.: Rychlé menu: navigace .:. odkazy .:. kategorie .:. vyhledávání .:. archivy .:. autoři :.  

31.10.2004Znáte to: V nohách mám už tisíc mil. Tak přesně to mám za sebou.

No dobře... Tak ne mil, ale kilometrů, no... V pátek v šest ráno jsem usedl za volant a vyrazili jsme směr Humpolec — Brno — Olomouc — Opava — Ostrava — Čeladná — Ostrava. Druhý den pak Opava — Bruntál — Šumperk — Hradec Králové — Nymburk — Praha — Tábor — Budějovice. Takže jsem si řízení užil požehnaně, také jsem si osvěžil spoustu neotřelých nadávek a v neposlední řadě jsem viděl věci, nad kterými člověk jen krčí rameny.

Začnu od konce — šílenec v červeném Favoritu s nymburskou značkou, řítící se závratnou rychlostí 110 km/h po silnici 11 od Hradce k Poděbradům. Lehce mrholí, pomalu se stmívá, šílenec jede za Avií. Dobrou minutu mu naproti nic nejelo. On tu minutu strávil tím, že Avii střídavě dojížděl, nakukoval do protisměru a opět brzdil. Nakonec, když se v protisměru objevil náklaďák jak kráva, tak tenhle magor vyrazil. Avie uhýbala, TIRák uhýbal a prostředkem si to hasil Favoritér.

Pak bych tu měl provolání k několika řidičům: Když jedu v řadě aut a rychlost je přes sto kilometrů za hodinu, tak to volné místo, co mám před sebou (a kam se samosebou vejdete), bohužel nedržím pro vás! Jasně, nakonec vás tam pustím — nehodlám si nechat zlikvidovat auto (a možná i zdraví) kvůli nějakému hovadu, jako jste vy!

Ty pytlíku s budějckou značkou, cos mě problikával na dálnici ve stoosmdesátikilometrové rychlosti: Když jedou vpravo náklaďáky a já to vlevo ženu jako kráva rychlostí skoro o polovinu vyšší než je povolená, abych snad někoho nedejbůh nezdržoval, tak ty mi tak akorát políbíš prdel a nebudeš blikat dálkovými! Jinak ti předvedu ten fór s brzdovými světly důkladněji!

V Ostravě jsem byl poprvé a pokud to nebude vyžadovat nějaký vyšší záměr, tak už tam dobrovolně nepojedu. Nevím ký čert nám to nakukal (no dobře, vím, ale kdybych to napsal, tak by se mnou manželka nemluvila), ale chtěli jsme jet směrem od Opavy přes Ostravu na Čeladnou. Což samozřejmě při pohledu do mapy není problém — v Ostravě uhneme na Frýdek a tam takhle kousek to je.

Problém nastal s tím ...uhneme na Frýdek. Jel jsem několik dlouhých kilometrů Ostravou po ulici 28. října a pomalu jsem začal být nervózní, protože žádná odbočka na Frýdek nebyla v dohledu. Ne že by snad nebyly křížovatky, to ne. Těch bylo dost. Ale nebylo na nich napsáno, kam ty cesty vedou. Nakonec jsem zahlédl ceduli s ukazatelem: Frýdek doprava! To mi taknějak sedělo k té představě, co jsem si udělal z mapy (z automapy ČR, nikoli snad z plánu Ostravy, aby bylo jasno), tak jsem tedy jel doprava. První křižovatka, neoznačená. Tu jsem projel rovně, pak kousek kolem nějaké fabriky a kuk! Druhá neoznačená. Tu jsem taky projel rovně. Pak pár zatáček a ocitl jsem se na ulici 28. října.

Odbor dopravy ostravského magistrátu ode mne dostal první nelichotivá jména. Nikoli však poslední.

Druhé kolečko — odbočka na Frýdek, první neoznačená... Hm, to nikam nepovede. Musím se řídit instinktem! Na druhé neoznačené jsem se dal doleva, projel jsem okolo Válcoven trub Vítkovice a ocitl se na — schválně, kdo si tipne? — správně! Neoznačené křižovatce! Tak třeba rovně. A teď třeba doleva. A najednou se objevila směrovka, já jel podle ní doprava a byl jsem na výpadovce na Frýdek!

