Pokud chcete umět kvalitně machrovat, neobejdete se — podobně jako v jiných oborech — bez důkladné přípravy. Dnes máte možnost zdokonalit se v nejdůležitější oblasti
machrování — verbální přestřelce. Základním kamenem verbálního machrování je technika
Tak to nic není.
K úspěšnému použití této techniky stačí 2 lidé. Lepší je ale machrovat ve skupině 3 až 4 lidí. Větší kolektiv není vhodný, protože se opět rozpadne na skupinky o třech až čtyřech machrujících. Bývá lepší, když jsou machrující stejného pohlaví — spíše najdou společné téma. V tomto příspěvku se budu zabývat machrováním mužským, neboť tuto disciplínu ovládám a mám ji zvládnutou. Je otázkou, zda vůbec ženy umí machrovat v pravém slova smyslu, ale odpověď ponechám na nějaké z nich.
Dále je dobré vědět, proč vlastně machrovat. Odpověď je překvapivě snadná — machrujeme pro machrování samé! Nejde o to zesměšnit, porazit, potupit druhého. To by bylo ubohé vytahování se nebo povyšování se. Machrování je něco víc!
Fenomén machrování se vyskytuje i v mluveném a psaném slově. Vzpomeňme třeba vtipy typu
Tři chlapi se hádají, čí manželka má... případně
Rus, Američan a Čech se hádají, kdo z nich... . Jeden začne, a další vždy pokračují frází, zmíněnou v úvodu tohoto odborného příspěvku :
Tak to nic není.
Velmi jemnou a specifickou formou machrování je takzvané furiantství. To je rozšířené zejména na venkově a v méně rozvinutých oblastech. Ovšem furiantství nepatří mezi čisté machrování verbální, a proto se tímto fenoménem budeme zabývat až někdy příště.
Nyní několik příkladů, na jaké téma se dá machrovat:
- nejvyšší rychlost jakou jsem jel v autě
- nejvyšší rychlost jakou jsem jel v autě a přitom řídil
- kolik jsem toho na posezení nejvíc vypil
- kolik jsem měl sexuálních partnerek (typicky mužské téma), po pubertě se již toto téma v machrovacích utkáních téměř nevyskytuje
- kolik peněz jsem najednou jen tak utratil
- největší úlovek (ryba — tááááákováhle štika, kanec, muflon, jelen — táááááááákovýhle paroží)
- největší vypěstovaný plod, strom...
- a další a další
Zároveň je ovšem zajímavé, že málokdo machruje tím, kolik si vydělává. Výše příjmu je totiž dost snadno odhalitelná — ať už podle výplatní pásky nebo podle předmětů, kterými se kdo obklopuje.
A nyní je již čas na praktickou ukázku. Machrovat budou tři přátelé na téma... třeba
kolik jsem jel nejrychleji v autě
Machr 1: „Tak pánové, to byste nevěřili, ale jednou jsem jel autem 240 kilometrů za hodinu!”
Machr 2: „Tak to nic není!” — všiměte si, byla použita základní fráze všeho machrování! — „to já jel jednou 260!”
Machr 3: „Pche, to nic není!” — opět fráze, tentokrát nepatrně obměněná — „to já jel 280...”
A pak už se rozvíjí diskuse na téma jakým autem, kde a kam jeli. Vítězství machra č. 3 je nezpochybnitelné — pokud by nyní machr 1 nebo 2 řekl že se spletl, ztrapnil by se. Je lepší přiznat si porážku. Vždyť prohraná bitva ještě nemusí znamenat prohranou válku.
Ovšem pozor! Pokud bude machrovat skupinka více než 3 machrů, je velmi důležité
nebýt předposlední! Uvedu jasný příklad, proč předposlední vždy prohraje a jak ho zdeptat:
M1: „Já jednou vypil 20 piv a 6 pánáků!”
M2: „Tak to nic není! Já vypil 22 piv a taky 6 panáků.”
M3: „Tak to nic není! Já vypil 27 piv a 9 panáků.”
M4: „Kecáš.”
A to je konec. Jakmile poslední řekne „kecáš”, je po machrování, nikdo nevyhrál, ale Machr 3 prohrál. Pokud tedy machrují více než 3 machři, předposlední vždy prohraje, a to je hlavní důvod, proč je lepší machrovat ve třech. Platí totiž nepsané pravidlo
ve třech slovo ´kecáš´ nevyslovíš.
Zároveň však není dobré začít machrovat jako první — ostatní vás většinou přemachrují. Profylaxí, pokud začínáte machrovat jako první, je věta typu „vypěstoval jsem sedmikilové rajče a odmítám se s váma hádat jestli někdo z vás vypěstoval větší.” Tím nepřipouštíte odpověď typu „to nic není” a získáváte bod.
Je však empiricky dokázané, že pokud se sejde dost (tedy alespoň dva) lidí, kteří mají machrovací sklony, jeden z nich vždy začne. I s rizikem, že první kolo machringu prohraje. Pak je však na dalších, aby i oni v každém dalším kole začali a nenechali stále prohrávat toho samého.
Pamatujte však — machrování je v prvé řadě hra. Není důvodem ostatní urážet, zesměšňovat, ponižovat, ztrapňovat a shazovat. Naučte se základům machrování a když potkáte několik kumpánů, přátelsky a férově si zamachrujte. A pamatujte: není důležité zvítězit, ale být machr.
A jako tečku za tímto příspěvkem bych rád použil známé přísloví:
Za dobrým machrem se skrývá 10% talentu a 90% dřiny.