Tím nechci říci, že je žádoucí, aby manuálně pracující byl zároveň analfabetem, nebo že profesor na VŠ nevymění pojistky, to v žádném případě. Ale lidé méně vzdělaní nemyslí na různé nesmrtelnosti chroustů a podobné globální a fundamentální problémy bytí a všehomíra, a místo toho se lépe soustředí na konkrétní činnost, třeba výměnu oleje v motoru nebo opravu rozbitého kusu nábytku.
V Praze
kontrolovali jednoho taxikáře. Oni jich možná kontrovali více, ale tohle byl asi opravdu výstavní exponát. Přišlo se na to, že je téměř negramotný. Podepisoval se třemi křížky, a místo věty
"Mám vše v pořádku" napsal
"MAN VCE RORABKU".
Před sto padesáti lety by to mohla být výhoda, dnes je spíše otázkou, jak mohl splnit všechny podmínky a náležitosti, nutné k udělení taxikářské licence. Nebo může drožkaře dělat úplně každý, kdo umí točit volantem? Jak negramot vyplňuje stvrzenku? Já když někam jedu služebně taxíkem (což je tak 2x do roka), tak stvrzenku potřebuji, aby mi ji v práci proplatili. Doklad sice vyjede z toho strojku, co tam taxikáři mají, ale s podpisem
XXX by mohly být problémy.
Nemám to tomu taxikáři za zlé. Chtěl se nějak živit a to se mu podařilo. Chyba je u lidí v institucích, které tuto činnost povolují a kontrolují.
Mimochodem věta
"MAN VCE RORABKU" by mohla velmi zajímat různé vědce a výzkumníky v oblasti vývoje lidské řeči. Proč
MAN místo
MAM? Proč zrovná
RORABKU místo třeba
PORADKU?
Když jsme u těch taxikářů — nedávno v Reflexu vyšel v komixu
Zelený Raoul díl věnovaný taxikářům. Kreslíř Štěpán Mareš je fakt třída, má to v ruce. Zajímalo mě, jestli si ty podoby taxikářů vymyslel, jestli je to produkt jeho fantazie, nebo jestli je nakreslil podle skutečných osob.
Odpověď na sebe nedala dlouho čekat. Jel jsem po Praze a z vedlejší ulice odbočovalo vozidlo TAXI. Zpomalil jsem, podíval se, kdo sedí za volantem, a byl to skutečně on! Na prvním obrázku komiksu je to ten napravo uprostřed!