Na tu Čeladnou jsem tedy nakonec dojel. Z Čeladné řídila manželka a já jsem navigoval, v bláhové naději, že chyba nebyla ve značení, ale v navigátorovi. Kdepak!

"Musíme jet z Lhoty do Ouholiček. Támhleto je Lhota, tam přijedeme na křižovatku s hlavní silnicí, tu projedeme rovně a pojedem dál na Ouholičky," pravil jsem, dívaje se do mapy. Přijeli jsme do Lhoty, přijeli jsme na křižovatku a manželka povídá: „Doleva nebo doprava?” — „Rovně!!!” — „Nelze!” — „Tak jeď dopra — ne doleva — ne doprava! Herdek!”


Indiánský orientační smysl se osvědčil, jeli jsme doprava, pak zahnuli doleva na nějakou silničku, která směřovala plusmínus směr Ouholičky. Když jsme dojeli k Ouholičkám, objevila se cedule „OSTRAVA”.

Fajn.

Možná by měl jihočeský kraj zrevidovat dopravní značení. Navrhuji všechny obce do vzdálenosti 40 km od Černé věže označovat jako „České Budějovice”, sundat dvě třetiny ukazatelů směru a tu zbývající třetinu přepsat — cokoli směřující k Budějovicům označit „Budějovice”, zbytek buď „Praha”, „Plzeň” nebo „Brno”. Takže v Třeboni (která bude samosebou označena cedulí České Budějovice) bude silnice na Jindřichův Hradec označena směrovkou „Brno”. Z Budějovic se na zámek na Hluboké, oblíbený to cíl turistů, dostanete po silnici na Plzeň, když za městem odbočíte na Prahu! Tohle řešení jednak výrazně omezí příliv otrapů z jiných regionů a druhak ušetří spoustu plechu na dopravní cedule. Možná bychom tu mohli postavit takové menší železárny a zpracovávat přebytečné dopravní značení...


Jo a ještě jednu věc si neodpustím: Billboardy. Robin Hood z Čeladné byl z těch veselejších, stejně jako "Na dřevo je nejlepší Novákův hoblík. To myslím upřímně! Novák — výroba hoblíků". Horší už je upřímná tvář socanské kandidátky na hejtmanku v ostravském kraji a naprostá tragédie je ten fousatej šašek, co slibuje, že Nymburku a Poděbradům zajistí dětskou pohotovost (či co).

S nimi prej bude líp.

Na to se nedá nereagovat: S kým bude nejlíp?


Zadal Arthur Dent, 31.10.2004 9:41:57, 19 komentářů...,
TrackBack URL tohoto příspěvku je http://www.maly.cz/tb.php/1166

Zpět na článek

HotLinks
Reakce na jiných stránkách (TrackBack)
Prevazne Neskodny...: Noční jízda
Zobrazit komentáře v chronologickém pořadí

Teda - ofr (web)
(31.10.2004 10:02:57)

ty seš ale vytočenej.... No, s tím značením v Ostravě máš pravdu - jezdím v podstatě zpaměti - na značky se nemá cenu dívat.
    

Re: Teda - Arthur Dent (web)
(31.10.2004 11:54:22)

No, po pravdě mě to docela vyděsilo... A jak jsem se druhý den vzdaloval od Ostravy, tak to bylo lepší a lepší {smile}

Když už je Ostrava taková megapole, tak by mohla na dopravní značení dát pár korun. Takhle to působí dojmem "Místní vědí kudy a do ostatních je nám pendrek".
    

Re: Teda - hanyZ (web)
(31.10.2004 23:44:30)

No, oni ani místní často nevědí kudy. {smile}

Onehdá jsem jel s jedním Brňákem a snažil se ho navigovat z jedné Ostravské čtvrti kamsi jinam.. Pěkně jsem se do toho zamotal. Porád jsem musel opakovat: "Hmm, to je zvláštní, ještě loni se tudy dalo projet.." Případně: "Tak během minulého týdne museli ti parchanti tuhle ulici zahnout na opačnou stranu než vedla předtím.." atd. {big grin}

Tou socankou myslíš tu ženštinu, co tak rezolutně prohlašuje :"Stop kupčení s nemocnicemi!" ? {smile}
    

Re: Teda - Arthur Dent (web)
(01.11.2004 07:08:26)

Tuším že je to ona... Takové naducané tvářičky, vypadá jak Nastěnka po třiceti letech...
    

Re: Teda - hanyZ (web)
(01.11.2004 11:05:13)

To je ona! Hanka Nováčková{smile}

[moravskoslezsky.socdem.cz/soubory/422016/p0110242.gif]

Ten slogan jsme si s kamarádem velice oblíbili a používáme ho jako pozdrav. Když ho potkám, tak prohodím:"Stop kupčení s nemocnicemi!" a on: "Stop, stop.." {big grin} nebo spíš {sad} ?

Mmchdm. Sledujte na [httx://www.naskraj.cz/] ty ovarové hlavy nalevo. Tak trochu dejavu, řekl bych...
    


Na... - Sharkan (web)
(31.10.2004 10:40:45)

Ostravu mám tak veselé vzpomínky. Když jsem před pár lety jel poprvé do naší tamní pobočky, nastudoval jsem si podle mapy, že musím rovně, doleva, doleva, doprava, doleva, rovně a budu tam. Jel jsem tedy rovně, doleva, doleva, doprava, doleva, rovně a byl jsem tam... Uprostřed nějakého náměstí, na pěší zóně. A kolem mě spousta dílem pobavených, dílem nasraných (právem) lidí... Naštěstí ti dva poldové, co postávali opodál, byli tak v šoku, že jsem stačil prokličkovat mezi květináči na druhé straně a zmizet dřív, než se rozhoupali k nějaké akci.
    

Re: Na... - Arthur Dent (web)
(31.10.2004 11:55:43)

Já jsem nestudoval podle mapy Ostravy, kdepak! Já kouknul do atlasu, vidím "Jedu od Opavy, chci na Frýdek" a spoléhám na to, že ve městě bude nějaký ukazatel. Ve všech městech to zatím tak bylo, jen v té Ostravě ne. {smile}
    


Na jihu je to jiné? - Vesničan (web)
(31.10.2004 12:25:10)

Nechci hledat všechny, jen jeden směr mě napadl tak bezděčně. Jet do Bechyně přes Písek je blbost. Bechyně není natolik malé hnízdo, aby si v Písku nezasloužila směrník. A přesto ho tam nemá, takže kompas je nezbytným doplňkem auta. Což mi však nevadí, jsa na kompas zvyklý z lodě. Od Budějovic je prý Bechyně značená dobře. Ale který blb by jel z Prahy do Bechyně přes Budějce, že!?
    

Re: Na jihu je to jiné? - Sharkan (web)
(31.10.2004 12:53:07)

Značení dálkových cílů je u nás vůbec úžasné. Logicky bych očekával, že jako dálkový cíl bude nějaké větší sídlo a že na ně budou značky celou trasu odkazovat. Ale ne, už mockrát se mi stalo, že jsem projížděl pro mne cizím městem a na třech křižovatkách za sebou bylo jako dálkový cíl pokaždé něco jiného. Jezdit podle takového značení je opravdu rozkoš...
    


 - Phil (web)
(31.10.2004 20:49:53)

Hradec - Poděbrady je nejnebezpečnější úsek v republice. Takové adrenalinové dobrodružství v pracovní době a nevděčník nad tím ohrnuje nos. P.S. Allzheimer billboard je vynikající.
    

Re: - Arthur Dent (web)
(31.10.2004 22:19:22)

Dík za pochvalu... Měl jsem i drsnější verzi, ve které figuruje jeden mrtvý zpěvák, ale tu jsem nakonec nezvolil, abych nemusel poslouchat, že je to nevkusné...

I když - dostatečně otrlí by to mohli překousnout: [www.maly.cz/pic/100klasa2.jpg]
    

Re: - JVP (web)
(01.11.2004 08:23:42)

Jó tak to je taky dobrý. K Tvým adrenalinům - včera odpoledne v tý vesnici u Kerskýho lesa, myslím, že se to jmenuje Velenka, mě na plný čáře ve vsi předjížděl votuzenej bavorák, předemnou auta, proti asi 300m auta, ten dobytek se napasoval mezi mě a auto přede mnou, které ometl hned vzápětí. Tak asi 200 m po té zatáčce, začíná za vsí dlouhá rovinka, kde nás mohl všechny v pohodě předjet. Podotýkám, že to hovado jelo pak až do Prahy asi čtyři auta před námi. Tomzu nepatří jen vzít papíry, ale i zlámat ruce. Mimochodem, neměl pražskou SPZ.
    


Umleitung - fred (web)
(31.10.2004 22:24:19)

Projízdel jsem v lete Berlinem a rikal jsem si: "ve dve rano to muzu strihnout klidne pres centrum" a spolehal na nemeckou peclivost, ze podle znacek musim trefit. Jenze prvni objizdka ukazala pravdu. Na prvnich par krizovatkach jeste Umleitung značená byla, ale pak... Tak jsem, kde to slo, vzdy odbocoval na sever, s tim, ze driv nebo pozdeji okruh kolem Berlina musim prekrizit. Stesti mi pralo a trefil jsem se presne kam jsem puvodne chtel. Kdyz se mi ale pri zpatecni ceste stalo to same, akorat v protismeru (objizdka co za chvili prestane byt znacena) zanevrel jsem na Nemce a budu jezdit podle mapy - ceske:o)
    

Re: Umleitung - Roj (web)
(31.10.2004 22:50:22)

Ostrava je otresny zazitek, cele vychodni Nemecko je horror, ale panove, verte mi: WARSZAVE SE NIC NEVYROVNA!!!!!
To rikam, vybaven instinktem, jakoze najit zimak v Oslu bez mapy byla otazka tri minut, totez Basilej, Helsinki, Hannover, Stockholm...
Varszava je svetovy unikat. Prujezd ve dne je na 4 hodiny, v noci mezi 2. a 4. hodinou na dve, pokud to neznate. Ostatne, za tyden si to jedu zopaknout {sad}
    


OP-OV - lch
(01.11.2004 08:51:03)

Zásadní chybou bylo vůbec vjíždět do OV - na první křižovatce v Porubě se odjakživa odbočí doprava a skoro CELÁ OV se objede po Rudné. Rychle, v pohodě - stovkou a za pár minut hotovo...
    

Re: OP-OV - Arthur Dent (web)
(01.11.2004 09:14:54)

No... a je tam snad cedule "Zde se odjakživa odbočuje vpravo na Frydek"? {smile}

Ale díky. Kdybych snad náhodou narazil na nešťastníka, který pojede do Frýdku z Opavy, tak mu poradím a zamachruju... {smile}
    


nechal ses tam aspon zmrazit?... - petr k. (web)
(01.11.2004 17:51:45)

...kdyz uz jsi byl v ty celadny?...me by se to hrozne libilo...lezt v kratasech do minus 180 nebo kolik tam maj {smile}
    


milovice a okolí, to je to samý - ufi (web)
(06.11.2004 12:48:37)

jakmile nemáš mapu v autě a jedeš podle cedulí, který jsou zhruba na každý třetí křižovatce, tak se akorát projedeš bejvalým vojenským prostorem a zjistíš že si o deset kiláků jinde než máš být. jediný plus, že na podzim je to krasnej pohled, všude samej les a hodně listnáčů.
podobný se mi stalo, když jsem před pěti lety v západních čechách odbočil z karlovarský silnice, někde v oblasti tepelský vrchoviny, mám pocit a chtěl jet směrem k jihu a ušetřit asi tak patnáct kiláků, jako že to vemu po okreskách. značení žádný, asi kvůli imperialistickým špionům, úzký silnice ačkoli mapa tvrdila něco jinýho a kolona bloudících lidí co na každé křižovatce čučela do mapy. v tu chvíli jsem záviděl bludnému holanďanu, co se nás chytil, že má obytnej budník a má v noci případně kde přespat, když nenajdeme cíl. akorát jsem netušil, že v holandsku je asi nějakej bůh jménem idiot, protože furt lomil oči v sloup a volal idiota :o)
ostrava je proti tomu zlatá, tam jsem byl 5x a zabloudil jenom jednou.
    
HotLinks
Zpět na článek